Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (5)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Buna seara, dragelor. Noi am fost la biserica, cu nasa, asa cum va spuneam dimineata, am ascultat cuminti slujba, am si dormit, ne-am inchinat si ne-am rugat la Icoana Maicii Domnului, facatoare de minuni, ne-am impartasit, a fost aproape perfect, zic aproape, pt ca nasa n-a putut sa ramana pt masa in oras, asa ca la 13.30 eram deja acasa.

Ellyshor, ma bucur nespus de mult ca Boom e mai bine si ca incet incet se duce raceala.

Belissima, iti doresc sa ai o zi superba duminica, sa fi cea mai fericita femeie si mamica din lume. Asteptam poze, sa te vedem in rochia aceea superba!

Gabiko imi pare rau ca bebe este bolnav, sper sa isi revina cat mai curand.
Sanatate multa!

Virgi, multa sanatate iti doresc!

Shosonik, distractie placuta la munte, dar, asa cum zic si fetele, nu e cam frig acum pt cort, mai ales cu bebe mic?

Cryssaaa, offf, prin cate mai treceti si voi. Eu am marsupiu si wrap pt bebe, dar folosesc mai mult marsupiul, ca e mai comod si usor de pus. Chiar si acum sunt cu pitica in parc in marsupiu. Eu am Marsupi Plus, exact asa se numeste. Este foarte ok, produs in RO pt o firma nemteasca, daca iti vine sa crezi. In timp, vreau sa imi iau si un Manduca, dar ala e mai lat la baza si cum pitica mea e lungana si destul de subtirica, sunt sigura ca nu ar fi stat bine, cu tot cu insertul ala pt nou nascut. In Marsupi sta super ok, dar tot cu insert.

Va pup si va doresc noapte buna, o sa intram si noi in casa cat de curand, dar pitica doarme in marsupiu si parca as mai tine-o putin cu nasul la aer.

Ioana... Mami fericita de Bianca Maria (26.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Gagici de Bucuresti, noi ne facem gasca maine pt o plimbare prin IOR la 11. Ce spuneti ? Mai doreste cineva? Suntem eu, Ionelu, Deea- nu se stie sigur, Aever, Anxy, pana acum.

Sunt nr nostre de tel pe afceboom sau contul comun oricum eu verific si facebookul si forumul mereu:D

Va asteptam cu mare drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Seara buna,trupa!
dupa cum va spuneam nu mai pot.si ca orice om care se respecta cand nu mai poate....merge la sala.spuneam ca intentionez sa merg cu fikmea la jimnastica,ei bine azi am fost.si a fost minunat,nici nu stiam de cate mai sunt in stare,dar am o senzatie ca maine n-o sa-mi pot duce nici lingura la gura.ne-am intors rupte amandoua acasa,dar happy.uitasem ce stare de spirit iti produce o ora de miscare.si gatul meu sucit e mai bine,parca.
ELLY,iaca zmeoaica de mine a incercat (si reusit)sa ridice o cutie cam grea cu o singura mana,pe un dulap cam inalt,si dupa ce am pus cutia ,am ramas cu model.Sigur ca fac si masaj,uite de azi fac si miscare ,sper sa-mi revin repede,ca nu-i timp de miorlaiala.ma bucur ca Boom e mai bine.
IONELU,multumesc.Zici ca va impacati bine cu marsupiu,ca din ala as vrea sa-mi iau si eu?Da-i pe marimi,nu?Adik daca-l iau o marime,nu-l pot purta si eu ,si sotu...Tare va invidiez pt plimbarile in parc si intalnirile cu fetele...
GABIKO,sanatate puiului!
TIGRUTZA,Cum is ”tigrishorii”?sanatate multa si voua!
ANITTULE,da ti plimbi maica nu gluma!si pe voi va invidiez.Auzi,cica da Onutza o kafia.Da,o asteptam si pe Shosho sa se intoarca,nuuu?
SHOSHO,va admir pt curaj!.Eu si a mea familie,am sta la cort doar daca acesta ar fi instalat in ...living
CLARA,pupam baietii nazdravani!Sa va bucurati de noua locuinta!
Va pup pe toate si va doresc noapte linistita!

Virginia ,mami de Ioana si de Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Hello dragele mele dragi!

Frate, suneti deosebite, rad si plang la postarile voastre cu voce tare.
Ma bucur ca nu am apucat sa vad postarea Danei ca ma infigeam si eu de data asta.

Virgi, tare de tot faza cu cortul in living Si eu sunt de aceeasi parere. Ma bucur ca Ioana este bine acum si ca ti-a mai trecut si tie durerea de gat, poate iti trece si de eforturi d'astea exagerate.

Am citit tot, dar jur ca am uitat ce vroiam sa raspund, poate e si ora de vina.

