Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (5)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

IOANA,ce bine ca te-ai linistit cu alunitele!
ELENA,am uitat sa-ti multumesc pt urari.
STEFULICI,am n-am curaj tre sa ma duc de dragul fetei ca tre s-o incurajeze si s-o impulsioneze cineva.M-am oferit voluntar pt competitie.
GYAN,imi pare nespus de rau sa aud astfel de vesti.Ati facut cumva vreun vaccin recent?Ati verificat sa nu fie de la dintzisori?A avut loc vreo schimbare majora in familie sau in mediul obisnuit al puiului?Multa sanatate!

Virginia ,mami de Ioana si de Lucas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Seara buna!
Am reusit sa pun poze pe picassa, fotograf n-am mai gasit, asa ca au facut cu randul sotul si un prieten.
La cererea publicului pun un cantecel poate vrea cineva sa se apuce de invatat, ca si eu cant ca si Virgi, azi am avut in program cantecel despre 2 vecini ce si-au bulit masinile in parcare=))).
In padurea cu alune
Aveau casa doi pitici
Vine pupaza si spune
Vreau sa stau si eu aici
Pu-pu-pu, pu-pu-pu
Vreau sa stau si eu aici, bis

Iata vine si-o broscuta
Top, top, top sarind mereu
Daca e loc in casuta
Tare-as vrea sa stau si eu
Top-top-top, top-top-top
Tare-as vrea sa stau si eu, bis

Soricelul striga-ndata
Iata si eu am venit
Casa voastra e curata
Noroc, bine v-am gasit
Chit-chit-chit, chit-chit-chit
Noroc, bine v-am gasit, bis

Si-n casuta cea draguta
Stau vreo cinci prieteni mici
Soricelul si-o broscuta
Pupaza si doi pitici
Tra-la-la, tra-la-la
Stau vreo cinci prieteni mici, bīs

O sa-l pun si pe cel cu notele muzicale cand ma invrednicesc sa-l scriu ca il am numai in cap.
Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Gyan tare rau imi pare sa "aud" ca sunteti in spital. Sanatate multa Chiar nu stiu ce sa te sfatuiesc ca noi nu ne am confruntat cu prea multe probleme legate de masa. E un haplea

Dragelor eu iar tin regim cu supe si chefir. Se pare ca printul meu plange seara din cauza alimentatie mele de peste zi. Nu stiu daca chiar asa este, insa incerc si asta, Cat am stat in Cta si am mancat oki, adica supe , gratar seara era asa cumintel, eh de cand am ajuns acasa si am mancat si mezeluri si salata cu rosii, si si si...iar plansete. Astazi spre exemplu nu am mancat decat supa de oui cu galuste si chefir si a fost atat de cumintel seara si ne am jucat. Acum sa o tinem tot asa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Gyan , ciudata treaba asa greva pe pui, Doamne ajuta sa se faca bine repede.
Si eu sunt cam speriata ca trebuie sa mergem sapt viitoare cu el la ambasada la Varsovia, pana acum nu l-am scos din mediul lui.
Voiam sa va spun ca intr-o zi ma durea limba de cantat melodia lui Gustavo Lima...aia cu cecerece si puiul nu vrea si pace sa zica si el ceva, f rar gangureste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Fetelor, noi vrem sa plecam cu odrasla in germania pt 2 saptamani in noiembrie. Intrebarea mea este : aveti idee ce acte ne trebuie pt el? Pe nici un site de la companiile aeriene nu scrie nimic iar istetii la tel nu raspund



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Ioana poti iesi cu el din tara doar daca ii faci pasaport. Si daca pleaca un singur parinte cu el atunci mai trebuie si o hartoaga semnata la notar ca celalalt parinte este de acord cu acea calatorie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Elena mersi mult

O sa ne ducem mai incolo sa i facem pasaport.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_bebelina spune:

Buna fetelor!
Cam de multicel nu am mai scris nimic, insa v-am citit in mare parte. Apropae trei saptamani am fost plecati ba la mare, ba la munte, ba la Braila la socri(am profitata ca soacra era la noi). Adelusha creste, mai bine decat in prima luna, acum trei saptamani am cantarit-o si ajunsese la 4600 g. Maine ar fi trebuit sa facem vaccinul, insa de ieri dimineata are mucusori.
Eu trag de mine saptamana asta sa invat pentru ca la sfarsitul lunii am niste examene...sper sa le trec cu bine.
De 2 zile am luat pozitia mutului cu soacra si asa vreau sa ramana atata timp cat va sta la noi. Ajunsesem sa-mi urasc propriul copil pentru ca vorbele ei ma faceau sa ma consider cea mai rea mama, cea mai incapabila , cea mai cea in sensul rau. Si dupa o zi de bocit si de stat cu capul sub robinet am realizat ca eu sunt cea mai buna pentru copiii mei in casa mea si n-am sa mai tolerez nici macar o singura vorbulita doar pentru a fi respectuoasa.
Va pup, fug la pitica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Joana, si eu am obs ca alimentatia mea joaca un rol f important in crizele lui bebe. De ex. salata tare si rosiile sunt prapad la burtica lui!
Mananc doar salata de spanac sau untisor (cred ca asa se numeste salata aia cu frunze mici), peste, morcovi, supe-creme, branzeturi si doar 1 pahar de lapte.
Pt iesirea din tara e cum zice Elena. Pasaport la bebe (aici imi trebuie poza si e gata intr-o zi) si daca nu sunt ambii parinti cu el e nevoie de procura de la celalalt parintre.

Ieri bebele meu a fost exemplu de cuminte. L-am intrebat toata ziua: "Mami, zi-mi ce am facut bine sa mai fac". Sa stiti ca nu mi-a raspuns :)))
A ras de dimineata, a papat, a dormit la pranz (cu buni si mami in pat, nu singurel). Seara am iesit la plimbare cam 3 ore, baitia si dormit pana azi la 8 dimi. Pfiuuu..alta viata taica!
Azi a inceput bine, sa vedem...
Ce cred ca am facut:
-Alimentatie buna: am facut supa-crema de morcov+fenicul, doar 1 cana de lapte (nu 3 cum beam de obicei), supliment de calciu, branzetri.
-masaj la burtica de 3 ori pe zi, cate 15-20 min in care a scos foarte multe gaze si caca.

Elena, ms de versuri. La ultimele 2 strofe si eu cantam la ca prima, ca nu stiam cum e bine :)))

Gyan, nasola traba. Recuperare rapida si pofta de laptic bun bun puiului. Tu cum stai cu lapticul? ca neuronul meu nu mai stie.
Vezi sa nu aiba ceva la gurita, Al meu a avut basicute albe pe limba si incepuse sa nu mai pape si sa se certe cu tzitzi. A doua zi dimi am mers la control si avea candida. Am dat cu crema si si-a revenit imediat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Hellow gasca de mamici si pitici,
Dupa 3 zile de foc, azi in sfarsit suntem din nou singurei acasa iar toata zarva s-a terminat... toti au plecat pe la casele lor!:)
Am fost doar 15 persoane dar a fost superrrr,ne-am distrat de minune
Dorian a primit o gramada de jucarioare( acum are favorit un catel plusat moale de la nasica), costumase, hainute si bineinteles ca a fost in centrul atentiei .. a facut maratonul bratelor la greu
Trusoul de botez a fost unul facut hand made, de Muschetar iar lumanarea superba din trandafiri albi, orhidee si begonii .. la fel a fost shi buchetelul meu de mireasa
Dorian a fost extraordinarrrrr de cuminte toata ziua, a dormit non stop si a mancat doar de 3 ori ( el manca de 5 ori/zi) , exceptand momentul in care l-a bagat pana la fund ,de 3 ori in cristelnita cand a plans de a rupt
Cununia religioasa mi s-a parut ca a durat o vesnicie, nu ma puteam concentra deloc din cauza sandalelor care m-au terminat nervos! La un moment dat chiar mi le-am dat jos in timpul botezului( nu s-a vazut pt ca am avut rochia lunga).
Am facut o gramada de poze dar nu sunt inca gata. Ahh si apropos de fotograf, Elena, noi vorbisem cu fotograful de o anumita suma pentru amandoua ceremoniile, iar dupa botez a venit sa imi spuna ca de fapt el stia doar de botez iar pentru cununia religioasa vrea alti bani... M-am enervat la culme dar pana la urma i-am zis ca ii dau mai mult numai sa nu ma lase fara fotograf la nunta . Oricum, dupa biserica i-am dat liber
Pentru fetele din Bucuresti care nu au facut botezul inca, va recomand din toataaaaaaaaa inima Cofetaria Altfel http://www.cofetariaaltfel.ro/Categorie.php?Id=2 care face niste torturi superbe si incredibil de delicioaseee . Toata lumea l-a laudat , chiar si cei care nu ar fi mancat neam prajituri din comert.
Trimit ca s-a trezit piciul

Mergi la inceput