300 lei

Raspunsuri - Pagina 54

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Pai lu` musiu i se pare putin.....si mai ca peste doua zile iar ma pune la bucatarie.......da` s-o creada el....
Pare mult?Dar sunt cantitati mici,nu oale..asa de doua trei portii fiecare.

Multe feluri dar in cantitate mica...
Inseamna ca dac e mult eu fac risipa nu gluma....?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Nu-i risipa,nu poti s-o nimeresti mereu ,ca nu esti Nostradamus sa sti cat va manca fiecare !Se mai intampla!

Mami de Albert-Damian si de Alma-Daphne


Acestia suntem http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=2d8e9adad03c7f51d38832&utm_source=otm&utm_medium=text_url

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

La DM se gaseste pasta de dinti Kingfisher cu aloe, nu are prostii in ea, nu are fluor (ai mei copii iau Zymafluor), costa aprox. 25 sau 28 lei, nu mai stiu exact dar are 100 ml, unui copil ii ajunge f mult timp.

Gel de dus tot de la DM, ori Nivea sensitive fara parabeni, ori facut in casa de catre o prietena (de la ea iau si sapunuri naturale excelente).

Si eu congelez tot ce pot, ori pun in borcan. Daca as avea mai mult spatiu pt. depozitat si o lada frigorifica...
Duminica am fost pana la Campulung, de la Voinesti incolo era plin de mere, pere, catina si afine. Am luat afine (am facut cateva borcanele de dulceata, e f buna in caz de diaree, am si congelat un pic), catina (am pus-o in borcan cu miere poliflora), merele si perele erau abia culese, nu sunt f mari, au pete pe ele dar sunt extrem de gustoase. Imi pare rau ca nu am unde sa le tin, as fi luat cateva ladite.

Fructe, legume, pasari, oua luam de la tara, avem noroc de curtea bunicii, acolo am crescut si curcani, carne luam de prin vecini cand taie vreunul purcel/vitel, o portionez si congelez.
Conserve fac tot acolo si iau la 2-3 saptamani cat sa-mi ajunga.
In mai am fost la munte, la Pestera, am luat cateva rotite de cas proaspat si l-am pus in congelator, am vazut ca tine f bine. Am dat 50 lei pe aproape 5 kg. Din pacate e atat de bun incat s-a terminat .
Restul luam din magazin, de obicei din Auchan ( e aproape de noi) sau Lidl. Dar sunt produse pe care le iau special din alte parti (de ex. Alex a folosit scutece din Kaufland, cele cu iepurasi, au fost f bune si mult mai ieftine ca Pampers).

Haine iau din afara, mai ieftine ca la noi si mult mai bune. Mai am noroc de o prietena cu magazine SH, aduce si f.f. multe haine noi si o data pe sezon ma duc la ea (din pacate magazinele nu sunt in Bucuresti).

La mine timpul e f limitat si fara organizare n-as reusi nimic, gatesc zilnic dar repede si sanatos, zic eu. Cand fac sarmale, de ex, fac multe daca tot ma apuc de ele si le congelez, mai scot cand se cere si sunt gustoase.
La magazin merg cu lista si iau cat sa-mi ajunga toate pt. 3-4 saptamani, astfel incat sa calcam cat mai rar pe acolo. Meniul nu-l planific, am incercat dar nu merge. Mancare nu ramane de aruncat.

Acum abia mi-am revenit dupa ultima nastere si astept sa treaca si botezul fetitei ca sa ma apuc de pus legume pt. iarna, deja se apropie toamna cu pasi mari, incepem scoala, gradinita si nu mai putem ajunge la tara prea des.

O mare parte din venituri se duce pe facturi si utilitati (mai mult iarna), dar cu o buna organizare reusesc sa ma descurc cu o suma nu f mare. Platesc totul la zi, dau indexurile lunar ca sa nu am facturi cu regularizari.

Sunt luni din an cu cheltuieli mai mari (de ex septembrie, decembrie, intre 18.06 si 15.07 am 3 aniversari ale copiilor). Eu cumpar cate ceva in fiecare luna, cand gasesc ceva frumos iau si pun in debara, astfel incat atunci cand vine ocazia e totul pregatit. Am si pt. copii, si pt. aniversarile la care suntem invitati. Pt. Craciun iau din toamna ca sa nu dezechilibrez bugetul in decembrie.

Mi s-a terminat pauza de pranz si am divagat de la discutia despre mancare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
Mi s-a terminat pauza de pranz si am divagat de la discutia despre mancare.

sfaturi bune...
multumim!

+28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Eu am gatit un ostropel de cocos (zeama a ramas pentru vreo supa-ciorba, sa vad de care vrea fii-mea), cu cativa cartofi copti, si o salata de castraveti cu marar. Plus salata de linte cu usturoi pentru diseara, baiatul mananca, fata nu stiu ce va manca, ceva branza probabil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Special pentru inbox:

Sunt bune fish-fingers alea. Carnea este alba si are un gust bun. Ceea ce nu imi place MIE la niciun fish-finger este ca "scoartza" absoarbe ulei.


Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.








Poti sa-i bagi in cuptor, pe o tava cu folie de aluminiu si ii coci fara ulei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Diana, tu cu patru copii mai ai timp de pus conserve ? Ca eu cu unul si nu reusesc sa fac mare lucru...in sfarsit, nu le am cu conserve, gem etc si nici nu se prea mananca la noi.
Uneori mai imi pune mama, dar ii spun sa nu se agite, daca se mananca trei borcane cu gem pe iarna e mult .. zacusca mananc doar eu, ai mei nu se ating.
Na, eu am fost la piata acum si am cheltuit 75 lei pe rosii, vinete, ardei, cartofi, un pepene, 1,5 kg de branza si paine. Si inca 4 bonuri pt carne. Pariu ca pe miercuri nu mai e nimic in frigider
Maine merg la Carrefour, am ditamai lista, valoare totala cca 250 lei.
Am fost si saptamana trecuta, sa nu credeti...
Azi mi-a sosit pe neasteptate si mierea comandata, trebuie sa fac rost de 200 lei s-o platesc.
Ah, si la noi nu se arunca mancare deloc.

Spor la economii..ca eu nu reusesc, cu liste cu tot, mereu intervine ceva neprevazut.

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

chris, si eu as duce-o pe Daria pe deal/munte daca as avea unde. De fapt, am dus-o in "concediu", am mancat toti 3 mure din padure, direct din rug. Eu am fost "capra" cand am fost mica, am batut dealurile/coastele, zmeura, mure, macese, paducel, cotzobrele, alune... Cu cortul nu am fost niciodata, e drept.

Mada, eu am gatit acum paste la cuptor cu rosii decojite si feliate, cu cascaval razalit pe deasupra si condimentate cu oregano si patrunjel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

adra_bell, cum faci lintea cu usturoi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada
...
Azi ii fac de exemplu...pui cu smantana si ardei copti,mazare cu pui,salata de vinete cu maioneza cornulete cu rahat plus ca va manca si somon la cuptor cu sos de nu stiu care ...
Cum sa fac sa nu mai arunc mancarea?

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Fa mai putin!

Mergi la inceput