300 lei

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Histamina...9 leix30 zile=270 nu iese...25x15...=275...nu iese.....



Daca citesti cu atentie vezi ca in cei 300 nu era inclusa mancarea copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

aoleu, uitaram de faimoasele paste cu sos de rosii, stiu ca s-a dezbatut aprig la un subiect pe marginea acestui fel de mancare .
era o glumita, da ?

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


HI hi hi.....eu la ziua de carbohidrati asta tre` sa mananc....mi-e pofta de niste paste clasice...da` nu e voie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu,Ramonika..eu ziceam ca prepelitele sunt prea mici pentru sotul Elei,si ar cheltui la cat mananca el mai mult de 300 ron...adica de cat e titlul subiectului....
La Histamina nu fac referire..o admir daca poate sa se descurce asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Frumos subiect, m-ati distrat tare. Eu i-am zis sotului asta iarna "daca nu am ajuns sa punem painea la inmuiat pe oala cu aburi, suntem inca bine" ( cred ca stiti cum se fragezea painea pe vremuri ) si mai faceam comparatia cu foamea din vremurile studentiei din camin ( evident, fara copii, doar burtile noastre :) ).
Acum, semnul saraciei la noi a fost cand luam cate un fruct fix pentru copii, ba uneori il dadeam in doua sa manance amandoi. Deci, clar, cand nu am fructe pe masa, din punctul meu de vedere este de rau, dar se poate si mult mai rau.

Si la noi, lista de cumparaturi si fara copil in hypermarket, ne-a scos jumate din cheltuielile in plus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Histamina...9 leix30 zile=270 nu iese...25x15...=275...nu iese.....

Sotul din dotarea Elei e mai voinic decat shtrumful tau....din ce a povestit ea..nu-l vad cu o prepelita in fata decat ca sa se mire...."de cand papam porumbei,iubito?"

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."



asa e Mada.
Cumpar si eu gaini, pui sau branza de la tara insa nu ma pot duce mereu ca dau pe drum 200+ ce mai i-au la aia batrani...
Din cauza asta carnea de tara e exclusiv a copilului.

+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Acum ceva timp sotul meu imi tot spunea ca pulpele de pui pe care eu le cumpar sunt cam mici si sa incerc sa gasesc unele mai mari.
asa ca uite-ma pe mine in supermarket cautand pulpe mari...
pana ce le-am gasit pe alea de curcan.
eu nu am cumparat si nici gatit curcan pana la baiat si lui i-am dat piept de curacan, asa ca pulpele le-am facut la cuptor ca pe cele de pui cum m-am priceput...
In timp ce mancam noi, eu am vazut ca sunt mai atoase asa si zic in sinea mea, hopa cred ca trebuia sa le las mai mult...dar nu am zis nimic
El a mancat, dar dupa ce a terminat imi spune ... sa nu mai cumperi pui de`asta ca nu e bun de nimic!
Asa s-a hotarat el ca nu tot ce e mare e musai si bun.

+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Acum ceva timp sotul meu imi tot spunea ca pulpele de pui pe care eu le cumpar sunt cam mici si sa incerc sa gasesc unele mai mari.
asa ca uite-ma pe mine in supermarket cautand pulpe mari...
pana ce le-am gasit pe alea de curcan.
eu nu am cumparat si nici gatit curcan pana la baiat si lui i-am dat piept de curacan, asa ca pulpele le-am facut la cuptor ca pe cele de pui cum m-am priceput...
In timp ce mancam noi, eu am vazut ca sunt mai atoase asa si zic in sinea mea, hopa cred ca trebuia sa le las mai mult...dar nu am zis nimic
El a mancat, dar dupa ce a terminat imi spune ... sa nu mai cumperi pui de`asta ca nu e bun de nimic!
Asa s-a hotarat el ca nu tot ce e mare e musai si bun.

