Cancer-terapii alternative

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am primit asa ceva prin mail... si mi-a sarit in ochi.
Poate ajuta cuiva.
"dr. Max Gerson - O terapie naturala eficienta pentru tratarea cancerului si a altor boli grave
Cartea devenita celebra in lumea celor care nu spun din prima "da" terapiei cu citostatice, scrierea este si ea plina de invataminte legate de stoarcerea fructelor si legumelor, vaselor ce trebuiesc folosite, prepararii hranei si evident, terapia extrem de complexa pentru recuperarea bolnavilor de cancer. Dupa ce am citit-o am realizat pentru prima oara ca boala e o chestiune de alegere. Fiecare are sansa lui la vindecare. Trebuie doar s-o apuce.
http://adisandu.ro/wp-content/uploads/Max-Gerson-O-TERAPIE-NATURALA-EFICIENTA-pentru-tratarea-CANCERULUI-si-a-altor-BOLI-GRAVE.pdf


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Escu exact asta vreau sa se povesteasca aici.Nu doar o singura persoana sa dea copy paste la romane.Sau pe baza a ceea ce scrie acolo,sa vina cineva sa spuna,uite,asta am incercat si la mine a functionat.Sau la mama,la tata sau la o cunostinta.Eu nu zic ca nu sunt bune terapiile alternative,dar vreau dovezi.Mama a facut chimio,dar oricum era prea tarziu pentru ce avea ea.Am o cunostinta,care a facut chimio,tumorile au disparut,si-a schimbat stilul de viata,dar totusi boala iar a aparut...o matusa de la tara,a facut acum 15 ani chimio si traieste si acum...alta cunostinta a fost in Ungaria,a urmat terapia Gerson si acum e bine...deci cazuri si cazuri...
Asta vreau de la acest subiect,un dialog,exemple,cazuri...sper ca acum m-am facut inteleasa...daca nu,asta e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Vorbea Marius despre terapia Gerson.am citit si eu mult despre ea...dar e foarte costisitor dupa parearea mea...totul trebuie sa fie bio,trebuie sa arunci tot din casa,detergenti,sampoane,sprayuri...totul trebuie sa fie natural...si cu totii stim cat de mult costa produsele bio...daca nu ai tu propria gradina,in care sa stii ce cresti,e f greu...iar daca cumperi de la magazine specializate,de unde ai garantia ca sunt ok???Vreau sa va spun ca am luat lamai bio,cu 20 lei kg,in iulie pe cand mama mai traia,sa-i fac limonada cu bicarbonat...n-a putut sa o bea,dar lamaile ce mi-au ramas,2,au rezistat 1 luna jumate si nu s-au stricat...ce sa cred din asta,cat de bio au fost???La fel am patit si cu rosiile,mandarinele si ardeii cumparati in iarna de acolo...plus ca un om de rand,cu salariu mediu sau minim nu-si poate permite asa ceva...
Apoi un om simplu,fara internet,nu are cum sa se informeze despre aceste lucruri...degeaba ii tot spuneam eu mamei despre terapia Gerson,i-am luat o gramada de carti,i-am facut suc din iarba de grau...Omul de rand are incredere in primul rand in doctor...nu in povesti de pe internet...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui RAMONELLA

Vorbea Marius despre terapia Gerson.am citit si eu mult despre ea...dar e foarte costisitor dupa parearea mea...totul trebuie sa fie bio,trebuie sa arunci tot din casa,detergenti,sampoane,sprayuri...totul trebuie sa fie natural...si cu totii stim cat de mult costa produsele bio...daca nu ai tu propria gradina,in care sa stii ce cresti,e f greu...iar daca cumperi de la magazine specializate,de unde ai garantia ca sunt ok???Vreau sa va spun ca am luat lamai bio,cu 20 lei kg,in iulie pe cand mama mai traia,sa-i fac limonada cu bicarbonat...n-a putut sa o bea,dar lamaile ce mi-au ramas,2,au rezistat 1 luna jumate si nu s-au stricat...ce sa cred din asta,cat de bio au fost???La fel am patit si cu rosiile,mandarinele si ardeii cumparati in iarna de acolo...plus ca un om de rand,cu salariu mediu sau minim nu-si poate permite asa ceva...
Apoi un om simplu,fara internet,nu are cum sa se informeze despre aceste lucruri...degeaba ii tot spuneam eu mamei despre terapia Gerson,i-am luat o gramada de carti,i-am facut suc din iarba de grau...Omul de rand are incredere in primul rand in doctor...nu in povesti de pe internet...



