300 lei

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Ela si eu am mereu si in timpul verii in congelator, ca si iarna, asa m-am obisnuit

M-am referit ca nu imi ajung toata iarna sucurile, dulceturile, compoturile.

Legume am insa in permanenta in congelator.
Rosii nu am pus, mi-ai dat o idee, o sa incerc.
Mai pun spanac, loboda, diverse ierburi aromate, ardei si dovlecei gata "scobiti" pentru umplut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui ingridnen

hei, dar tigarile, cu alea cum ramane ??
Una bucata pachet pe zi...si iaca, s-au dus 300 RON pe luna, cel putin..

Ingrid si Cristi 9 ani


Bine ca m-am lasat de fumat!
Ca asta a fost conditia ca sa iau al doilea caine.
Nu vreau sa fac socoteala cat ma costa cainii!
Cred ca ieseam mai ieftin cu fumatul

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Stiu Carmencat, nu invidiez pe nimeni... nici pe cine are mai mult nici pe cei care o duc mai rau... sunt multumita de viata mea.
Problema e ca mi-ar prinde bine o economie, ca nici nu am bagat de seama cat cheltui pana nu a fost subiectul cu pricina...
e o risipa pe undeva si e tare pacat...

+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Giulia, 300 de ron pe LUNA nu pe saptamana.

Dintr-un pui faci cel putin o ciorba si o mancare. Pentru soti d-astia solizi care presteaza munca fizica minim 12 ore pe zi probabil asta inseamna necesarul pentru o zi nu pentru cateva zile. Dar dintr-un pui poti face cel putin doua feluri de mancare. Fara sa fie comunist, dimpotriva, ca in comunism erau doi la punga si le zicea fratii "printre usi" ca erau asa stravezii ca incapeau intre toc si usa.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!


Le zicea fratii Petreush, ca erau unii, niste frati cu numele asta, cintareti de muzica populara si erau slabi ca niste tziri


Eu nu imi amintesc asa, intr-adevar era o aluzie la cei doi frati, dar nici aia n-au fost slabi vreodata in amintirile mele. Dar stravezii de slabi erau, puii adica.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Sucul de rosii nu imi ajunge nici mie... desi toamna trecuta am zis ca ramane pana iarna asta dar sa dus tare repede. de asta mai pun mereu niste rosii in congelator (fac o supa de rosii buna iarna...)
sau rosii cu ardei gras taiate pt ciorba...fac mai multe variante mereu...
la mine congelatorul e numai pt legume... carnea o tin in congelatorul ala mic de la frigider
Asta ne-a ajutat enorm asta iarna cand a fost mai greu...

+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Ela...eu te inteleg perfect deoarece am fost in situatia ta pana acum 2 ani. Cum spunea cineva, nevoia este cel mai bun profesor.
Am fost nevoita sa scad cheltuielile, noi suntem 4 in casa, considerabil.

Am ajuns la varianta lista, iau in general fix ce am nevoie azi, la capitolul mancare gen mezeluri, iaurturi, lapte, branza, carne . Nu imi place carnea congelata asa ca prefer varianta asta mai bine, in congelator am doar urgente de tip 3 fripturi, 3 aripi de curcan, 2 pulpe, un minim in cazul in care nu am ceva proaspat pentru copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Dar unde va incap atatea legume in congelator? Hmmm, al meu are trei sertare dar nu imi incap in el cat as vrea sa pun.
Aaaa, stai ca acum am citit, ai congelator dedicat pentru pus legume. Dap, eu nu am spatiu sa pun si congelator pe langa frigider.
Si cu toate pregatirile astea, cu legume si fructe luate de la piata chiar nu inteleg pe ce cheltui tu 3000 de lei pe luna exculsiv pentru mancare. Am banuiala ca nici tu nu stii Ia si scrie ca in doua luni maxim te edifici. Gandeste-te cati bani o sa-ti ramana dupa

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Dar unde va incap atatea legume in congelator? Hmmm, al meu are trei sertare dar nu imi incap in el cat as vrea sa pun.
Aaaa, stai ca acum am citit, ai congelator dedicat pentru pus legume. Dap, eu nu am spatiu sa pun si congelator pe langa frigider.
Si cu toate pregatirile astea, cu legume si fructe luate de la piata chiar nu inteleg pe ce cheltui tu 3000 de lei pe luna exculsiv pentru mancare. Am banuiala ca nici tu nu stii Ia si scrie ca in doua luni maxim te edifici. Gandeste-te cati bani o sa-ti ramana dupa

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!


e da! cum bine zicea cineva mai sus... te intinzi cat e plapuma...
daca nu o fi mancarea ...gasesc eu altceva

+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Iti spun eu in ce ar tb investit: concedii frumoase cu famiia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Reparatii la casa ...
ca tot timpul se gaseste ceva de facut.
Nu prea ma indur sa plec in co... plec daca e o zi sau 2 maxim...
copilul e mic.. casa nu e inca gata... sunt multe de facut.

+27

Mergi la inceput