Strugurasi de Sept-Oct 2011 *65*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Oana stiu ce vorbesti, de asta m-am suparat la un mom dat pe multa lume pt ca in mom in care am zis : gata, o scot din balonul sigilat , ii dau zahar, sare, paine, pufuleti .. am fost judecata.. cu toate ca pana pe la 9 luni am tinut mortis la principiile mele : f corect structurate pe tot felul,m-am certat cu mama pana la lacrimi, insa uite ca mi-am dat seama ca nu asa functioneaza viata .. si ne mrg bin.. de l 6 la 9 luni a pus 400 gr, de la 9-12 1100 , nu ca era cazul, da inseamna ca ne merg bine .. ea e fericita , nu mananca in greata si vreau ca masa sa fie placere nu cordoava...

Klau a mea s-a trezit din 30 in 30 min.. l-a luat pe Raducu eu dau vina pe vaccin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Sei, primele 2 le-am citit. Salome mi-a placut mai mult. Asta cu Mami, tati ma auziti e foarte faina din punctul meu de vedere.
Dolto asa si asa... stiti ca la un moment dat am zis ca eu citesc o carte care spune ca copii nu ar trebui sa doarma cu bunicii...eiii, dolto spunea asta :D
Si mai are faze care nu mi-au placut, dar in esenta e o lectura buna si are si chestii faine.

Multum de reteta. O sa fac maine sau poimaine....
K maine ies la pranz cu colegii de serviciu si nu stiu cat apuc sa fac mancare :)))

Sei, nu ne spune de par scurt, arata-ne :P

Oana, foarte bine. Daca nu sunt stropite rosiile. Dupa ce am citit ce ai scris ma gandeam ce bomba de vitamine papa Eca... stiti ca fructele legumele sunt pline de vitamine si nutrienti atunci cand sunt culese... dupa acestia scad.
Pai putem da lapte la astia mici? sau dak e fiert e ok?

Mikka

Sei, Oana legat de mancat sanatos, bio, nutritiv etc
1. bio nu inseamna bun si sanatos (exemplu: ciocolata bio... nu dam la copii ca nu e ok, chipsuri bio) ce am vrut sa spun (poate nu am exemplu foarte bun) este ca daca e bio nu inseamna ca e sanatos
2. Faptul ca incerci sa ii dai mancare cat mai sanatoasa, nutritiva si care sa il ajute sa creasca armonios nu inseamna ca il tii intr-un glob de sticla. Din punctul meu de vedere ii pui o baza buna.
3. Nu trebuie neaparat sa ii dai bio, poti sa fii atent la ingrediente (ex: cumperi iaurt pe baza de lapte, nu pe baza de lapte praf), cumperi carne pe care scrie ca e fara hormoni etc (ex: cocorico si mai este pui ovesenesc... sau ceva de genu la auchan... doar am auzit nu am si cumparat)
4. Daca mergi in piata cumperi fructe legume de sezon, nu ii dai acum banane, portocal si ananas etc si alegi ce arata mai fara hormoni, pesticide.
5. Nu e capat de lume daca ii dai sare, zahar, dar doar daca cere sau isi manifesta preferinta. Eu de exemplu nu o sa ii dau sare decat cand o sa vad ca are nevoie. De multe ori noi mancam fara sare toti trei si ne place foarte mult.
Zahar sigur nu o sa ii dau, o sa ii indulcesc cu miere, sirop de artar, banane, smochine, in loc de desert o sa ii dau fructe.
Eu cand eram insarcinata vb cu o prietena si ea tot spunea k mananca natural etc... mie mi se parea ca exagereaza... (exact asa spuneam, doar nu o sa il tina in glob de sticla) acum nu imi mai pare si imi pare rau ca am judecato.


Eu sincer cred ca este important sa le oferim mancare de calitate
Sincer ma mira cum oamenii sunt atenti la haine de firma, la jucarii de firma si nu le pasa ce mancare le dau.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lena, ai dreptate. bio nu inseamna si bun/sanatos. eu incerc sa o hranesc adica sa i dau sa manance sanatos dar: nu am control al inredientelor din paine de ex. nu pot fi sigura ca in lapte nu e si lp. ..intelegi ce vreau sa zic. dar m am relaxat.

tu cum iti dai seama ca vrea/are nevoie de sare?

Zaharul e tot la fel..si asta ce il mancam noi e tot natural ca e din trestie. pe ce principiu alegi alt zahar?

