Cancer-terapii alternative

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danutza2 spune:

terapia Gerson nu este terapie cu fan sau papadie, nici cu griu incoltit. Ea se dedica refacerii bunei functionari a fiecarei parti a organismului si este o terapie foarte complexa. Pentru cine vrea sa isi faca o idee, dar considera cartea data de marius prea stufoasa, poate incepe prin a citi un interviu dat de dr. Gerson in 1956, prezentat in carte incepind cu pagina 184.

Si da, eu cred ca se poate face o campanie umanitara in acest scop (s-a si facut, vezi daniela, amintita mai sus), dar nu bazata pe ce eu "dau copy paste" ci pe toti cei vindecati de terapia Gerson in ultimii multi zeci de ani, pe constientizarea ca ceea ce spune el nu e nou deloc, ci a fost cunoscut din vremuri antice - spus la propriu (numai despre clisme gasim informatii din orice perioada vrem noi, au fost folosite de Hipocrate, au fost inclusiv incluse in manualele clasice de medicina pentru tratarea cancerului pina prin 1970), pe intelegerea faptului ca acest corp nu este o masinarie care s-a stricat, ci este un dar de la Dumnezeu si nu ne cere decit sa-l ingrijim, sa-i dam hrana curata si ne va rasplati prin vindecare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Tu ai idee cati bolnavi de cancer sunt in tara asta???Aproape in fiecare familie exista un bolnav...ce ar fi daca am cere toti bani?Cine ti-ar da???Da,asa ar fi normal,sa dam toti cate putin,dar sunt persoane care pur si simplu nu au...si 25000 de euro sunt bani multi...Da,important e sa prevenim,dar cancerul nu se face numai de la alimentatie...mama a fost atenta cu mancarea toata viata ei,a trait la tara in copilarie,n-a fumat si n-a baut...dar stresul,poluarea,eu zic ca sunt factori mult mai importanti din pacate...
in fine,n-are rost sa mai povestim...
Si mi-ar placea sa mai scrie si altcineva la acest subiect...poate are alternative mai putin costisitoare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Si ce am mai citit eu in perioada cat a fost mama bolnava..
Ca zeolitul distruge tumorile in 48 de ore,ca sucul de Noni baut la inceput 4 litri pe zi,apoi scazut treptat,vindeca cancerul cu metastaze,apoi nu stiu ce doctorita cu care am vorbit,care m-a inscris la firma Nu Skin,mi-a zis ca imi da ceva pastile care vindeca cancerul,ca a avut un domn la care i s-a spus ca mai are de trait 6 saptamani si acum e bine mersi dupa ce a luat aceste pastile...deci ce parere aveti???Trebuie sa cred tot ce scrie???Apoi sa nu mai spun despre ciupercile Ganoderma...
Nuuu,nu sunt impotriva tratamentelor alternative,sa nu ma intelegeti gresit,dar vreau dovezi clare,de la noi din tara,nu ce au scris altii din alte tari...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu cred ca nu ( numai ) stresul, poluarea si alimentatia sunt de vina ci cred ca avem predispozitie genetica spre anumite boli. Fiecare avem anumite gene defecte care ne fac sensibili la cate ceva, eu asa cred. Si daca apar si factorii favorizanti ( sau nici macar) apare si boala. De exemplu bunicul sotului are 95 de ani, e sanatos cat se poate la varsta lui. Toata viata a mancat greu si gras, nu s-a dat in laturi de la alcool, a si fumat. Tuica mai bea si acum si nu slaba. De mediu poluat a avut parte pt ca a lucrat in fabrica. De stres nu mai vorbim, a luptat in razboi, i-au murit doua neveste, una in tinerete, cealalta pe la 60 de ani, daca asta nu e stres....
Mama mea manca sanatos, nu bea, nu fuma si s-a dus la nici 59 de ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui RAMONELLA

Tu ai idee cati bolnavi de cancer sunt in tara asta???Aproape in fiecare familie exista un bolnav...ce ar fi daca am cere toti bani?Cine ti-ar da???Da,asa ar fi normal,sa dam toti cate putin,dar sunt


Ramona sunt multi bolnavi de cancer dar prea putini sunt cei care ar accepta o astfel de terapie. Nu e usor sa bei numai sucuri verzi, sa faci clisme, unii ar prefera sa dea 25000 eur decat sa faca tot ce li se cere in cadrul terapiei.
Am un vecin, pe care il pretuiam mult, si care in martie a fost diagnosticat cu cancer pancreatic, a mers la vre-o doua sedinte de chimio care l-au dat peste cap si omul a zis gata, daca tot e sa mor macar nu ma umilesc pe la usile doctorilor si nici nu vreau belele in plus. Din pacate, acum 2 zile s-a stins, Dzeu sa-l ierte!
Omul nu a vrut sa faca nimic, nici alopat, nici naturopat. A fost decizia lui, buna-rea.
Din ce vad, topicul nu e decat o informare si e util pentru cei care cred ca nu mai au nici o speranta. Si nu cred ca le face vre-un rau sa se agate si de altceva.


Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns escu spune:

Eu as incerca sa fac tot ce imi sta in putinta sa-mi intaresc sistemul imunitar - detox, cura cu sucuri concentrate, hrana activa, adica la capacitatea ei maxima de vitamine, enzime, nu distruse prin prelucrari termice. Dupa ce m-as asigura ca la capitolul asta am facut maximul, as vedea ce-mi mai spun testele. Matusa mea asa a prins curaj. Rezultatele erau din ce in ce mai bune, si de-asta ea avea convingerea ca este pe drumul cel bun. Dar dragii mei, este vorba de o determinare, "care pe care", nu doar o cochetare cu ceva fructe si legume.
Imi amintesc ca ea, in perioada aia nici nu mai pleca de acasa in weekenduri sau concedii fara storcatorul de fructe si aparatul de facut clisma dupa ea. Era o batalie pe viata si pe moarte, asa a perceput-o ea si asa am perceput-o si noi, familia, desi cei mai multi credeau ca a inebunit. Zeci de sucuri concentrate zi de zi, non stop. Tin minte ca a schimbat vreo 3 aparate in perioada aia, de cat de mult le folosea. Ea nu stia de clisma cu cafea, dar facea clisma cu apa cu lamie, asta stiu sigur.
Nu cred ca trebuie sa cheltui zeci de mii de dolari sa te internezi la Gerson. Trebuie doar sa citesti, sa te informezi, sa iei legatura cu cei care au fost si sa faci tot tratamentul singur acasa. Nu este greu, mai ales ca este 100% natural, deci nu iti trebuie nimic prelucrat de altii.
Ca idée, principiul este clar. Curatare perfecta a organismului + hranire cu substante active, pentru a-i permite sa se vindece singur. Sa ajutam ca toate organele noastre sa poata folosi energia in vindecare, nu in procesul de inlaturare a substantelor nocive pe care noi i le dam sub diverse forme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns escu spune:

si pentru ca tot suntem pe un forum - despre copii - foarte importanta este preventia.

V-as recomanda blogul oliviei steer (cautati pe google olivia steer) sa vedeti cum o femeie cu cazuri multiple de cancer in familie isi fereste copiii prin educatie alimentara de cand s-au nascut. Biberoanele lor cu suc verde si retetele ei sunt un exemplu pentru toate mamele. Obiceiurile sanatoase se formeaza de mic si prin exemplu personal. Olivia este toba de carte, a citit mult si apreciez lupta ei inteligenta cu genele nefaste din familia ei.

editez sa va pun adresa blogului oliviei http://oliviasteer.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns escu spune:

urmariti si prezentarile video ale dr. Calin Marginean, ca sa intelegeti mai bine fenomenul

http://drcalinmarginean.blogspot.ro/p/prezentari-video.html

Unul dintre ele se numeste - Cancerul, fatalitate sau vina personala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns escu spune:

pentru ca am dat de postarea asta despre tratamentul cancerului, am vrut sa o impartasesc cu voi, poate ajuta pe cineva inainte de a opta pentru chimioterapie, sa hotarasca in cunostinta de cauza -

