Strugurasi de Sept-Oct 2011 *65*

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lena, siropul de agave nu e tot una cu stevia. orice sirop vrei tu si mierea sunt mai concentrate in calorii goale per suta de grame saulingurita sau ce masura vrei tu decat zaharul.



cu sarea..nici noi nu mancam sarat dar folosesc sare de mare bio de cele mai multe ori.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lena, un borcan de 400 gr de untura si unul de smantana. faina cat incape, zahardupa gust si bicarbonat de sodiu cam 1 lgrita rasa la fiecare 500 gr de aluat.poti face cornulete din coca asta.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Salutare! Confirm cele spuse de fetele care au fost la munte! Ne-am simtit minunat, copilasii au interactionat frumos( toti sunt sociabili si prietenosi...si frumosi). E musai sa mai organizam o intalnire!
Eu ma mai intalnisem cu Nanna, Pinky si Anca, doar Lali a fost noutatea. Si ce surpriza placuta! Lali e o mamica deosebita, puternica, energica, "sanatoasa" cu 2 copilasi perfecti. Pe mine una m-a impresionat si m-a inspirat!

Broome nu-i nici un motiv de ingrijorare, eu zic sa mai ai rabdare si sa te astepti la eruptii multiple(3-4 dintisori deodata). Nu e nici o problema ca nu au erupt ca la carte. Ceea ce descriu cartile se intampla in majoritatea cazurilor, dar tu ai un baietel special, care vrea sa fie altfel!
De obicei problemele de numar si de forma ale dintisorilor apar in cazul copiilor suferinzi de diverse sindroame genetice si la cei cu despicaturi de buza si de palat. Nu este cazul vostru, nu? Si chiar si la cei amintiti mai sus se intampla ca dentitia sa nu aiba deloc de suferit.
Astept vesti de la viitorul dintos perfect!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abmariana spune:

Am uitat-o pe Mikka. E foarte draguta, a batut Carpatii timp de 2 ore, pe ploaie, ca sa ne vada 15 min. E nevoie de inca o intalnire ca s-o citesc. Sper sa se intample asta cat de curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

May am vazut pozele.Sunteti toti 4 niste frumosi.Acum vazandu-l si pe sotul tau imi dau seama ca Beatrice seamana cu el.Ma insel?

Lena sper ca nu te-ai referit la mine cand ai spus ca te superi cand auzi prostii ca m-ai bine ii dau acum decat sa sufere cand e mai mare.Sunt copii intre copii.Unii nu pun gura pe nicio prostie, altii mananca orice.Exemplu nasa mea.A crescut ambii copii dupa principii identice.Fetita e fff riguroasa cu alimentatia (are 9 ani) iar baietelul mananca orice .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Dbunny, amica ce are o fetita mai mare cu juma de an mi-a zis ca fii-sa a stat doar in fund pana pe la 10-11 luni, nici de-a busilea, nici sa se ridice. dupa care a s-a ridicat intr-o zi si a inceput sa mearga pe langa canapele etc si la un an a inceput sa mearga singura.
deci nu dispera :) sunt copii si copii.
Parca vad ca Noa o sa mearga inaintea lui Bibi ca a mea e ff precauta si fricoasa.

Camady, merci ma arata cam grasa rochia neagra in poze, dar zau ca nu aratam asa patratel in realitate
tu nu l-ai vazut pe sot pana acum? am o gramada de poze cu el pe grup.
da, seamana cu el bucatica rupta. bine macar ca a mostenit gropitele de la mine ma declar satisfacuta cu asta :))


eu de cateva zile trec printr-o acuta lipsa de chef de munca dupa cum se vede ca-s cam activa pe aici
abia astept concediu

am vazut ca vb de vigantol. si eu ii dau zilnic. dar eu nu stiu cum sa verific fontanela. mi-e frica s-o apas pe acolo si mereu am uitat sa o rog pe aia la control




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Buna, buna....moamaaaaaaaaa ce discutii aprinse

Eu pana acum nu i-am dat sare.Azi incerc si eu sa-i pun putina in mancarica dar parca vad cum mananca intre 5 -10 lingurite.

Aseara chiar discutam cu nasa mea si imi zicea sa-i fac orez cu lapte.Pai i-am facut o data si tot nu a mancat.Si mi-a zis sa-i pun zahar Ei cu zaharul sau cu dulciurile la 1 an nu sunt de acord.

Alayna nu am invatat-o eu sa bea cu paiul ca nu aveam cum.Intr-o zi am fost la joaca si mi-am dat seama ca am uitat cana cu apa acasa.si ca sa nu ma intorc dupa ea i-am luat de la magazin apa plata la 0,5 l si un pai normal.Am zis sa incerc sa-i dau ca poate bea.Si a baut.Apoi i-am luat cana cu pai.Avea 11 luni.


Pe 25 facem si noi o mica petrecere la un restaurant cu mosii, nasii, si cativa prieteni.Am ales ca meniu aperitiv si friptuta cu toate cele.Bauturile si tortul le aducem noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

May , poti sa o apesi fara grija. nu pateste nimic. membrana aia, desi e moale/elastica nu se va afunda niciodata astfel incat sa ii poti provoca ceva. sa vezi medicii ce bosoleala ii trag..unii ca altii sunt finuti.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

vai fetelor cat ati sris!! bravo!!
numai sa vad cand apuc sa recuperez.

Vad ca ati scris de mancare , sa va povestesc patanie: ies cu fetele in parc cu bebeii si vad ca ele le dau kinder felie cu lapte (sau ceva de genu), bineinteles nu zic nimic, si acasa a doua zi de dimineata ii povestesc lui Razvan si ii spun ca mie Iancu mi se pare prea mic sa ii dau dulciuri din comert.Bineinte;es ca nu termin bine de zis si il aund pe Iancu daramand ceva, era un bol cu niste napolitane cu cicolata si cand ma uit el deja avea doua in gura si era tare mandru de el. Cel mai rau a fost ca nu a mai dormit toata ziua, deci va mai primi ciocolata la scoala.
Acum sincer vorbind si eu cred ca o sa manance mancare nesanatoasa toata viata, dar daca acum pot sa aman cat mai mult dulciurile din comert , sucurile acidulate si hamburgarii ar fi bine.Daca o sa fie ca mine nu o sa manance dulciuri , dar o sa manance tone de fructe.
Am incercat sa ii dau ciorba de-a noastra cu pinica si soc nu i-a placut deloc, mai mult ii plac terciurile lui.

May tu cum ii dai pastele? asa intregi sau le blenduiesti? asta mic al meu nu mananca neblenduit.
camadyparca tu intrebai de vigantol? eu una nu ii mai dau de cand a inceput vara, o sa ii dau d3 din toamna.dar am auzit ca vigantolul ar reduce numarul neuronilor sau ceva de genu asta, dar nu ma luati in seama ca nu stiu nimic concret, doar vorbe.
nanna ne vedem maine? ca Razvan pleaca fara masina si eu raman acasa in we, deci maine la pranz sunt free.

Despre achizitii noi nu prea ne laudam cu multe: stam in picioare bine , mergem de o manuta(doar de dreapta de stanga nu putem) , facem bravo, pa , nu avem jucarii preferate, spunem mama, baba, bava(asta e bravo), tata (a zis o singura data deci nu se pune), facem mofturi, urlam daca nu ne este dat ce vrem(asta pt Jade), in rest suntem fff vesel si sociabil cracra

M-a intrebat cineva de mancare (scuze nu mai stiu cine), Iancu mananca trei mese pe zi: dimineata(10-11) fructe, la pranz(15-16) legume cu carne si seara(18-19) o masa pe baza de lactate(branza iaurt).In rest mai are o masa la 21 de lp 230 ml si dimineata la 8 iar noaptea titi cata vrea, si vreaaa.Intre mese mai mancam biscuiti, fructe si mai bem apa(la capitolul asta stam prost Iancu bea cam 300ml de apa in trei zile, dar mai mult nu vrea)

mama cat am scris, fug sa ii dau sa pape, azi la pranz avem supa de morcov dovleac, rosie, ceapa, pastai verzi si cartof + carne de iepure

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

:) mai fetelor , tare as vrea sa vorbim si peste 2-3 ani sa vedem cate dintre doi am reusit tot ce ne am propus acum
trebuie sa recunosc , eu una pana acum mi am cam demontat niste principii ... nu prea se potriveste realitatea cu ce spuneam/gandeam cand nu aveam copil
in orice caz , acum stiu sigur ca nu trebuie sa judec pe nimeni !!!

may mi a placut tare mult cum ai fost imbracata la nunta , ti s a potrivit tare bine rochita
apropo , cat te a dus pana la urma chetuiala cu nunta ? ca stiu ca au fost niste discutii despre asta acum cateva luni
Bibi o scumpa ca de obicei , ii mananc ochisorii aia !




_


de T 11+


Mergi la inceput