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Va multumesc celor care mi-au raspuns. Ma doare mai rar puternic de tot urechea asa ca rar mai iau cate un nurofen acum.
Sunt de acord cu Lena in privinta alimentatiei. Am facut si eu mici exceptii: de cateva ori cand fructele erau f acre am adaugat o lingurita de glucoza la ele. Am remarcat insa ca Dani nu a fost teribil de incantat desi fructele dulci ii plac. Am renuntat curand la asta. Si de cateva ori i-am pus o lingurita de suc de rosii bio desi citisem ca are sare. Dar ziceau ca are 2g la 100g de suc si lingurita aia nu era mare lucru asa ca am zis ca nici nu se obisnuieste cu sarat si nici nu ii fac rau la rinichi. Incercasem sa calculez la un moment dat cata sare consuma din diferite surse naturale si nu se apropia de 1g nici pe departe. A, si i-am pus pe buze sa guste o cantitate mica gen cat un bob mic de mazare de frisca naturala care precis avea insa si zahar adaugat. Si altadata o cantitate si mai mica de almette cu verdeata. I-au placut dar nu a renuntat sa manance ce ii dau in mod normal si care nu contine sare sau indulcitori. Am o banuiala ca nu va fi prea incantat de dulciuri (cred ca va semana cu mine care plangeam cand eram mica si mi se punea in fata o felie de tort). Deci nu stiu cum si in ce o sa ii dau miere de care chiar mi-ar placea sa se ataseze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Oana, daca o sa vad ca nu mananca o sa ii adaug sare... daca o sa manance inseamna ca vrea sarat. Eventual la unele combinatii care le refuza, dar dupa 1 an :)

Uite aici niste info despre zahar http://alexcreste.blogspot.ro/2012/07/zaharul.html
Nu spun, eu inca mananc de sparg, dar pe viitor vreau sa scad consumul de zahar.

Ce ai in vedere ca aleg alt zahar? ca vreau sa dau miere si/sau sirop de artar?
Pentru ca mierea o am din sursa sigura si e mai ok clar decat zaharul si siropul de artar la fel nu se compara cu zaharul...
asa cred eu, poate ma insel :D


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Lena.. iti inteleg opinia si alegerea insa eu am cateva "dar-uri"
gen - dar cand merge la gradinita si le da de la doi ani cartofi pai cu snitel/pangasius? prajitura sau biscuiti din comert? sa nu zic altele..
-dar cand in parc toti copii mananca napolitanei MAia se uita la ei
-dar la o petrecre cand meniul e mc Donald ..etc

eu nu vad inca un orizont sa ii dau sucuri din comert sau Mc (nici eu nu mananc), insa incerc sa o duc pe o cale in care ma duc zi de zi, u nu mananc picant/prajit/condimentat/gras.. pacatul meu e dulcele ... nu mananc sanatos decat rareori, insa nici nu cred in mancatul curat for life...
Eu carne ii dau doar bio-pot sa numar pe degetele de la o mana cand a mancat carne cumparata-, ou numai de la mama, legume in mare parte din gradina noastra(vara -iarna mai greu), iaurt/branza de casa ..insa la fructe e problema.. zici sa nu manance banane.. insa caisele/piersicile/pepenele galben inclusiv prune sau zmeura am vazut , sunt din import .. u nu am vazut in cluj fructe autentice , decat mere de vara.. ai mei au mar , prun si par.. ok i-am dat mere de s-a acrit insa perele si prunele nu ne cad bine... asa ca al : alegi din pacate: Spania Italia sau Ecuador... apoi sa nu zic de orez/gris/paine/paste/ulei.. so on
CU zaharul si mierea iti dau dreptate doar daca sursa e 100 % sigura, daca nu mierea sirop de zahar cu glucoza ...deci mai rau ca un zahar fi si el rafinat , nu brun..
e mult de vb despre asta, totul tine de resurse si surse in mare parte,
a si eu nu cred in pui fara hormoni din supermarket, puii de carne cresc cu vitamine si nimeni nu creste pui 2 ani sa ii vanda , cei normali sunt cat ciorile

mULTU DE sfatul cu cartilee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

buna fetelor

..si LA MULTI ANI tuturor celor care azi isi serbeaza ziua!

nu v-am uitat dar .. stiu, nu am mai scris.
am citit ultimele pagini si ma bucur sa vad ca ne incadram intr-o oarecare normalitate.

baietelul meu papa bine, ca tot vorbiti de mancare, din surse de tipul supermarket :) mai luam si de pe la tarani.. dar rar... asta e!
avem 8 dinti, 9kg si jumate, a facut primii pasi singurel acum 10 zile. merge deabusilea de vreo 3 luni si are pielea genunchilor tabacita. :)

camady am retinut intrebarea ta despre vigantol. da, eu ii dau. facusem o pauza de vreo 2 sapt dar am reluat pt ca el inca are fontanela destul de moale iar pe caldurile care au fost mi se parea si mai moale.

o seara buna, sper sa intru mai des!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Camady ,sanatate Evei ,offf cate ai mai tras cu ea Referitor la ziua de azi ,stiam ca se pomenesc mortii ,cel putin asa e in zona mea (N Moldovei)

Rachel ,ce des se trezeste Anastasia in miez de noapte !!! E ffff obositor ce ti se intampla !
Incearca s-o gadili sau tragi se nasuc usor cand vezi ca o ia somnul la san .
E tare faina canita cu pai , nu e greu de folosit ? Cum ai invatat-o sa bea ? Noura cred ca ar roade paiul daca i-as da canita ,n-ar sti sa traga