Despre noi? Poi suntem bine, acum. Bb a avut cateva zile de plans continuu si isteric de la durerea de burta, vroia sa suga continuu, iar sanii erau goi si nu mai se facea plinul deloc, se agita ca la maraton si varsa lapte digerat de 6-7 ori pe zi. Statea treaz de la 5 dimineara pana la 1 noaptea si dupa 3 zile d'astea, a dormit urmatoarele zile cu pauza maxim de 1 ora intre reprize.
M-am speriat f tare ca a avut si un scaun foarte apos si verde verde.
Acum si-a revenit la programul lui obisnuit, adica, seara adoarme pe la 23.00, se trezeste dimineata pe la 7.30, schimbat, papat, apoi joaca pana pe la 10.00-11.00, doarme pana pe la 14.00, apoi iar schimbat, papat, joaca si doarme de pe la 16.00 pana pe la 18.30-19.00, apoi iar schimbat, papat si afara la aer pana pe la 21.30 si apoi masaj si baita. Deci are 4 mese pe zi, acum am numarat si eu , bineinteles ca exista si exceptii cu zile cu mese mai multe, mai ales cand scade productia. Partea proasta este ca in 2 saptamani, nu numai ca nu a luat in greutate, chiar a scazut 30 de gr. Sper sa-si revina repejor sa nu intru in panica, ca e grav

Anitta si eu am patit saptamana trecuta ce patesti tu acum cu laptele, dar vad ca si-a revenit. Oricum Octavian este foarte ambitios si hotarat pe titica lui, nu renunta la ea deloc, nu vrea nici LP si nici suzeta(si noi avem o colectie de 4 suzete). Ma gandesc ca a revenit productia la normal ca l-am tinut aproape continuu la san.

Fetelor, pun si eu o intrebare, poate stupida pentru unele persoane mai specializate(aever). Orice mananc, dar absolut orice, imi provoaca crampe la stomac, uneori fac si diaree.
Este posibil sa am si eu un fel de colici? Eu am mai citit undeva, tot aici pe forum ca e posibil.

Va pup pe toate ca imi sunteti tare dragi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Fetele va rog, spuneti-mi ce pot sa iau pt durerea de stomac??? nu mai pot de ieri..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Buna dimineataaa!

Deea ce bine ca a revenit productia de laptic. Inseamna ca tot un puseu a fost.
La fel cred ca i se intampla si Anittei.
Oricum, Octav e o pufosenie adorabila, o sa recupereze el, sunt sigura.

Offf, ce suuper ca va intalniti mereu.
De ce nu sta nimeni si prin partile Olteniei?
Sunt singura, singurica.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Tigruta, chiar nu stiu ce sa-ti recomand. Te doare ca la gastrita, sau cum?

Deea, am uitat sa-ti spun. Eu cand alaptam, am patit ca tine, aveam o forfoteala continua in burta si scaun apos cu mucus.
Mi-a trecut in 3 zile cu probiotice, Eubiotics.

Poooop

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza mamici de pui mici!
Deea si eu am avut o perioada de vreo 2 saptamani dupa nastere cand eram f balonata orice mancam si tot asa citisem ca si mamica poate avea colici. La mine cred ca era de la faptul ca am incetat brusc dieta fara dulciuri.
Tigruta pentru dureri eu stiu ca fara consult de specialitate putem lua doar paracetamol. Dar in general durerile de stomac sunt date de aciditate si ma gandesc ca ai putea sa iei niste Rennie.
Eva tu cum mai esti cu splina?
Fetele din Bucuresti sunt la plimbare, moldovencele in concedii, pustiu pe aici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Neata fetele.

Deea, scaun verde a avut si Luca. Mi-a zis pediatrul ca poate insemna si un virus (eventual si in burtica), dar nu neaparat. Poate a avut ceva, a luptat organismul si acum e ok.

Fetelor, .va rog, raspundeti-mi si mie, voi aveti rani pe sani de la pompa?
La mine: "Nu doare la muls, dar am observa pe sani niste mici pete si cateva firisoare rosii-vinete, semne de ranire a pielii.
Oare trebuia sa fac ceva inainte, sa creia o pauzasc sau poate nu am pus pompa bine?"

2. "Stiu ca ati mai spus, dar nu mai gasesc postarea: Cat se tine laptele muls la frigider? Si de incalzit, pot sa il amestec asa rece, de la frigider, cu ceai cald si sa il dau imediat lui bebe? Mersic."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Cristina tot am vrut sa-ti raspund dar sunt cam nedormita si cu botezul sambata si am uitat.
Eu am la ambii sani, mai mult la dreptul, pe lungimea unor vase de sange capilare sparte si e cam vanat la culoare, este exact in zona in care bebe tine barbita cand suge. Nu cred sa fie de la pompa, ca nu o utilizez des. Le am de cand am inceput sa alaptez si nu au trecut, dar ma bucur ca nu ma dor. I-am spus doctoritei ginecolog si mi-a spus sa tin compresa rece imediat dupa ce termina de supt bebe, ar mai fi creme dar nu imi recomanda pentru ca se absorb in lapte f usor. Si ca ar trebui sa incerc sa schimb pozitia lui ca sa nu mai preseze cu barbita pe acele vase de sange, dar bebe nu a fost cooperant.
Cu laptele muls am intrebat si eu si Eva mi-a raspuns, dar recunosc ca am retinut numai ce m-a interesat, ca laptele muls se poate tine inca 3-4 ore la temperatura camerei.


Mergi la inceput