Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (5)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Nu stiu cum sa descriu durerea, nu sunt arsuri, ma doare stomacul,simt asa o greutate, zici am un bolovan
Mi-am facut un ceai de sunatoare, poate ma mai lasa durerea.

O|nutza la Bacau merg, cine stie la Iasi cand mai ajung

Cryssa despre pompa nu stiu ce sa iti spun ca nu m-am muls nicodata dar laptele stiu ca se pastreaza 24 de ore la frigider si 6 luni la congelator.eu zic ca poti sa il amesteci asa cu ceiut cald.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Tigruta mai e bun si ceaiul de galbenele pt stomac.
De la ceaiul de sunatoare la mine bb e cam somnoros si il consum cu moderatie.
Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Deea poate ca ar trebui sa-l alaptezi mai des. Mie mi-a spus pediatra ca la 3 luni ar trebui sa pape 6 mese in 24 ore, ziua la 4 ore si noaptea o data. Bebsteric e tot la 7 mese, nu reusesc sa-i dau ziua la 4 ore, vrea la 3.
Daca nu e bolnavior bb nu ar trebui sa scada in greutate, dar poate avea perioade de stagnare sau crestere mai lenta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Intru rapid sa ii raspund Chryssei
Laptele matern tine la frigider pana la o saptamana dar sa pui recipientul cat mai aproape de peretele din spate al frigiderului, nu langa usa.
La congelator tine f bine si 6 luni .. eu acolo am rezervele
Cat despre ranile pe sani de la pompa de muls, eu nu am! Asigura-te ca pui ventuza exact pe mamelon.
Elena, inca ma doare splina dar cred ca de la oboseala accentuata si surmenaj. Mai nou ma roade si stomacul groaznic, cred ca de la emotiile pt duminica Este senzatia aia oribila pe care o aveam inainte de examene.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Ahh, fetele din Bucuresti, cand mai faceti intalniri in IOR anuntati-ma si pe mine plzzzzzzzzzzzz. Eu stau super aproape, decat traversez strada si tareeeeee mult as vrea sa va cunosc si eu .
Azi am vazut prea tarziu ca ati pus-o de intalneala
Ionelu tu ai nr meu de telefon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

neata! Am inceput cam prost ziua, s-a dus naibii zenu' meu! Am deschis zambitoare forumul si am dat peste articolul cu condoleantele pt Monica70 de pe DC, nu stiam de cazul ei si am inceput sa "rasfoiesc" forumul sa vad care e povestea...Asa am dat de un post de-al ei, din 2010, despre alunite..atunci a aflat ca alunita ei era melanom malign, ieri a murit lasand in urma doi copilasi de 3 si 6 ani..

Am si eu o alunita pe spate, n-am verificat-o niciodata si in ultima vreme a inceput sa ma cam doara si s-a mai si marit, dar am pus asta pe seama sarcinii. Mi s- a facut pielea de gaina cand am citit articolul si mai ales cand Monica zicea ca se tot pregatea sa verifice alunita cu pricina, dar ba a nascut, ba alapta, ba a venit iarna..exact "scuzele" mele. Nu sunt ipohondra, dar m-a lovit articolul rau de tot! Mai ales ca ieri, nu stiu de ce, de dimineata stateam langa fete in pat si ma gandeam cat de dureros poate sa fie sa stii ca mori si sa nu poti face nimic, sa trebuiasca sa-ti lasi copiii...asa din senin am gandit-o, fara legatura cu nimic..Poate trec eu printr-o perioada mai proasta, nu stiu, dar m-am speriat rau azi!
Pun linkul aici, poate unele dintre voi il vor gasi folositor:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173657&whichpage=1

Eu una si fug azi la doctor pentru un check-up!

Imi pare rau ca vin cu anti-zen, dar mi se pare important, poate va fi si pt voi un mic reminder sa mergeti la un scurt control.

In alta ordine de idei, azi merg cu indianul pentru viza de Ro, ufffff cat am mai muncit pt viza asta, astia-s nebuni, atatea cer pt o amarata de viza de nu-ti vine sa crezi!

Ok fetelor, va pupacesc si revin cu vesti!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Off Mammita si pe mine m-a socat cand am vazut dimineata anuntul.
Dumnezeu sa o odihneasca si sa aiba grija de puiii ei mici.
Foarte bine ca ai tras aici un semnal de alarma pentru ca avand grija de s#259;n#259;tatea noastra avem grija de bebelusii nostri.
Pup toat#259; trupa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Doamne fereste! Sarmana si bietii copii!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Buna ziua, dragi mamici de pitici.

