Mamici, tatici si pitici din Anglia

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxi_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui mya85

si eu tot 90% din salar voi primi in primele 6 saptamani si apoi fabuloasa suma de 135 de lire pe saptamana, ceea ce nu ajunge nici pt plata chiriei. Eu pana acum nu am avut beneficii in afara de Child benefit, din cauza ca am salar bunicel. Credeti ca in maternitate voi putea aplica pt ceva benefits la banii astia? In momentul de fata sotul nu lucreaza dar cand voi ramane in concediu s-ar putea sa inceapa el sa lucreze, dar nu cred ca va castiga f mult, cel mult 1500 de lire pe luna, asta in cel mai bun caz.

mami de ( iulie 2010) si 24+ cu



eu am aplicat pt child benefit, maternity sure start grant, child & working taxcredit si am inceput sa strang maculatura pt council tax & housing benefit. Pt cel din urma mai astept nitel ca sa le pot da payslip-urile cu banutii de pe maternitate ca sa fie venitul mai micut sa ma pot califica.
Pt celelalte astept raspuns.
Bafta pt sotul tau!


Va pup pe toate si o seara buna va doresc!






Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.
Jean Jaques Rousseau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxi_mami

Citat:
citat din mesajul lui motanik

Iar eu.
Roxi, am recitit, cum adica ai lasat formularul pt child benefit la registrar? Ai vorbit cu ei sa ti-l trimita ei sau cum?
Ca altfel, child benefit nu are nici o treaba cu registrarul, tine de HMRC si aplicatia tb trimisa prin posta la Child Benefit Office din Newcastle upon Tyne.

--------------------

Povestea minunilor




da, am lasat formularul la registrar. Cand am facut programare ca sa o inscriu pe Maia (telefonic) mi-au spus ca pot sa las formularul pt child benefit la ei si il vor trimite ei mai departe "to save you some leg work" zise nenea de la capatul firului .

Azi mi-a venit prin posta inca un formular de la child benefit de completat... cica suntem straini si le trebuie info suplimentare cum ar fi : la ce data am intrat in tara lor, ce adresa avem in romania, ce am lucrat aici si ce am lucrat in romania si alte chestii de astea.
A mai primit vre-o una dintre voi asa ceva?


cat despre Paracetamol, sincer e ok daca il poti lua gratuit dar mie una mi-e sila tare cand le vad pe farmacistele lui peste cat de urat se uita la mine cand trebuie sa iau o reteta gratuita si le bag cardul de exemption sub nas, parca ar da din geanta de la ele
Prefer sa dau 2-3 lire sau cat o fi dar sa nu imi stric ziua .





Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.
Jean Jaques Rousseau


eu am avut intrebarile astea in formularul completat, asta mi-a fost trimis prin posta la cerere si apoi l-am trimis inapoi tot prin posta, a fost bun asa cum l-am completat nu mi-au mai trimis nimic inapoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxi_mami

Citat:
citat din mesajul lui mya85

si eu tot 90% din salar voi primi in primele 6 saptamani si apoi fabuloasa suma de 135 de lire pe saptamana, ceea ce nu ajunge nici pt plata chiriei. Eu pana acum nu am avut beneficii in afara de Child benefit, din cauza ca am salar bunicel. Credeti ca in maternitate voi putea aplica pt ceva benefits la banii astia? In momentul de fata sotul nu lucreaza dar cand voi ramane in concediu s-ar putea sa inceapa el sa lucreze, dar nu cred ca va castiga f mult, cel mult 1500 de lire pe luna, asta in cel mai bun caz.

mami de ( iulie 2010) si 24+ cu



eu am aplicat pt child benefit, maternity sure start grant, child & working taxcredit si am inceput sa strang maculatura pt council tax & housing benefit. Pt cel din urma mai astept nitel ca sa le pot da payslip-urile cu banutii de pe maternitate ca sa fie venitul mai micut sa ma pot califica.
Pt celelalte astept raspuns.
Bafta pt sotul tau!


Va pup pe toate si o seara buna va doresc!






Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.
Jean Jaques Rousseau


la housing se poate sa iti ceara extras de cont pe ultimele 3 luni, iti tin pumnii sa mearga doar cu payslipurile...(sotului asa i-au cerut, dar se prea poate ca pretentiile sa difere de la consiliu la consiliu)

mapa aia bounty de la inceput e diferita de cea pe care o primesti in maternitate dupa ce ai nascut, cea de la final are esantioane si poze cu oferte, eu am aruncat trei sferturi din continut la prima vedere, am oprit doar detergentii, cremele, nici nu mai stiu ce aveam acolo, zorzonele...aaa. un prosopel cu gluga si ..chiar nu-mi mai amintesc ce aveam in ea

cea de la inceput de sarcina, avea un catalog mothercare, o brosura maternity, o agenda planificatoare, dar nu puteai sa scrii in ea, era deja scrisa..iti faceau planul cum ar veni... taloane de reduceri, de participare la promotii, un carnetel de vouchere din alea...de cumperi 10 bidoane de lapte ai dreptul la unu gratis...sau un cupon de 50de pence daca faci cumparaturi de 50de lire...