În continuare, doresc sa scot în evidenta printr-o paralela, datele comparative dintre cele 2 cure : cura naturala (prescurtata prin „CN”) si cura radio-, chimioterapica (prescurtata prin „CRCT”). Sunt convins ca în urma examinarii comparative a paralelei de mai jos, veti vedea de ce am motive temeinice pentru care sa recomand în exclusivitate cura naturala si reciproc, de ce am motive, cel putin la fel de temeinice, pentru care sa nu recomand orice cura radio-, chimioterapica. Alegerea însa o va face pacientul între cele 2 cure, în perfecta cunostinta de cauza, dupa ce a fost informat în prealabil de riscurile, efectele adverse si reciproc asupra beneficiilor uneia sau a celeilalte metode de tratament a bolii canceroase.
DAC#258; pacientul doreste sa faca radio- / chimioterapie (terapia „conventionala”) este libertatea lui s-o faca, eu nu stau în calea fericirii nimanui ; dar aceasta cura conventionala este strict incompatibila cu o eventuala cura naturala ! Însa pacientul va alege ce va urma sa faca si personal îi voi respecta propria alegere ! Dar nu se poate si chiar contraindic cu vehementa amestecul dintre cura naturala (care ­ creste drastic imunitatea si capacitatea organismului de a lupta împotriva cancerului) si cura radio- / chimioterapica (care scade drastic imunitatea si capacitatea organismului de a lupta împotriva cancerului) ; pentru a fi mai bine înteles, ar fi ceva de genul : "vreau sa ma casatoresc, dar îi spun viitoarei sotii ca vreau sa-mi pastrez si amanta. Care femeie sanatoasa la minte ar accepta asa ceva ?" Ar fi pacat sa ne... jucam cu / de-a cancerul si sa ne îmbatam cu... apa rece ! De aceea, de îndata ce v-ati hotarât si ati achizitionat acest protocol natural anticancer, suspendati imediat orice cura... „conventionala” (adica radio– sau chimioterapia) !!!

PERSONAL recomand fara rezerve cura naturala din motivele enumerate mai jos. Astfel, sa urmarim împreuna paralela dintre cura naturala (CN) si cura radio-chimioterapica (CRCT) :

1.CN. Distruge numai tumora, nu si celulele normale ale corpului. Celulelor normale ale corpului le ­creste nivelul AO, starea de vigoare si de tinerete, dar le si protejeaza împotriva degenerarii maligne. Celulele tumorale sunt distruse selectiv prin concentrarea AO în tumora, ruperea mantiei de fibrina din jurul acesteia si distrugerea vaselor care o alimenteaza. CN actioneaza distructiv selectiv asupra tumorii ;
1*.CRCT.Distruge atât tumora, cât si celulele normale ale corpului, învecinate sau nu cu tumora, nu face nici o distinctie între celulele normale si cele canceroase. Este indusa o stare pro-oxidanta în întreg organismul, fapt care poate determina adesea ca si celule normale, non-canceroase sa degenereze malign. Îmbatrâneste celulele normale ale corpului si le Ż capacitatea de lupta anti-cancer ;

2.CN. Nu are nici un efect advers ;
2*.CRCT. Are numeroase efecte adverse : greturi, varsaturi, caderea parului, astenie, dureri de cap, complicatii infectioase, diaree, febra, eruptii cutanate, supresia maduvei hematogene, stomatita, gastrita, ulcer gastro-duodenal etc. Altele : tulburarI neurologice, psihice, fibroza pulmonara, afectare cardiaca, pancreatica, hepatica, renala, reactii alergice mergând pâna la fenomene anafilactice (soc anafilactic) si nu în ultimul rând, prezinta chiar riscul de a induce o leucemie ;

3.CN. ­ Creste drastic apararea imuna si numarul de LTK ;
3*.CRCT. Scade drastic apararea imuna si numarul de LTK. Dupa o cura RCT imunitatea specifica anti-cancer se prabuseste pentru minim 2-3 saptamâni, dar aceasta perioada poate sa se prelungeasca pe luni de zile sau chiar ani !!! Dupa mai multe CRCT imunitatea specifica anti-cancer este sever si persistent compromisa cu riscul major de a nu mai fi re-trezita printr-o cura naturala ulterioara !!! ;

4.CN. Eficienta si randamentul sunt foarte mari­, chiar si în stadiile avansate de boala. Cuvântul de ordine ramâne : curativ ;
4*.CRCT. Eficienta redusa sau minima în stadiile intermediare si avansate. Cuvântul de ordine în stadiile avansate ramâne : paliativ ;

