Strugurasi de Sept-Oct 2011 *65*

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Am inteles Oana... makes sense :)

Camady, nu la tine ma refeream. Stiu pe cineva care ii dadea pate cerna dimineata ca sa il obisnuiasca, inainte de un an :D
Era acu vreo 2 ani, si mie imi parea logic ce facea , acum nu :D

Multa sanatate Noa

Anca, de unde ai cumparat stikerele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns broome spune:

Multumesc frumos de raspuns Mariana [flowers]

M-am mai linistit, e sanatos multumesc lui Dumnezeu. Ma intreb daca are vreo legatura cu faptul ca atunci cand era mic dormea cu capul intr-o parte si i s-a turtit/tesit capul pe partea dreapta si mult timp a avut partea stanga a capului mai mare decat dreapta (de vreo 2 luni a inceput insa sa i se uniformizeze) de unde si dintii iesiti doar pe partea stanga(!?!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Neatza fetelor!
Imi place ca diacutati asa frumos despre alimentatie. Eu una simt ca mai am multe de aflat, motiv pt care incerc sa mentin un echilibru. Am facut greseli cu Indra pe care incerc sa nu le mai fac cu Inez si in acelasi timp stiu ca voi face si cu Inez din inertie, din cauza societatii in care traim, din cauza lipsei de timp etc si incerc sa ma obisnuiesc cu gandul asta. Nu vreau sa imi incalc principiile de baza pe care mi le.am format si sper sa le imprim si fetelor: sunt anti prajeli, tocatura, untura, carnati, dulciuri cu creme si altele din categoria asta.

Fetelor, Anca si Michella pe la cat credeti ca ajungeti pe la noi? Eu azi trebuie neaparat sa ma vad cu o avocata pe la ora 2, imi trebuie un document fara de care nu au vrut tanti de la Politie sa imi faca noul buletin. Sunt in mare agitatie cu asta, altfel nu voi putea sa o transfer pe Indra la scoala de aici.

Cred ca voi fi inapoi in cartier pe la un 4.

Dbunny- pupici pt Noa!

Jade - stiu cofetaria. Ma voi uita de modele si la ei. Eu de obicei fac torturile la Alice. Nu ne.am hotarat inca la locatie, maine abia mergem la Taverna sa vedem daca se preteaza.

Pinky- insanatosire grabnica si data viitoare sa nu mai uiti bocancii...;-)

Va pupam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Nanna, cum zicea si lena, untura e muuult mai buna decat uleiul. in mancare ,de ex, uleiul devine toxic daca e incalzit la peste40 de grade celsius. mierea la fel. untura , si in general grasimea animala nu pateste asa. anyway, ma sapati voi dupa info daca vreti. eu numai arunc pastila.:)

Fetele cu zaharul,nu va mai amagiti ca mierea sau alt zahar e mai buna decat zaharul clasic. ori nu dati nimic , nimic ori va lamuriti ca toate zaharurile au aceeasi actiune asupra organismului: cresc glicemia, sunt cariogene etc...

in fine, informatii exista numai sa vreti sa le cautati.:)
Ieri ne am intalnit cu Lena si Maia care este un copil de zahar (ca sa fiu in ton) , asa cum cumintica in manduca, lipita de mami, facea nani dusa. mi as dori ai eu cateodata sa stea si a mea la fel..


Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Oana - eu nu contest ce spui despre untura, doar ca eu una nu am mancat niciodata, insusi cuvantul imi provoaca greata, sa le dau copiilor nici gand. Ulei eu folosesc doar in salate, putin, deci nu se pune problema. O fi mai sanatoasa, nu stiu, dar sunt convonsa ca se pune pe vasele de sange, artere, organe etc intr.un mare fel...No offence, pt mine ramane in categoria ei ( impreuna cu pateu, crenwursti etc) si este nonconsumabila pt noi.
Ref la indulcitori, niciunul nu e complet inocent, e clar, eu insa iau in calcul daca pe langa ceva " rau" respectivul aliment imi ofera ai ceva bun ca si nutrient. Astfel si zaharul si mierea ridica indicele glicemic, ceea ce e de rau, insa zaharul nu imi ofera si ceva bun in schimb, pe cand mierea da. Bila alba pt miere! Din punctul meu de vedere, desigur!
In rest, numai de bine! :-*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Neata!

Nanna, sper sa rezolvi azi repede cu actul, cred ca e stres da da data viitoare nu-i mai uit

Oana, mulumim de info, acum ne-ai dat de studiat

In legatura cu alimentatia si eu am fost la inceput foarte stricta si incapatanata... aia nu aia nu Acum m-am mai relaxat putin, asta nu inseamna ca-i dau absolut orice sa manance dar ii dau paine, din cand in cand pufuleti, biscuiti care se pare sa sunt pt bebe dar au zahar etc. Mi se pare foarte important acum sa pun o baza pt o alimentatie sanatoasa dar nu vreau sa fac din asta un stres imens. Eu din timpul sarcinii am inceput sa am mai multa grija si acum merg pe linia asta. Eu consider ca in absolut orice cheia e moderatia.
Oricum sunt atatea curente in ce priveste alimentatia sanatoasa incat cred ca de multe ori suntem in impas incat nu mai stim ce sa alegem. De ex acum este in voga curentul raw, mie una nu mi se pare ok pentru un bebelus, deci ii dau carne gatita si alte chestii.
Mie mi se pare foarte bine ca discutam pt ca mai aflam chestii noi si ne documentam. App azi imi vine si mie cartea lui Bilic

Sa vedeti ce a facut Danny in dimineata asta s-a catarat pe mobila, el inca nu se da bine jos din pat si se catara pe mobila

Bunny, cum se simte Noa?

Noi iesim la piata, va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Fetelor, nu mai stiu, de pe amazon se poate comanda in Ro? Voi ati comandat ceva vreodata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

De acord nanna, mncata des sigur ca se depune.:)

De miere nu mai zic nimic. se poate informa fiecare.

Eu am fugit sa ii fac borsuletul fetei.:*

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Neata.

Valeria de Marryan.Sa cresti mare, sanatoasa si sa aduci multe bucurii parintilor tai.
Marryan sa-ti traiasca minunea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

La multi ani Valeria ! Sa cresti mare , sanatoasa si norocoasa ! Petrecere frumoasa cu multe multe cadouri !

_


de T 11+


Mergi la inceput