Mamici, tatici si pitici din Anglia

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Multumesc Motanik pt raspuns...Casa pe care o avem in UK este acum inchiriata(si avand in vedere piata imobiliara asa si va ramane)este in alta zona decat unde vom lucra eu si sotul plus ca oricum vroiam sa luam ceva mai mare - am plecat din uk cu un bebe si ne vom intoarce cu 2 copii de 3 si 5 ani...


Eu ma voi intoarce mai repede ( in curand sper) si cu ocazia asta o sa incerc sa rezolv si problemele astea ....


Revenind la scoala...daca erau nascuti in NOV/ DEC ...hai si OCT nu mi se mai parea asa aiurea. Dar sa inceapa scoala la 6 ani ca mine...

In ziua de astazi copiii au alte posibilitati de invata...de intra in contact cu informatia..cu lumea.. Nu se pot compara cu ce stiam / faceam noi la 6 ani...Poate ca gresesc ...dar eu vad chestia asta ( year 1 la 6 ani) ca pe un mare dezavantaj.

Pe vremea mea copiii incepeau scoala la 7 ani(si la 8 ca sa mai copilareasca un an ....) si ai mei au facut cerere sa ma dea mai devreme - pt mine a fost cea mai buna decizie- poate si asta gandesc asa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui motanik

Theodora (care a implinit 4 ani la finele lui iulie) are la reception o colega care a implinit 5 ani pe 7 septembrie. Din cate am inteles de la mama ei, nu s-a pus vreodata problema, din partea autoritatii scolare, sa inceapa reception cand avea 4 ani neimpliniti ca sa poata fi acum in year 1. Cred totusi ca cel mai bine ar fi sa scrii un email autoritatii din zona voastra, presupun ca stii unde o sa stati cand veniti nu? (scuze, nu stiu situatia, doar presupun ca inca mai aveti un loc al vostru aici nu?) Ei sunt cei mai in masura sa te lamureasca, poate se fac si astfel de exceptii.
In orice caz, din cate am prins eu de la scoala noastra, copiii care merg mai iute decat ceilalti lucreaza suplimentar, nu stau pe loc, deci de plictisit nu cred sa se plictiseasca. Cat priveste pe cei ce nu vb engleza, chiar saptamana asta am cunoscut o mamica romanca, fetita ei de 4 ani si o luna acum a inceput reception si nu stie o boaba engleza, dar face cate o jumatate de ora in plus cu un profesor in fiecare dimineata la scoala, sa prinda mai repede.


--------------------

Povestea minunilor




pai nu cred ca solicitarea trebuie sa vina din partea autoritatii scolare, dar parintele poate face o intrebare la headmasterul scolii sau cum i-o zice...sotul meu spune ca se poate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Lara, aici in Scotia cut-off date e in februarie, nu in septembrie, dar stiu de un caz identic cu al vostru, copilas nascut pe 3 sau 4 martie, deci imediat dupa cut off date. Aici exista posibilitatea sa fie testati copiii pe care parintii vor sa ii dea la scoala la 4 ani fara cateva zile, si scoala decide daca e pregatiti copilul sau nu (din ceea ce spui despre fetita ta, ma gandesc ca nu ar fi probleme sa treaca testarea). Oare nu exista asa ceva si in Anglia?

Dark Bendis
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Buna mamici, tatici si pitici de Anglia!

Sunt o proaspata mamica care urmeaza a se muta in Anglia cand puiul va implini 2 luni, adica in decembrie.
Vin la voi cu o intrebare care sper sa nu va inoportuneze: noi urmeaza a ne muta in York si suntem in cautarea unei firme/persoane care sa efectueze transport de colete pe ruta Bucuresti - York sau macar Bucuresti - Manchester. Avem in jur de 100 kg, colete cu imbracaminte si chestii de uz zilnic, nimic fancy.

Multumesc de raspunsuri



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Uite un numar de telefon al firmei de transport pe care o folosesc eu:07787806751. Acu vreo 2 saptamini am trimis si eu un colet. Sint foarte seriosi. Costa 20 de lire pe 10 kg. daca suni din ro formeaza prefixul ca e numar de anglia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Multumesc frumos,Letitia



Pinga cu Pingu mic Luca
-= Love life, live love =-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Vin si eu cu o mare rugaminte adresata persoanelor care locuiesc in Londra.
Caut o firma de transport door to door colete de la Bucuresti la Londra. Deoarece ceea ce trimit are valoare maricica, ma intereseaza un transportator cu recomandare, caci altfel piata e plina de anunturi dar nu am incredere in oricine.
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

am deja numarul firmei pe care o folosesc eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi_mami spune:

fetelor,

Stie cineva ce acte mi-ar trebui sa pot iesi cu fetita mea din tara? nici eu nici sotul nu avem pasapoarte, doar CI. stiu ca certificatul de nastere al fetei trebuie apostilat, apoi tradus,legalizat si apoi trebuie inscrisa la ambasada sau consulat... dar este suficient sau trebuie sa ne facem unul din noi pasaport ca apoi sa o putem trece si pe ea?
Nu este o urgenta dar am vrea sa rezolvam si aspectul asta ca sa nu avem probleme mai incolo.

Multumesc!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxi_mami

fetelor,

Stie cineva ce acte mi-ar trebui sa pot iesi cu fetita mea din tara? nici eu nici sotul nu avem pasapoarte, doar CI. stiu ca certificatul de nastere al fetei trebuie apostilat, apoi tradus,legalizat si apoi trebuie inscrisa la ambasada sau consulat... dar este suficient sau trebuie sa ne facem unul din noi pasaport ca apoi sa o putem trece si pe ea?
Nu este o urgenta dar am vrea sa rezolvam si aspectul asta ca sa nu avem probleme mai incolo.

Multumesc!




"Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa."
Jean Jaques Rousseau

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=175744&nm=Maia-Ilinca-lumea-si-minunea-noastra



nu cred ca se mai inscriu copii in pasapoartele paritinlor, eu stiu ca au pasapoartele lor, ii faceti pasaport...dar trebuie sa demarati demersurile din timp ca la ambasada dureaza pana ies actele...luni de zile

Mergi la inceput