5.CN. Determina mentinerea sau ­ crestere în greutate ;
5*.CRCT. Determina aproape întotdeauna, scadere (uneori brutala) si continua în greutate ;

6.CN. Daca exista si alte boli concomitente, prin intermediul curei, acestea vor fi rezolvate (în special bolile aparatului cardio-vascular) ; protejeaza împotriva aparitiei si a altor boli pe parcursul curei ;
6*CRCT. Daca exista si alte boli concomitente, cura radio-, chimioterapica, cel mai adesea le va agrava si pe acestea, de multe ori, mergând pâna la risc vital. Pe parcursul curei, exista sanse foarte mari sa fie contactate si alte boli (unele deosebit de grave), fie datorita depresiei imune induse, fie datorita efectelor adverse ale medicamentelor / izotopilor radioactivi / razelor X utilizate ;

7.CN. Cura este accesibila, având costuri moderate ;
7*.CRCT. Are costuri enorme, care daca nu ar fi finantate prin programe ale Ministerului Sanatatii, ar fi inaccesibile pentru pacient ; chiar si asa, aceste costuri atârna greu pentru bugetele sanatatii din multe state ;

8.CN. E o metoda exceptionala de combatere a formarii de radicali liberi si de tamponare a celor existenti ;
8*.CRCT. Reprezinta o metoda importanta de generare a radicalilor liberi, cu rasunet nefast asupra întregului organism. Exista situatii (si nu putine !), când tocmai chimioterapia induce formarea de AO de catre tumora (SOD de pilda), care devine astfel rezistenta la orice fel de terapie si nu mai poate fi distrusa ;

9.CN. Analizarea principalelor constante biologice sangvine în timpul curei naturale, arata fie o tendinta spre normalizare a unor parametri afectati anterior, fie o îmbunatatire neta a celor existenti ;
9*.CRCT. Analizele de sânge releva alterari din ce în ce mai serioase ale constantelor sangvine, pe masura ce au loc tot mai multe sedinte ; uneori acestea sunt asa de pronuntate, încât impun oprirea de urgenta a curei radio-, chimioterapice si interventia hotarâta si prompta pentru a atenua / neutraliza dezordinile produse si pentru a restabili echilibrul în sistem ;

10.CN. E o metoda sigura, ce vindeca de cancer, sau în cel mai rau caz nu aduce daune organismului ;
10*.CRCT. Reprezinta metode nesigure, care (culmea !) pot chiar induce (genera) cancerul ;

11. CN : Nu induce / produce / apare rezistenta la componentele curei naturale pe parcursul timpului, de orice fel ar fi ele, acestea fiind sigure permanent si cu efect identic anti-cancer, persistent în functie de doza ;
11* CRCT : În timp (saptamâni-luni) poate aparea rezistenta la tratament sau chiar încrucisata la alte chimioterapice, ceea ce impune schimbari de protocoale, efecte adverse cu atât mai pronuntate cu cât dozele sunt mai mari etc.

12.CN. Pacientul trebuie sa-si schimbe obligatoriu si radical modul de viata si sa adopte un stil de viata care i se va parea la început (relativ) restrictiv. Vor fi excluse cu desavârsire viciile si „micile placeri culinare” pe tot parcursul curei. Cuvintele de ordine care-l vor calauzi pe pacient pe întreaga durata a curei vor fi : seriozitate, consecventa, încredere si nici un compromis cu „placerile”, sau / si cu viciile. Tocmai la acest punct cracheaza majoritatea pacientilor eligibili pentru cura naturala, preferând radio-, chimioterapia pentru simplul motiv ca aceasta nu le cere sa faca nici un fel de schimbari ale modului de viata, în ciuda riscurilor enorme pe care le presupune ;
12*.CRCT. Desi ar fi o absoluta nevoie ca pacientul sa-si schimbe, macar acum, în ceasul al 12-lea modul de viata, rar daca exista vreun medic care sa-i indice sa faca acest lucru. De cele mai multe ori, pacientul este lasat sa consume ce alimente doreste, iar în dreptul consumului de alcool sau cafea nu se atrage deloc atentia printr-o prohibitie ferma ; oricum ”zilele-i sunt... numarate !”, asa se considera ;

