Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (5)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

Virgi si Shosho eu v-am dat trezirea de dimineata si v-am data kafiaua din parc:))))
Daaa vestea buna e ca are mama acasa un dintosssssss,vestea rea e ca s-a gasit tocmai acuma cand plecam la mare sa ii apara:)) inca nu e iesit de tot urmeaza de aici i se trag lui toate mofturile si isteriile..cred imi dau si eu cu presupusul:)))
Fac bagaje acuma..dar am descoperit ca am numai o geanta troler mica unde i-am pus lui Tudor ale mele si ale lui tacso in pungi de 1 leu:))) si mai am dar l-am adormit un pic ca sa am liniste si concentrare ca e greu tare sa ma gandesc:)))
Va pup si va urez o sapt excelenta.Daca am sa am net la hotel am sa intru sa va povestesc si poate ma vad cu bucurestencele la mare sa o punem de o nunta:)) ca na deja ma gandesc la din astea daca i-a dat un dinte de acu il insor:)))))))))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinuta83 spune:

Onutzo, distractie placuta la mare! Sa mai lasi si pt al meu ceva fete..sa petzim si noi :)

Intrebare : cat au luat in greutate bebicii vostri in luna a 3 a? Al meu doar 450 gr si a ajuns acum la 6100 gr. Greutatea totala e buna, insa ma intrebam daca nu o fi prea putin cat a luat in ultima luna?



mami implinita de Rares-Iustin

Mutatia MTHFR C677T homozigota- tratament cu Clexane 0.4, Cetebe, Magnerot si Folowise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Buna dimineata si de la noi!

Virgi, eu vreau o cafea mare cu extra Zen. Din greva foamei am trecut la greva foamei + puseu de crestere. Adica, tot la 10 minute am manca dar nu mai mult de doua-trei inghitituri, se trezeste noaptea din ora in ora, de cateva nopti tot asa face si-s cam obosita.

Am terminat si a doua sticluta de probiotice de vreo saptamana si tare se mai screme dimineata. De la asta sa fie...? Voi le mai dati? Cam cat ar trebui sa-i mai dau oare?

Apoi, Elly mi-a dat ideea ca ar putea avea nasul infundat si de asta suge mai agitat. Cumpar azi batista bebelusului si sa vedem ce scoatem de acolo... Ca nu se mai poate asa. De vreo doua saptamani il hranesc 90% din timp cand doarme, ca altfel nu se poate. Dar a luat bine in greutte, in 20 de zile din luna a 4-a 500g, in conditiile in care in luna a 2-a si a 3-a la un loc a luat numai 800g.

Shosho, mare curaj ati avut a mergeti la cort cu bebe si uite ca bine ati facut. Si restul trupei de la mare - la fel. Eu chiar nu am curaj sa meg cu el pentru ca mi se pare ca nu-i place sa fie scos din mediul lui si doar il irit si chinui.

Virgi, Anitta, ce va invidiez pentru iesiri. Noi suntem destul de casnici, in afara de curte nu prea-i place. De doua seri ne-am plimbat pe sub padure si a fost totusi mult mai bine decat ma asteptam. Nu perfect, insa acceptabil. A adormit si el in carucior, nu-mi venea sa cred! Ca n-a motait decat 15 minute e partea a doua, insa e o maaaare realizare .

Va pup si incerc sa motai un pic langa el, sa vedem daca ma lasa.

A, eu in dispute nu (mai) vreau sa ma bag, mi-a ajuns. Insa Ionelu, ai toata admiratia mea ca inca nu esti pe calmante. Greu, tare greu poate sa-ti fi fost si sa-ti fie. Dar eu spun ca ce-a fost mai greu a trecut .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shoshonik spune:

Diana, i-am dat lui Edy 1 plic de Eubiotic dimineata timp de o saptamana, amestecat cu putin lapte( max 20ml) stors. Dupa 2 ore facea kk si nu plangea, uneori nici nu stiam cand a facut. Acum beau eu ceai de fenicul in fiecare dimineata si in maxim 3 ore de la primul alaptat (dupa ce am baut ceaiul), face kk zambind. Am avut perioade cand plangea sau nu facea kk 3-4 zile insa de cand beau eu ceai e mult mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Neatza mamici de pui mici!
Sarut mana pentru ceai!
Gata am increstinat puiul, acum are ingerasul lui!
Eu scrisesem un ditamai mesaj de pe telefon(pe care l-am pierdut ) sambata noapte dupa petrecere suparata ca rupem randurile aici (Aever eu sper ca orice discutii ati avut in parc presupun, te rog sa nu incetezi sa ne scrii), in curand o sa fiu singura aici, eu o sa intreb si tot eu o sa-mi raspund.
Virgi felicitari pentru aniversare!
Dorian la cat mai multe lunite, sa fii sanatos si norocos!
Diana ma bucur ca Mirciulicul ia in greutate, nasol tare cu grevele lor. Si al meu e certat cu tzatza, se inteleg numai daca curge laptele singur. Plus ca noaptea si prima masa de dimineata suge pe la 140-150 ml si apoi cate 100 ca se enerveaza ca nu sunt tzatzucile pline si tre sa munceasca serios sa pape. Acum, la aproape 2 luni si jumatate are cam 6100 gr si e un mancacios. Eu ii dau doar vit D+K, in rest cand mai vrea cate un pic de ceai, 10-15 ml la cate 2-3 zile.
Acum despre botez.
Sambata l-am increstinat pe pui la biserica ruseasca ortodoxa de aici, preotul a deschis biserica doar pentru noi si a tinut o ceremonie f frumoasa doar pentru bb, a fost f frumos, intim si emotionant. Aici nu e cu scufundatul lui bebe in cristelnita, doar l-a miruit si apoi sters mirul si turnat doar putina apa pe crestetul capului. La final i-a taiat si cateva firicele de par de are baiatul acum un gol de par de toata frumusetea in zona fontanelei. El a stat cuminte in brate la nanutza si la nanutzul lui si s-a uitat curios la toata biserica si pentru ca s-a bucurat parintele ca nu a plans deloc l-a tras de semnul de la carte. Slujba a fost in ruseste, dar a compensat cu vocea f frumoasa a preotului.
Apoi am continuat petrecerea la un restaurant fain de aici, eu am fost botoasa cateva zile inainte de botez ca nu au mai putut sa vina nici cumnatii si nici finii din diverse probleme plus alti invitati si pana la urma in loc de 25 am fost doar 15, dar a fost f placut.
A doua zi am continuat petrecerea cu scaldatul lui bebe si o masa pe cinste la nanutza lui bb acasa si ca sa incheiem frumos am fost cu mic cu mare la o plimbare la plaja ca a fost o vreme superba...30 de grade.
O sa pun pozici pe picassa si pe fb cand vine iubi acasa.
Eu de vreo saptamana mananc numai paine intermediara cu seminte de floarea soarelui si vad ca bb a facut kk singurel la cate 3 zile, sper sa o tinem tot asa ca altfel il bag pe tratament cu lactuloza. Cred ca l-au speriat cutiile ca i le-am aratat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Neata mamici!

Shosho ce bine ca ai mai intrat si tu.
Ma bucur ca v-ati simtit bine in natura. Si te apreciez pt curaj.
Bine, eu nealaptand sunt cam incurcata si cu sterilizatul, incalzitul apei pt biberon, etc. De asta cred ca mi-ar fi mai greu.

Diana ca sa iasa mucisorii bine, inainte cu 5 min de aspiratie, sa-i pui in nasuc ser sau apa de mare.

Boom a luat in primele 3 luni cate 1kg pe luna. Acum in luna a 4-a, a luat 300-400g in primele 3 sapt.
L-am cantarit de dimineata si vad ca intr-o sapt a mai luat 300g. Dar eu m-am si chitit pe el cu mancarea.
Am noroc ca noaptea mananca ff bine, adormit fiind. Seara papa 150ml, noaptea la 3 inca 150ml. Restul meselor, inca 4, sunt de 120ml si cu cearta muuuulta!

Va pupcesc, fug sa ridic un colet de la posta.

O saptamana minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Virgi multumim de urari! Azi face Mihaita 2 luni si sarbatorim cu niste colici de toata frumusetea.

Elena nu plec eu de tot ca nu pot, prea am trecut prin multe impreuna pana acum. Felicitari pentru frumosul botez!

Si noi incercam sa ne gandim la botez, inca nu stim nimic, asteptam si un raspuns de la nasi care au ceva planuri de excursie in septembrie si sa vedem cand ar putea si ei sa nu ii incurcam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Sa traiti trupa

Ce-as mai bea si eu un espresso d'ala bunu, dar l-as da pe pui peste cap...

Noi suntem bine, avem zile si zile. Una cand plange aiurea de nu stiu ce are, alta cand e totul un ras (si cu zgomot mai nou) si ma topesc toata.
Per total am un pui de milioane.
L-am cantarit ieri dimineata si la 2 luni si 20 de zile are 6650g gol si nemancat . Deci a luat doar 300g in 20 de zile. Sper sa fie bine
De o saptamana nu-i mai dau protectis ca in loc sa bag la frigider protectisul, am bagat vigantolul de adormita ce eram si am decis sa nu mai cumpar altul sa vedem ce se intampla. Si se intampla bine, kk face tot de 2 sau de 3 ori pe zi, iar plansul e acelasi si la aceleai ore

Pe 8 sept avem botezul si deja ma stresez ca nu mi-am luat nimic de imbracat si nici timp nu prea vad sa am sa-mi caut. Mama e plecata la munte, apoi merge la tara vreo sapt... deci nu prea am cu cine sa las ganguritorul.
Plus ca ne-am razgandit si nu am mai facut invitatii, neavand prea multi din afara familiei la botez, dar ne-am luat cu altele si nici nu i-am anuntat Sper sa nu le fie prea din scurt daca-i anunt acum

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_gabi spune:

Buna fetelor.
Virgi mersi frumos, am vazut filmul in urma cu vreo luna impreuna cu socrul meu care este f atras de astfel de documentare si cred ca intr-adevar totul tine de gandirea noastra. Trebuie sa lucrez mult cu mine pe tema asta. Cum faci tu sport? Mie mi-a zis ginecoloaga ca de-abia dupa 6 luni e ok sa fac aerogic/fitness.
Albinuta, Biencuta mea a luat 1,3 kg in 5 saptamani. Acum are 6,8 kg, dar mananca de rupe. Nu mananca decat 120 de grame la o masa(am incercat sa ii maresc doza, insa prima data il refuza, iar de cateva zile mai mananca si 140 gr, dar are tot atatea mese), insa are 7-8 mese in 24 de ore.
Mi-a spus pediatra ca ar trebui sa aiba 5 mese, iar seara sa doarma minim 6 ore neintrerupt. Da de unde? De dormit doarme de pe la 23 pana pe la 6:30, dar cu sculat la 3-4 ore si mancat prin somn dupa care adormit imediat. Problema e ca eu dupa ce ii prepar laptele si ii dau sa manance nu mai adorm asa repede. Apropos de asta. Eu ii dau NAN. Ma gandeam sa ii schimb laptele sa ii dau Milumil, insa pediatra sustine sus si tare ca e cel mai bun. Eu nu cred ca exista cel mai bun LP, ci cel mai potrivit pt bebe. As vrea sa i-l schimb pt ca mi se pare ca nu se satura si se si condtipa. De vreo saptamana nu mai face decat supozitor. Voi ce LP le dati bebeilor vostri?
Deea, nu esti singura. Astazi nu stiam cum sa fac mai multe cat a scos-o sotul meu afara pe buburuza si am dat cu solutie de mucegai pe oglinda. Pai ce vina am eu daca seamana sticlele?
Va las si merg sa iau micul dejun ca se trezeste si nu mai apuc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Salutare mamici si bebici.
Luca este bine bine azi, nici o isterie momentan.
Dar, au ajuns aici caldurile din Ro, ieri cica ar fi fost 38 de grade . Oricim, era cald de moarte, mi-am amintit de Ro.

Ieri am avut in vizita pe cineva care a lucrat cu bebelusi, mai exact masaj. Si m-a invatat cum sa ii fac masaj la burtica, menit a scoate gazele afara (cred ca si kaka).
Am filmat azi cum fac eu si am pus pe youtube, poate va ajuta (desi voi ati cam scapat de colici):
http://youtu.be/6F9xb9VKmq8
La noi ajuta, ii d=fac cand e nevoie, de obicei dupa masa (dupa ce il tin usor inclinat si cand vad ca incepe sa se stranga de burtica) sau cand plange si vad ca are burtica tare. De fiecare data a scos parturi cand i-am flexat piciorusele.

Eu dau o cafea fara cofeina :D.
De dimineata am baut una cu cofeina, dar la pranz nu risc sa il agit pe bebe.

Aaaa..de saptamana asta ma apuc si eu de sport. Gata cu leneveala, vad ca de la sine nu se duce burta asta, parca e lipita cu super glue!
De-abia astept sa merg miercuri la gimnastica (merg cu asparagus). Plus ca m-a inscris sotul la sala unde merge el(sper sa pot sa fac ceva cu tzitzele astea grele) si as vrea sa merg cat mai des (il las pe Luca la soacra-mea).

Mergi la inceput