300 lei

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

eu am facut un calcul pe luna mai si mi-a dat cam asa:
-cheltuieli de bloc, telefon, net, curent, gaz plus rata de 200 euro: 1770 ron
- alimente - 1138 ron (carne 190 ron, lactate 204 ron, legume+fructe 401 ron) plus restul de paine, zahar, ulei etc.
- bijuterii, cosmetice, haine - 415 ron
- medicamente, consultatii la dr - 217 ron
- vicii - 663 ron (doi fumatori plus bere, cafea, suc)

un calcul simplu ar fi un total de 4203 ron. si mai sunt cheltuielile legate de timpul liber de ex pe care nu le-am mai trecut aici, dar exista in lista, cadouri si doua animalute in intretinere

daca iau strict mancarea cu totalul de 1138 ron si imparta la 4r sapt imi da 284.5 ron, deci 300 ron/sapt. inseamna ca se poate, nu? si noi suntem 3 adulti si un copil in casa (sotul meu e pe cheltuiala separata in strainatate)
si eu trebuie sa invat sa draia o pauzasc mai bine banutii pt ca uneori am impresia ca imi scapa printre degete. nu reusesc sa pun deoparte nimic.







Diplomatia e arta prin care vorbesti frumos cu un câine rau, pana gasesti o bata cu care sa te aperi.

"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Hai ma Xio ca nu bea nimeni apa de la robinet...zau asa....



ba da, noi!


Diplomatia e arta prin care vorbesti frumos cu un câine rau, pana gasesti o bata cu care sa te aperi.

"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Hai ma Xio ca nu bea nimeni apa de la robinet...zau asa....



ba da, noi!


Diplomatia e arta prin care vorbesti frumos cu un câine rau, pana gasesti o bata cu care sa te aperi.

"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."




Cum nu ? Si noi , stem in BH si aici apa este buna de baut .



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Monica70 Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

teoretic nu este imposibil sa te incadrezi in cei 300 lei/luna, cu conditia sa renunti la orice intra la categoria "ne putem lipsi momentan/de tot" si sa incerci sa te aprovizionezi si din alte surse, nu totul din supermarket.

si, asa cum a scris si histamina, sa ai camara si congelatorul pline cu provizii facute din toamna (carne, conserve, dulceturi, compot, sos tomate, legume, etc). daca proviziile sunt "de la tara", din gospodaria parintilor/bunicilor/rudelor, sunt gratis sau foarte ieftine, in comparatie cu pretul de la piata/din magazine.

lista de cumparaturi e sfanta atunci cand ai buget limitat, te orientezi si la promotiile din magazine pentru a cumpara anumite produse la cel mai avantajos pret.

mancarea gatita aduce cele mai mari economii la bugetul alocat mancarii, pentru ca dintr-un pui mare de ex. se pot gati 2-3 feluri de mancare pentru o saptamana, suficient sa sature 2-3 persoane. ca nu le place tuturor sa pape mancare gatita, sau nu le place sa manance 2-3 zile aceleasi feluri de mancare...asta e, cand nu ai de unde, iti pui pofta in cui si te multumesti cu ce poti pune pe masa, important e sa nu ramai flamand, nu cu pofta nesatisfacuta, ca sa zic asa.
la fel se poate proceda in cazul dulciurilor, sa fie inlocuite cu prajituri facute in casa, clatite, gogosi.

in privinta tigarilor, reiau aici sfatul de la alt subiect : investiti intr-o tigara electronica si in scurt timp veti putea renunta total la acest viciu. sunt cateva fete aici pe DC care au reusit acest lucru. investitia initiala in tigara electronica va fi recuperata integral chiar in prima luna de renuntat la fumatul tigarilor normale.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


mai Corina parca ai fi maica-mea cu puiul asta comunist din care faceti 3 feluri de mancare!
spune-mi si mie care sunt felurile alea 3 care sa sature 2 adulti din care unul de 1.90/100kg care munceste zilnic cel putin 12 ore!

+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

fetelor da' voi mancarea aruncata pe diverse motive o luati in calcul!?..ca si aia tot bani inseamna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

eu am inteles ca era vorba de 300 RON pe luna, nu pe saptamana

adica 10 Ron pe zi pt trei persoane...adica 3 Ron pe zi de persoana pt mancare ..egal trei iaurturi.

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

calcul era de 300 ron/luna.
un pui (de tara la mine) 25 de ron
cirobita cu legume multe multe si tacamurile de la pui
mancarica de cartofi cu marar si carnita rezultata din pulpe si pipt/pilaf sarbesc/mazare cu pui/sarmalute cu carnea d epui tocata si amestecata cu orez.depinde de timp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Giulia, 300 de ron pe LUNA nu pe saptamana.

Dintr-un pui faci cel putin o ciorba si o mancare. Pentru soti d-astia solizi care presteaza munca fizica minim 12 ore pe zi probabil asta inseamna necesarul pentru o zi nu pentru cateva zile. Dar dintr-un pui poti face cel putin doua feluri de mancare. Fara sa fie comunist, dimpotriva, ca in comunism erau doi la punga si le zicea fratii "printre usi" ca erau asa stravezii ca incapeau intre toc si usa.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Si eu fac dintr un pui 3 feluri si nu m am gandit ca as fi comunista...
Pe dos+spate+aripi fac supa cu legume si galusti de gris, pe copanele si pulpe fac o tocanita cu smantana langa paste sau mazare si din pieptul de pui fac snitele cu cereale de porum si pireu :D Si gata :D



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Monica70 Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Giulia,fiecare isi stie prioritatile......
Insa daca tu recunosti ca iti scapa printre degete....
Eu nu stiu preturile cam la nimic..,recunosc dar nu radeti.....am aruncat cremele si gomajele de'firma" pe care le foloseam...si am trecut pe..cafea...jur,in loc de chestia aia cu miniparticule de la Eucerin folosesc zatul cafelei......la fel pentru corp,il amestec cu unt de cacao...si iese minunat....sapun iau ceva natural.....am pe cineva care face pentru export.....
Nu ma arunc la cosmetice scumpe, dau dependenta tenului...si trebuie sa le foloseti permanent..pline de chimicale....am descoperit farmecul produselor bio....fond de ten sipudra am...din afara dar folosesc rar...nu-i nevoie...
Insa eu fiind de meserie contabil,calculez rapid avantaj/dezavantaj..pret calitate.efect...citesc etichete(carcotasa,de eu gasesc pete si in soare)...si niciodata nu raman fara bani sau tot timpul am....si am si de toate,cu brio....

(Off topic..mai fetelor daca ati sti ce minuni face zatul de cafea sau taratele.....sau uleiurile esentiale...mi-am distrus unghiile de la gel sioja.... se rup si se exfoliaza...trec pe ulei de masline,jur.)



Mergi la inceput