300 lei

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Eu stiu ca aveam bonuri in val de vreo 180 de lei, pe langa asta imi mai cumparau si ai mei mancare, si prietenul meu. PT. 2 pers. Inc onditiile in care tot ce gateam erau paste cu diverse sosuri, peste la cuptor cu legume/cartofi, pui si din cand in cand gratare pt prietenul meu.
300 de lei iti ajung daca mananci doar paine, cartofi, apa o iei de la o fantana, sucuri nu, ca sunt prea scumpe, branzeturi nu f des.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Ela, cu lista si putina organizare, v-ar ajunge si bani de amenajat baia! Noi ne termoizolam apartamentul luna aceasta (2500 ron) si mai si botezam (3000 ron). La mancarea copilului nu fac rabat, eu mai putin si oricum tin post, sotul isi face de mancare singurel.


Si da, punem o gramada de conserve pt iarna: gemuri, dulceturi, bulion, zacusca, muraturi etc. etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Mie sila de contabilitate...
atata contabilitate am facut asta iarna cand ne-am trezit cu ditamai facturile, noi mutati de la confortul apt la curte, incat cred ca apoi am cam dat buzna in magazine...
asta e singura mea explicatie logica.
poate e timpul intradevar sa ma reorganizez ca altfel nu ma vad bine mai ales ca si trebuie sa nasc in toamna...

+27


Fata babii,sunt sigura ca pui multe nimicuri...pune de acasa ce ai de luat(nu e o rusine,stai linistita)si atat.Piata e ieftina...
Stii discutam cand cu campania de Craciun cu o prietena din Bucuresti...i-am explicat ce si cum am luat..la fel ea zicea ca e ingrozita ca de banii pentru campanie..nu o sa pot lua multe..am linistit-o spunandu-i ca ma pricep la de astea...si a recunoscut ca da,am dreptate si ma ia cu ea cand m-o prinde..sa-i arat cum fac.

Ia pune tu manutele alea doua si scrie,dupa ce te gandesti pentru maine exact ce ai nevoie...ce mai ai in frigider si ce ai nevoie.Pune pe lista si socoteste.Si ia cu tine exact cat ai nevoie,plus ceva pentru puiut(eu am tot timpul bani separat pentru ea).N-o fi foc odata.
Hi hi....daca izbutesti sa cheltui 80 ron inloc de 100 ia-ti o pereche de bikini pentru gravide....sau o bratara de la Melimeloe...sau o crema de calcaie...sau un ruj de vara..nu zic ca nu ai,dar face bine...sau fixeaza-ti o suma si spune-tui ca atata ai...diferenta...pana la ..sa zicem 100 ron pune-o la pusculita...
Da,asta e...uite dau exemplu....maine sa zicem ca iti iei cu tine 150 ron.....in loc sa faci praf tot,incadreaza-te cu necesarul la 100(poti lua carne si legume pentru doua-trei zile)...diferenta (ia numai ce ai nevoie,repet)pune-o intr-opusculita ceva...fa faza asta de cate ori te duci la cumparaturi.....
Vezi cam cat ai strans intr-o luna.....bag mana in foc ca-ti iese de plinuri la doua masini.....hi hi...serios vorbesc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

la mine nu-i ieftina deloc piata... unde vedeti voi rosii cu 1 Ron pe kg, vreau si eu ?
La mine, cele de 2,5 RON deja sant gata facute bulion... daca vrei rosii mai ca lumea sa le poti taia pt salata, sub 3.5 - 4 Ron nu scapi...

Cu liste umblu si eu, de mult, facute in Excel cu suma totala la final...incerc sa mai reduc din produse, dar nu prea reusesc, ce-i drept.
La noi se consuma cam tot ce cumpar, nu arunc mancare. Paine mai ramane uneori, pe asta o dau unei vecine, care are gaini

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

teoretic nu este imposibil sa te incadrezi in cei 300 lei/luna, cu conditia sa renunti la orice intra la categoria "ne putem lipsi momentan/de tot" si sa incerci sa te aprovizionezi si din alte surse, nu totul din supermarket.

si, asa cum a scris si histamina, sa ai camara si congelatorul pline cu provizii facute din toamna (carne, conserve, dulceturi, compot, sos tomate, legume, etc). daca proviziile sunt "de la tara", din gospodaria parintilor/bunicilor/rudelor, sunt gratis sau foarte ieftine, in comparatie cu pretul de la piata/din magazine.

lista de cumparaturi e sfanta atunci cand ai buget limitat, te orientezi si la promotiile din magazine pentru a cumpara anumite produse la cel mai avantajos pret.

mancarea gatita aduce cele mai mari economii la bugetul alocat mancarii, pentru ca dintr-un pui mare de ex. se pot gati 2-3 feluri de mancare pentru o saptamana, suficient sa sature 2-3 persoane. ca nu le place tuturor sa pape mancare gatita, sau nu le place sa manance 2-3 zile aceleasi feluri de mancare...asta e, cand nu ai de unde, iti pui pofta in cui si te multumesti cu ce poti pune pe masa, important e sa nu ramai flamand, nu cu pofta nesatisfacuta, ca sa zic asa.
la fel se poate proceda in cazul dulciurilor, sa fie inlocuite cu prajituri facute in casa, clatite, gogosi.

in privinta tigarilor, reiau aici sfatul de la alt subiect : investiti intr-o tigara electronica si in scurt timp veti putea renunta total la acest viciu. sunt cateva fete aici pe DC care au reusit acest lucru. investitia initiala in tigara electronica va fi recuperata integral chiar in prima luna de renuntat la fumatul tigarilor normale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Eu stiu ca aveam bonuri in val de vreo 180 de lei, pe langa asta imi mai cumparau si ai mei mancare, si prietenul meu. PT. 2 pers. Inc onditiile in care tot ce gateam erau paste cu diverse sosuri, peste la cuptor cu legume/cartofi, pui si din cand in cand gratare pt prietenul meu.
300 de lei iti ajung daca mananci doar paine, cartofi, apa o iei de la o fantana, sucuri nu, ca sunt prea scumpe, branzeturi nu f des.


**Fur is for petting***

http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts
http://www.facebook.com/adoptiicaini?ref=ts#!/profile.php?id=100001793812916



Hai ma Xio ca nu bea nimeni apa de la robinet...zau asa....
Cred si eu daca te apuci de cumparat salamuri si branzeturi de alea din comert.....non stop...
Eu de exemplu beau numai Borsec....Eva apa plata,astea din comert(branza si salamurisunt atat de sarate ca fac tensiune....nu merita banii...)..daca ai sti tu ce contin....hi hi...nu te-ai mai atinge de ele....aracet in branza..sa vezi cum se usuca daca pica putin pe masa....de ce crezi ca nu am ajuns niciodata la doctor?

Mai bine ii cumpar carti ,jucarii copilului,o ducin excursii si-i fac piept de curcan la gratar,ciorbita ,friptura la cuptor,....dulciuri de casa.....

Nu e chiar asa....
Probabil trebuie sa-i multumesc lui Dumnezeu ca sunt genul ala de om care a tusit odata in viata si a facut febra tot odata.....la 3 ani....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui ingridnen

la mine nu-i ieftina deloc piata... unde vedeti voi rosii cu 1 Ron pe kg, vreau si eu ?
La mine, cele de 2,5 RON deja sant gata facute bulion... daca vrei rosii mai ca lumea sa le poti taia pt salata, sub 3.5 - 4 Ron nu scapi...

Cu liste umblu si eu, de mult, facute in Excel cu suma totala la final...incerc sa mai reduc din produse, dar nu prea reusesc, ce-i drept.
La noi se consuma cam tot ce cumpar, nu arunc mancare. Paine mai ramane uneori, pe asta o dau unei vecine, care are gaini

Ingrid si Cristi 9 ani


Pai,si nu-ti da oua la schimb? Ia fa un apropou.
Eu asa fac cu maica-mea: ii duc resturi de paine si vine cu oua proaspete ptr Alex.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

si inca ceva
pachetul pt job il fac intotdeauna de acasa.nu cu mezeluri.
nu consumam mezeluri, sucuri carbogazoase, nu fumam, nu luam dulciuri din comert,le fac in casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

si inca ceva
pachetul pt job il fac intotdeauna de acasa.nu cu mezeluri.
nu consumam mezeluri, sucuri carbogazoase, nu fumam, nu luam dulciuri din comert,le fac in casa.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


Hai ca dam in altele dar trebuie sa te intreb: daca nu mancati mezeluri ce pui la pachet?

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cresus spune:

histamina,
Daca la job nu comanzi mancare, nu fumezi, nu iei sucuri, nu mananci dulciuri si banuiesc ca sunt mai multe nimicuri pe care nu le cumperi in afara de acestea , dar nici asa nu inteleg cum poti cheltui doar o suma asa mica pe mancare...

Mergi la inceput