Noi am fost azi in parcul IOR si ne-am vazut cu Ioana, Andra, Deea, Aever si Enona. Anxy nu a mai putut ajunge. Ceea ce parea a fi o zi minunata, pentru noi a fost un cosmar. Pe fii-mea au apucat-o iar crizele alea urate, ca doar ati laudat-o voi in ultimul timp ce copil cuminte este. Sa va explic... ea si-a facut un program, singurica, eu n-am ajutat-o cu nimic, pe care trebuie eu sa il respect cu strictete. Cum ma abat putin de la el, este foarte irascibila. Si mai avem o mare problema: fii-mea nu suporta multa agitatie in jurul ei. Azi, pe langa faptul ca noi eram in parc la 11.30-12.00, cand era ora ei de somn, stateam si pe banca in loc sa ne deplasam, multe mamici si pitici in jur, agitatie, plansete, zumzait, vorbit etc... iar pe fii-mea a deranjat-o agitatia si faptul ca stateam pe loc si nu impingeam la carut, deci a inceput criza. Am luat-o in brate, am bagat-o in seama, dar nimic nu a functionat, asa ca am pus-o in carut, am lasat-o sa urle pana a adormit. Intre timp noi ne-am oprit la o terasa, ca sa mancam si sa alaptam puii... a mai dormit max 30 min dupa ce ne-am asezat la masa si s-a trezit, cerand si ea tzatzica. Dar fiindca eram multe la masa, a trebuit sa ne si mutam de la o masa la alta, agitatie iar in jurul ei, iar a apucat-o criza, iar de data asta am cedat nervos si am facut si eu o criza. Cu greu am reusit sa o conving sa manance ceva, nu suficient oricum, doar cat sa se calmeze. Deci nu ma mai invidiati, fetelor, pentru ca am un copil capricios, ursuz, cu care nu pot pleca nicaieri in gasca. Ea trebuie plimbata in liniste, trebuie sa isi faca orele de somn asa cum este invatata, trebuie sa manance atunci cand i se pune pata, fara ca eu sa ma foiesc prea mult, in liniste suprema daca se poate, totul trebuie sa fie cum vrea ea, altfel e jale. Pai ce fac fetelor cu ea in ritmul asta? Nu mai ies pe nicaieri? Nu mai socializez si eu cu lumea? Totul trebuie sa fie cu si despre ea, fara prea multa agitatie in jur... pai doar nu o sa ma sihastresc de la 30 de ani, ca doar nu am innebunit. Si nu e prima oara cand face asa, la inceput am dat vina pe varsta, ca e prea mica, apoi pe colici, apoi pe durerea de gat si colici, dar deja merge pe 4 luni, am scapat de toate problemele si vad ca ea e la fel. Si nu pot sa spun ca am tinut-o doar in casa sau pe taramuri cunoscute. Chiar am incercat sa nu imi modific eu programul dupa ea, ci invers, dar vad ca nu se poate, sunt legata de glie orice as face... asa ca fetelor, din pacate, nu ne putem vedea in gasca mare decat daca veniti voi in Tineretului, macar sa fiu langa casa si sa pot fugi repede cu ea, nu in celalalt colt al Bucurestiului.... OFFFFFFF
Am ajuns acasa pe la 16.30, i-am facut baita si am culcat-o, pentru ca era rupta de oboseala. Doarme de la 17.30, sa vedem acum cand se trezeste.

Asa... revenind... Virgi, da, Marsupi este pe marimi. Eu am S, pentru ca nici eu nici mama nu suntem cine stie ce indesate, iar noi suntem singurele care am putea purta copilul, ca altcineva nu are cine , dar Ioana are identic cu al meu, marimea L, il poarta si ea si sotul ei care are 1.92 inaltime, deci se poate. Asa ca recomandarea mea este sa comanzi L si il puteti purta amandoi

Deea, draga mea, nu stiu ce sa iti spun. Si eu sunt mult mai sensibila de cand a aparut tiranul in viata mea, am facut de cateva ori indigestie, dar nu este o stare generalizata. Depinde ce mananc. Oricum se stie ca stam praf cu imunitatea dupa nastere, asa ca si stomacul este mai vulnerabil. Eu in primele 2 luni mancam doar de regim: iaurt, oua, supe, gratar si orez, iar fructele le faceam compot. Apoi, usor usor am introdus lapte dulce, fructe ca atare, salate, rosii, am mai difersificat putin meniul, ai vazut... cat despre lapticul tau, nu stiu ce sa zic, vorba Ancai, incerci cat incerci, dar daca nu mai e, nu mai e... totusi sa nu fie un puseu de crestere, mai ai putina rabdare

Tigruta, te intrebasem pe FB ce tip de durere, dar nu am mai apucat sa iti raspund ca am avut circul din parc. Pentru crampe poti lua No-Spa sau Nurofen. Altceva eu nu stiu, poate mai stiu fetele.

