Strugurasi de Sept-Oct 2011 *65*

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Pinky - Da, poti comanda de pe amazon si livreaza in Romania. Exceptie fac unii selleri care vand prin amazon, deci nu amazon-un propriu-zis. Nu toti sellerii prin amazon livreaza in Romania si unii pun si taxa de transport foarte mare. Eu comand frecvent de pe amazon, dar nu amazon.com (ca trebuie platite vama si tva) ci amazon.co.uk, amazon.fr, amazon.de, amazon.it. Sunt sanse sa iesi mai ieftin asa decat cumparand din Romania anumite chestii sau sa gasesti ceva ce aici nu se gaseste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

nanna, tocmai ce am intrat sa iti scriu. nu mai ajung azi in parc, ca avem musafiri! vine bunicul sotului, a plecat de a urziceni, cu maxi taxi, sa ne viziteze ... si are 85 de ani. soacra-mea e terminata, la orice se astepta, mai putin la asta! mai ales ca urma sa mearga ea la el sapt viitoare.
si eu trebuie acum sa fac o casa prezentabila, ca na, el a zis ca vine la ea dar nu se poate sa nu il aduca si pe la noi! va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Noa tuseste, dubios, multumim de intrebare

La multi multi ani sanatosi si voiosi pt Valery cea frumoasa!!! sa ai parte de-o viata incarcata de noroc si fericire

pinky e curajos baiatul
sei deci voi folositi olita deja¿ cu succes¿


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

may ati cheltuit ceva cu nunta , nu gluma , eu ti am zis
intradevar , e f nasol cand esti nas la o nunta si nu cunosti decat mirii sau uneori esti prieten doar cu mirele sau mireasa... te simti cam stanjenit , incomod
eu va doresc sa reusiti sa mentineti o legatura cat de cat stransa , e pacat altfel

anca sunt super faine desenele , vad ca si lui Iancu ii plac

bunny e moratala Noa :))

pinky multumim
hai mai des pe la noi , asa de rar intri :(

nanna ce stii despre cofetaria Piticot ? de bine , de rau ? n am luat pana acum nimic de la ei , sper sa nu i au vreo teapa

rach vai cat de scumpa si dulce este Anastasia
cum se joaca ea pe dupa perdea , ah , as manca o

michella minunate pozele , sunteti tare frumosi
de micul pianist ce sa mai zic , are niste ochi , mama mama

kora voi ce mai faceti ? toate bune ?

marryan azi e o zi speciala pt tine , cum te simti ?
iti doresc ca numai bucurii sa ti aduca minunea ta frumoasa !
te asteptam cu poze de la party



_


de T 11+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

La multi ani, Valery!!!!

Sa cresti mare, frumoasa si sanatoasa!!!!

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Michella - ce gest frumos si emotionant face bunicul! Doamne ajuta sa ajunga cu bine si sa isi umple sufletul de veselia nepotilor minunati! Va asteptam cu alta ocazie, cu drag!

Oana - pofta buna Ecai!

La multi ani Valeria! Sa cresti mare si cumintica! :-)

Jade - stiu ca o prietena lua de acolo tort de fiecare data cand facea ziua baiatului. A fost delicios mereu! :-)

May - 4.000 ron dar de nunta mie mi se pare extrem de mult! Fiecare cu buzunarul lui :-P

Dbunny - ii dai ceva pt tuse? Sa se faca repede bine!

Pinky- se pregateste pt alpinism Dani! Deci trebuie si el trecut pe lista cu bocancii de munte! ;-) Ce vrei sa comanzi de pe amazon?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neatza..

Helenutza... nu se acorda program redus decat in primul an , daca alaptezi.. in contractul colectiv era prevazut program redus la h pana la ani.. dar nu mai este ctr colectiv..

Bunny.. de luna , acasa, caca face 90% la olita.. pisu ... depinde de mine.. azi de ex pana la ora asta a stat fara pampers si a facut pisu de 4 ori l olita ( de la 8.40 e treaza),si un caca, insa nu insist cu pisu pana catre 1 an jumatate... o las fara pampers doar cand nu are ee chef sa i-l pun, ca deh e mai bine in bucuta goala...

MARYYAN... MULTI MULTI ANI MICUTEI VALERIA! sa va aduca nulte bucurii


Michella .. ce dragut bunic.. sa va bucurati imprteuna unul de altul...

JADE.. e super T, as usuall.. cred ca deja te-ai saturat sa ti-i se zica atata

BUNNY.. e totala NOa..

Rach,, Anastasia e o printesica finuta si desteapta.. a si frumoasaaaa

va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Neata,


La multi ani Lera !!!!!!



Lectura de astazi referitor la untura si alte grasimi
http://jurnaldenutritie.ro/2012/04/23/societatile-traditionale-luminita-de-la-capatul-tunelului/
Untura nu este grasime periculoasa http://jurnaldenutritie.ro/2012/04/02/grasimile-periculoase-cotidiene
Nici eu nu stiu daca o sa fol untura pentru Maia, dar e bine de stiut.

Oana, multumim
Nu mai spun de Eca, este o domnisorica adevarata, merge, cerceteaza si isi impune punctul de vedere cu incredere :)

Pinky se poate comanda de pe amazon.

