Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (25)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Mena, o masina, te rog

Onutz 25+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

La multi ani si multa, multa sanatate mamicilor, bebeilor din burtica, dar si copiilor si sotilor care azi isi serbeaza ziua! pentru toti.
Bubule fi si tu rea si nesimtita ca si ei. Orice sarcina trebuie protejata si orice copil nenascut, cu atat mai mult unul asteptat o viata intreaga! Nimeni si nimic nu merita sa iti sacrifici minunea pentru ei! Fa tot ce poti sa scapi de ei cat mai repede! pe burtica
Angelique, la raceala poti lua Oscilococcinum fara probleme. E singurul recomandat si de medicul de familie si de gineco ai mei. si mie o cutie de 6 doze luate cate 2/zi (una dimi si una seara) imi ajunge mereu, chiar si cand eram cobza. De vreo 3-4 ani numai de-asta am luat la raceala. Sper sa-ti treaca repede
Bioana cred ca esti foarte fericita ca iti vine sotiorul Ma bucur si eu ca nu vei mai fi singurica
Eu nu m-am mai cantarit, ca al meu cantar a luat-o razna, dar nici nu-s foarte nerabdatoare.
Sunt tot mai sigura ca Sofi a mea s-a intors, ca inainte ii simteam miscarile in stanga si dreapta si acum sus si jos. Si sa nu va zic ca imi da in vezica si tot timpul cat e treaza eu ma duc la pipi, chiar daca nu prea iese nimic Cat doarme, n-avem treaba.
Azi am fost la cumparaturi si nu am gasit in tot orasu' hainute marime 0. Vroiam sa-i iau numai un set de corp pt iesirea din spital, dar ia de unde n-ai. Asa ca am luat niste sculuri de melana sa ii fac ei si sora-si niste hainute/caciulite (vad eu ce ma loveste inspiratia) si am gasit geanta de plimbareala cu 28 ron (nu mi-a venit sa cred cand mi-a zis vanzatoarea pretul), numai ca am luat-o albastra (pana acum tot ce i-am luat e cu albastru , spre fericirea lu' ta'su, ca-i culoarea lui preferata) ca rozul era o nuanta de nu te puteai uita la ea mai mult de cateva secunde fara sa te ia cu ameteala. Si fii-mea nu s-a dat miscata din magazin fara o perinuta in forma de Minnie Mouse. Acum sper sa dorm si eu putin, ca azi-noapte iar am avut program cu iubitica mea.

28 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silviad spune:

Si eu am luat 9 Kg (m-am cantarit ieri)
Alma, sper ca acum e bine Stefan.
Burticilor, trebuie sa aveti mai multa grija de voi. Amintiti-va de bebei daca de voi insiva nu prea va ingrijiti.
Am si eu tot felul de dureri de oase, articulare. Ma dor soldurile de mor! Nu mi s-a intamplat la prima sarcina, dar deh, intre timp am mai imbatranit.
Va recomand nasterea naturala, dar de asemenea va doresc sa fiti atent monitorizate in timpul travaliului. In Romania inca se mai intampla sa ti se prapadeasca copilul la nastere. Noi daca n-am fi nascut la Bucuresti nu l-as fi avut pe Petri azi. Aici nu existau aparate de monitorizare a bebelului, iar in timpul travaliului vine din cand in cand cate o asistenta/ moasa care te injura de ma-ta ca te vaiti si-ti face precizarea ca ti-a placut sa "stai" ( de parca ar mai fi vremuri din alea sa ajungi sa faci bebe daca nu ti-l doresti cu adevarat). Ca sa nu mai zic ca daca nu dai spaga nici nu te baga in seama. Ca si cum n-ai fi pe-acolo.
Cat priveste medicul, mi se pare aiurea sa nu vina cand nasti, chiar daca nu sta cu tine permanent. Trebuie sa fie in spital pentru momentele in care e nevoie sa fie prezent. Nici cu mine nu a stat permanent, dar cand copilul a inceput sa aiba probleme el a fost cel care a decis cezariana. Si din acel moment nu a plecat pana nu am ajuns la reanimare si pana nu s-a asigurat ca suntem bine si eu si bebe. Stiu ca e greu si pentru ei, dar e meseria pe care si-au ales-o. Acum ca nasc la privat nu ma mai preocupa acest aspect. Dr. vine imediat ce il anunti ca esti in drum spre maternitate (asta daca nu e cezariana programata).


Silvia 28+ mami de Maria si Petri 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silviad spune:

La multi ani Mariilor si Marianilor care va sunt dragi. Si multumim pentru urari.

Silvia 28+ mami de Maria si Petri 6 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Dragelor, va pup si va multumesc pentru incurajari si pentru ca imi sunteti aproape, ca intotdeauna.
Stiu ca aveti dreptate si asa cum zice si Almy, e adevarat ca aici gravidele sunt protejate de lege de mama-mama, insa astia la care sunt au compania lor si li se rupe de drepturile mele..
Oricum, partea buna e ca asa cum v-am zis de saptamana ce vine imi iau cele 2 saptamani de drept de concediu de odihna.

Pe 22 august am programare la doctorul meu si am sa ii explic sa vad ce zice.Daca nu poate sa ma ajute nicicum(aici nu prea se practica treaba asta cu concedii medicale, dupa cum am constatat), atunci, asa cum zice Alin al meu, de la 15 septembrie intru in preantal si gata, el ar vrea sa stau acasa de la 1 sept, sa nu ma vin la nemernicii astia deloc.

Angelique, ai mare grija, raceala nu e de gluma! si eu mai dorm cu geamul deschis, insa imi arunc un cearceaf pe mine si daca e racoare prea tare, se scoala sotul si inchide repede geamul, mi-e frica de raceala de nu mai pot, ca eu sunt campioana la raceli din alea interminabile, asa ca ma feresc cat pot de curent.Si noaptea mai transpiram, asa ca ai grija cu geamurile..
Imi pare rau ca au venit si la tine nesuferitii de carcei, sunt tare rai si durerooooosi! roaga-ti sotul sa iti puna comprese din alea inghetate, de la frigi, magnetii nu ajuta, am incercat..

Onuzule, nasoala partea asta cu umflatura..Cu saramura e bine, numai ca a doua zi o luam de la capat, ceva nu e ok..La mine se fac oribile greznele, super super umflate, talpile la fel, mai ales stanga, deja am luat pantofi cu un nr mai mare...

Mena, buna idee, daca te poti odihni!pestisorul isi alege mereu locul care ii convine
Si eu ma gandesc ca in Ro mi-ar fi fost mult mult mai usor, la jobul meu, cu concediile, fetele isi luau de zor, niciodata nu aveam probleme, erau mereu cate 5-6 insarcinate in acelasi timp
Si Mena, aici te primeste nimeni -nici chiar la clinica particulara-daca nu iti da trimitere medicul tau ginecolog, asa ca nu am sanse..
Doar astea care sunt de fertilizare si care iau destui bani pt o eco, e 190$, dar numai o singura daca te primesc, pt un 3D,intre sapt 26-30.Asta e.

Nicholas al meu doarme tot in partea stanga, desi acum e mare si nu prea mai are loc acolo, e asa, pe latime, de multe ori, dar in stanga se face un super guguloi, ne topim de drag!Ieri a fost super lenes, poate din cauza vremii, poate pentru ca eu am fost asa de obosita si saracuztul s-a resimtit..

Popescule, scumpa


Bioana, gata, o sa incepi sa mananci bine si sa te odihnesti bine, daca vine sotul!

Fetelor, dispar, nu inainte de a ura un cald si sincer "La multi ani!"tuturor celor care poarta numele de Maria-voua si celor dragi voua.
Sa fie multa sanatate pentru toata lumea, ca asta ne trebuie!!

Va , sa aveti o dupa amiaza frumoasa!!

25 + cu Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Urez un cald si sincer "La multi ani!"tuturor celor care poarta sfintul numele de Maria sau au in familie,sanatate si numai de bine.
Azi noi am facut 27 de sapt,de maine intram in 28sapt. si tot maine dimineata avem programare la Dr.abia astept pt ca doctorul meu lucreaza numai cu ecograf in D3/4 si il vad asa de bine pe printz meu
va pup pe toate si revin un pic mai incolo ca mie foame si va citesc din urma

Looana +27


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bubulina42

Oricum, partea buna e ca asa cum v-am zis de saptamana ce vine imi iau cele 2 saptamani de drept de concediu de odihna.

Pe 22 august am programare la doctorul meu si am sa ii explic sa vad ce zice.Daca nu poate sa ma ajute nicicum(aici nu prea se practica treaba asta cu concedii medicale, dupa cum am constatat), atunci, asa cum zice Alin al meu, de la 15 septembrie intru in preantal si gata, el ar vrea sa stau acasa de la 1 sept, sa nu ma vin la nemernicii astia deloc.

25 + cu Nicholas


YES! Asa, ia sa vedem, cum le-o fi daca-i lasi cu ochii-n soare, la cat te-au hamalit? Intreaba doctorul si vezi poate iti da totusi ceva.

Eu am fata Mariuca, am fost ieri ca fetele prin mall sa-i iau niste pantofiori, n-am gasit sa-mi placa, mai merg si azi la vreo 2 magazine.
Dar apropos de osul ala pubian, a inceput sa doara rau frateee! Am facut tznshpe opriri cat am stat la cumparaturi.

Va doresc o zi frumoasa si relaxanta si sa ne binecuvanteze Maicuta Sfanta pe toate, impreuna cu familiile noastre si bebeii pe care-i asteptam cu drag!