Ramona, povestea cu bio e altceva. Aici e vorba de alegeri personale, sunt persoane care aleg chimioterapia si se salveaza dar multe altele nu au norocul asta. Eu cunosc perosane, care au renuntat la oras si s-au mutat la tzara unde isi cresc legume cat mai curate. Dupa ce au fost zdruncinati din temelii de un diagnostic grav, au inteles ca sanatatea e mai presus de orice. Si au gasit solutii.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Pai vorbim de terapia Gerson si ce sanse sunt ca sa o urmezi ca la carte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza2 spune:

Clismele cu cafea - in viziunea dr. Max Gerson
Cancerul este o boala degenerativa si atunci trebuie tratata intr-asa fel incit initial corpul sa se detoxifice. Atunci ficatul are un rol foarte important, pentru ca el elimina toxinele din corp, le pregateste ca ele sa intre in canalele biliare si astfel sa fie eliminate impreuna cu bila. In plus, ficatul ajuta la prepararea sucurilor digestive cu ajutorul sistemului nervos visceral. Ficatul are multe alte functii, o mai amintesc doar pe cea de reactivare a enzimelor oxidative, care sunt la un nivel de functionare foarte scazut in pacientul de cancer.
Clismele cu cafea ajuta deoarece canalele biliare se deschid si mai multa bila poate fi eliminata. In timpul terapiei Gerson pacientul face minim 5 clisme pe zi, el este trezit si in timpul noptii pentru o clisma, pentru simplul motiv ca altfel nu s-ar detoxifica destul si ar intra in coma hepatica. Pentru cazurile mai grave se foloseste si uleiul de castor, oral si prin clisma. In terapia Gerson mai exista si alte elemente pentru a restabili functionarea buna a ficatului. Max Gerson afirma ca el avea o rata de vindecare de 50% si trebuie tinut cont ca atunci la el veneau doar pacienti in stadii terminale.
El considera ca atunci cind terapia nu da rezultate este atunci cind functionarea ficatului nu poate fi restabilita. Si totusi nici atunci pacientii lui nu mor de cancer, ci de ciroza. Autopsiile arata ca nu mai exista celule canceroase in corp. Buna functinare a ficatului este in opinia dr. Gerson elementul principal si asta se obtine in medie intr-un an si jumatate. Celulele ficatului se reinnoiesc in 4-5 saptamini (5-6 la pacientii mai batrini). Pentru a restaura ficatul e nevoie de 12-15 generatii noi de celule si asta inseamna 1.5 ani. De aceea terapia Gerson se incepe si se invata la unul din institutele Gerson in 2 saptamini, dupa care pacientul continuua acasa o perioada de 2 ani.
De curind exista un centru Gerson si linga Budapesta. Daniela, cea de care a amintit si softurela ( http://salveazadaniela.wordpress.com , am repetat adresa asta, desi e deja cel putin a treia oara prezentata la acest subiect) a fost acolo, la fel ca si alta fata al carei blog l-am dat, amindoua au avut melanom. Daniela raspunde la intrebari, va garantez, mie mi-a raspuns.

Si, desi imi promit mereu ca nu o sa o mai spun iarasi, "e greu, e dificil" sunt scuze. Cine vrea si crede nu zice ca e greu. Si raportat la ce? E mai greu decit chimio? Ca in orice, nu trebuie decit sa nu spunem ca e greu, trebuie sa incepem, doar atit, pas cu pas. Mai ales noi care inca suntem sanatosi. E scump? Da, e scump, cam 25000 euro am vazut, dar nu e o suma care intr-o astfel de comunitate nu se stringe, s-au strins sume mai mari, eu as da cu toata inima pentru o internare intr-o clinica Gerson.

Multumesc din suflet, Marius, pentru carte, nu o aveam. Sa incepem prin a citi cartea, si cine vrea poate vedea niste documentare, cred ca si pe astea le pun a doua oara, dar sunt minunate:
http://suntsanatos.ro/documentare/miracolul-gerson-the-gerson-miracle-2004.html
http://suntsanatos.ro/documentare/trebuie-sa-stiu-dying-to-have-known-2006.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Danuta,tu iti dai seama ce spui???Cine,da cine,cand afla ca are o asemenea boala,nu-si doreste sa traiasca???Despre ce "scuze" vorbesti???Si vorbim de omul de rand,fara resurse prea mari si fara acces la internet.De unde sa stie el de terapia gerson sau alte terapii.El crede in medicul lui si in chimio,ca se va face bine.Si cum poti sa spui ca 25000 de euro nu e o suma mare si se poate strange usor.De unde sa aiba un om cu salar mediu atatia bani???Poate ca tu ai da,pentru ca ai,dar altii???Plus ca atat costa tratamentul,dar dupa,va trebui sa traiesti tot asa...E atat de simplu sa vorbesti din afara...sa te fereasca Dumnezeu de asa ceva,dar habar n-ai cata disperare poate sa existe,ca nu stii pe ce cale sa o iei,ce sa faci,ce solutii sa gasesti...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

ramonella,fata mea, cum 25000 de euro?un fleac.orisice roman isi permite.............
ai mare dreptate.
nenorocirea e ca bilutele si trilutele asta sunt cumplit de scumpe,ca oamenii aflati la capatul sperantei si in culmea disperarii sunt in stare sa dea sume uriase ca sa cumpere biluto-trilute cu informatia atomului din rata pekin de pe varza, sperand ca se va rezolva.
efect palcebo.
am avut doi colegi care au inghitit la asa ceva, plus grau incoltit.am mai zis si din cancer stadliul I-II au ajuns la 2 m de pamant deasupra.

ca ex, acum 9 ani,la chirila tratamentul pe o luna cu bilute m-a constat un milion vechi -salariul pe o luna pe atunci-iar cel alopat,adus de afara vreo 30 de lei.

e un fel de specula cu disperarea oamenilor.vom auzi efectele senzationale ale clismei cu cafea, combinate cu clisma cu papadie si clisma cu floricele de porumb .

iertare,da-s patita.e ceva infiorator sa vezi cati oameni disperati se aduna pe la usile dr de ierburi si ce averi colosale fac din credulitatea oamenilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza2 spune:

da, Ramonella, sa ne fereasca Dumnezeu pe toti, da, dar sa ne ferim si noi. Nu imi schimb punctul de vedere, l-am repetat de atitea ori: "scuze" inseamna aleg sa zic "e greu" cind pot sa aleg sa zic "hai sa vad ce pot sa fac din asta". Nu, banii astia nu-i am nici eu, am spus ca se pot stringe intr-o comunitate atit de inimoasa cum este desprecopii si nici nu mi-am permis sa zic ca-i o suma mica. Eu si noi, care citim, noi avem acces la internet, noi am aflat de terapia Gerson, noi putem printa si citi cartea, noi putem vedea documentarele, noi putem lua legatura cu cei care s-au vindecat cu ajutorul ei. Si totusi, o parte din noi, inca ne concentram spre a spune NU, inca alegem sa ne contrazicem aici si alegem sa ne expunem neincrederea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

danutza, sincer, nu ti se pare putin cam exagerat sa faci o campanie umanitara pt cele scrise mai sus de tine?
maine poimaine descopera cineva ca terapia cu fan e la fel de ok, altul ca terapia cu muguri de cretisoara si asa mai departe.

Mergi la inceput