Tren de noapte - Condoleante pentru Monica

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

asa-si facea intrarea Moni in viata noastra:

Trimis la: - 15/05/2005 : 19:03:19
ULTIMUL CM 3 APRILIE 2005, DATA PROBABILA 8 IANUARIE!
MOLISA

si al 2-lea...in stilul ei caracteristtic
Trimis la: - 16/05/2005 : 22:25:14
Intai buna seara si multumesc, nu-mi vine sa cred ca sunt pe lista!
De 4-5 ani incercam si imaginati-va ca in 2002 sotul meu avea nici mai putin nici mai mult decat 1,2 mil./ml valoarea spermogramei!?!
Asa am inceput "distractia"intai la Arad(dezastru...cand au vazut rezultatul lui nu m-a mai bagat nimeni in seama)apoi la Timisoara la dr.Munteanu:analize,TPC,analize hormonale,laparoscopie,tratament pentru focare endometrioza si tratament cu tinctura de branca ursului, vit.e forte si laptisor de matca pentru sot.Rezultatul: in trei luni a ajuns la 56 mil./ml (mobilitatea era destul de buna 50% si inainte).Din august 2004 am zis ca o luam de la zero si acum la 35 ani eu, 45 ani el am 6 spatamani si 2 zile!!!
Vineri am fost la eco normal si s-a vazut un punctulet. Mi-a fost groaza pentru ca desi am facut testul in ziua 30 (ciclul e in medie de 27 zile) a iesit roz deschis a doua linie iar peste 5 zile a iesit rosu-rosu, nu eram sigura ca e unde trebuie. Am avut cateva mici sangerari, mai bine zis pete, o data roz deschis la o saptamana de intarzaiere, peste o saptamana maroniu, doua zile la rand.Doctorul mi-a zis ca probabil e sange vechi, dar avand in vedere antecedentele mi-a bagat tot felul de interdictii: a zis sa stau calma, linistita ca sunt prea "piper", sa nu fac sex pana nu-mi da ok-ul, sa nu ridic mai mult de 2 kg(?!?)etc., cand a mai si auzit ca sunt contabila, ca am apartament pe credit si ca tocmai s-a inchis firma unde lucram si de o luna umblu pe la interviuri( in paralel cu serviciul ...contabilul pleaca ultimul), ca tocmai m-am angajat de o saptamana la alta firma si mai tin doua acasa...s-a luat de cap!!! Mi-a dat si utrogestan 3/zi .Nu stiu daca are rost, analizele mi-au iesit perfecte: chiar luna asta am dat 2 mil pe lh.fsh,prolactina, estradiol si progesteron dupa ce o doctorita proasta din Arad mi-a zis ca probabil nu am ovulatie. Asa a vazut ea pe graficul de temperatura: cica diferenta de 0,3-0,4 grade( intre 36,8 si 37,2) e prea mica!!!
A reusit cineva sa ma urmareasca? Cred ca m-a luat valul.Atata v-am citit pe forumuri dar nu m-am descarcat pana acum...
Oricum, cica nu ramai gravida de la stres...Eu acum am ramas cand am fost mai stresata!
Dar mai bine incepeam cu ce va intereseaza: simptomele!
1. sani de Pamela Anderson ( oricum nu erau mici nici inainte - la 1,69 si 52 kg numai bust, solduri late si oase am.. poate mai fac rost acum de ceva grasime), si bineinteles sensibili
2. somn,oboseala,somn,oboseala...
3. usoara constipatie
4. pofta de mancare: ieri am mancat toata ziua orice...
5. azi a inceput o usoara greata dar insotita de foame, daca va puteti imagina, asa ca am continuat sa mananc toaata ziua, orice... cred ca ajung si eu sa scriu " din jurnalul unui porc"
Si acum cateva intrebari : ce credeti e chiar asa de grav? trebuie sa stau ca o clatita si sa nu fac nimic? Acum stresul cel mare a trecut, restul e fara importanta si in plus asa sunt eu mai repezita:merg repede, vorbesc repede , mananc repede...Singurul "stres" e sa nu ma dau inca de gol la birou.Sper ca nu-mi va fi nici de-acum rau.Nici mamei mele nu i-a fost niciodata la doua sarcini.
Doamne cred ca se blocheaza forumul de cat am scris voi ocupa o pagina singura...oricum sunt singura la ora asta! Iar e 23,30! Noapte buna si o dimineata fara greturi!
MELISA


Eu imi amintesc ultima intalnire cu ea, de acum aproape 1 an la strandul din Arad...cum ne admiram reciproc copilasii, cum ne uitam cu jale la slabanogii nostri spiridusi: Diana si Marco.

Mie, da, mi-e mila de copilasi, imi vine sa urlu cand aud cum o cauta Tudor, si cum o va mai cauta inca mult timp. Imi pare rau ca el o va uita, nu-si va aduce aminte peste ani ce mama minunata a avut.
Mi-e mila de Diana, este o fetita foarte sensibila si mi-e frica ca se va inchide in ea, este o fire introvertita si va avea nevoie de ajutor sa treaca peste asta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Nu am cuvinte...
Dumnezeu s-o odihneasca in pace!


De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarianaPop spune:

Cand se stinge o flacara, o aprindem din nou, dar cand se stinge o viata plangem mereu.

Odihneste-te in pace, suflet drag !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Ramas bun, inger drag! Condoleante familiei, Dumnezeu sa aiba grija de toti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Condoleante familiei !
Ma rog pentru copilasi, sa treaca cat mai usor daca se poate spune asa, peste aceasta durere .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Somn lin Monica. Stiu ca de acolo de sus vei veghea asupra copilasilor tai si asupra celor dragi.
Ai fost o persoana extraordinara, buna, empatica, grijulie, aveai mereu o vorba buna tuturor, plina de umor si bucurie, un spirit deosebit. Of, ai plecat prea devreme!
Dumnezeu sa iti intareasca familia grea incercata si indurerata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

[quote]citat din mesajul lui G_I_O

asa-si facea intrarea Moni in viata noastra:

Trimis la: - 15/05/2005 : 19:03:19
ULTIMUL CM 3 APRILIE 2005, DATA PROBABILA 8 IANUARIE!
MOLISA

si al 2-lea...in stilul ei caracteristtic
Trimis la: - 16/05/2005 : 22:25:14
Intai buna seara si multumesc, nu-mi vine sa cred ca sunt pe lista!
De 4-5 ani incercam si imaginati-va ca in 2002 sotul meu avea nici mai putin nici mai mult decat 1,2 mil./ml valoarea spermogramei!?!
Asa am inceput "distractia"intai la Arad(dezastru...cand au vazut rezultatul lui nu m-a mai bagat nimeni in seama)apoi la Timisoara la dr.Munteanu:analize,TPC,analize hormonale,laparoscopie,tratament pentru focare endometrioza si tratament cu tinctura de branca ursului, vit.e forte si laptisor de matca pentru sot.Rezultatul: in trei luni a ajuns la 56 mil./ml (mobilitatea era destul de buna 50% si inainte).Din august 2004 am zis ca o luam de la zero si acum la 35 ani eu, 45 ani el am 6 spatamani si 2 zile!!!
Vineri am fost la eco normal si s-a vazut un punctulet. Mi-a fost groaza pentru ca desi am facut testul in ziua 30 (ciclul e in medie de 27 zile) a iesit roz deschis a doua linie iar peste 5 zile a iesit rosu-rosu, nu eram sigura ca e unde trebuie. Am avut cateva mici sangerari, mai bine zis pete, o data roz deschis la o saptamana de intarzaiere, peste o saptamana maroniu, doua zile la rand.Doctorul mi-a zis ca probabil e sange vechi, dar avand in vedere antecedentele mi-a bagat tot felul de interdictii: a zis sa stau calma, linistita ca sunt prea "piper", sa nu fac sex pana nu-mi da ok-ul, sa nu ridic mai mult de 2 kg(?!?)etc., cand a mai si auzit ca sunt contabila, ca am apartament pe credit si ca tocmai s-a inchis firma unde lucram si de o luna umblu pe la interviuri( in paralel cu serviciul ...contabilul pleaca ultimul), ca tocmai m-am angajat de o saptamana la alta firma si mai tin doua acasa...s-a luat de cap!!! Mi-a dat si utrogestan 3/zi .Nu stiu daca are rost, analizele mi-au iesit perfecte: chiar luna asta am dat 2 mil pe lh.fsh,prolactina, estradiol si progesteron dupa ce o doctorita proasta din Arad mi-a zis ca probabil nu am ovulatie. Asa a vazut ea pe graficul de temperatura: cica diferenta de 0,3-0,4 grade( intre 36,8 si 37,2) e prea mica!!!
A reusit cineva sa ma urmareasca? Cred ca m-a luat valul.Atata v-am citit pe forumuri dar nu m-am descarcat pana acum...
Oricum, cica nu ramai gravida de la stres...Eu acum am ramas cand am fost mai stresata!
Dar mai bine incepeam cu ce va intereseaza: simptomele!
1. sani de Pamela Anderson ( oricum nu erau mici nici inainte - la 1,69 si 52 kg numai bust, solduri late si oase am.. poate mai fac rost acum de ceva grasime), si bineinteles sensibili
2. somn,oboseala,somn,oboseala...
3. usoara constipatie
4. pofta de mancare: ieri am mancat toata ziua orice...
5. azi a inceput o usoara greata dar insotita de foame, daca va puteti imagina, asa ca am continuat sa mananc toaata ziua, orice... cred ca ajung si eu sa scriu " din jurnalul unui porc"
Si acum cateva intrebari : ce credeti e chiar asa de grav? trebuie sa stau ca o clatita si sa nu fac nimic? Acum stresul cel mare a trecut, restul e fara importanta si in plus asa sunt eu mai repezita:merg repede, vorbesc repede , mananc repede...Singurul "stres" e sa nu ma dau inca de gol la birou.Sper ca nu-mi va fi nici de-acum rau.Nici mamei mele nu i-a fost niciodata la doua sarcini.
Doamne cred ca se blocheaza forumul de cat am scris voi ocupa o pagina singura...oricum sunt singura la ora asta! Iar e 23,30! Noapte buna si o dimineata fara greturi!
MELISA


Eu imi amintesc ultima intalnire cu ea, de acum aproape 1 an la strandul din Arad...cum ne admiram reciproc copilasii, cum ne uitam cu jale la slabanogii nostri spiridusi: Diana si Marco.

Mie, da, mi-e mila de copilasi, imi vine sa urlu cand aud cum o cauta Tudor, si cum o va mai cauta inca mult timp. Imi pare rau ca el o va uita, nu-si va aduce aminte peste ani ce mama minunata a avut.
Mi-e mila de Diana, este o fetita foarte sensibila si mi-e frica ca se va inchide in ea, este o fire introvertita si va avea nevoie de ajutor sa treaca peste asta.





[uote]

eu sunt un copil orfan de la 10 ani si de aceasta mila mi-a fost cel mai greu sa scap atunci cand mama mea a plecat. de mila tuturor care nu au avut habar ce e in sufletul meu. de mila tuturor care habar nu au ce inseamna sa treci peste acest pas...pentru ca sa mergi inainte!

copiii monicai sper ca nu vor avea astfel de amintiri!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Dumnezeu s-o odihneasca in pace si sa vegheze asupra micutilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaiTexas spune:

Este vremea cānd sufletul Monicai trece prin rai si prin iad, iar in ziua a 40-a se duce la Tronul lui Hristos, la Judecata Particulara. Cele 40 de liturghii facute de preot(i) pentru ea in acest timp o ajuta foarte mult. Parastase facute la anumite intervale de timp ajuta mult, iar noi ca sa o ajutam mult, putem face MILOSTENIE saracilor in numele ei. Desi nu o cunosc pe Monica decat f f putin, o sa ma rog pentru ea in urmatoarele 40 de zile, de cate ori imi voi aduce aminte, ca greu o mai fi sa treci pe langa ce trece acum, iar orice ajutor in acest sens si moment, este decisiv etern. Spuneti-le si copiilor vostri sa se roage pentru Monica.
Viata e pe viata si pe moarte.
Dumnezeu sa o ierte pe Monica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Nu pot sa spun decat atat...condoleante familiei.
Somn lin Monica!

Mergi la inceput