Cancer-terapii alternative

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui danutza2
acum se considera ca riscul e de 40% la femei spre 50% la barbati, pe durata intreagii vieti: http://www.cancer.org/Cancer/CancerBasics/lifetime-probability-of-developing-or-dying-from-cancer


e cea mai ciudata statistica pe care am vazut-o vreodata, aceasta adunare a procentelor, care sunt adevarate, insa duce la un rezultat cat se poate de fals, ca un barbat din doi sigur va face cancer si ca un sfert din barbati vor muri de cancer (asta inseamna risc de aproape 25%) ... in realitate vorbim de zeci sau sute de cazuri raportate la 100.000, nu la suta.

nu, riscul nu se poate aduna, fiindca in cazul asta ar trebui luate in considerare toate cauzele de deces posibile, si zau ca ne-ar da mult cu minus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza2 spune:

Vreau sa urez tuturor un 2013 plin de sanatate, multa lumina si numai bucurii!

mianna: promit ca trimit curind si raspunsul meu relativ la mesajul tau.

Vreau sa prezint pentru cei care nu stiu inca proiectul doctorului Pavel Chirila de a deschide prima clinica de recuperare de cancer din Romania, clinica Nera. Puteti sa cititi mai multe despre proiect aici:
www.clinicanera.ro/ro/clinica-nera" target="_blank">http://www.clinicanera.ro/ro/clinica-nera

Tot acolo si despre cartea lui "Nu hrani cancerul", o carte care costa numai 25RON dar va salva multe vieti, asa cum a facut doctorul pina acum. Merita cumparata si doar pentru a sprijini proiectul.

"Cu cât#259; migal#259; îi cur#259;#355;ai r#259;nile dup#259; o c#259;z#259;tur#259; cu bicicleta, în timp ce lacrimi speriate picurau pe mâna ta... Gestul t#259;u era declara#355;ie de dragoste. Când r#259;nile sunt la suprafa#355;#259;, po#355;i oferi îngrijire. Când r#259;nile apar în interior, po#355;i oferi ajutor. #350;i speran#355;#259;.
Cancerul se poate trata. La o clinic#259; de recuperare oncologic#259;. Ajut#259;-ne s-o construim!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Citat:
citat din mesajul lui RAMONELLA

Tu ai idee cati bolnavi de cancer sunt in tara asta???Aproape in fiecare familie exista un bolnav...


Inregistrati sunt aproape 100.000 de bolnavi de cancer in Romania, 2 milioane de persoane infectate cu hepatita B si C, peste 1 milion de persoane cu BPOC, 1 milion de persoane cu diabet... si lista este lunga.

danutza, am citit o parte din postarile tale. Intentiile tale sunt bune, insa multe din aceste terapii sun pur teorii, fara un backup stiintific si fara dovezi clinice. Evident ca experientele sunt foarte diferite de la o persoana la alta, insa este periculos sa indemni oamenii spre extreme.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

Asa, sa ma bag si eu in discutie, ca un FOST Canceros ce sunt!
Cand am aflat ca sunt bolnava, evident toata lumea a recomandat dieta vegetariana, sucurile de sfecla si alte legume, si mersula la biserica, mai putin mersul ala doctori
evident ca am inceput cu mersul la doctor, nu am exclus biserica, si am incercat si dietele
concluzia?
Dieta doar reusea sa ma slabeasca si sa ma faca sa suport greu chimioterapia, asa ca am renuntat la ea si am facut ce am considerat ca imi foloseste
Am intrebat daca dieta rezolva si cand m- am gandit ca si iepurii si purceii de guineea fac cancer si sunt categoric vegetarieni

Ce pot spune, este ca am o viata normala, fara Euri, pe cat se poate, fara excese, cred in medici si medicamente, cred si in Dumnezeu, ca fara el nu se poate, insa nu cred in extreme, si in excluderi

Insa fiecare face cum simte
DAR
sa nu ingroase categoria celor pacaliti cu tot felul de leacuri miraculoase,
cu tot felul de energii, magi,
si alti excroci care profita de noi,
cei disperati,
care in dorinta de a se face bine suntem in stare sa facem orice
si sa cheltuim oricat

Mergi la inceput