Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (15)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui mandreeac
Trusoul e alb si cu putin rosu si scrisul va fi tot cu rosu.Abia astept sa va pun poze,eu sunt super incantata de el,ca sunt singurii care au avut modelul buburuza;)).Doamne sa nu citeasca sor- mea ca o mananc.
Rares e un pic cam marait ca ii dau caninii,offf,offf.
Cam atat despre noi.
Mesajul anterior l- am scris la ora 13 si abia acum am va ut ca nu se trimisese

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Sa o ajutam pe Ionela




Sa le poarte cu noroc!Si pe voi Dumnezeu sa va binecuvanteze! E mare lucru ca tot ce iei, sa le daruiesti din suflet... Cand te citesc, mi se face pielea de gaina... Am luat aia, si merg dupa cealalta...si imi vine urmatoarea...si ..etc!F tare!Va fi o finuta tare rasfatata!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

irinuk, ce mai face Daria?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui ailed_dota

uite catank, calesc ceapa, apoi adaug ciupercile si la sfarsit smantana de gatit si piper, usturoi...
puiul il ung cu ulei(piept de pui) si il fac in tigaia de teflon.
pastele le fierb normal, de data asta am fiert paste verzi ( cu spanac in aluat) . Si isi pune fiecare cum vrea in farfurie... unii cu sos si pui( barbatul), altii pui si paste( Maria si Andra), altii si pui si paste si sos( eu si Andra cateodata ) .Pt Andra maine am sa fierb legume si le adaug cu un pic de ulei de masline si busuioc peste paste cu pui

mami de fete frumoase:

MARIA si ANDRA si de ingeras

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)

Am citit de 3 ori ca nu pricepeam PAste verzi..ma gandeam la teci, nu stiu de ce...zic ce are teaca cu pastele

Acum imi este limpede! Eu caleam ceapa, adaugam ciupercile, apoi carnita de pui (o idee inabusite in ulei separat inainte de a fi adaugate peste ceapa si ciuperci)..adaug o cana cu apa, fierbe bine, bine carnita, apoi adaug smantana de casa musai...(ce-a din comert se branzeste, ..aia de gatit cum e?habar nu am?)la final adaug o lingurita de faina diluata cu lapte sau apa...dau totul in clocot 2-3 minute si iese o ciulama de te lingi pe gegetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Na ca m-a apucat foameasi am ras o portie buna de urda dulce cu un ardei capia si o ceapa..plus un ceai de catina cu miere.
Ce bine e sa fii, cu burtica aranjata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

smantana de gatit e o smantana care o gasesti in comert, ca deh, unii n-au de unde produse din curtea proprie, care e fluida si nu se branzeste la fierbere...
ciulama nu fac, ca Maria si Fane nu vor, mie mi-ar place, dar am ramas eu cu o idee fixa sa nu mai pun faine in mancare( asta de cand imi numaram carbohidratii la regimul de diabet in sarcina..)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Hai sa va spun ce cuvinte rosteste I:

Tata si mama sau mami, meme, me la ordinea zilei!
kaka- pronunta tare si cu mult aplomb,
bibi- adica pipi
coco- cocosu
bee- caprita
apa- toata ziua cere apa (chiar, cata apa beau copilasii vostrii?I imi rade cam 300 ml pe zi, nu e cam mult?)
nana- cand facem nani
titi- titi
dea- adica da
neu- adica nu

Cam atat cred...in rest spune multe pe limba ei...e scumpa si asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui ailed_dota

smantana de gatit e o smantana care o gasesti in comert, ca deh, unii n-au de unde produse din curtea proprie, care e fluida si nu se branzeste la fierbere...
ciulama nu fac, ca Maria si Fane nu vor, mie mi-ar place, dar am ramas eu cu o idee fixa sa nu mai pun faine in mancare( asta de cand imi numaram carbohidratii la regimul de diabet in sarcina..)

mami de fete frumoase:

MARIA si ANDRA si de ingeras

Fluturasul norocos Andra-Simona(Dodo)


E f adev ce spui. Eu fac f rar, ultima data am facut cand am fost gravi...pofteam, ...I nu i-as da, insa mama imi gatea ori de cate ori mergeam acasa..la cererea mea...acum pastreaza traditia surorile... In general maninc doar cand ajung in Moldova ...
As gati mai des (chiar daca are un pic de faina)dar nici sotul nu se omoara... soo, ...doar cand sunt musafir am parte de ea.
Dar o ador!Cu mamaliguta calda ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

bun idee catank:
uite dictionarul andrei:
Aiia-Maria
Apa-apa
dei-da-mi
gaga-caca
ham-catel
isi-isi-pisica
aie-tataie
me-mie
ani-ani-nani-nani
bei-porumbei
papa-mancare
tze e-ce e?
niam-niam si nu mai stiu...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

Citat:
citat din mesajul lui ailed_dota

smantana de gatit e o smantana care o gasesti in comert, ca deh, unii n-au de unde produse din curtea proprie, care e fluida si nu se branzeste la fierbere...
ciulama nu fac, ca Maria si Fane nu vor, mie mi-ar place, dar am ramas eu cu o idee fixa sa nu mai pun faine in mancare( asta de cand imi numaram carbohidratii la regimul de diabet in sarcina..)




E f adev ce spui. Eu fac f rar, ultima data am facut cand am fost gravi...pofteam, ...I nu i-as da, insa mama imi gatea ori de cate ori mergeam acasa..la cererea mea...acum pastreaza traditia surorile... In general maninc doar cand ajung in Moldova ...
As gati mai des (chiar daca are un pic de faina)dar nici sotul nu se omoara... soo, ...doar cand sunt musafir am parte de ea.
Dar o ador!Cu mamaliguta calda ...

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca






pai vino la mine ca ma risc si fac, deja ma sterg la gura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

ceaiul de catina stiu ca e usor energizant, inseamna ca de la ceapa mi se trage...mi-a venit mos ene,...sper sa nu fie alarma falsa...

Va pupic si va doresc o noapte linistita!

p.s. imi prieste la maxim vremea asta racoroasa.... I maninca de rupe, i-a revenit apetitul

Mergi la inceput