300 lei

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Pe mine ma enerva cand in Romania mergeam la piata si nu puteam sa iau zmeura ca era prea scumpa, nu puteam sa cumparam sucuri naturale, ca erau prea scumpe, in magazin mergeam la cumparaturi cu degetul pe preturi, si luam ce era mai ieftin.
Sa fim seriosi, poti sa traiesti cu 3 lei pe zi, dar intrebarea este cat timp.Zicea Mylady ca poti cumpara lapte de la tara si sa faci iaurt.Asa, si de ceilalti 2 lei econimisti pe zi in cele 5 zile, ce luai la un barbat, o femeie si un copil? Desigur, poti culege frunzele de la papadie sa faci salata, dar na

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Zicea Mylady ca poti cumpara lapte de la tara si sa faci iaurt.Asa, si de ceilalti 2 lei econimisti pe zi in cele 5 zile, ce luai la un barbat, o femeie si un copil? Desigur, poti culege frunzele de la papadie sa faci salata, dar na

**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Xio, economisind de ici de colea...se aduna banutii.Asta doream sa subliniez.Uneori dam banii pe "desenele Disney" de pe paharele cu iaurt, nu pe produsul in sine.

Am intrat azi intr-un aprozar:
-vinete-2,5 lei
-in piata-1,5 lei.

Concluzioneaza singura.

Iti trebuie o tara de inteligenta si sa faci piata!

Asa...daca punem in cos marca si nu continutul, nici cei 3000 lei ai Elei nu-ti ajung sa cumperi mancare, intr-o luna.

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Pe mine ma distreaza presupunerile astea care apar in mesaje ca si convingeri
De ce crezi tu, Mylady, ca eu nu am aceasta 'inteligenta' cand e vorba de cumparaturi? Asta ca sa fiu eleganta si sa nu raspund altfel la mesaj care a sunat a jignire Ma gandesc eu ca probabil nu ai vrut sa sune asa, dar asta a fost rezultatul.

Acum doar nu crezi ca esti singura care a descoperit piata
Pot doar sa iti spun ca nu este intotdeauna cum spui tu, chiar poti gasi in piata preturi mai mari la anumite produse decat in magazin. Intr-o perioada eu cumparam mararul si patrunjelul spre exemplu, de la magazin, ca in piata era mai scump.

Nu stiu de unde ai tras concluzia ca as cumpara iaurturile in fctie de ambalaj. ma gandesc, ca ai spus-o la modul general.
Eu cumparam cel mai ieftin iaurt care exista, care avea si o, nu stiu cat grasime. Napolactul era de 1000 de ori mai bun, dar era mai scump.
Prietenul meu este innebunit dupa Philadelphia, dar nu cumparam decat o data sau de 2 ori pe luna, in rest cumparam ceva mai ieftin.
Mergeam si in piata si in magazine de fiecare data, tocmai ca sa cumpar de unde e mai ieftin.

Deci da, am inteligenta de care spui. Doar ca nu mi se pare ceva fantastic, mi se pare trist a fiu experta in economisit din cauza ca nu am destui bani.Si nu ca sa ma lafai si sa cumpar icre si prosciutto, ci ca sa nu fiu nevoita sa cumpar doar ce e cel mai ieftin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Nu stiu de unde s-a inteles ca eu nu merg la piata...
am fost ieri ...parca am mai zis...
rosii -2,5lei (erau uratele, adica genul ala crud)-3lei/am luat 1.5kg.
castraveti 2-2,5lei /1kg
dovlecei 3buc-2 lei
prune 2,5kg
ardei gras/kapia -2,5/3lei
usturoi 3lei funia

In ultimul timp datorita caldurii nu prea am mai fost in piata. Si ieri cand am terminat cu piata era ora 10 dimineata si deja simteam ca numai pot sa respir si ca ma dor toate alea...
dar cel putin o data pe sapt tot ma duc...

+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Daca avem carnea asigurata iar congelatorul si camara sunt pline de provizii,se poate trai din 300 ron.
Eu incerc sa reduc cheltuielile cu un alt truc:intotdeauna cumpar cand inca mai am in casa nedesfacute macar un 2 kg sau 2 l din produsele de baza,pentru ca imi permit sa jonglez cu promotiile.
De exemplu :desi mai aveam 1 kg de orez,am gasit la un supermarket de cartier la 2.99 ron Scotti Clasic,sau am gasit zahar la aproape 4 ron,la Profi,un alt magazin din zona..........si exemplele pot continua.
Asa nu sunt la ananghie cand gatesc sa cumpar la pretul zilei.
In ianuarie eram prin Care4 si am vazut un pret super la sacii de 14 kg de detergent(intotdeauna calculez pretul pe kg).Desi mai aveam destul detergent in casa am cumparat,si uite suntem in august si abia acum ma pregatesc sa il desfac.Pretul de acum este cu 35-40% mai mare ca atunci .
Sa nu devin off topic deviind discutia pe ponturi de economisire ii dau credit Histaminei,cu multa cumpatare si grija se poate trai decent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Giulia, 300 de ron pe LUNA nu pe saptamana.