toate gravidele aveau in ea cartea de gravida, le identificai in autobuz dupa mapa...daca burta nu se vedea :))

brosura aia maternity e de baza, ai in ea toate informatiile de la prima zi de sarcina, ingrijirea noului nascut(spalat, alaptat, culcat, schimbat scutece...cu poze) pana la cum sa ceri benefits si cum sa verifici daca te incadrezi la benefits, de fapt brosura e putin spus, e o carte in toata regula




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Da, stiu de formularul suplimentar pt cetatenii straini.
E bine ca ai primit, inseamna ca se misca lucrurile.

Legat de acreala celor din farmacii, eu nu am patit-o, nici nu au de ce pana la urma sa fie nemultumiti ca ei isi recupereaza banii de la stat pt toate medicamentele date gratuit sub o forma sau alta.


Child & working tax credit reprezinta una si aceeasi aplicatie. Iar la council tax si house benefit, mult succes, ce pot sa spun e ca la un venit mediu al sotului si f mic al meu, mie imi dadeau 9 lire pe luna (2 si ceva pe saptamana) si m-au pus pe drumuri de vreo 5 ori cu diferite documente asa ca am cerut sa imi stopeze platile ca mai mare era deranjul. Apoi oricum am crescut in venit si nu mai avea rost. Dar daca platiti chirie mare si salariile sunt intre mici si medii, e posibil sa primiti ceva ajutor.


Apropo de beneficii, asta imi aduce aminte de o faza amuzanta, la un job aveam un client cu o familie de 11 copii (sotia gravida cu al 12lea) si m-a intrebat de cat timp sunt aici, cum ma descurc samd, curios omul. Cand a auzit ca stau cu chirie si nu primesc beneficii decat alocatia copilului si un f mic child tax credit, mi-a zis "pai daca muncesti domnita...pune mana si mai fa cativa copii si stai acasa ca iti da statul casa, masa, bani..."


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui motanik



Apropo de beneficii, asta imi aduce aminte de o faza amuzanta, la un job aveam un client cu o familie de 11 copii (sotia gravida cu al 12lea) si m-a intrebat de cat timp sunt aici, cum ma descurc samd, curios omul. Cand a auzit ca stau cu chirie si nu primesc beneficii decat alocatia copilului si un f mic child tax credit, mi-a zis "pai daca muncesti domnita...pune mana si mai fa cativa copii si stai acasa ca iti da statul casa, masa, bani..."


--------------------

Povestea minunilor




E uimitor cati romani si multe alte nationalitati traiesc asa... Mie una nu cred ca mi-ar conveni sa fac 5 sau 10 copii doar sa imi dea statul bani... Pai la 10 copii e de munca tata, nu apa de ploaie. Eu abia ma descurc cu 1 dapai cu 10 .
Prefer sa ma duc la munca unde ma streseaza managerul si vre-un alt angajat 8-9 ore pe zi, decat sa ma toace constant, 24 din 24 o multime de mini oameni cu personalitati puternice pe care nu poti sa ii ignori sau sa le intorci spatele. Sau daca mi-ar da vreo 3-4 mii de lire pe luna,poate as risca (glumesc bineintles).
Cat de multi bani poate da statul la o familie cu 10 copii? Eu nu am nici cea mai vaga idee.
Ne gandeam si noi la un moment, cat am fost graviduta pt ca locuiam intr-un apartament cu 1 camera ( cu o chirie extrem de mica £300 )sa aplicam pt council house, dar am constatat cu stupoare ca pt oraselul nostru (in care sunt doar 3 blocuri turn, restul doar case) nu se mai ofera decat flaturi de la etajul 3 in sus , nu tu loc de parcare, nu tu loc e joaca,conditii mizere, la foarte mare distanta de centru unde sunt toate supermarketurile , farmaciile. Am decis sa luam casa cu chirie, macar asa am 2 camere, nu vecini deasupra,nu vecini sub, doar o babuta langa, garaj, gradina. Platesc mult dar macar stiu ca avem tot ce ne trebuie, nu ma vad taraind carutul pe scari si pe holuri sau sa imi fac cumparaturile o data pe saptamana cand are sotul liber .
Poate sunt pretentioasa dar nu am venit in tara asta sa ma chinui , am venit pt un trai mai bun si pt familia mea nu prea vreau sa fac compromisuri. Daca ii aveam pe ai mei acasa si eu sa muncesc sa le trimit bani, inteleg, ma sacrificam si stateam si in camera cu chirie dar asa, pt ce?



Doamne cat am aberat aici ! Se vede ca doarme Maia si sotul si am timp de filosofii de viata


Sper ca nu v-am plictisit fetelor, va pup pe toate si va doresc o zi buna!





Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.
Jean Jaques Rousseau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariarose spune:

Roxi-mami, si eu locuiesc in Rugby ca si tine,daca ai timp poate ne vedem la o cafea in centru. Eu locuiesc in Hillmorton, mamica si eu.
Scuze daca am intrat ca musca in lapte in discutie. Nu as vrea sa dau nr tel pe site sau adresa, poate imi trimiti tu un mail cumva.
Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariarose

Roxi-mami, si eu locuiesc in Rugby ca si tine,daca ai timp poate ne vedem la o cafea in centru. Eu locuiesc in Hillmorton, mamica si eu.
Scuze daca am intrat ca musca in lapte in discutie. Nu as vrea sa dau nr tel pe site sau adresa, poate imi trimiti tu un mail cumva.
Merci


Mariarose,

activeatza-ti PM si rezolvam cumva
Daca vrei poti sa imi lasi tu un PM cu adresa ta de mail si te contactez eu!
Sincera sa fiu credeam ca ii stiu cam pe toti romanii de aici, ma bucur enorm ca m-am inselat! Eu stau foarte aproape de centru si romanii pe care ii stim noi stau in Hillside, pe langa Sainsbury ala mare.
Cat despre treaba cu musca , toata lumea e bine venita sa participe la discutii!


Te pup si astept vesti!







Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.
Jean Jaques Rousseau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxi_mami


.......................

Ne gandeam si noi la un moment, cat am fost graviduta pt ca locuiam intr-un apartament cu 1 camera ( cu o chirie extrem de mica £300 )sa aplicam pt council house
...........


am fost si noi in situatia asta si sotul meu s-a decis ca aplice pentru council house in mai anul trecut, la fel ni s-a spus ca nu se poate decat apartament la bloc ... el era deja inscris pe kenthomechoice, de la council am primit atunci 45 de puncte...a insistat cu bid-urile pana a obtinut ce a vrut si nu apartament nici in bloc nici in vila, e casa cu doua dormitoare, living, bucatarie, 2 bai, curte fata si spate, a fost ceva de munca cu zugraveala ca, de exemplu livingul era jumatate grena si caloriferul rosu (bleah), te lua cu dureri de cap, iar dormitoarele aveau tapet la fel de oribil dar si mizerabil...

casa ne-a fost alocata in februarie anul asta, a durat 10 luni, s-a si harait putin cu cei de la council pentru ca au fost niste "manarii" pe site-ul kenthomechoice dar pana la urma a obtinut ce a vrut

ps. a evitat sa liciteze pentru apartamente si zone pe care el le stie ca fiind cu risc, in plus cum aparea ceva nou pe site cauta adresa si mergea sa vada la fata locului cum arata casa si doar dupa ce vedea ca e ok licita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui roxi_mami


.......................

Ne gandeam si noi la un moment, cat am fost graviduta pt ca locuiam intr-un apartament cu 1 camera ( cu o chirie extrem de mica £300 )sa aplicam pt council house
...........


am fost si noi in situatia asta si sotul meu s-a decis ca aplice pentru council house in mai anul trecut, la fel ni s-a spus ca nu se poate decat apartament la bloc ... el era deja inscris pe kenthomechoice, de la council am primit atunci 45 de puncte...a insistat cu bid-urile pana a obtinut ce a vrut si nu apartament nici in bloc nici in vila, e casa cu doua dormitoare, living, bucatarie, 2 bai, curte fata si spate, a fost ceva de munca cu zugraveala ca, de exemplu livingul era jumatate grena si caloriferul rosu (bleah), te lua cu dureri de cap, iar dormitoarele aveau tapet la fel de oribil dar si mizerabil...

casa ne-a fost alocata in februarie anul asta, a durat 10 luni, s-a si harait putin cu cei de la council pentru ca au fost niste "manarii" pe site-ul kenthomechoice dar pana la urma a obtinut ce a vrut

ps. a evitat sa liciteze pentru apartamente si zone pe care el le stie ca fiind cu risc, in plus cum aparea ceva nou pe site cauta adresa si mergea sa vada la fata locului cum arata casa si doar dupa ce vedea ca e ok licita

Nina,mami de,






Ce bine de voi! Felicitari pt casa! Noi nu am fost asa perseverenti, am preferat sa luam casa cu chirie de la agentie, mi s-a parut ca suntem prea mici pt un sistem asa de mare si de complicat (asta ca sa nu spun ca suntem lenesi). Daca ar veni cineva sa imi spuna sa ma mut pt ca mi-au gasit casa de la consiliu, nu as refuza (deh, m*uieti ti-s posmagii?)






Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.
Jean Jaques Rousseau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi_mami spune:

fetelor,

A luat cinvea de aici pastilute pt lactatie? Stie vreo una dintre voi cum se numesc? Se dau cu reteta sau si fara?
Cred ca incep sa pierd din lapte si as vrea sa stiu daca se pot gasi si aici sau trebuie sa cer sa mi se trimita din Romania?



Multumesc!






Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.
Jean Jaques Rousseau

Mergi la inceput