+27


Ela de mult nu am ras asa....uite, curcanul se gateste cu o ora mai mult la cuptor si inveleste tava in hartie de copt....eu folosesc curcan dar doar pentru Eva.....





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Interesant subiectul . Cum eu sunt cu lista de cumparaturi si tin contul la cheltuieli..chiar ma intrebam la un moment dat daca noi cheltuim mult pe mancare.

In medie ptr mine , sot si copil cheltuim intre 370 -500 euro pe luna. maximul de 500 l-am atins cand am mai avut musafiri sau am dat o mica petrecere. Nu mancam f mult , nu suntem genul de familie care mananca doua feluri ci unul si bun ( cand merg la mama si ma ia cu ciorba si ardei umpluti nu reusesc sa termin caci m-am dezobisnuit sa mananc mult odata..).

daca la cantitate nu exageram la calitate tin destul de mult asa ca atunci cand am incercat sa facem economie si am luat produse mai ieftine nu ne-au placut si am ramas la principiul putin da bun

Imi amintesc ca in trecut cand eram singura si abia ma angajasem in Bucuresti am cheltuit ultimii bani pe o rochita de firma dar am platit moftul mancand o saptamana doar orez fiert. cred ca mai aveam ceva de genul 12 lei in buzunar. Ce ma amuz cand imi amintesc timpurile acelea!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Eu stiu ca aveam bonuri in val de vreo 180 de lei, pe langa asta imi mai cumparau si ai mei mancare, si prietenul meu. PT. 2 pers. Inc onditiile in care tot ce gateam erau paste cu diverse sosuri, peste la cuptor cu legume/cartofi, pui si din cand in cand gratare pt prietenul meu.
300 de lei iti ajung daca mananci doar paine, cartofi, apa o iei de la o fantana, sucuri nu, ca sunt prea scumpe, branzeturi nu f des.





Hai ma Xio ca nu bea nimeni apa de la robinet...zau asa....
Cred si eu daca te apuci de cumparat salamuri si branzeturi de alea din comert.....non stop...
Eu de exemplu beau numai Borsec....Eva apa plata,astea din comert(branza si salamurisunt atat de sarate ca fac tensiune....nu merita banii...)..daca ai sti tu ce contin....hi hi...nu te-ai mai atinge de ele....aracet in branza..sa vezi cum se usuca daca pica putin pe masa....de ce crezi ca nu am ajuns niciodata la doctor?

Mai bine ii cumpar carti ,jucarii copilului,o ducin excursii si-i fac piept de curcan la gratar,ciorbita ,friptura la cuptor,....dulciuri de casa.....

Nu e chiar asa....
Probabil trebuie sa-i multumesc lui Dumnezeu ca sunt genul ala de om care a tusit odata in viata si a facut febra tot odata.....la 3 ani....

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."



Eumada, in primul rand ca sunt multi care beau apa de la robinet.
In al doilea rand, nu ams cris de robinet ci de FANTANA/POMPA, cum vrei sa ii spui. Este o constructie mica din ciment pe care o gasesti in multe zone, pe strada, are un perete si din ele iese un robinet. Aia este o fantana forata special ca sa iei apa potabila de acolo.



Eu nu mananc carne, nu MAI mananc, o sa mananc doar peste din cand in cand.Branza o cumpar din piata, de la ciobani.O cumpara bunica-mea, ca e prea scumpa.
Nu stiu unde am zis de mezeluri, asa ca nu prea inteleg restul mesajului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

ce de gospodine pe aici!

tre sa recunosc ca arunc destula mancare. azi am dat la gunoi mancare cam de trei euro. de prin frigider ce era expirat, sau incepute si uitate. de fel sunt atenta la ce cumparam, insa cand mergem cu copii la cumparaturi.... au si ei drepturile lor.

cred ca un buget prestabilit pro-saptamana, plus inspectarea frigiderului inainte de a merge la cumparaturi, scuteste pe oricine de bani cheltuiti aiurea.



Mergi la inceput