Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (5)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirina5 spune:

a nascut si sora mea, tot fetita are...are un par luung si des...n-am mai vazut copil asa paros
in rest toate bune..
va pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Buna dimineata, dragelor. Eu am facut ochi destul de devreme, fii-mea inca mai doarme. Noi in dimineata asta mergem cu nasa la biserica (asa, ca fetele), la Icoanei, unde am facut botezul. Si nasa si Bianca sunt si Maria, iar Biserica Icoanei poarta hramul Adormirii Maicii Domnului. Sper ca pitica sa stea linistita si sa nu dea vreun spectacol. Apoi o sa o scoatem pe nasa la masa. Cred ca va fi o zi super reusita.

Anitta, nici mie nu mi-a picat deloc bine faza cu divulgarea pe un forum public a unor conversatii private. Sper sa se rezolve cat mai curand. Am cerut inca de aseara cenzurarea mesajului de catre moderator.

Mirina, felicitari pentru nepotica! Sa creasca mare, sanatoasa si frumoasa! Imi pare rau ca Sabri trece printr-o perioada mai dificila. Multa rabdare, ca va trece si o sa va intrati in normal. Se trezeste de foame, sau este agitata si nu prea doarme decat iepureste? Crezi ca o dor gingiile noaptea? Schiteaza vreun disconfort? O culci pe spate sau pe burta? Ai incercat infasatul? SwaddleMe sunt chiar bune, pentru ca ii lasa la picioare loc sa se miste, doar mainile fiind imobilizate. Eu o mai tineam pe Bianca si in sac, cand era agitata, la noi a functionat. Iar noi de vreo luna nu dormim noaptea decat pe burtica. Nu mai este de loc agitata si doarme pana dimineata. Sanatate multa va doresc!

La multi multi ani frumosi tuturor celor care poarta numele de Maria, mamici si pitice! Sa aveti parte de o aniversare superba!

Va pup, ma duc sa imi beau laptele cu cereale, inainte sa se trezeasca pitica.

Ioana... Mami fericita de Bianca Maria (26.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enona3006 spune:

Am revenit si eu, am fost intr-o alergatura zilele astea.

La multi ani pentru Mariile ce se serbeaza azi; Ioana la multi ani pentru Bianca si pentru nasica ei, tare frumos ca va duceti la biserica de ziua lor.
Ioana si eu abia astept sa ne mai vedem; am lipsit din parc si zilele astea, dar de maine cred ca revenim la programul nostru de plimbare.

Shosho ce frumos ca va duceti in Ceahlau. Noi anul asta am zis ca nu urcam asa mult caci ni se pare greu sa urcam cu el in wrap, in fata, atatea ore, dar vrem ca pentru la anu sa luam un rucsac de tinut si copilul si sa revenim la bunele noastre obiceiuri de urcat muntii. Poate facem gasca pentru o Toaca vara viitoare.

Mirina felicitari pentru nepotica.

Josefine multa bafta sa castigi batalia cu hr-u si sa fie copilul fericit la cresa.

Sunt chemata la apel. Revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

buna dimineata!

La muuulti ani pt mamicile si bebelusele care poarta nume Sfant!



mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Neata mamici!

Ionelu ce bine ca ai fost tu pe faza si ai cerut cenzurarea mesajului care continea id-urile de fb. Eu n-am mai apucat aseara sa intru, si acum intrai chitita sa-l raportez la moderator.
Vad ca nu mai este.
Multumim frumos moderatorilor!
Un gest extrem de urat care spune multe despre persoana care l-a facut.
Nu-mi vine sa cred ca dupa atata timp de convietuire virtuala avem parte de asemenea incidente.
Urat si trist, foarte trist.

Sa revenim la lucruri frumoase.
Puiul meu n-a mai tusit azi-noapte deloc.
De dimineata doar putin, dar mai mult s-a inecat, nu a fost tuse seaca.
Multumesc bunului Dumnezeu ca suntem pe drumul cel bun si fentam antibioticul.
Doamne fetelor, l-am aspirat ieri de 10 ori cred, si ce-am scos din nasucul lui m-am crucit.
Unde or fi intrat atatea secretii intr-un nasuc cat un nasturel, nu stiu.
Oricum, l-a ajutat foarte mult eliberarea cailor nazale, a dormit linistit pt ca respira usor.

Vreau sa le urez si eu La multi ani, multa multa sanatate, fericire si iubire!!!! tuturor Mariilor mamici dar si celor dragi lor care astazi isi aniverseaza onomastica.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Neatza si de la noi!
Dau cafea extrastrong!N-am inchis un ochi as noapte,mi-am sucit gatu acu vo 2 sapt si de atunci ma misc precum lupul,dar de vreo doua zile imi asez capul cu mana pe perna,is disperata de durere,iar paracetamolul e apa de ploaie.Iar puiu a incoronat momentul cu scartaiala sa melodioasa.Am pus cireasa pe tort vo doua extrasistole..Gata cu plangaceala,cineva spunea ca daca ai trecut de 30 de ani si cand te trezesti nu te doare nik inseamna ca esti mort.Asta asa ca si cugetarea zilei,de Adormirea Maicii Domnului.
Eu va doresc toate cele bune si La Multi Ani in fiecare zi!Dar azi,si stiu de la bunica mea de cand eram copil si de la soacramea care e fata de popa,ca azi e Maria mortilor si se serbeaza mortii care au purtat numele acesta..Sfanta Maria se sarbatoreste pe 8 septembrie , atunci este Nasterea Maicii Domnului.Si mie mi se pare logic,caci si noi ne aniversam ziua de nastere,nu ziua adormirii....Asa ca fapt divers si inutil.Pan la urma fiecare se pitrece cand vrea
Da stiu ca azi is emo

Virginia ,mami de Ioana si de Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

ELLY,ma bucur ca Boom cel simpatic e mai bine!Unghiutza cu bubutza ce-i mai face?
TIGRUTZA,sper ca si puisorii tai sunt bine!

Virginia ,mami de Ioana si de Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

BELISSIMA,spor in continuare la organizarea petrecerii!Abia astept sa te vad zana in poze alaturi de printzisorul tau!
MIRINA,imi pare rau ca te chinui cu bebelina!Cum ati mai avansat cu diversificarea?

Virginia ,mami de Ioana si de Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Gyan uff, am oroare sa merg cu puiul la analize. Mi se rupe sufletul sa-l vad luandu-i sange, dar dc va fi nevoie, vom face si asta.
Baia cu abur de musetel cu sare mare eu am facut-o asa: intr-o oala potrivita plina cu apa am pus 3 plicuri de ceai de musetel si 2 linguri mari de sare mare si le-am dat in clocot.
Apoi, am luat un prosop mare si l-am pus in jurul oalei(mama tinea prosopul) iar pe pui il tineam eu cu fata deasupra oalei, destul de sus cat sa nu-l deranjeze aburul, dar sa si inhaleze vaporii respectivi.
Cam rudimentara treaba, dar vad ca a dat roade. Dupa sedinta asta de vapori si-au dat drumul mucisorii si i-am putut aspira.


Elena noi avem 2 suzete la fel de la Avent, le alternam in fiecare seara. Cand plecam undeva luam mereu una de rezerva.

Josefine sper sa reusesti sa rezolvi la HR cu camerele de muls.

Anitta exact pe considerentul asta mi-am luat eu 2 ani concediu. Sunt niste crese groaznice la noi. Gradinitele sunt mai ok, dar in crese nu am incredere.
Sper sa gasesti o solutie optima pt puica ta.

Irina greu tare dc nu te lasa sa dormi noaptea.
Macar ziua doarme bine?
Sper sa fie doar o perioada scurta si sa reveniti la programul anterior.
Felicitari surorii tale pentru minune!

Virgi cum Dumnezeu ti-ai sucit gatul?
Ai facut vreo schema, ceva?
Glumesc Imi pare rau ca te doare atat de tare incat nu poti sa dormi. Un masaj nu ar fi indicat?
Unghiuta lui Boom am tratat-o cu Baneocin unguent si betadina, dar am reusit sa-i si pilesc coltul care il deranja. Asa s-a vindecat.
Acum are niste unghii la picioaree, si mi-e frica sa i le mai tai.
Poate prind curaj azi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabiko76 spune:

Neata
Rares nu a fost prea bine saptamana trecuta, a avut o viroza, acum e mai bine. Cred ca e luata de la verisoara lui :(
A inceput cu tuse si se ineca des la san.
Am stat si o zi in spital cu el, i-a facut aerosoli, i-au scos secretiile nazale cu sonda, avea o gramada. Am cumparat batista bebelusului dar nu am avut mare succes cu ea, scot foarte putin, plus ca puiul plange si se zbate, nu reusesc mai nimic. Am fost tot la spital 3 zile sa-i scoata acolo.
Am cumparat aparat de aerosoli, i-am facut 7 zile dimineata si seara.
Acum se mai aude din cand in cand un harait, i-am pus in continuare doar ser fiziologic cu siringa in nasuc, sper sa mearga asa. Febra nu a avut deloc din fericire.
Azi mergem iar la doctor sa vedem cum mai e.
A fost foarte deficil, plus ca a trebuit sa stam numai in casa :(
Sper sa putem iesi de maine poate in parc.

Gabriela mami de Rares

Mergi la inceput