Mihaela_i ,aanatate multa

Lali , LA MULTI ANI cu intarziere

Nanna a iesit Inez din greva foamei ? Bine ca accepta macar laptele .Stiu ca e cumplita ,mai ales cati nervi poti sa-ti faci ,a mea avea 3 luni ,nu vroia nici san ,nici Lp ,nimic nimic ,imi venea sa ma sinucid in ce ma hal ma adusese.
Ce frumos descrii tu acolo intalnirea de la munte ,ai starnit gelozia-n mine ca n-am fost si eu pe-acolo

Sei si voi va treziti asa des???? Mi-e mila de voi

Jade ,ce mai face T ? Felicitari pentru dintisor poate e in greva din cauza dintilor


Noi am ajuns alaltaieri ,abia azi am reusit sa strang bagajele si sa fac curat in casa
Am reusit sa citesc cateva pagini din urma si vad ca unii strugurei nu dorm bine noaptea sau nu mananca .
La capitolul asta sunt norocoasa cu Noura , doarme noaptea cate 12 ore fara trezire si ar manca orice ,trebuie sa ma ascund cand mananc ceva nesanatos ca ii este pofta si nu-i pot da .
Ii umbla gura dupa mancare ,nu stiu ce sa fac si ce sa-i dau sa n-o stric la burtica
In Romania avea diaree din cauza alimentatiei ,cica de la branzeturile de casa foarte grase si faina de porumb (mamaliga , pufuleti) .
Azi :
-avocado si banana (150 gr)
-vita cu orez si morcov (200 gr)
-iaurt natural cu mar si piersica (250 gr)
-vreo 4 pufuleti
-dimineata la pranz si inainte de culcare a papat laptic






Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Sei, cum spuneam acum le facem o baza buna, un start prielnic.
Evident ca o sa fie ajunga sa manance prost la gradinita sau sa mearga la vreo zi de nastere cu mcdonalds (nu cred ca inainte de 5-6 ani)
Meniul o sa fie unul din criteriile alegerii cresei/gradinitei, deja am o gradinita pe care am pus ochii. Daca o sa fie cazul o sa pape micul dejun si cina acasa :). Daca nu, cautam bona.
Napolitane in parc... in primul rand o sa refuz politicos daca o sa i se propuna, in al doilea rand o sa am cu mine intotdeauna ceva ce sa ii pot oferi.
Stiu multi copii "speciali" si mamicile si ei se descurca foarte bine fara biscuiti, cipsuri etc

Nu am vrut sa ponegresc bananele, ziceam asa ca idee, ca ii mai dau si io din cand in cand
eu acum ii dau mere, pere, prune si struguri (am gasit mereu romanesti)
Sunt de acord ca e mai sigur cateodata sa cumperi fructe/legume importate (verificate), decat de la tarani... (ca nu stii cat si cum stropesc), dar sunt unele care daca vad ca au viermi sigur nu sunt stropite (sau nu foarte mult :D)

Camady, eu din mai de cand o scot la soare pe Maia nu i-am dat vit D3.
Acum de cand e noros o sa ii dau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lena, pe unde am citit eu ideea ca mierea e mai buna decat zaharul e un mit. in primul rand puterea de indulcire e mai mica pt aceeasi cantitate apoi, mierea e mai densa si atunci dpdv calorice mult mai mare in continutul caloric decat zaharul. urmele de minerale sunt insesizabile iar multi apicultori hranesc albinele cu zahar si le trateaza cu antibiotic. siropul de artar la fel..mult mai dens si oferi mult mai multe calorii goale copilului decat in zahar. eu din toate as alege zaharul nerafinat sau extractul de stevie dac nu as simti ca fac experimente pe copil.

cu sarea...imi povestea mama cum cand eram noi copii si faceam diaree medicul insista sa primim sare pentru anumite minerale absolut necesare organismului...in vremurile noastre ma intreb: o fi bine sa nu dai deloc, deloc? Caterina mananca din paine sare . eu inca nu ii pun in mancare. ce ciuguleste de la mine are putina sare si clar manifesta preferinta spre gustul saratel. asta imi da de gandit..stii cum e cand vrei sa lingi peretii..cu lipsa de ca. dacanu ii ofeream ceva cu sare sa vad cum baga in ea nici nu as fi picat pe ganduri. ar fi mancat , pana la urma , de foame cred, mancarea ei nesarata.teama sa ii sarez mancarea zi de zi inca imi e dar ii ofer cate o bucatica de muratura odata la cateva zile si o mananca fara sa respire. intr o zi mi a furat o rosie din salata mea. a supt o si a lins o pana nu a ai ramas nimic. apoi a lasat o pe masa. si asta m a pus pe ganduri.

acum o alta intrebare: voi o sa renuntati total la a maiface dulce in casa? Cum o sa gestionati situatia in care copilul iti ia din mana bucata si o baga in gura? Eu am incercat mancatul pe ascuns si mi se parea ca o tradez cumva...nu stiu daca am ale corect termenul..

si ca sa vedeti cat de nebuna sunt...caterina a mancat biscuiti de casa cu untura de porc. doamne ce i au mai placut!

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput