Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (5)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Am uitat sa spun ca tot tanti asta care a lucrat cu bebei mi-a spus ca e bine sa ii cant tot timpul aceeasi melodie, pt ca il va ajuta sa se relaxeze imediat cum o cant (dupa o perioada cand o invata).
Eu ii cant : In padurea cu alune/Aveau casa 2 pitici :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma_alma spune:

Dragele mele, imi pare rau ca m-ati dat disparuta. Mi-a fost dor de voi, sa stiti, si le multumesc celor care si-au adus aminte de noi.
In ultimele zile am reusit sa citesc cate ceva din urma, dar nu cred ca am citit tot. Nu am prins toata disputa cu Tzuky, fiindca s-a sters mesajul inainte sa intru eu, dar am vazut replica ei legata de ce a invatat de pe forum si voiam sa va spun ca in niciun caz nu e asta motivul inactivitatii mele de pe forum.

Motivele mele sunt doua, iar acum dorm linistite langa mine, sper eu suficient de mult timp incat sa apuc sa termin de scris mesajul.

Dupa o sarcina cu emotii si o cezariana de maxima urgenta (daca nu eram in spital cand s-a rupt apa, cred ca ma intorceam singura acasa de la maternitate), am inceput noua viata in 4. Fetitele cresc bine, dar sunt inca sub media de greutate pentru varsta lor. In schimb sunt niste lungane vesele si pline de carlionti blonzii. Mai au si momente de maxima suparare, dar eu zic ca sunt putine. Nu mi se pare ca ar avea colici. Din cand in cand mai plang, dar o plimbare, eventual cu tata-n gura le calmeaza.

Nu am reusit sa alaptez exclusiv, nu fiindca nu as avea suficient lapte (nu stiu daca as avea sau nu suficient), ci fiindca ele sunt tare puturoase la san si pot sa stea si mai bine de o ora fara sa se sature. Daca ar fi fost un singur copil, n-ar fi fost o problema, dar fiind doua, pana suge una i se face din nou foame celeilalte. Uneori li se facea foame chiar in timp ce una din ele sugea. Eu nu am reusit alaptarea in tandem, era mult prea dureros. Dupa o saptamana deja eram zombie urcat pe pereti si am hotarat ca e mai important pentru toata lumea sa fiu eu intreaga la minte decat sa le alaptez exclusiv. Ca urmare, primesc amandou in jur de 350 ml de lapte praf pe zi. Le tin la san pana ii dau drumul (cel putin cate jumatate de ora) si dupa aceea le dau completare daca si cat mai vor ele. Voiam sa-i multumesc Dianei pentru postarile despre alaptare. Stiu ca este frustrant sa citesti asa ceva cand ai vrut sa alaptezi si nu ai reusit, dar pe mine m-au motivat sa nu renunt la alaptat si sa nu trec complet pe biberon. Dar le inteleg foarte bine pe mamicile carora nu le-a iesit schema cu alaptatul. Probabil simt ceva similar cu ce simt eu cand citesc despre avantajele nasterii naturale, pe care mi-am dorit-o din tot sufletul, dar care n-a fost sa fie.

Ionelu, pana sa vad ultimele mesaje te admiram cu o urma de invidie cum iti iei tu copila in marsupiu si pleci cu ea. Eu nu pot face asta singura, ca nu le pot cara pe ambele in acelasi timp. Nu stiu de ce, pe undeva imi scapase informatia ca esti mama singura, lucru pe care l-am aflat abia acum. Ai toata admiratia mea. Ce as vrea sa iei ca un sfat (pe care il poti ignora, nu ma supar): nu-ti mai spune ca ai scuze sa fii intr-un anumit fel. Nu ca nu le-ai avea, dar daca te gandesti ca ai scuze sa fii, sa zicem, iritabila sau deprimata, mai usor te vei cufunda in iritabilitate sau depresie. Nu stiu daca ma exprim suficient de bine. Ideea e ca situatia ta justifica pe deplin anumite iesiri sau caderi, dar ai grija sa folosesti treaba asta doar ca o explicatie post factum, ca sa nu te simti vinovata. Nu stiu cum m-as fi descurcat in locul tau si e usor sa dau sfaturi de pe margine, dar repet si eu ce ti-au mai spus si fetele: ai grija ca cei mici ne "simt" si starile noastre se transfera asupra lor.

Cred ca am motive sa va admir pe fiecare in parte pentru cate ceva: pentru cat ati luptat sa aveti un copil, pentru puterea de care ati dat dovada in sarcina (amniocenteze, stat la pat, monitorizari etc.), pentru modul in care ati trecut peste diverse neplaceri medicale (ma refer acum mai ales la cezarienele cu complicatii dar si la istoria horror a Andrei), pentru ca sunteti tot timpul in cautare de informatii utile pe care le impartasiti aici. Mi-ar parea tare rau sa ies din gasca, dar va rog sa ma intelegeti daca nu reusesc sa scriu prea des.

Am vazut si poze de la intalnirile bucurestencelor si mi-era ciuda ca nu pot ajunge cu 2 copii (nu ne-am luat carucior dublu; daca l-am lua ar fi exclusiv pentru astfel de intalniri). Dar azi dimineata a vazut consortul pozele si i-am mai povestit despre voi si a zis ca poate venim si noi odata daca se face vreo intalnire in weekend. Primiti si tati ? Si cand te gandesti cum ma boscorodea la inceputul sarcinii ca stau pe forum si ma sperii de toate grozaviile. Prin mai deja ma intreba zilnic daca a mai nascut cineva de pe forum. Acum, de cand suntem familie numeroasa, cum avem vreo problema, ma intreaba ce zice forumul .

S-au adunat atatea cate as fi avut de povestit, intrebat, raspuns. Dar deja am scris o gramada. Promit sa nu mai am perioade asa de lungi de absenta. Si intre timp incerc sa compun si povestea nasterii, pe care mi-am propus de mult sa o scriu. Poate atunci va fi deveni mai clara si semnatura mea.

Alma, mama floricelelor de cires

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Cryssa si eu ii cant cateva melodii lui bb, preferata lui e cea cu notele muzicale: "Do e-o doamna cam voinica/ Re un rege mustacios...", ii cant si cu padurea cu alune, dar nu stiu de ce nu reusesc sa il invat tot, stiu din copilarie prima strofa si restul nu intra in cap si pace...aaaa si e si lung=))).
Alma pupici cireselelor si tie.
M-am gandit mult daca sa scriu asta sau ba dar o sa scriu ca a fost motiv de mare suparare pt mine cand dupa ce am scris aici pe forum despre problemele cu kk ale lui bb ea m-a luat efectiv la misto pe fb facandu-se ca nici nu stie despre cine este vb. Virgi multumesc tare mult ca ai tras-o bine de urechi pe Tzuky ca eu nu am avut atata curaj, mai ales ca eu sunt mai mica de varsta ca si ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Almaaaaaaa!!!! Draga noastra, ma bucur asa de mult ca ai reusit sa ne scrii!!! Cireselele dulci cred ca-s minunate!!!

Dupa cum bine spunea Aever ieri, mie mi se poate parea intr-un fel copilul, iar el sa fie altfel. Io pana ieri, cand m-am vazut cu Virgi si copiii, aveam impresia ca Iulia e un copil tare cuminte, si ca asa sunt cam toti sau poate oleaca mai galagiosi. De unde, cand am vazut ce minunatie de copil cuminte, dulce si razacios are Virgi, am concluzionat ca bolfosica mea e taaare motzocoasa. Da din membre ca o caracatita, ar suge din amandoi sanii deodata si ma umple de lapte de sus pana jos, fara s-o 'zghihui' nici macar un strop; ba chiar ieri sugand mi-a facut bucuria de a-mi umple bluza cu lapte. Bebele lui Virgi in schimb a fost asa de cumintel si senin, a adormit singurel, fara suzeta, fara leganat, fara mieunat, asa de senin si de dulce, fata de 'caracatita' mea pe care a trebuit s-o plimb in brate deopotriva cu impinsul caruciorului. Una peste alta e bine asa, bine ca-i sanatoasa mogaldeata, da stiu ca-i plina de personalitate. A fost tare amuzant cand i-am ridicat si le-am facut cunostinta, si-au zambit, Lucas a prins-o de mana, iar Iulia s-a retras ca o domnisoara timida.
Shosho, bine ati revenit! M-am gandit cu drag la tine zilele astea. Ati fost la Izvorul Alb, nu? Pe-acolo sunt tiharai, insa odata ajunsi la lac, e superb.
Onutza, petrecere faina la mare! Pupam dintosu'!
Albinutza, nu stiu cum e cu greutatea in luna a treia, eu n-am cantarit-o decat o data pana acum. Ai un avatar tare frumos, nici nu zici ca e un copil atat de mic, pare mai marisor.
Diana, eu cred ca ar trebui sa mai iesiti din curte, chiar daca e agitatie. Cred ca ii va fi foarte greu sa se obisnuiasca mai tarziu decat acum, treptat. Pup Mirciulica luptator! Noi am tot fost plecati, s-a cam obisnuit, dar tot acasa ii place cel mai mult.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Alma bine ai revenit!!! Ma bucur mult ca sunteti bine cu toatele

Elena


Dragelor am fost la dermato si mi a spus ca nu am nici o problema cu alunitele. Doamne ce speriata mai eram.
Cat tine de Cristian , de cateva zile nu si mai scote degetul din gura.Deloc, nici macar ca sa manance:((( Nu stiu ce sa mai fac, va jur. I am pus manusi si ii suge degetul orin manusi i le uda si apoi mi e teama sa nu raceasca daca il las cu ele ude. Ufff dgreu cu degetelul.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Joana, nu raceste daca e ud la maini, fii pe pace. Dar intr-adevar e greu tare cu degetelele in gura, nu stiu ce sfat sa-ti dau. Tot la manusa m-as gandi. De box, vorba Virginiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Buna fetelor!
Alma, bine ai revenit! Nu cred ca e cineva care sa nu inteleaga ca esti fff ocupata cu 2 bebeline... Suntem noi cu cate unul, dar tu?
Cu priv la alaptat, f bine ca ai gasit varianta cu care sa fii tu impacata, asta e cel mai important!
Joana, f bine ca ai scapat de sressul cu alunitele!
Deea, super ca s-a reglat cu caca! Despre botez, sa stii ca eu nu fac invitatii, desi nu vin numai persoane apropiate.sincer mi se pare o risipa de bani! Eu am botezul pe 9 sept si nu mi se pare ca-i prea tarziu sa anunti acum!
Felicitari ptr bb, a luat f bine in greutate.
Si eu am fost cu el la control, are 5800g, si 60 cm. sunt f multumita, mi-a zis dr ca mai puteam hrani un bb... A facut si vaccinul... sper sa treaca noaptea fara febra!
Virgi,esti curajoasa cu sala... Avem voie? Ca si io-s cu cezariana...
Elena, tare simpatic cantecelul. Poate ne scrii si continuarea!
Pupalai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyan spune:

Salutare,
noi sintem in spital de 2zile,bb meu nu mai vrea sa manince si pace,doar cite putin de tot,i au pus perfuzie ,analizele bune,ex.fizic la fel,toata lumea se mira de ce.
Diana,vad ca si al tau e in greva,tu cum il faci sa manince?se pare ca ar avea si ceva reflux gastric pt ca regurgita f mult in ultima vreme(Anitta,nu stiu daca am retinut bine,si fetita ta are reflux,I ai facut ceva investigatii?)dar asta nu explica greva foamei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Seara buna,daca nu v-ati culcat deja!Eu acum am terminat programul artistic(servici ,sala cu Ioana,stat si iubit cu bebe,papat-culcat bebe,spalatul l-am sarit ca pur si simplu cadeam din picoare,doar l=am sters cu niste servetele).
ALMA,ce mult ma bucur sa aud de voi! X 3,la toate gagicile!Iata ca floricelele tale s-au transformat cu bine(dar cu peripetii,am inteles) in ciresele.Abia astept sa ne impartasesti povestea nasterii lor.Va doresc crestere usoara,multa sanatate si putere!
ANITTO,sa stii ca azi a recuperat pustiul cumintenia de ieri.L-o urlat azi pe tacso si pe Ioana di i-o scos din uz..S-a si partzait,l-or fi deranjat si si dintzii.Spre seara a fost mai vesel ,i-am citit din carticica de la voi(multumim) si a urmarit cu mare atentie ilustratiile cu animalutze..M cum s-a simtit?I-a placut filmul?
ELENA.Nici nu ai idee ce prost m-am simtit cand Dana ti-a adresat acel mesaj in care te certa ca ”freci copkilul la cur”cu termometrul si se mai adresa si altora cum ca ”zghihuie”plozii.Am vrut sa intervin atunci,dar mi-am zis sa0mi vad de treaba mea,ca nu-s eu politia comunitara.Dar urmatorul mesaj arunca cu noroi in noi toate si atunci m-am simtit si eu atinsa si am reactionat.Mi-s tare urate situatiile de genul asta ,dar anumite lucruri trebuie clarificate..In alta ordine de idei,sa-ti traiasca micul crestin si ma bucur tare ca si-a mai reglat cat de cat tranzitul.Ati mai gasit fotograf la botez?Vedem si noi niste poze pe picasa ,da?
DIANA,pupam Mirciucul grevist!
ALINA_GABI,si eu tôt Nan ii dau pustiului si mi se pare ca-i merge bine cu el.120 ml rade la o masa,cam la 3 ore ziua si la 4 noaptea.Tzitzi a ramas doar de dragoste dimineata si seara,si eventual in pauza mea de pranz daca-i somnoros sau in toane bune.Trist,dar mergem mai departe.
Vezi poate bebe se constipa de la apa cu care faci lapticul,incearca sa schimbi apa intai ca-i mai complicat sa treci la alt laptic.De sala ,va zic si eu ce mi-a zis kinetoterapeutul”e chiar tarziu la 4 luni”.A zis ca recuperarea incepe a doua zi dupa operatie,gradat,cu usurelul,fara a implica neparat de la inceput zona abdominala inferioara si atat cat sa fie confort,sa nu apara dureri.Si ca sa nu uit,omul e sotul ginecoloagei si face si gimnastica cu gravide.

Intreba cineva cat au luat bebeii in luna a treia,..Lucas a luat vreo 700 de grame(fata de 1200 pe luna in primele 2 luni).Is curioasa acum, in luna a 4a cat a luat,mai ales ca de 2 saptamani a predominat alimentatia cu LP.Important e ca e vesel,vioi si se vede pe el ca-i merge bine.


Virginia ,mami de Ioana si de Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

ALBINUTZO,tu erai cu greutatea,of,ma lasa neuronu...si acu nu mai am nici o scuza!
DEEA,pup si tie,nu-mi vine sa cred ce mult te-a schimbat maternitatea(in bine evident).Te simt mult mai relaxata,mai increzatoare,mai stapana pe situatie
AEVER,imi pare rau ca sarbatoriti cu colicei,mai aveti si voi putin si trec
CRYSAA si noi cantam de ne dor dintzii.Melodiile sunt celebre,versurile imi apartin(si sunt inspirate de ceea ce vad cand ma uit pe geam):A venit vecinu-acasa,O masina sta pe loc,S-a suit matza pe casa,2 copkii fug dupa bloc..Muzica de la ”in padurea cu alune”.Refren:pu-pu-pu,oac-oac-oac,miau-miau-miau si alte onomatopee.
MAMITULE,cum sunteti?ce fac puii de indian?

Virginia ,mami de Ioana si de Lucas

Mergi la inceput