Mie discutiile acestea mi se par constructive :)
\Ar fi fain sa avem cate un aliment in discutie in fiecare saptamana, asa aflam lucruri noi si faine :)
Si nu doar alimentatie, ci si jucarii, incaltari, educatie etc :)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Buna ziua

Multumesc mamicilor din suflet pentru urarile aduse fetitei mele
camady, jade, seidana, oana, Dbunny, nana

astazi m-am trezit cu emotii dis de dimineata, aveam niste fluturasi in stomac, fiind un copil asteptam, evident ca imi da emotii si prima aniversare, sper sa ii placa ca i-am pregatit noi cu tati.
AStazi facem o mica petrecere acasa cu parintii, si miine va fi o petrecere mai mare cu nasii, si prietenii de familie, am aranjat o terasa frumoasa cu un view superb la natura, un meniu pe cinste, torta frumoasa (sper sa fie si gustaosa), niste ornamente si cam atit. Clar ca ea nu prea intelege, dis de dimineata i-am cintat cu tati la multi ani, si ea sa ridica in picioare si a inceput sa danseze
Nu pot sa spun mai multe de cit ca e viata noastra, bucuria de fiecare zi, lumina ochilor..intrun cuvint totul.
Acum de cind sa facut smechera e tare vesela, vorbeste pe limba ei cu jucariile, danseaza, cinta e o minunatie ca de altfel si toti strugurasii nostri

Am citit din urma ca doscutati despre mincare, e un topik fr interesant si pu mine, si eu sunt de parerea ca depinde fr mult de obiceiul din familie a alimentatiei abordate, ce fel de dieta se aplica etc. Eu am sa o educ in asa fel ca ea singurica sa refuze..nu eu sa i refuz sa nu ii dea, pentru ca la un moment dat oricum va fi tentata sa guste si mai bine sa i se explice, pentru ce, cit de rau poate face acest produs, etc si singura sa aleaga, nu am sa impun asa cum nici mie nu mi sa impus sa nu maninc sau sa maninc.

Vorbeati de lapte ca refuza bb Teo de Jade, nici la mine nu bea lapte praf, am incercat de cite ori eu fiind supusa unui tratament am dorit sa o privezi de anumite toxine, insa a refuzat si plingea atit de tare, incit nu am resistam si iam dat sin, acum nici iaurt nu papa si nici brinza...si ce sa fac incerc sa i introduc in dieta zilnica Ca din alte surse. Despre miere vs zahar, eu de 10 ani folosesc miere de la sursa sigura adica de la rudele mele care nu folosesc zarah sa le hraneasca pe albine, si parca e totul in regula..desi sunt studii incare intradevar spun ca zaharul din trestie de zahar e mai bun decit mierea sau alt tip de indulcitor....mie mi sa recomandat pu fetita fructoza.evident refuz.
Eu nu ii dau nimik dulce decit ce ia din fructe...la fel cu sarea noi folosim sare de mare din germania, care are proprietatea de a se eliminta din organism mult mai repede in comparatie cu sarea care se comercializeaza la noi, si de citeva ori i-am pus si in supica fetitei , de a mincat tot tot 250 de grame pu mine a ft si soc si stres ca sa nu cumva sa o doare burtica ca a papat mai mult.

despre untura de port nu se depune pe vase asa cum se zice, are proprietati curative, eu nu o folosesc insa stiu de la apripiatii nostru care o folosesc din sursa bio.

Din comert vs Bio, eu nu sunt biomaniaca, incerc sa ii dau de toate ce gasesc si ma gindesc ca sunt bune pentru ea atit. fructe acum ii dau doar de seson, nici avocado nimik, acum suntem bogati cu mere, pere, prune, struguri, piersici pacat sa nu le dam puiutilor. la fel si de legume, stiu ca sunt multe importate dar daca le tinem macar 6 ore in apa, apoi le gatesti. Eu nici carne din sursa sigura nu am, cumpar de la magazin, o tin in apa vreo 5-6 ore, apoi o oparesc in 3 ape dupa care o fierb si introduc in piureu de legume sau ciorbita blenduita evident.
Noi tot cu 2 dinti am ramasi, si cei de sus de dau bataie de cap, e teroare nu alta, deja simt ca nu rezist la isteria ei, dar calm si iar calm si totul va fi bine
cam atit despre noi, o sa revenim cu detalii mai multe de la petrecere


Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Multumim Lena

Am uitat sa zic ca noua ne place piinica fara drojdie pe baza de hamei, papam cu delectare


Meniul de azi

Incercat iaurt cu brinzica de casa- esec
a mers 2 pere si 2 biscuiti
la amiaza
supica din cartof, pastai galbene, ardei dulce, rosie coapta in rola, morcov, conopida,praz, o buc mica de broccoli,radacina de patrunjel si la sf un dresing cu marar+patrunjel+leustean (un pik de tot)

seara cereale din hrisca

printre mese papa pere si mere verzi, cite un bobita de poama din gradina si un buc mica de tot de pepene rosu

apa noi nici 100 de grame pe zi nu bem ca doar are tita lui mami

carnita de vita, curcan si iepure ii dau 2 zile pe saptamina, adica o saptamina de 2 ori papa carnita de vita, in alta saptamina papa carnita de curcan si tot asa.

pupicei plec sa mi culc odralsa ca mama striga...vreau sa se simta printesa

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Mergi la inceput