300 lei

Raspunsuri - Pagina 52

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

andacos, mie imi convine, asta fac dintotdeauna de cand suntem aici. Mama nu se plange. :D La mama am o droaie de chestii, grupate intr-o jumatate de camera. Daca le-as aduce pe toate aici, n-ai mai putea respira. Mie imi place spatiul, nu sa ma ciocnesc de oameni prin casa, sa se intunece camera daca stau doi oameni in ea. Si asa dormitorul nostru e mic si aglomerat, cat sa zic ca are, 20 de m patrati?

Na, e chestie de cum te simti in casa ta, io nu suport aglomeratia de lucruri si oameni.



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.




20mp inseamna cam 5m x 4m, cam atat are o sufragerie de bloc mare
daca ai dormitor de 20mp... la apartament de 2 camere... uaaaaaau!
eu stau la casa si am dormitoarele in medie de 12mp fiecare, si sunt f ok, incape pat, dulap, comoda si mai ramane si o gramada de loc



Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b

Si daca alocatia de ex ar intarzia asa, tot pana prin noiembrie-decembrie asa-i ca te-ai revolta? Aaa, asa nu este posibil, invers insa da.


pfa si liber profesionistii platesc darile periodic (trimestrial sau semestrial) conform legii....nu e cazul sa sarim ca arsi cand auzim ca nu a dat fuga omu' cu banii la fisc in secunda doi dupa ce a primit "salariu"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik


Chris, .

Ela, eu sunt destul de cheltuitoare si imi place enorm sa gatesc.
Sfaturi n-am decit 3 si unul deja ti-a fost dat :
- nu mai gati 2 feluri cu carne, fa numai unul, sau macar unul sa aiba doar simbolic aroma/gust de carne (supa limpede de pui, placintele cu legume cu citeva bucatele de pui, ...)
- cumpara inti carnea si in functie de ce ai gasit ia legumele
- investeste intr-un congelator si cumpara carne mai multa
- sfatul no 4 : citeste carti de bucate si mai ales o Sanda Marin editie veche cu exemple de meniuri.


Mik.


am pus in aplicare deja ideea ta cu 1 fel cu carne, unul fara; foarte buna ideea, mersi

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Si noi cand stateam la ap cam tot atat spatiu aveam. Ce nu purtam puneam in geamantane (sau cutii) si le puneam sus pe sifonier.
desi mama statea la o statie de noi si tot 3 cam singura...
nici nu mi-a trecut prin cap sa le duc la ea...



+28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mai io am doua camere de 20 m2 fiecare una mai mica pe care am largit-o si am facut living + mai e o usa de sticla gen poarta pentru a o separa de bucatarie cam 15m2 ..plus holurile largi...dar nu prea am mobila....daca imi fac ok mobila ramane spatiu cat casa.......
Si avem si noi haine....cat casa.Dar eu ce nu mai port le dau sau le arunc.

Nu tin munti intregi de haine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b

Si daca alocatia de ex ar intarzia asa, tot pana prin noiembrie-decembrie asa-i ca te-ai revolta? Aaa, asa nu este posibil, invers insa da.


Doar in noiembrie se emit deciziile de impunere pentru anul 2011. Eu am vrut sa platesc acum, dar nu se poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Azi am pasit cumparaturile.....am luat doar un
somon 25 ron
paine 3 ron
ardei 1 hg 3 ron
vinete-1 bucata de 1 kil..2.5ron
un fixativ de par(o luna tine)9 ron
bureti vase 3 ron
smantana(o sa incerc si eu aia pilos de care am auzit)..1.50 ron
mazare o punga 3 ron

total cam 50 ron...
.mai nimic nu se vede de altfel...
(ma enerveaza sotul meu cu somonul lui..crapul ii sta in gat sau pastravul.....
Carne am,oua am,lapte am.....orez paste am....rosii am.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

carmencat, nu garantez ca am masurat bine, ca am masurat "din ochi". Nu mi se pare deloc mare.

Iar referitor la munca fizica de care vorbea chris: am crescut intr-un orasel unde nici acum nu este tras gazul, unde nici acum nu au oamenii de la bloc apa calda decat daca au boilere/aparate de incalzit, unde incalzitul peste iarna se face cu lemne. Am "experimentat" incalzitul apei din cada cu termoplonjonul, facutul de mancare pe bloc de BCA, spalatul la mana a unei vanitze de hainutze de copil (scutece de finet, stiti voi), carpitul (taiam etichetele colorate de la gatul bluzelor si le transformam in petice cusute peste gaurile din genunchii pantalonilor, si nu oricum, ci in stil masina de cusut, deh, piticii de pe creier, sa iasa frumos), taiatul si stivuitul lemnelor, mersul prin pietze, cu lucruri de vanzare, la -30 de grade, caratul si sortatul unui munte de baloti de haine SH (parintii mei au avut un mic magazin de-asta, pe vremuri). La cules de macese/paducel/mere paduretze/alte de-astea am fost, intr-adevar, numai pe vremea comunismului, obligatoriu.

Atunci astea erau conditiile, asta faceam.

Revenind on-topic: intrebasem acum cateva pagini ce pasta de dinti si ce gel de dus folositi pentru copiii de 3-4 ani. Daca aveti pareri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b

Si daca alocatia de ex ar intarzia asa, tot pana prin noiembrie-decembrie asa-i ca te-ai revolta? Aaa, asa nu este posibil, invers insa da.


pfa si liber profesionistii platesc darile periodic (trimestrial sau semestrial) conform legii....nu e cazul sa sarim ca arsi cand auzim ca nu a dat fuga omu' cu banii la fisc in secunda doi dupa ce a primit "salariu"...

Nina,mami de,





Tocmai ca am dat si mi s-a spus ca nu pot plati acum, nefiind emise acele decizii. iulia_b are un fix cu plata darilor catre stat, e a 3-a oara cand o vad eu "atacandu-se" pe acest subiect. Da' poa' sa stea linistita, ca o sa mi le platesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Selene eu pe Eva o spal cu lotiune de aia de la Nivea"din cap pana in picioare,skin sensitive"..dar cand s termina(niciodata nu stiu,o mai spal si cu Dove..pe par doar cu sampon special..pasta de dinti.....aquafresh 0-6 ca-i place si a mai primit o treaba...i-a placut ei,dar mie nu.

Mergi la inceput