13.CN. Pacientul si apartinatorii acestuia sunt informati corect despre boala pe care o are pacientul, iar acesta din urma va fi invitat sa colaboreze si sa faca si el ceva pentru reusita propriei cure ;
13*.CRCT. Sunt state în care adesea pacientului nu i se comunica deschis faptul ca are cancer. Eventual apartinatorii cunosc aceasta, dar sunt „sfatuiti” sa pastreze o taina totala. Chiar daca este informat, pacientul este transformat într-un factor pasiv si suportiv, el netrebuind decât sa „îndure” cura, neavând nimic de facut ;

14.CN. Este regimul lui Dumnezeu : ajuta enorm si fara efecte adverse (eventual apare o stare discreta de balonare pe care ORICE ierbivora / vegetarian total o are ) ! ;
14*.CRCT. Este regimul omului : ajuta uneori (mai ales în formele incipiente de boala), dar cu riscuri enorme, datorate în primul rând multiplelor efecte adverse amintite ;

15. CN. Dupa vindecarea prin aceasta cura sansele de reaparitie ale cancerului cu aceeasi sau alta localizare sunt ca si nule (si mai ales daca anterior nu s-a apelat si la CRCT), pacientul fiind informat corect referitor la ceea ce a dus la aparitia maladiei canceroase în cazul sau + i se explica exact cum poate preveni reaparitia bolii
15*. CRCT. Dupa vindecarea prin aceasta cura, sansele de reaparitie ale maladiei canceroase sunt mari, reale, pe parcursul întregii vieti, datorita faptului ca imunitatea pacientului a fost mai mult sau mai putin sever compromisa prin repetate cure, dar si datorita faptului ca pacientul nu este îndemnat sa-si schimbe stilul de viata care l-a condus la boala si nici nu i se aduc la cunostinta acestuia metodele sigure de preventie ale reaparitiei bolii.

16. CN. Detoxifica organismul, sustine ficatul (laboratorul întregului organism + organul cheie care ajuta la purificarea corpului) si-l ajuta sa produca substante cu efect anti-tumoral ;
16*. CRCT. Chimioterapicele sunt substante toxice pentru întreg organismul, dar mai ales pentru ficat. Capacitatea acestuia de a apara corpul poate fi sever alterata.

Vindecarea în cancer utilizând CRCT este de cel mult 1 din 4-7 persoane pentru formele inaparente / incipiente ale bolii si de 1 din 20 de persoane pentru formele avansate. Asta spun statisticile oficiale ! Realizati sper, ca procentele prezentate sunt total nesatisfacatoare !
Dupa una sau mai multe CRCT se poate trece pe cura naturala, dar eficienta acesteia din urma va fi cu atât mai redusa cu cât mai multe CRCT au fost facute. CN creste oricând imunitatea, fireste DAC#258; aceasta nu a fost iremediabil compromisa prin CRCT.
CRCT poate determina ca tumorile sa înceapa sa produca chiar antioxidanti (AO) de tipul SOD-ului, special pentru a se apara de ”atacul” radio- / chimioterapic”, devenind astfel extrem de rezistente sau tot mai rezistente în fata unei noi CRCT, sau din pacate în fata curei naturale.

Întrebarile la care trebuie sa raspunda o cura naturala corect condusa sunt urmatoarele :
1. Componentele minime obligatorii care vor fi prescrise în anumite doze confera acestea un nivel AO suficient de ÎNALT, dar de > 30.000 - 50.000 (sau chiar 100.000) unitati ORAC ? = întrebare de baza, în lipsa careia orice încercare de a trata cancerul devine un pur amatorism !
2. Am printre componentele minime obligatorii macar una care sa-mi distruga mantia de fibrina a tumorii si sa-mi concentreze AO în tumora ?
3. Exista componente care sa determine distrugere tumorala directa ?
4. Exista componente care sa distruga selectiv vasele care alimenteaza tumora ?
5. Cura naturala respectiva are capacitatea de a re-trezi acel tip de globule albe (limfocitele T killer) care sa se apuce sa ”manânce” (fagociteze) tumora ?
6. Ficatul pacientului este sustinut / stimulat eficient atât pentru a detoxifica substantele toxice emise de tumora, cât si-n sensul în care acesta sa fie stimulat sa produca anti-oxidanti endogeni ?
7. Este evitat ORICE factor ce ar da chiar si o mica picatura de... speranta maladiei canceroase ?
8. Are cura naturala o toleranta digestiva buna si este complianta (adica are sanse sa fie respectata de pacienti pe parcursul a luni de zile) ?
9. Cura naturala este lipsita de efecte adverse ?

