Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (5)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

TZUKI Dana..sincer nici macar o injuratura nu meriti.Te las in pace cu toate ca ti-as spune eu vreo doua sa vezi ce de oaie de fac.Ar trebui sa iti masori cuvintele si sa vb civilizat ..la 35 de ani ai tai sa dai dovada ca ai creier sau ma rog ce ai..daca nu renuntai tu la grupul de pe Fb te dadeam eu afara si cu asta am incheiat.
Mirina...poi e un alt puseu de crestere acum care dureaza vreo 5 sapt....si la TUdor e gingia alba ..nu ii ies dintii numai cand e imflamata si rosie atunci cica ies...Acusi face printesa 4 luni ..
Daaa apropo de asta ce mai trece timpul...mai sunt 6 luni si gata am scapat fac puii un an si putem sa zicem ca ii si insuram.
Legat de intalneala moldovencelor...wekendu asta nu se poate ptr ca shosho e plecata la munte,eu sambata am o cumatrie aoi dumnik stau pe acasa si fac bagaje ca luni noapte plec la mare.Ramane pe altadata dar cat mai aproape:) si Anitta si Virgi daca voi veniti la Iasi eu va dau o cafea la Palas :D
Elisor bravo lui boom ca se face bine.Mie mi-a zis reteta asta o mamaica din parcul unde ma duc eu:) si am incercat si eu la pitic .Ca aerosoli aveam voie sa ii fac 1 data in zi si de obicei ii faceam pe la 11 ziua dar apoi seara era infundat si bagam o treaba din asta:)
Va pup si acu parca imi doresc sa se incalzeasca afara:))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza mamici de pui mici!
La multi ani sarbatoritelor zilei de astazi! Va doresc sa fiti sanatoase, norocoase si fericite in sanul familiei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabiko76 spune:

As incerca si eu baia cu abur cu musetel si sare mare pentru Rares, poate reusesc sa-i mai scot din secretii fara sa-l mai chinui atat.Nu prea stiu insa ce inseamna sare mare :) Ma puteti ajuta?

Gabriela mami de Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabiko76

As incerca si eu baia cu abur cu musetel si sare mare pentru Rares, poate reusesc sa-i mai scot din secretii fara sa-l mai chinui atat.Nu prea stiu insa ce inseamna sare mare :) Ma puteti ajuta?

Gabriela mami de Rares


Gabi, tare rau imi pare ca si puiul tau a fost bolnavior.
Off, offf.
Sare mare este sarea aceea neprelucrata, neiodata, nu e sare fina.
Are aspect ca si cum ar fi direct scoasa din salina.
E grunjoasa si are o culoare gri-murdar.
Se foloseste si la muraturi, din ce stiu eu.

Sper sa scapati si voi repede. batistuta sugarului ai cuplat-o la aspirator?
Eu am avut surpriza sa constat ca pe Boom il linsteste mult sunetul aspiratorului si sta sa-i scot mucisorii foarte bine.
Pana acum foloseam batistuta, dar trageam eu cu gura, nu o mai cuplam la aspirator.
Dar trage mult mai bine aspiratorul.

Poooop! Doamne ajuta sa va faceti bine!


Onutzuleee, asa breee....te pregatesti de mare, de soare...ehehe...relaxare!
Ce m-as mai duce si eu, dar sunt in toiul pregatirilor pt botez.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabiko76 spune:

Multumesc Ellyshor pentru raspuns. Da la aspirator o folosesc, primele 2 dati nu plangea cand am scos (dar nu am reusit sa scot prea mult oricum), se uita mai mult curios, insa acum nu mai suporta nimic la nas, nici macar siriga cu ser, incepe sa planga disperat, sa dea din cap. Nici aerosolii nu i-a suportat prea bine.
Mi-e o mila de el...O sa vad ce mai fac acum, l-as lasa in pace dar sa nu fie mai rau dupa aia :( Vedem ce mai zice pediatra, o sa-i zic si de baia de abur.

Gabriela mami de Rares



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

gabiko cu batista bebelusului la mine e oroareeeeeee,a fost ca nu mai are muci.cand a avut rosu in gat aerosolii ii suporta ca am luat ap care nu scoate nici un sunet si ma jucam cu el,dar urma sa ii scot mucii jale si amar..dar nu aveam ce afce ca daca nu ii scoti se duc in plamani.ei fac ragusesc si e posibil sa faca si otita.al meu sot zicea sa il las in pace ca poate ramane cu sechele ca urla de nu mai putea:)) dar am obs ca nu de la aspirator face asa ci de la prostia aia de instrument de bagat in nas ii e frica nu ca l-ar durea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Salutare mamici..
Suntem bine, multumim de grija..puii sunt mai bine, mai avem mucisori.
Asa stiu si eu ca pe 8 septembrie se sarbatoreste Sf Maria, asa ca eu nu o sa fac urari azi ci pe 8

Elyshor mulumesc frumos ca ai pus inca o data linkul, mi-a fost foarte util..inca o data sunt si mai convinsa sa nu umblu acolo.
Ma bucur ca boom e mai bine..foarte bine ai facut cu baia de aburi, bravo

Bellisima pana la urma ai luat rochia aceea care ne-ai aratat-o si noua?
|Iti doresc sa ai o zi superba duminica

Gabiko imi pare rau ca si puiul tau e bolnav, nasol rau, eu am fost internata cu Luca anul trecut pt bronsiolita, a fost groaznic
Sanatate multa

Virgi tare imi esti draga

Onutza acum vrei caldura ? mie n-ai vrut sa imi dai o cafea la Palas:))) te tin minte

Shoso distractie faina la munte, da chiar nu e cam frig oare pt cort?

Mirina felicitari pt sora ta! incearca sa vezi cauza, ce o deranjeaza de nu mai doarme toata nopatea..

Noi asa am patit la Lua, dupa vaccinul de la 6 luni, si-a schimbat total programul de noapte, se trezea si 3 orio pe nopate.
Maine mergem din nou la ai mei, sa imi cunosc nepotica de 1 an, abia acum a reusit sa vina soramea acasa de prin tarile calde..abia astept..ne face mama placinte si cozonaci
Maine sunt gata si albumele de la botez

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

ELENA sa inteleg ca vii inapoi la iasi? sau te duci la bacau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

salutare fetelor
offf...noi am fost foarte plangaciti, am inceput sa fim foarte irascibili ziua. Bine ca e si mama aici sa facem schimb la leganat, cantat etc.
Offf...nu se mai fac 3 luni odata. Noi maine facem 2 lunite.

Noi iar am ajuns pe la pediatru :)))
Al meu avea limbuta alba si apoi i-au aparut basicute albe pe limba, din ce in ce mai multe. Azi am fost la dr. si e un fel de ciuperca si mi-a dat o crema.
Mama zice ca e foarte frecventa la bebei, ar fi de la supt, si noi am avut si ea ne freca limba cu tifon(invelit pe deget) inmuiat in glicerina boraxata.
Zice ca daca ies prea multe nici nu mai mananca bebeii.

Onutza, da chiar ca trece timpul. Pfiuuu, parca ieri am aflat ca sunt gravida si nici nu am apucat sa ma dezmeticesc bine si m-am trezit cu el in brate, si fara manual de instructiuni :))) Noroc cu voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Am uitat sa va zic ca mi-am cumparat 2 "jucarii" noi: port bebe si pompa de muls(speriata fiind de greva foamei de care tot ziceti )

Portul bebe e Ergo Baby Carrier si am luat si insertul pt bebelusi.
Azi a fost a doua "ieseala" in port bebe.
Am folosit si insertul. Oricum, fara insert nu il pot pune ca se lasa prea in jos si nu ii mai pot scoate picioarele in laterale. ca sa le scot ii rup naiba picioarele. Dar cu insert e mai ok, ca sta mai sus si ies piciorusele, singura probl e ca e prea calduros.
Dar... mi se pare ca sta tare chircit si aveam senzatia ca e bagat prea in mine. Oare poate respira bine? La un moment dat dormea atat de profund ca mi-a sarit inima din piept pt ca nu s- trezit la atins, tras de nas, strigat. A trebuit sa ii trag de ochi ca sa reactioneze. Saracul dormea tun! Pesemne ca pozitia e confortabila si ii da siguranta maxima de a adormit asa profund.

2- Pompa de muls e de la Avent. Am folosit-o de 2 ori ca sa pun laptic muls in ceai, sa il indulcesc. Am muls cam 40-50 ml, 1 data pe zi.
Nu doare la muls, dar am observa pe sani niste mici pete si cateva firisoare rosii-vinete, semne de ranire a pielii.
Oare trebuia sa fac ceva inainte, sa creia o pauzasc sau poate nu am pus pompa bine?

Stiu ca ati mai spus, dar nu mai gasesc postarea: Cat se tine laptele muls la frigider? Si de incalzit, pot sa il amestec asa rece, de la frigider, cu ceai cald si sa il dau imediat lui bebe? Mersic.

Mergi la inceput