Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 14

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Ieri am fost la doctor si Euan are 6500 gr. A facut a doua runda de vaccinuri, infanrix si prevenar. Nu a avut reactii pana acum, doar ca azi noaptea a dormit cu noi de la 1 si a stat agatat de mine continuu.
Noua nu ne/a zis nimeni de eco transfontanelara. In spital insa Euan a facut ecografii la toate organele din cauza ca avea 3 pete rosii pe piele si au vrut sa fie precauti. Finn a facut aceste ecografii anul trecut in spital cand a avut infectia urinara.
Eu nu voi congela nimic, pentru ca ii dau mancare de la plic. Poate doar primele mese o sa/i fac in casa, la fel cum am procedat cu Finn. Combinatii voi face de la inceput - morcov+cartof. Aici legumele sunt cam scumpe si nu foarte bune, plus ca nu am prea mult timp de asa ceva. Vreau sa;l duc pe Euan la inot din toamna si la gimnastica.

Annadisi, bine ai venit!

Magdalena, si eu stau foarte prost cu memoria. Eu aveam probleme dinainte de fi gravida cu Finn din cauza unor medicamente pe care le/am luat cu ani in urma, iar acum sunt de groaza.

Eu il port pe Euan numai cu fata la mine. Vede destul in jur, ma ntorc eu pe toate partile ca sa vada si el. Are momente in care isi ascunde fata, cred ca atunci este supra stimulat. Si pe Finn tot cu fata la mine il car. Nu vrea sa stea in spate desi mi/ar fi mult mai usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

Citat:
citat din mesajul lui annadisi

Magdalena la multi ani fericiti si de acum inainte!



multumesc mult!
in alta ordine de idei,e bine sa congelez,deocamdata am congelat morcovi,pastarnac,teline ca aici nu le gasesc pe astea doua deloc,ardei rosu si galben,frunze de telina.Ma gandesc la fructe.


Ce fel de carnita e bn sa dam la bebe?gaina batrana ,pui fraged ..???eu am un cocos de tara,hranit cu ce gasea in ograda si graunte de porumb,fara ingrasaminte,e bun?sunt nedumerita in privinta asta,ca nu as cumpara pui din magazin ca nu cunosc sursa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Magda, multi ani fericiti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

J.D. multumesc!ecografia transfontanelara nu e obligatorie,eu am facut- o doar pt ca am vrut,nu m-a trimis nimeni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanace spune:

Annadisi multumesc de info, o sa mergem si noi. La transabdominala vede si cordul?
Mada, la multi ani fericiti impreuna , cu mai multe bune decat rele! In alta ordine de idei, eu azi i=am dat pentru prima oara carnita (putina, comparativ cu restul ingredientelor din pireut, dar i-am dat! YEEES!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Dara: merci, am raspuns la PM. Si eu puneam dovleacul cam in aceeasi oala cu dovlecelul dar nu eram sigura, pe unde am cautat pe net grafice de introducere a alimentelor lipsea din lista de alimente, ma bucur ca ai gasit tu la borcanas ca merge de la 4 luni.
Danaang: nici eu nu voi lua premergator, la fel am auzit lucruri mai putin bune legat de el, caut jumper in schimb. Legat de orarul meselor la fel e haos si la noi, dar eu am sa o las asa pana si le regleaza singura dupa ce apuca sa le inlocuiasca treptat cu mese solide, mai incolo.
Lady_X: intinde mana cand e relaxata si doarme si in timpul zilei rar cand vrea ea, deci nu o retine ceva musculatura, dar de regula tine coatele indoite ca si cum s-ar teme. La masaj are aceeasi tendinta de a le indoi, greu o fac sa le intinda sa-i pot face masajul ok. Dar am observat ca ea e incapatanata si vesnic vrea invers fata de cum vreau eu sa o intorc, daca de ex vreau sa stea pe spate sa-i pun scutecul se intoarce pe laterale, daca vreau sa se intoarca sa o curat de kk pe fundic abia o tin ca vrea pe spate Asa ca pana acum am pus tinutul cotului pe seama asta ca nu vroia cum il intindeam eu. Insa constat ca nici jucariile nu le apuca decat daca i le duc aproape, altfel se uita doar la ele, nu cred ca se prinde ca le-ar putea ajunge daca intinde mana. In schimb cu picioarele da dupa ele.
Annadisi: merci, o sa caut, eu vreau din asta cu jumper care nu trebuie atarnat la usa/de tavan, nu-i nevoie sa aibe muzica, avem destule jucarii cu muzica.
Magddalena: la multi ani fericiti impreuna! Si mie imi mai joaca feste memoria de la o vreme din pacate. Eu citisem de carne matura ca ar fi mai ok, desi pediatra a zis ca e ok si pui. Si a mai zis ca se fierbe separat si se arunca apa de la carne, nu se foloseste la pireu (se elimina toxine in ea).

Nu-mi vine sa cred ca maine deja se implinesc 6 luni de cand am nascut si mi-am tinut strengarita in brate cu emotie pt prima data.
Azi am incercat morcov pasat cu lm muls, foarte subtire facut, aproape de consistenta laptelui. Nu i-a placut nici asa Pus pe deget a dat sa-l suga dar fiind moale nu am reusit sa iau tare mult si cand i-a simtit gustul s-a strambat. In plus, deja stie ce o asteapta cand vede lingurita si nu mai deschide gurita absolut deloc. Doamne da-mi rabdare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annadisi spune:

Oana la transabdominala sigur ca poate vedea si inima insa noi am facut o eco la cord la dr Oprita,tot la Cardiomed.La ea obtii programare peste vreo luna jumate daca faci,insa e cea mai buna,clar.
A vazut anomalii la cord din faza intrauterina la unele cazuri.
Bine,mai sunt si alti cardiologi,dar ca idee la cord faci eco separat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Meg, am fost ls Dorohoi aproape o saptamana, am trecut si pe la Suceava sa vizitez niste prieteni, la Dragomirna de fapt. Dar acum nu mai sunt, am coborat la Sarata Monteoru in Buzau azi.

Impartasesc si eu cu voi o bucurie: Andrei al meu care zicea aproape in fiecare dimineata ca nu vrea sa mearga la gradi, mi-a zis cand inca eram la bunici ca vrea la gradi, ca ii este dor de colegi. Ba mai mult, sa nu mai mergem la munte, ci direct la gradi . Acum pot sa spun ca in sfarsit m-am linistit si m-am convins ca totusi ii place acolo si zice ca nu-i place pt ca se ia dupa un alt coleg.

Magddalena, nici noi nu am inceput diversificarea. Ma gandesc sa incep totusi inainte de 6 luni, adica pe la 5 luni jumate, la sfatul pediatrei, pt ca mi-a adus argumente f logice si pertinente...pt mine. Si sotul e de acord. Sa vedem, inca ma mai gandesc..

Dara, mai bine nu-mi aratai Chimparoo ala, ca numai la el visez glumesc, bine ca ne informezi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Salut.sa va zic cum ma mulg eu direct in castronelul cu baby rice ?mi se pare super funny!!!!Voi cum cantariti asa précis mancarica ? Cu cantar ul de bucatarie?o sa incerc si eu maine. Noi am ajuns la 2 linguri rase de orez si cam 50 ml de lapte .
Dara cum se numea site-ul ala de borcanele cu o singura ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Irina, acum ca ai zis tu, l-am intrebat si eu pe Rares daca ii este dor de gradi si de colegi si a zis ca da, dar nu se grabeste asa tare sa mearga...mai dam o raita la mare pana sa inceapa gradi.
Ce argumente ti-a dat pediatra? tu cat stai acasa cu fata?

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput