Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (5)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Dragelor am si eu o intrebare. Copiii vostri au capul rotund? Cristian de la nastere a avut capul tuguiat-oval, acum e mai oki, insa nu e rotund. Il tin ba pe o parte ba pe alta, si mai mult pe spate ca cica asa treb insa o sa fie rotund?

Ah si eu ii dau calciu, 10 zile pe luna cate 5 ml pe zi si vigantol 4 pic. Acum ca e vara doar 2 insa parerile sunt atat de impartite incat jur ca nu stii pe cine sa mai crezi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Cum adica, Diana, i-a iesit calciul peste limita si ai primit reteta pt supliment de calciu si cresterea dozei de vigantol????? si te-ai supus? Nu contenesc sa ma minunez de profesinalismul medicilor romani, ca si ala care i-a recomandat schema de diversificare Mirinei.
Tigruta, daca te linisteste cu ceva, sa stii ca eu nu i-am dat deloc vigantol Iuliei, si sunt tari in care nu se recomanda deloc supliment de vit.D. Atata timp cat iese la soare, la lumina, e suficient. 10 minute pe zi daca e gol sau 30 de minute daca e imbracat, dar nu in zonele foarte poluate. In legatura cu decalotarea, pusese Elly un link cu un articol foarte-foarte bun. Sanatate multa si felicitari si pentru renuntarea la suzi. Stii cum o mai adorm eu pe Iulia ziua? Ne culcam pe patul mare si suge culcat, dupa care adoarme. Cel mai adesea insa adoarme in brate si imi e foarte greu sa o asez pe patut, pt ca se trezeste imediat.
Miha, am stat la pensiunea Carina la iesirea din Harman (e la 5-6 km de Brasov). Am luat o singura camera cu pat dublu. Astia mari am dormit in patul mare (care e mare, cred ca 180/200, ne-a fost suficient), iar Iulia a dormit in landou, dar mi-ar fi incaput si patutul daca l-as fi adus. Noi am fost foarte multumiti, dar depinde de pretentiile fiecaruia, de obisnuintele de viata ale fiecarei familii. E o pensiune de 3 stele foarte curata, micuta, nu prea aglomerata, cu verdeata in curte, un leagan, o piscina gonflabila pt copii. Se serveste doar micul dejun, nu au restaurant cu bucatari. Micul dejun a fost consistent si de calitate, din produsele proprii sau cultivate in sat. Daca suni direct la proprietar e mai ieftin cu 20 de lei decat daca faci rezervare prin booking.com. Iti poate aduce si pat suplimentar in camera daca ceri, contra unei sume probabil. Pentru baiat nu ne-a luat in plus decat 20 de lei pentru micul dejun pt toate zilele cat am stat, mai mult decat rezonabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Tigruta, asta este link-ul: http://www.pediatrucluj.ro/tag/decalotare/
Am sa-l pun si pe prima pagina.

Eu pe Boom il spal doar pe exterior, si doar putin trag de pielicica, ca sa ajunga apa si in gaurica aia. La el s-a mai largit acum preputul, se vede deja cam cat o boaba de piper din gland.
Eu il las asa, nu-l fortez cu nimic, sa se decaloteze in ritmul lui.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Tigruta, mi-a placut tare mult la lacul Sf Ana, nu atat lacul in sine, cat linistea aceea care te inconjura si te invaluia ... absolut de vis. Era si o familie numeroasa de unguri care facea baie in lac, desi temperatura cred ca era vreo 20 de grade. Mi-a placut, erau asa de linistiti si frumosi, i-am admirat mult.
Pt mine e a doua zi cu lapte foarte-foarte putin, deja incep sa ma ingrijorez. Sper din toata inima sa se mai acumuleze ceva laptic, ca bebita tot la san e si trage si trage de zor.
Joana, Iulia nu are capul rotund, e colturos, parca ar fi patrat. In plus, la ceafa are o umflatura mostenire de la familia sotului. Si el si mama lui o are. Bine ca e fata ca o sa aiba parul mai lungut si o sa-i fie acoperite colturile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Anitta, Aever, CaC a iesit 2,61, iar limitele par a fi 2.10 - 2.55 / mmol/L... Am mare incredere in pediatra asta... sa-nteleg ca mai bine nu-i dau Ca, ca mai rau fac?

Anitta, pe mine ma ajuta mult in zilele mai proaste Galaforul. Numai din plante, vreo 35 de lei 70 de capsule, doza recomandata 2x3 /zi. Eu iau 1x3 zilnic (Mirciuc e tare lenes la laptele de la sfarsit asa ca incerc sa fac supraproductie), iar daca e cazul mai bag cate 1-2 in plus. Am zile cu lapte f putin si zile in care curg sanii in prostie.

De kg nici nu mai zic... as manca non-stop, orice. Apropo, Galaforul are ceva plante pentru pofta de mancare - astea-mi lipseau. Sunt in aceeasi categorie cu Miha, sarita de 80. Imi vine sa mor. Problema e ca nu fac miscare deloc. In carucior nu-i place decat in curte, ca-i fascinat de frunzele de vie, si-l mai plasez bunicilor sa-l plimbe ca sa mai fac cate ceva. Afara din curte nu iesim mai niciodata. Imi tot propun sa ma apuc de cate o ora de ping pong pe zi, ca am masa si 2 parteneri in casa, bicicleta si masaj. Dar chiar si cu o multime de ajutor, nu pot face mai nimic, stau pe langa el ca sa doarma bine cand doarme, sa-l intretin cand e treaz si tot asa.

Si el e tare tare suparat daca e prea obosit. Am vazut ca dupa o ora, o ora jumate maxim trebuie neaparat sa doarma. 10 min, jumate de ora ori chiar 4 ore , ca altfel e grav, nimic nu-i convine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Hellow mamici si pitici,
Noi ne pregatim intens pentru botez si stam cam prost cu timpul liber dar azi mi-am facut un pic de timp liber sa va scriu cateva cuvinte.
Azi mi-a venit rochita ( imi vine super fain si imi maschiaza suncile ), am comandat aranjamentele florale,tortul,cadourile ( am luat un filtru de cafea si o rama foto electronica cu panel IPS ) si sunt super incantata ca am reusit sa rezolv cam totul in timp util .. acum sa asteptam ziua de duminica!
Faza nasoala este ca pe mine, de 3 zile ma doare splina si nu inteleg de ce, care ar fi motivul.
M-a luat in weekend cand am iesit in parc sa dam turul la marele lac si de atunci nu ma lasa. Ma speriasem ca este apendicita dar pe mine ma doare in stanga, nu in dreapta
Vorbeati de Vigantol.. si eu am cam uitat sa il dau in ultimele 2 sapt dar l-am scos afara de 2 doua ori pe zi, cate 1-2 ore si cred ca nu-i asa un mare bai.
Despre putzica, dupa ce am citit link-ul pus de Ellyshor,am decis sa nu ma ating de ea , sa o las sa se decaloteze singurica, cand o dori. Eu doar ma asigur ca il spal bine , bine acolo


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Am tinut sa o intreb pe Ionelu, daca Bianca doarme ziua pentru ca as considera extra. mega sf daca Dorian ar ajunge sa doarma si el asa de mult noaptea
El oricat de obosit ar fi , tot se trezeste dupa maxim 5 ore, prima tura si apoi din 2 in 2 ore dar mai doarme si ziua..
Anitta, bine ai revenit! Sa iti fie de bine vacanta
Ellyshor si Tigruta, multa multa sanatate si voua si puilor vostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Buna seara,dragele mele!
Intru si eu pe fuga,macar sa va salut si sa va pupacesc,da scriu pe tel...ce antipatic e;(
Is varza la creier dupa o zi de munca asa daca nu-s coerenta ,sorry.
ANITTO,bine ai revenit!Abia astept un semnal sa ne intalnim....poate in we?:)
Sa va zic de copkiii mei....Ioana dupa tratam cu Augmentin e mult mai bine cu gatul dar si colecistul si-a modificat aspectul echografic(in bine).Am inceput cu ea gimnastica pt scolioza si de la urm sedinta voi profita si voi incepe si eu miscarea;).Lucas a fost si el la control si ne-a bagat si pe noi pediatra pe calciu si vigantol 4 pic,pe care nu intentionez sa i le servesc.El are fontanela mica(0,5/1 cm)si ma gandesc cu mintea mea seaca ,ca n-as face decat sa ii grabesc inchiderea(lucru care nu e de dorit pana in sase luni).Nici eu nu i-am dat decat in mai vigantol,apoi cu soarele si plimbarile de iunie,iulie,august,am oprit.Si el are sternul adancit in partea inferioara si nu-si tine bine capul de asta vrea dritza sa-l "ajutam".Am ales ca de obicei calea de mijloc si-i voi da o pic de vigantol si doar 2,5 ml calciu gluconic(din cei 5 prescrisi).
Trimit ca mi-e frica sa nu-l pierd.

Virginia ,mami de Ioana si de Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Eu ii dau cu sfintenie vit K+D pt ca aici e frig si sunt si zile in care nu ie#537;ind deloc:(.
Am uitat sa va spun ca vit K Se da in primele 3 luni pt a se evita boala hemoragica a bebelusului care ar fi destul de comuna cel putin aici.
Eva si eu mai am de comandat tortul pt cumetri, de cumparat sapun si prosop pt nanuta lui bb si gata.
Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

BelissimaEva, draga mea, Bianca se trezeste intre 8.00-9.00, mananca, dupa care iesim la plimbare. In jur de 11.30-12.00 i se face somn. Daca suntem afara, adoarme in carut, daca suntem acasa, o adorm si dupa aia o pun in pat pe burtica. Doarme maxim o ora in aceasta prima repriza. Intre 13.00-14.00, cere singura de mancare, dupa care mananc si eu de pranz, ii fac baitza, iar pe la 16.00-16.30, o ia iar somnul si doarme cam 2-2,5 ore. Mancam iar pe la 18.30-19.00, scoatem nasul la aer si mai adormim max 30 min, dupa care la 22.30-23.00 luam ultima masa si somn de voie pana dimineata. In programul asta avem si reprize de alintat, jucat, uitat la carusel etc. Bianca si-a facut singura programul, nu am fortat-o cu absolut nimic. Sper ca si Dorian sa adopte cat mai curand un program cat de cat stabil si mai confortabil pentru voi, dar nu il forta, fiecare copil este diferit si are nevoi diferite. Dorian simte nevoia sa pape noaptea, stiu bebei care pana la 6-7 luni inca mai sugeau noaptea o data. Te pup si rabdare!

Dana, gestul tau de acum tradeaza imaturitatea emotionala pe care o ai la cei 35 de ani ai tai. Imi este mila de tine, dar din pacate vad ca tu ti-o tot cauti... Cum te asteptai sa reactionam dupa ce ne-ai jignit in halul ala pe forum si nici macar nu ti-ai cerut scuze sau ai motivat in vreun fel reactia, iar pe facebook te comporti ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic. Ti-am mai spus ca tot noi suntem si colo si colo. Ca sa nu mai spun ca ai reprodus aici, pe un forum public, o conversatie privata de pe un grup securizat. Cu ce drept publici tu in numele nostru? Revenind la subiectul in cauza, nici Onutza nu a procedat corect si a fost rautacioasa, dar ar fi fost mult mai bine daca va spalati rufele intre voi si nu in public... Iar despre perna, te cred ca ai fost bine intentionata, dar noi pe langa faptul ca stiam de metoda ta, pe care ne-ai prezentat-o acum cateva saptamani, ti-am scris si eu ca aceeasi metoda la noi nu a functionat, multumindu-ti pentru sfat... Dar se pare ca mesajele dragute, normale, umane, ai uitat sa le precizezi. Eu am detaliat destul de mult in postul de pe facebook, poate fetelor li s-ar fi parut util, dar tu ai luat hotararea sa stergi totul, doar de la un raspuns rautacios. Inca o data dovedeste imaturitatea pe care o ai. Pacat!

Ioana... Mami fericita de Bianca Maria (26.04.2012)

Mergi la inceput