Alma 27+ cu , mami de Eleni Maria (26.09.2005) si Spiros Stefan (14.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui silviad

Si eu am luat 9 Kg (m-am cantarit ieri)
Alma, sper ca acum e bine Stefan.
Burticilor, trebuie sa aveti mai multa grija de voi. Amintiti-va de bebei daca de voi insiva nu prea va ingrijiti.
Am si eu tot felul de dureri de oase, articulare. Ma dor soldurile de mor! Nu mi s-a intamplat la prima sarcina, dar deh, intre timp am mai imbatranit.
Va recomand nasterea naturala, dar de asemenea va doresc sa fiti atent monitorizate in timpul travaliului. In Romania inca se mai intampla sa ti se prapadeasca copilul la nastere. Noi daca n-am fi nascut la Bucuresti nu l-as fi avut pe Petri azi. Aici nu existau aparate de monitorizare a bebelului, iar in timpul travaliului vine din cand in cand cate o asistenta/ moasa care te injura de ma-ta ca te vaiti si-ti face precizarea ca ti-a placut sa "stai" ( de parca ar mai fi vremuri din alea sa ajungi sa faci bebe daca nu ti-l doresti cu adevarat). Ca sa nu mai zic ca daca nu dai spaga nici nu te baga in seama. Ca si cum n-ai fi pe-acolo.
Cat priveste medicul, mi se pare aiurea sa nu vina cand nasti, chiar daca nu sta cu tine permanent. Trebuie sa fie in spital pentru momentele in care e nevoie sa fie prezent. Nici cu mine nu a stat permanent, dar cand copilul a inceput sa aiba probleme el a fost cel care a decis cezariana. Si din acel moment nu a plecat pana nu am ajuns la reanimare si pana nu s-a asigurat ca suntem bine si eu si bebe. Stiu ca e greu si pentru ei, dar e meseria pe care si-au ales-o. Acum ca nasc la privat nu ma mai preocupa acest aspect. Dr. vine imediat ce il anunti ca esti in drum spre maternitate (asta daca nu e cezariana programata).


Silvia 28+ mami de Maria si Petri 6 ani



Este ingrozitor ce spui, Sunt terifiata! Mi se pare inuman ca se intampla asa ceva. Sunt norocoasa si privilegiata ca lucrez in sistemul in care lucrez si care imi ofera anumite beneficii.



In alta ordine de idei azi am fost in Ikea si i-am luat lu bebe o comoda de culoare venghe. Noi locuim in garsoniera si bebe o sa stea cu noi in camera pana ne mutam, vreo 2-3 ani . Avem toata mobila de culoare venghe si nu puteam sa ii luam alta culoare. Sunt topita dupa puiu mamii.
Saptamana viitoare primesc hainutele de la fratele meu si abia astept sa le spal si sa le calc si sa i le asez in dulapiorul lui. Sunt atat de fericita.

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 18+ cu Eduard Florin

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Almy,, la multi ani pentru Mariuca!!!
Sper sa gasiti azi ce cautati, succes!
sa fim sanatoase, fetelor, ca asta e tot ce ne trebuie si asta dorim tuturor!
Pupici inca o data si sa ii faci ceva bun!
Pe mine osul ala inca nu ma doare, dar bebe cade asaaaaa, jos, uneori-si eu, la fel ca si tine, tre sa ma opresc ca sa pot continua drumul apoi, inca un pic.Simt efortul, cand merg, insa nu doare efectiv.

Mena, ce culoare e asta, venghe, ca eu nu inteleg?
Si mai asteapta cu spalatul hainutelor, ca mai sunt luni de zile in care e timp sa se puna praful pe ele cand deschizi geamurile:), mai stai, ca e timp sau pune-le apoi in saculeti, pungi,daca le speli de acum..

Aveti grija de voi, fetelor!
Ahhh, abia astept sa treaca saptamana asta, vorba lui Bioana!


25 + cu Nicholas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bubulina42

Almy,, la multi ani pentru Mariuca!!!
Sper sa gasiti azi ce cautati, succes!
sa fim sanatoase, fetelor, ca asta e tot ce ne trebuie si asta dorim tuturor!
Pupici inca o data si sa ii faci ceva bun!
Pe mine osul ala inca nu ma doare, dar bebe cade asaaaaa, jos, uneori-si eu, la fel ca si tine, tre sa ma opresc ca sa pot continua drumul apoi, inca un pic.Simt efortul, cand merg, insa nu doare efectiv.

Mena, ce culoare e asta, venghe, ca eu nu inteleg?
Si mai asteapta cu spalatul hainutelor, ca mai sunt luni de zile in care e timp sa se puna praful pe ele cand deschizi geamurile:), mai stai, ca e timp sau pune-le apoi in saculeti, pungi,daca le speli de acum..

Aveti grija de voi, fetelor!
Ahhh, abia astept sa treaca saptamana asta, vorba lui Bioana!


25 + cu Nicholas



Culoarea cafelei sau a ciocolatei amarui. Nici neagra nici maro. O sa i le pun in pungute pe toate. Le spal pe rand pt ca nu stiu cum sunteti voi dar eu sunt taaaaaaaareee obosita.
Si am chef sa ma plimb sau sa merg prin magazine sa ma uit pentru pui de una alta dar dupa o ora sunt obosita franta. Nu mai sunt eu. Abia astept sa nasc, sa ma recuperez si sa redevin cum eram inainte, argint viu.

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 18+ cu Eduard Florin

In love with my little kid :X

Mergi la inceput