Dintr-un pui faci cel putin o ciorba si o mancare. Pentru soti d-astia solizi care presteaza munca fizica minim 12 ore pe zi probabil asta inseamna necesarul pentru o zi nu pentru cateva zile. Dar dintr-un pui poti face cel putin doua feluri de mancare. Fara sa fie comunist, dimpotriva, ca in comunism erau doi la punga si le zicea fratii "printre usi" ca erau asa stravezii ca incapeau intre toc si usa.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!


Le zicea fratii Petreush, ca erau unii, niste frati cu numele asta, cintareti de muzica populara si erau slabi ca niste tziri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne45 spune:

Vad ca adeptele pietei tot vorbesc de rosii , dovlecei , castraveti etc.-da aveti dreptate ca sunt mai ieftine pe timp de vara , dar ce faceti la iarna ? Nu-mi spuneti ca le puneti la murat -eu nu as putea sa-i dau copilului muraturi .
Si am observat ca in piata -cel putin aici unde stau eu -sunt mai scumpe produsele decat in supermarket, asa ca eu aleg intotdeauna fructele si legumele de sezon si in perioada iernii folosesc produsele congelate care sunt la fel de bune ca si cele proaspete si aleg intotdeauna produsele mai scumpe si productie autohtona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anne45

Vad ca adeptele pietei tot vorbesc de rosii , dovlecei , castraveti etc.-da aveti dreptate ca sunt mai ieftine pe timp de vara , dar ce faceti la iarna ? Nu-mi spuneti ca le puneti la murat -eu nu as putea sa-i dau copilului muraturi .
Si am observat ca in piata -cel putin aici unde stau eu -sunt mai scumpe produsele decat in supermarket, asa ca eu aleg intotdeauna fructele si legumele de sezon si in perioada iernii folosesc produsele congelate care sunt la fel de bune ca si cele proaspete si aleg intotdeauna produsele mai scumpe si productie autohtona.



mami de Giuliano


https://picasaweb.google.com/102421590206055963392/17Maggio2012FotoOlmedo




Eu congelez: dovlecei, morcovi, ardei, conopida, mazare, fasole, vinete,ciuperci, fix la fel cum sunt acele legume din pungile de la supermarket, uneori in pungute chiar amestecate ca acelea sau cu legume separat.
Ca fructe, in congelator : visine
Plus imi pun suc de rosii clasic, suc de rosii cu ardei capia si morcovi, frunze de tarhon ( iese ca un ketchup), zarzavat de ciorba in camara pentru iarna.Si ceva dulceturi si compoturi.

Nu imi ajung chiar toata iarna dar ma scutesc o buna parte de ea de astfel de cumparaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Eu pun si rosii la congelator. Pungute cam de 1kg. Uneori si 3-4 rosii da un gust extrem de bun ciorbelor iarna.
Si eu pun ca si Lala...numai ca eu le pun si folosesc si vara...
Adica i-au morcovi azi... ii curat, spal, ii dau prin razatoare si ii pun la congelator...
avand copilul mic am invatat ca in felul asta pun oala pe foc mult mai repede decat daca stau sa le curat pe toate atunci.
Tot asa am pregatit si ardeiul gras, patrunjel, pastarnac, telina... tot ce trebuie. Doar ceapa, cartofii le transez pe loc.
Restul ... taca-paca cu ochii pe micut.

+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Nu. Nu gresesc
de asta acum iti spun ca atunci cand Histamina a spus ca ea a trait din 300 lei/luna, efectiv mi s-a facut rusine...
Atat am reusit sa cheltuim luna asta...si cea trecuta, si cealalta...
cam de cand sotul a inceput cel de-al 2 le-a job...din aprilie...
bine...luna asta am mai facut cate ceva pt iarna... dar mereu ma invart cam in aceasi suma sincera sa fiu...


+27


pana aici am ajuns cu cititul, asa ca nu stiu ce ti s-a mai raspuns
cheltui toti acei bani pentru ca ii ai, asta e raspunsul si ii ai in mod curent, nu trebuie sa iti faci niciodata socotelile, nu iti pui problema ca daca sari calul luna asta luna viitoare nu ai
cum se poate trai cu banii astia? cu greu, de nevoie
stii cate poti sa faci cu minim de bani cand nu ai incotro?
zi mersi ca ai incotro!

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput