Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 14

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Mirela titi are datele de contact pe documentul acela al nostru, acum i am trimis un email si apoi am vz ca are si nr de telefon, daca nu era asa tarziu incercam sa sun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Cristina, daca iti raspunde.. imi spui si mie te rog. nu ma gandisem la documentul ala.. pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Happy: o sa pun poza cu tortul (dar nu azi), a fost delicios Excelent ce bine papa Alexia, bravo, nota 10 cu steluta! Insa cand ma gandesc ce diferenta e la Bianca ma apuca depresia Nu a inghitit nici dovleac copt, daca nu va merge nici pastarnacul cred ca ma resemnez cu legumele si trec la cereale sau fructe. Nici eu nu ma gandesc inca la bb2, la cum imi vine sotul acasa de la servici de obicei doar pe la 8 seara si is singura cu Bianca toata ziua deocamdata imi cam ajung responsabilitatile.
Cristina: pai frumos iti sade sa nu ai chef sa ne scrii?
Magddalena: bravo pt bilant! Cum e, a trecut febra de la vaccin? La noi a tinut cam 24h. Incet incet isi va reacomoda programul.
JD: esti viteaza daca deja te gandesti la bb3

Ne-a ajuns jumperul, deocamdata nu s-a prea prins cum sa sara, trebuie sa o apas eu in jos sa salte nitel. Se mai sperie cand se dezechilibreaza si nu mai ajunge cu un picior jos, dar in rest pare tare interesata de jucarii, cred ca ne va place

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Kovacs, Mada, felicitari pentru bilanturi! ce fete mari aveti

Noi cu diversificarea... constat ca Lavinia e o pofticioasa - i-am mai dat bucati mari de mar si de pruna sa le poata molfai/suge - ii place de numa, mai ales marul ... aproape ca m-a convins sa incercam si cateva lingurite de pireu...am cumparat si morcovei numai buni de pireu si dupa accea am constatat ca mai avem de asteptat - n-avem nici urma de lingurita de plastic prin casa ...cum eu nu aveam de gand sa incep nici o diversificare inainte de septembrie, nu m-am pregatit deloc Dar rezolvam problema in zilele urmatoare.
Sunt chiar curioasa daca va vrea sa si manance sau daca doar o fascineata idea de degustat si senzatia de molfait alimente cu texturi diferite intre gingii.

...noapte buna... e tarziu...fug si eu la nani


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Carstea, Finn bea din canuta cu cioc de la 5 luni, din cea cu pai de la 1 an si apoi a trecut la cana normala. Numai ca bea apa sau suc, dar nu lapte. Asta a fost greseala mea ca nu i/am dar si laptele tot in canita cu cioc. Nu mai repet greseala la Euan. Oricum il alaptez pana la 1 an daca am cu ce.

Happy, este extrem de scump iar unii profesori sunt de rasul lumii. Sotul cunoaste multi dintre ei a spus ca nu si/ar lasa copilul/ii pe mana lor.

Noi ne pregatim pentru o zi de nastere a unui pitic de 1 an. Pupici si o zi frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Aha credeam ca ai incercat canuta Asta doidy . Chiar voiam sa stiu parerea unei Mamici care a incercat-0.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Carstea, multumesc, am comandat de pe amazon.co.uk borcanele si le aduc prin http://www.directuk.co.uk/ ca nu livrau in Romania mancare Amazonul. Am comandat Hipp si Organix, dar n-as avea o problema sa iau si Holle. Astept sa vina saptamana asta. Daca am calculat eu bine, ca o sa mai calculez direct in lei, per total ies la 2,52 lei per borcanel. Insa unele sunt mai mici, altele mai mari, unele mai scumpe, altele mai ieftine, unele sunt 12 la bax, altele 24, plus ca-s vreo 40 kg in total, 20 ale mele, 20 ale lui Niko. Probabil conteaza si cantitatea la transport de iese bine.

De ex. nu livreaza in Romania nici sina din aia de plastic pt. dinti pt. patut si mi-am trimis tot la directuk, astept sa vina. Insa raspberry teether de ex. livrau in Romania.

Happy, nici eu nu ma bag la bb2 mai ales in conditiile in care trebuie sa si muncesc imediat dupa nastere ca acuma. Ma rog, am stat 2 saptamani si ceva de la nastere fara sa muncesc, desi in spital in ziua 2 de la cezariana incercam sa gasesc sa dau una din lucrari ca sa nu pierd clientul.
Wow, chiar ca mananca frumos Alexia, Miruna la orice are o energie exploziva, e o agitata mica :)

J.D., multumesc mult. Nu prea pare sa stea in pozitie M la picioruse cu fata in afara, si inteleg ca e carrier de sold, nu de piept, parca asa am vazut "hip carrier". Ca in rest eu am luat de multe ori de pe ebay si din SUA, si din UK si n-am avut probleme. Iar sotul meu si asociatul lui la fel iau la greu piese de de motocicleta de-acolo si e ok, doar ca uneori vin mai lent daca e transportul ieftin. Ma rog, luam si noi de la vanzatori cu reviewuri bune, nu de la oricine. Asa fac si la okazii.ro.
Sunt chitita deocamdata pe Chimparoo, cu exceptia cazului in care gasesc altceva in care sa stea in pozitia M cu piciorusele cu fata. Ca nu mai vrea cu spatele la lume neam. Numai ca raspund foarte greu canadienii. Mai gasisem si in SUA ceva din produsele lor si i-am intrebat daca aduc si Chimparoo Multi si n-au mai raspuns nici aia. Sa vad ca am inteles ca daca iau de 400 dolari canadieni (care acum au depasit dolarul SUA, din pacate), mi-l dau mai ieftin. Am intrebat niste lume daca vrea din asta si astept raspuns. Insa trebuie sa vad cum ma descurc la posta, daca oi putea, pt ca trebe platit si 24% TVA si 6,3% taxa vamala, in afara de transport, care nu mi-au zis cat e, inca.
Creste copilul pana reusesc astia sa-mi vanda Chimparoo Multi.

Am vandut pe okazii si una din pernele de reflux nefolosita. Imi place ca asa pot sa-i iau altceva in loc Mirunei daca unele chestii nu-i plac.



mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Aventuri de dimineata: am pus-o pe Lavi in mijlocul unei saltulete gonflabile (diametru 90cm) in sufragerie ...nu e umflata la maxim tocmai ca sa stea mai apasata salteluta unde e ea si rostogolitul sa fie mai greu, spre deal. Mandra mea insa a descoperit ca daca se roteste pe lateral si se prinde cu manuta de marginea sa saltelutei, se poate trage ... am intors-o la loc pe spate, sa fie "safe". Dupa 5 minute d-soara era la peste jumatate de metru de salteluta, pe burta, pe gresie. N-am vazut cum a ajuns acolo (dar presupun ca s-a tras spre marginea saltelei si de-acolo s-a dat de-a rostogolul mai departe) dar nu plangea, si a avut si inspiratia sa-si ea cu ea si babetica, asa ca era cu gurita pe babetica, nu direct pe gresie.
...deja am o fata mare ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Dia_tm: ce tare esti, ai uitat de lingurita Wow ce miscacioasa e Lavinia, si tu ce relaxata de patanie Felicitari, cred ca eu m-as fi panicat.
Dara: legat de barile de protectie de la patut, vad ca au la ikea pret bun, in caz ca te intereseaza: http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/30099293/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Wow Dara ce bine ati iesit cu borcanelele! Cand te aprovizionezi iar ma bag si eu daca se poate.
Dia ce miscacioasa ai! La noi s-a confirmat ce banuiesc eu: patul bunicilor are o energie anume. Cand eram mica adoram sa dorm cu bunica, desi era un pat super denivelat si tare, cu 'saltea' de paie. Asa si Matilda, cand o pun pe patul soacra-mii (si el cam denivelat , dar deh! e atasata de el) sta asa si jumatate de ora
Ronina, asa cum zicea si Happy,rabdare mamica! Retine ca pana la aproape 1 an tot lapticul e de baza si daca nu o iei razna ca mine la David sa crezi ca-ti moare copilul de foame, poate fi chiar frumos. Ia masa ca pe o ocazie de a-ti invata copilul cate ceva nou: gusturi noi, care la inceput poate nu-i plac Sper sa fiu asa de relaxata si cand mi-o scuipa Matilda mancarea (asta daca nu se ia de la Alexia, i-am zis Matildei sa retina bine figura cu papam zambind, calme si fericite)


Mergi la inceput