Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (5)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Am inteles cu alunitele, am citit ce a spus |Deea. Imi amintesc ca am rupt si eu ceva de pe spate (parca), demult, dar nu mai stiu daca era alunita sau brobonita. Am uitat sa verific.
Acum nu mai vad niumic ciudat, dar mai analizez pt ca nu e de gluma cu asta.
Acum, mai mult decat inainte, mi-a aparut un instinct pronuntat cum ca trebuie sa fiu precauta si sanatoasa pt ca cineva are nevoie de mine.
Aum o sapt era sa ma calce o masina (vina mea) si in acele cateva sec mi-a trecut prin cap faptul ca daca am accident nu mai il pot alapta pe bebe si nu mai pot avea grija de el. M-am ingrozit si am decis ca trebuie sa ma uit de 100 de ori inainte sa fac un pas. Mai ales cand trec strada aiurea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRYSSAaa spune:

Intre timp a aparut si raspunsul lui virgiL.
Pai cred ca o sa merg si eu la dermato pt. alunite. Am destul de multe si eu :(

Nu am citit povestea Monicai, pt ca ma va intrista cu siguranta si in preioada asta cam fug de "tristeturi". Nici drame sau filme horor nu privesc. Offf..offf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Neata! Sau...buna ziua, mai bine.
Acum am terminat si noi masa inceputa la ora 11.
Am transpirat toata, tusesc de nu mai stiu de mine si trebuie sa stau cu masca pe fata ca sa nu-l imbolnavesc si pe bb.
Off, offf...si azi iar a fost fff agitat la masa.

Onutza tu stii ca noi te iubim, da?!
Sa-ti aduci aminte cand te apuca nostalgia.

Sa vedeti ce face Boom acum. Sta in pat pe paturica lui, s-a intors intr-o dunga pentru ca undeva langa el este Tweety...prietenul lui cel mai bun. Si atat se forteaza sa ajunga la el....ii vorbeste...ca aproape s-a intros pe burta.
Zilele trecute a reusit sa se intoarca de pe spate pe burtica de 2 ori, singur singurel. Manca-l-ar mama!

Eva sper sa iasa totul minunat duminica, sa va bucurati de o zi speciala alaturi de minunea voastra.

Dragele mele, un sfarsit de saptamana excelent sa avem!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_gabi spune:

Buna fetelor
Nu am mai scris de un car de vreme... Sunt la curent insa cu discutiile purtate de voi, dar nu mai reusesc sa duc la bun sfarsit un mesaj. Cum incep sa scriu, incepe si buburuza mea sa planga si las balta tot. Asa imi incurc toata ziua. Imi fac treaba cand doarme sau cand vine sotul meu sa stea cu ea. Of, e tare greu sa nu te ajute nimeni!
Eu am citit povestea Monicai si intr-adevar m-a intristat f tare, dar m-a facut sa vad viata pe care o am cu alti ochi. Macar pentru o perioada voi incerca sa vad jumatatea plina a paharului. Eu de felul meu sunt f pesimista. Din pacate numai in astfel de momente imi dau seama cu adevarat ca nu merita sa fiu asa de exigenta si de pretentioasa cu tot si cu toti din jurul meu, dar in primul rand cu mine.
Va pup ca merg sa iau micul dejun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefulici spune:

Neata fete cucuiete!
Eu am avut niste zile mai aglomerate, insa nimic demn de mentionat.
Bebeloiul e din nou crampos, face caca cand mananca si atat de mult il descanta, de abia apuca sa manance. Asa o tinem de vreo 4 zile! Face cum povesteati si voi : ia tata in gura, insa o si sciupa rapid si tipa de durere... ufi...ufi... in rest, cumintel ca de obicei, papa- doarme, sta un pic treaz, iar papa, iar somn, iar spre seara un pic de plans- asa ca sa dea culoare zilei ... povesteste lui tat-su ce-am facut toata ziua probabil!
Onuta, stai linisita, mai era una care bocea aseara cand a citit de Monica, D-zeu s-o odihneasca! Si eu mi-am amintit de mama mea care a murit tot din cauza nenorocitului asta de cancer anul trecut! Ea a avut la san, asa ca fac si eu o observatie, fetelor: palpati-va sanii lunar si faceti ecografii anual! Mereu gasim scuze si n-ar trebui!
Sa incheiem intr-o nota optimista, sa fim fericite ca sumtem sanatoase, copii nostri sunt si ei sanatosi, nu exista motiv mai mare de fericire!
W-end placut! Pupalai!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Buna, dragelor! Tin sa va spun ca am reusit sa o dau cu totul peste cap ieri pe fii-mea. Cum va spuneam in mesajul de ieri, pe la 16.30 ajuns acasa, am facut baitza si am reusit sa o culc pe la 17.30. Somn destul de agitat, dar a dormit pana la 19.50. Apoi ne-am chinuit sa mancam ceva, pt ca tot adormea la san, sa zicem ca am reusit ceva pana la 21.15... Pe la 21.30 am iesit cu ea la plimbare si pe la 22.00 am reusit sa o adorm. Am ajuns in casa pe la 22.50, mi-am facut un dus, am mancat si cand am vazut ca nu da semne de trezire, am dus carutul in living, lasat-o sa doarma in el, iar eu mi-am intins un cearceaf si o perna pe canapea, sa motai 30-60 minute pana sa trezeste. Asta era pe la 23.20, dar surpriza, s-a trezit abia la 2.30, dar a avut un somn agitat si eu n-am prea reusit sa dorm. A mancat pana la 4.00, pt ca tot adormea la san, se trezea si manca, iar adormea. In fine, dimineata s-a trezit la ora ei obisnuita, 9.00, iar azi, pana acum, vad ca totul decurge conform programului obisnuit. Doamne Ajuta sa ne revenim

Virgi, Ellyshor... Multumesc mult pentru tot Eu am citit mult despre taur, stiam in teorie, dar nu mi-am imaginat ever ca va fi chiar atat de rau. Ca bine zici, Ellyshor, e chiar frustrant! Multa sanatate iti doresc si refacere rapida

Belissima, off, imi pare atat de rau pentru situatie, sper sa ne mai vedem cu alta ocazie, daca isi revine mandra mea! Inca o data iti urez petrecere frumoasa si o zi memorabila!

CRYSSAaa, eu in marsupi nu i-am pus niciodata picioarele inauntru, dar eu am pus-o pt prima data in el cand deja avea peste 4.5 kg, marsupiu merge de la +3.5 kg. pana atunci am folosit wrap-ul, in care am pus-o cu picioarele inauntru. Faci cum simti ca e mai bine pt bebe. Daca e confortabil pt el cu picioarele afara, ca broscuta, lasa-l asa, daca nu, le pui inauntru. Dar nici eu nu stiu cum e la marsupiu, la wrap era chiar simplu. Incearca sa cauti un tutorial pe youtube.

Onutza, Stefulici, un mare de la mine.

Si eu am intrat in panica si o sa ma duc sa ma controlez. Doamne Ajuta sa fie totul ok

Va pup, fetelor si va doresc un week-end cat mai frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza83 spune:

breeeee ce aveti si pe fb si aici vaicareli???????d-poi ce va agitati asa????of of of...
ionelu exact ca bianca ii ttudor:)))
daca am intarziat baia si somnul jaleeeeeeeeeeeeeee da jale mare,nu e un copil ursuz o sa vezi,lui T cel mai mult ii pl in mall:)) e un pitzi de mall.cand vede atatea culori si atatea haine rade incontinuu
de 3 zile imi este a manca intr=una dulciuri:))) eu care nu mancam deloc deloc nu stiu ce e cu mine am luat-o pe carari:)))
Anito ziceai de poze:) hai hai fugutza.am vb azi cu shosho e ok.nu e frig in cort toata lumea e happy,
v pup noapte linistita


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2liniute spune:

buna seara mamicutelor
noi suntem agitati rau :(... o fi oare de la vaccin (?) l-a facut alataieri si , desi a dormit mult cand am venit acasa, cand s-a trezit nu-l mai impaca nimeni, la fel si ieri, si azi... se trezeste de dimineata ( azi de exemplu s-a trezit pe la ora 5 jum) si doarme putin in casa, max jum de ora (pe zi) iar afara doarme bine chiar si 2 ore ieri... problema e ca eu nu pot sa dorm afara .. si sunt din ce in ce mai obosita..
in schimb multumesc Domnului ca nu a facut febra decat 37,7 maxima care i-am masurat-o cu termometrul tip suzeta
aaa, sa va spun, i-am facut infarix hexa, rotarix si prevenar (m-au cam usturat la buzunar .. dar nu conteaza, el sa fie sanatos!)
si acum sa spun si ceva de bine despre el: are 6,3kg , a luat foarte bine de la 3,5 kg (minima 3,3) si are 61cm (de la 50cm)
iar astea 3 kg luat in + se simt nu gluma .. si vrea mult in brate .. ori eu nu-s asa mare.. ce-i drept cred ca am vro 60 +kg .. dar la 1,60m ... ma oboseste rau.. si imi e asa mila de el... ca vrea sa ma joc cu el si nu prea am energie de multe ori... bine ca se joaca sotul cu el... si gangureste.. si rade.. imi e asa drag
ma pregatesc sa-i facem baita va spunem noapte buna: o pt mamici si un pe nasucul puiilor
(sper sa va citesc din urma si revin)

mami Anca de Rares Mihai (12.06.2012)
fotografii Rares http://fotosivideo.blogspot.ro/2012/07/sleepy.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Onutza, si Biancai ii place in mall, e numai cu ochii pe sus dupa diverse. Si afara e linistita, se uita la copaci, rade la frunzele care se misca, studiaza tot in jur. Eu cand am zis ca e ursuza, m-am referit la faptul ca nu suporta multa lume in jurul ei, deci se pare ca nu ii place socializarea

Virgi, Ellyshor, am uitat sa va spun un amanunt esential. Fii-mea este taur cu ascendent in taur, s-a nascut la 6.45, deci oficial am pus-o dar daca nu a vrut sa mai astepte programarea de la ceza si a scos nasul pe neasteptate, ce sa-i fac?!?!? Eu am vrut sa ma joc cu destinul si sa o scot cu ascendent in leu, dar Dumnezeu nu m-a lasat, asa ca si-a ales singura momentul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Fetili, va pupez si eu, am venit de pe drumuri in seara asta. Bebitei i-a placut somnul in mijlocul pustietatilor impadurite. Azi m-am gandit si la Shosho, era un frigalete de dimineata!!! Chiar ma intrebam cum o fi noaptea in cort daca eu in casa mi-am pus sosete flausate. Am mers si eu cu cortul multi ani, in tineretile mele, pana in 25 de ani, era foarte misto, dar acum nu as mai agrea calatoriile de genul asta.
Onutzule, o sa pun poze, numa sa ma linistesc un pic cu aranjamentele hainelor de dupa plecarile noastre.
Tu luni pleci la mare? Ce fain!
Tigruta, daca vii pe la mine prin zona, astept negresit sa ne vedem.
Ma retrag, ca acusi vine ora de trezire.

Mergi la inceput