CRYSSAaa, eu nu reusesc deloc sa ma mulg cu pompa, sanii mei nu se lasa mulsi si pace, pana si in maternitate au incercat asistentele cu pompa profesionala de la Medela si nu curgea nimic, dar cum ma mulgeau manual, tasnea efectiv laptele. Eu cat i-am dat Colief, ma mulgeam "ad labam" 20 ml de lapte la fiecare masa, ca sa ii dau picaturile. A fost groaznic, nu vreau sa imi amintesc, bine ca a trecut ... despre laptele muls, nu stiu ce sa iti spun, pentru ca eu nu am stocat niciodata, tot ce scoteam, dadeam repede cu Colief si gata. Oricum, trebuia sa fiu nebuna sa ma apuc sa mulg ad labam ca sa stochez

Belissima, draga mea, imi pare tare rau ca n-ai venit si tu... eu am fost ferm convinsa ca te-a sunat Andra, voi doua vorbiti mult mai des . Multa sanatate, sper sa te lase durerea pana duminica. Nimic nu trebuie sa va strice ziua

Mmamita, am ramas si eu socata, mi-a zis Ioana in parc, inainte sa citesc postarea ta. Eu nu ma gandesc decat la cei 2 copilasi, iar pe Monica, Dumnezeu sa o odihneasca in pace. Este trist, tragic ce s-a intamplat, mai ales ca 2 copii mici au ramas fara mamica lor, dar, oricat de fatidic suna, eu cred cu tarie ca Dumnezeu are pentru fiecare un plan pe Pamant, el da viata, el o ia, atunci cand considera ca asa trebuie. Si eu ma gandesc cu groaza si imi fac o mie de griji la ce se va intampla cu pitica mea daca Dumnezeu are alte planuri pentru mine, mai ales ca noi suntem singurele, dar ma rog in fiecare zi pentru sanatatea noastra si pentru iertarea pacatelor. Acum, cum o vrea Dumnezeu!

Va pupam si urati-ne bafta, trebuie sa se trezeasca pitica pentru papica, iar eu sper din tot sufletul sa ii fi trecut criza, sa manance linistita si sa iesim in parc la aer, fara alte isterii

Ioana... Mami fericita de Bianca Maria (26.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

IONELU,multumesc de informatie..Cat despre rutina copilului taur in mod special(dar a copiilor in general) e bine sa fie respectata,nu-i a ta mai ursuza ca altii.Gandeste-te ca tu te-ai chinui sa adormi si ar incepe sa trancaneasca pe langa tine vo 8-9 oameni necunoscuti,vorbind vrute si nevrute cu voci complet straine.Evident ca te-ar lua nervii...Cat despre programul de masa la tauri...fer Dzeu sa-l decalez...Datorita sotului meu taur in familie se mananca de 10 ani,3 mese pe zi,la aproximativ aceleasi ore,zilnic,altfel nu am cu cine discuta.Asa ca sunt pregatita si la puiu asta mic sa fie la fel de nervozat la nerespectarea orarului de papa.In concediu n-am plecat inca din cauza ca n-as vrea sa-l scot inca din mediul in abia s-a familiarizat,adik ne plimbam,calatorim ,dar revenim mereu la somn ,acasa.Cand ajunge in camera noastra sau dimineata cand se trezeste,face inventarul (din ochi) jucariilor,lustrelor,tablourilor,dulapurilor si asa zambeste la fiecare cand le regaseste si le recunoaste.Am o veioza la care rade cum nu rade la mine.Oricum depinde mult si de copil,dar un lucru cert e ca taurilor le place repetitia,rutina,programul predictibil si mai ales mancarea.
Si eu am citit aseara despre MONICA,Dzeu s-o odihneasca in pace si sa aiba grija de copilasii ei ramasi fara mamica.Absolut cumplit...tare m-am intristat...Si eu mai am Mamito, ganduri din astea negre destul de des zilele astea,dar stiu ca acum instinctele materne si grija sunt exacerbate in aceasta perioada din cauza hormonilor,oboselii,stresului...nu sunt gandurile mele..le alung cat de repede pot si ma bucur de fiecare secunda impreuna cu dragii mei.

Virginia ,mami de Ioana si de Lucas

Mergi la inceput