Care este modul de actiune al curei naturale anti-cancer ?
a) Atacul direct, care presupune :
- distrugerea mantiei de fibrina a tumorii ;
- distrugerea / bombardarea acesteia cu un nivel AO cât mai înalt ;
- utilizarea unor componente exogene +/- potentatoare de efect, sau endogene care sa distruga direct tumora ;
- distrugerea vaselor care alimenteaza tumora ;
Atacul direct NU depinde de imunitatea organismului, poate fi manevrat si coordonat din exterior, este controlabil, însa eficienta sa este de cel mult 35-40% în învingerea maladiei canceroase. Se poate învinge cancerul si EXCLUSIV prin atac direct, dar sansele de recadere ale pacientului odata vindecat sunt mari, iar perioada de vindecare utilizând numai aceasta cale este semnificativ crescuta ;
b) Atacul indirect presupune re-”trezirea” limfocitelor T killer care sa re-înceapa sa manânce tumora. Realizarea acestui deziderat se face prin :
- atingerea unui nivel cât mai înalt AO care sa stimuleze diferentierea si maturarea LT killer ;
- mobilizarea unor factori endogeni care determina la rându-le re-”trezirea” LT killer ;
Atacul indirect, desi mult mai eficient reprezinta o variabila dependenta strict de organismul persoanei cu cancer, incontrolabila, pe care cura naturala se straduieste sa îl stimuleze, dar poate sa reuseasca sau nu. Astfel :
- daca pacientul a urmat numeroase cure radio- / chimioterapice înainte de a intra în cura naturala, imunitatea acestuia poate fi serios afectata si chiar compromisa. Maduva hemato-formatoare poate fi efectiv ”prajita” si sa nu mai fie capabila sa produca un numar suficient si eficient de LT killer ;
- daca pacientul are o tumora mare sau / si metastaze +/- complicatii multiple ale acestora, acestea genereaza în organism o cantitate importanta­ de substante toxice care sa inhibe actiunea LT killer.
Daca însa pacientului cu cancer i s-a reusit re-trezirea LT killer, cazul este ca si rezolvat, pacientul merge clar si constant spre vindecare si se vindeca relativ repede, iar sansele sale de recadere sunt minime. Eficienta acestuia atac indirect este cuprinsa între 60-65%, fiind definitoriu !


https://www.facebook.com/marginean.c.nicolae

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns escu spune:

pentru ca ati cerut exemple vii - uitati aici unul

Gheorghe Popescu - il gasiti pe facebook (https://www.facebook.com/gelupopescu) - este medic si asta-i povestea lui (extras dintr-unul din mesajele lui)

"In urma cu doi ani am fost diagnosticat cu un cancer pulmonar. Adenocarcinom bronsic, situat in lobul mijlociu al pulmonului drept, cu atelectazie pulmonara prin obstructie bronsica si multipli ganglioni mediastinali reactionati. Timp de supravietuire, cu sau fara tratament (indiferent de care!): cca 6-8 luni. Am trecut la regim vegan, imunostimulente, niste simptomatice (efemer luate astea din urma) si nu am facut nici citostatice, nici operatie, nici iradiere. In februarie anul acesta m-am angajat la Politia din orasul nostru, ca medic expert, si "trag la saiba" alaturi de politisti care au varsta copiilor nostri, fac fata, alerg si ma misc odata cu ei, nu mai am nimica! Sotia mea, cu o serie de suferinte, nu le voi desconspira aici, a slabit 20 de kg si arata ca atunci cand m-am indragostit de ea, acum multi ani in urma! Dumnezeu sa fie slavit, dar aduc multumiri si unor informatii luate de-aici, de pe net!"

Mergi la inceput