Mamici, tatici si pitici din Anglia

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

da, stiu, e un sistem destul de descurajant, ce texte am auzit de la angajatul de la housing cand am mers sa inregistram cererea, a zis ca va fi foarte greu din cauza ca eu sunt romanca si romania a aderat tarziu la ue, daca eram alta natie era mai usor, ca nu ne vor fi alocate puncte suficiente etc... plus vreo 3 telefoane date in timp sotului meu cu indemnul "liciteaza si pentru apartamente in bloc cetatene!"... am vazut si ceva magarii facute pe fata, cand au schimbat pur si simplu conditiile de eligibilitate pentru o casa, pur si simplu ne-au mutat dintre primii 3 la intre 10 si 15.... motivul principal fiind copilul prea tanar, au pus conditie prioritara (asta ulterior licitatiei): familie de trei persoane dintre care un copil de minim 18 ani...

noi am vazut cum arata rezultatul licitatie fara conditia asta si eram intre primii 3, sotul a facut printscreen, a doua zi insa oferta era inchisa si nu se mai vedeam amanuntele (numar de aplicanti, top etc.), dupa sedinat de consiliu a editat condintia aia si au afiat rezultatul total schimbat

la prima sesizare au respins contestatia pe motiv ca rezultatyul nu a fost schimbat, cand le-a dat si printscreenul au spus ca a fost o eroare, ca persoana care a introdus oferta in sistem a omis fix conditia prioritara... in final au retras oferta, pe motiv ca niciun candidati nu corespunde conditiei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Buna, si scuze de intruziune.

Citat:
citat din mesajul lui roxi_mami

A luat cinvea de aici pastilute pt lactatie? Stie vreo una dintre voi cum se numesc? Se dau cu reteta sau si fara?
Cred ca incep sa pierd din lapte si as vrea sa stiu daca se pot gasi si aici sau trebuie sa cer sa mi se trimita din Romania?


De pastile nu stiu, prima solutie este sa pui copilul la san de cate ori e nevoie, am citit ca are 7 saptamani abia, e foarte probabil sa fie un puseu de crestere, si ala se rezolva cu alaptatul la cerere. Pentru psihicul tau poti cauta un ceai de lactatie, la o prima cautare am gasit asta:
http://www.immergruen.co.uk/Nursing-tea%281780852%29.htm
si asta:
http://www.ulula.co.uk/organic-nursing-tea.php
si asta: https://www.revital.co.uk/-Trad_Med_Org_Mothers_Helper
la voi in UK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Roxi, pastile pentru lactatie nu vei gasi aici, mie imi trimitea mama ceaiuri de fenicul+chimen+anason din Romania. S-ar putea sa gasesti ceva similar la magazinele romanesti, sau in magazinele cu produse organice.

Pentru alaptat: baut multe lichide, odihna cat cuprinde (cand doarme bebe odihneste-te si tu, lasa restul in pace, curatenie, mancare etc), si mai ales pus bebele la san, cat de des. La 7 saptamani e probabil puseu de crestere, si dureaza cateva zile pana sa se adapteze productia laptelui la nevoile lui bebe. Puseurile astea o sa apara in mod regulat, dar punandu-l pe bebe la san stimulezi productia. Atata timp cat pui bebele des la san, nu pierzi laptele. Ai grija sa fie bine mufat (deci sa ia in gurita areola sanului, nu doar sfarcul), tine-l la un san pana ce il goleste bine (deci sa bea si laptele "subtire", de sete, de la inceput, si laptele "gros", bogat in calorii, de mai pe urma). Vei stii ca bebe a golit sanul in momentul cand bebe lasa el singur din gura sanul. Apoi poti sa-i oferi sanul celalalt, daca mai vrea. La masa urmatoare, ii oferi prima data sanul celalalt. Nu-i da deloc "ceiut" sau apa sau altceva, doar lapte, si, eventual daca are colici, ceva pentru colici gen infacol.

Mult succes!

Dark Bendis
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui DarkBendis

Roxi, pastile pentru lactatie nu vei gasi aici, mie imi trimitea mama ceaiuri de fenicul+chimen+anason din Romania. S-ar putea sa gasesti ceva similar la magazinele romanesti, sau in magazinele cu produse organice.

Pentru alaptat: baut multe lichide, odihna cat cuprinde (cand doarme bebe odihneste-te si tu, lasa restul in pace, curatenie, mancare etc), si mai ales pus bebele la san, cat de des. La 7 saptamani e probabil puseu de crestere, si dureaza cateva zile pana sa se adapteze productia laptelui la nevoile lui bebe. Puseurile astea o sa apara in mod regulat, dar punandu-l pe bebe la san stimulezi productia. Atata timp cat pui bebele des la san, nu pierzi laptele. Ai grija sa fie bine mufat (deci sa ia in gurita areola sanului, nu doar sfarcul), tine-l la un san pana ce il goleste bine (deci sa bea si laptele "subtire", de sete, de la inceput, si laptele "gros", bogat in calorii, de mai pe urma). Vei stii ca bebe a golit sanul in momentul cand bebe lasa el singur din gura sanul. Apoi poti sa-i oferi sanul celalalt, daca mai vrea. La masa urmatoare, ii oferi prima data sanul celalalt. Nu-i da deloc "ceiut" sau apa sau altceva, doar lapte, si, eventual daca are colici, ceva pentru colici gen infacol.

Mult succes!

Dark Bendis
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"


ceai de fenel se gaseste si la tesco / asda ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi_mami spune:

Va multumesc pt sfaturi!

A fost un puseu de crestere, acum pitica mea papa bine si laptic este din belsug. M-am speriat eu ca bleaga
Sambata, Maia implineste 10 saptamani ! Nu imi vine sa cred ce mare a crescut si cat de repede fuge timpul... Parca ieri o aduceam din maternitate cu caciulita pe ochii pt ca era prea mare pt capusorul ei...




Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.
Jean Jaques Rousseau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Buna fetelor,

Vroiam initial sa intreb pe celalalt subiect de la generale...dar deja s-au aprins lucrurile acolo....
Este cineva care a reusit ( sau a incercat) sa dea copilul la scoala cu un an mai devreme.

Ma refer in special la copiii nascuti in Septembrie care pierd cu cateva saptamani sau chiar zile inscrierea intr-un anumit an.
Ambii mei copii sunt nascuti in Septembrie ...deci voi avea problema asta de 2 ori. Deocamdata de baietel nu ma pronunt pt ca de abia va incepe play school ( are 2 ani) dar fetita chiar nu vreau sa intre la anul la reception in loc de year 1( cand va avea 5 ani fara cateva zile).
Sincer se va plictisii ingrozitor...probabil ca va deranja clasa ...etc.
Ea merge de la 2 ani intai la play school si apoi la Scoala Franceza, vorbeste 3 limbi fluent , scrie si citeste in Engleza/ Romana/ Franceza( cuvinte simple dar lucram si la cele mai complicate.. ) de la 3 ani si este o fire extrem de independenta...
Eu nu o vad la reception mai ales ( nu vreau sa fiu rea dar e un caz frecvent) copii care nu vb nici engleza.
Stiu ca teoretic se poate sa dai copilul la scoala mai dvereme( sau sa repete un an )dar practic a reusit cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Lara: Eu nu o vad la reception mai ales ( nu vreau sa fiu rea dar e un caz frecvent) copii care nu vb nici engleza.
Stiu ca teoretic se poate sa dai copilul la scoala mai dvereme( sau sa repete un an )dar practic a reusit cineva?


Cum adica copiii care nu vorbesc engleza? Unde, aici in UK?

Nu stiu ce parere ai tu despre reception, dar al meu a inceput sa invete sa citeasca in reception year, nu stiu daca fata ta chiar s-ar plictisi. Oricum, daca se plictiseste, poti sa vorbesti cu headmaster si sa o testeze si daca e asa avansata o s-or mute probabil intr-un an mai mare. dar altfel nu cred ca poti sari peste etape.

Altceva ce poti face e sa o inscrii la o scoala privata, acolo sigur o vor baga la anul pentru care e pregatita, deoarece sint mult mai flexibili si nu e atita birocratie. Cred ca asta ti s-ar potrivi cel mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Citat:
Lara: Eu nu o vad la reception mai ales ( nu vreau sa fiu rea dar e un caz frecvent) copii care nu vb nici engleza.
Stiu ca teoretic se poate sa dai copilul la scoala mai dvereme( sau sa repete un an )dar practic a reusit cineva?


Cum adica copiii care nu vorbesc engleza? Unde, aici in UK?

Nu stiu ce parere ai tu despre reception, dar al meu a inceput sa invete sa citeasca in reception year, nu stiu daca fata ta chiar s-ar plictisi. Oricum, daca se plictiseste, poti sa vorbesti cu headmaster si sa o testeze si daca e asa avansata o s-or mute probabil intr-un an mai mare. dar altfel nu cred ca poti sari peste etape.

Altceva ce poti face e sa o inscrii la o scoala privata, acolo sigur o vor baga la anul pentru care e pregatita, deoarece sint mult mai flexibili si nu e atita birocratie. Cred ca asta ti s-ar potrivi cel mai bine.





Letitia, multumesc pt raspuns.

Nu am o parere proasta despre reception, ai inteles gresit. Doar ca daca fiica mea s-ar fi nascut un pic mai devreme ( cum tb de altfel sa se nasca...dar am trecut mult peste termen ...nu mai vreau sa intru in amanunte... caci inca nu mi-a trecut supararea) intra in year 1 in loc de reception.Deci mi se pare ca 'sta pe loc' un an pt doar cateva zile...Noi tb sa o inscriem la scoala in Ianuarie si pt inca nu suntem in UK e f greu sa alegem o scoala( fie ea si privata) si sa luam legatura cu ei/ cu consiliul.
De aceea am intrebat aici pt ca m-am gandit ca poate au mai fost / sunt si alte persoane in aceeasi situatie.

Cat despre copii care nu vb engleza...sunt f f multi....depinde si de zona unde e scoala. Repet, nu spun asta din rautate, este o realitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Deci ca sa nu ne pierdem in amanunte ce vroiam eu sa intreb este daca s-a facut o exceptie pt cateva zile nu daca parintii si-au inscris copiii in ce an au dorit doar pt ca ei ( parintii) ii cred mai pregatiti / dotati etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Theodora (care a implinit 4 ani la finele lui iulie) are la reception o colega care a implinit 5 ani pe 7 septembrie. Din cate am inteles de la mama ei, nu s-a pus vreodata problema, din partea autoritatii scolare, sa inceapa reception cand avea 4 ani neimpliniti ca sa poata fi acum in year 1. Cred totusi ca cel mai bine ar fi sa scrii un email autoritatii din zona voastra, presupun ca stii unde o sa stati cand veniti nu? (scuze, nu stiu situatia, doar presupun ca inca mai aveti un loc al vostru aici nu?) Ei sunt cei mai in masura sa te lamureasca, poate se fac si astfel de exceptii.
In orice caz, din cate am prins eu de la scoala noastra, copiii care merg mai iute decat ceilalti lucreaza suplimentar, nu stau pe loc, deci de plictisit nu cred sa se plictiseasca. Cat priveste pe cei ce nu vb engleza, chiar saptamana asta am cunoscut o mamica romanca, fetita ei de 4 ani si o luna acum a inceput reception si nu stie o boaba engleza, dar face cate o jumatate de ora in plus cu un profesor in fiecare dimineata la scoala, sa prinda mai repede.


Mergi la inceput