300 lei

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

teoretic nu este imposibil sa te incadrezi in cei 300 lei/luna, cu conditia sa renunti la orice intra la categoria "ne putem lipsi momentan/de tot" si sa incerci sa te aprovizionezi si din alte surse, nu totul din supermarket.

si, asa cum a scris si histamina, sa ai camara si congelatorul pline cu provizii facute din toamna (carne, conserve, dulceturi, compot, sos tomate, legume, etc). daca proviziile sunt "de la tara", din gospodaria parintilor/bunicilor/rudelor, sunt gratis sau foarte ieftine, in comparatie cu pretul de la piata/din magazine.

lista de cumparaturi e sfanta atunci cand ai buget limitat, te orientezi si la promotiile din magazine pentru a cumpara anumite produse la cel mai avantajos pret.

mancarea gatita aduce cele mai mari economii la bugetul alocat mancarii, pentru ca dintr-un pui mare de ex. se pot gati 2-3 feluri de mancare pentru o saptamana, suficient sa sature 2-3 persoane. ca nu le place tuturor sa pape mancare gatita, sau nu le place sa manance 2-3 zile aceleasi feluri de mancare...asta e, cand nu ai de unde, iti pui pofta in cui si te multumesti cu ce poti pune pe masa, important e sa nu ramai flamand, nu cu pofta nesatisfacuta, ca sa zic asa.
la fel se poate proceda in cazul dulciurilor, sa fie inlocuite cu prajituri facute in casa, clatite, gogosi.

in privinta tigarilor, reiau aici sfatul de la alt subiect : investiti intr-o tigara electronica si in scurt timp veti putea renunta total la acest viciu. sunt cateva fete aici pe DC care au reusit acest lucru. investitia initiala in tigara electronica va fi recuperata integral chiar in prima luna de renuntat la fumatul tigarilor normale.




mai Corina parca ai fi maica-mea cu puiul asta comunist din care faceti 3 feluri de mancare!
spune-mi si mie care sunt felurile alea 3 care sa sature 2 adulti din care unul de 1.90/100kg care munceste zilnic cel putin 12 ore!

+27


eee, pai n-am luat in calcul statura si programul de lucru

vorbeam asa, la modul general.

pai, daca puiul are 2 kg sau mai mult, se poate transa si se pot mesteri din el urmatoarele feluri de mancare :

ciorba de pui, in care se vor folosi aripioarele, spatele, eventual si gatul.
varianta economica - supa de galuste, iar carnea fiarta se poate folosi pentru felul 2.

pieptul se poate folosi pentru cateva snitele si/sau chiftelute, care se pot papa in combinatie cu piure, orez cu legume, cartofi prajiti, samd sau se pot face ardei umpluti.

pulpele superioare si inferioare se pot folosi la o mancarica pentru felul 2, gen mazare/fasole verde/orez.

iata, au iesit mai mult de 3 variante posibile de mancare dintr-un singur pui zdravan.

varianta economica este folosirea tacamurilor de pui, exista si acum, sau sunt pachete cu bucati pentru supa/ciorba, pretul este muuult mai mic decat pretul/kg pentru puiul intreg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

mea culpaeu am inteles 300 ron/sapt...aoleu, 300 ron pe luna??? nu stiu cum m-as descurca, jur
si eu transez puiul si fac mai multe feluri de mancare din el.
dar tot nu reusesc sa pricep cum sa imi ajunga 300 ron/luna - asta strict pe mancare pt cate persoane?


Diplomatia e arta prin care vorbesti frumos cu un câine rau, pana gasesti o bata cu care sa te aperi.

"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Pentru doua persoane, a scris Histamina cateva pagini in urma cum gestiona 300 de lei pe luna si ii dau dreptate.


www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

2 persoane
cu 800 de lei cred ca poti manca clasa lux.dar nu cred ca ai nevoie chiar de atat.
300 de de criza-subzistenta,dar,da,se poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Am inteles cu puiul...
in special cel comunist... era doar o formula de exprimare...
m-a zapacit maica-mea cu puiul ei si 3 feluri de mancare.
toata lumea imi atrage atentia ca cheltui prea mult pe mancare
si maica-mea si soacra-mea...pana si sotul care daca tai pulpa in 2 cand o pun in mancare intreaba repede: da` ce suntem iar saraci?!"


+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Am inteles cu puiul...
in special cel comunist... era doar o formula de exprimare...
m-a zapacit maica-mea cu puiul ei si 3 feluri de mancare.
toata lumea imi atrage atentia ca cheltui prea mult pe mancare
si maica-mea si soacra-mea...pana si sotul care daca tai pulpa in 2 cand o pun in mancare intreaba repede: da` ce suntem iar saraci?!"


+27




Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

La noi "semnalul" de saracie este hartia igienica!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

daca as fi nevoita probabil ca as reusi,nevoia de invata...cred e cea mai buna profesoara
daca altii pot inseamna ca se poate, nu e ceva imposibil...


Diplomatia e arta prin care vorbesti frumos cu un câine rau, pana gasesti o bata cu care sa te aperi.

"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

noi castigam decent,dar tratamentele sunt fff scumpe.

eu ma mir la coada, in supermarketuri.
Doamne,cat se cheltuie pe 'plastice": mezeluri,branzeturi topite, sosuri gata preparate,dulciuri gata facute.adica niste e-uri bine regulate .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ela,pentru ca stiu ca esti fata faina,o sa-mi permit o gluma...cand mai zice sotul tau asa,zi si tu"mai iubirea mea,sau cum ii spui tu,mancam sa tarim nu traim sa mancam..."...daca-mi permiti sa-ti spun,voi nu cheltuiti...risipiti banii....nu cred ca bogatia sau saracia se masoara in cat pui in oala....uite,unul din clientii mei desi si-ar permite sa manace numai din comert,baga bani in curci,pui,gradina de legume.....gaini...a cheltuit mult pregatind chestii din alea unde stau pasarile....si se mandreste ca-si afuma singur pieptul de curcan....mai sa vezi ce pastrama face.....ne batem la el care sa ia o bucata.....

Ia tu fraiele in maini ..nu zice nimeni sa-l tii flamand....si vezi,nu cumva undeva ceva se arunca?

Mergi la inceput