300 lei

Raspunsuri - Pagina 50

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

App de preturi si cumparaturi azi pe la 18 cred... am dat o fuga pe la piata ca daca maine imi vin meseriasii trebuie sa le pun si ceva sa manance daca vreau sa stea cat mai mult si sa si munceasca...
asa ca am gasit rosii de gradina ..erau la 3 lei. castravetii erau 3,5 lei kg
Am trecut si prin real dupa lapte, paine si ceva carne pt o friptura si aveau spada de porc degresata si dezosata la 14...si ceva. Am luat 1 kg si i-am pus sa o toace poate fac niste chiftele sapt viitoare si pulpe avea la 9,98 dar erau cu spate.
Asa ca nu am mai luat carne ..o sa descongelez eu din frigider niste pulpe, fac si cartofi prajitii, o salata si asta e pt toata lumea...
A...si am mai luat si niste biscuiti pt baiat la 3,55 cutia -Fit cu cereale si fructe erau tot in promotii si eu ii mai dau baiatului in loc de dulce dimineata daca nu se satura
Cheltuiti 50 lei in total

+28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:


chris27
membru junior


Membru din:29/08/2006
Romania, Timisoara
1075 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la: - 25/10/2010 : 11:11:02 Link direct catre acest raspuns Arata profilul Email autor Visiteaza pagina lui chris27 Trimite mesaj yahoo luichris27 Adauga semn de carte la raspuns Trimite chris27 un Mesaj Privat
Recunosc ca pentru mine perioada de criza a inceput atunci cand am fost nevoita sa fac alegeri mari.Eu asa le numesc si mi le asum.Viata mea a devenit mai grea in momentul in care am decis sa vindem apartamentul cu 3 camere din oras si sa cumparam o casa la rosu intr-o comua vecina.Ne-am dorit asta pentru copii in primul rand si apoi pentru noi.Am avut o luna si jumatate termen sa ne mutam din apartament.Am pus repede ferestrele,am turnat sapa ,am depus actele pentru bransament la curent si apa si....
- Ne-am dat seama ca a sta in gazda nu este o optiune pentru noi.Am preferat sa investim banutii aceia in 2 sobe tip cizma cu care se ne incalzim.Una avem sus si alta jos.Daphne avea 3 luni si Albert 5 ani.A durat 4 luni pana am avut curent si apa in casa.Pleca al meu dimineata cu un felinar din acela care se incarca la curent,il ducea la lucru sa avem lumina seara.Vasele le spalam la pompa din curte,fiind singura acasa eu pompam si eu spalam ...Am cazut de acord cu sotul sa alegem calea cea mai scurta si cea mai anevoioasa pentru a evita bancile.Apa potabila aducea la bidonul de 5l,de la fantana din sat.Ne spalam intr-un lighean mare cu apa incalzita pe sobe.
-Am avut intr-adevar avantajul de a fi in acea perioada acasa sa pot pune lemne pe foc.
-Am facut lucrarile pe etape pentru a nu fi nevoiti sa ne imprumutam la banci.Am vrut sa dormim linistiti noaptea.De abia vara asta am reusit sa punem gresia pe jos.Au trecut 3 ani si inca nu am tras gazul.Extinderea de retea costa 100 si ceva de milioane vechi,speram ca in primavara...
-Ne imbracam aproape exclusiv de la SH.
-Am ramas de cateva ori fara butelie,am facut focul afara si am gatit la ceaun.Mi-a facut placere...Avem experienta calatoriilor cu cortul.
-Naveta e gratis.Facem 20 km zilnic cu bicicleta ,indiferent de vreme.Se stie ca sportu-i sanatos...
-Carne cumpar direct de la producatori,am avantajul de a ma putea opri unde vreau eu...Am 2 rucsaci de-o parte si de alta a roatei de bicicleta,am scaunel pentru Daphne s-o iau de la gradinita in drum spre casa.Detergent si alte produse iau chiar si de la zece km departare,caut cea mai buna oferta la kg cat mai multe.
-Nu am bona,nu am menajera.Nu am avut niciodata.Am abonament 3in 1,tinem legatura cu Albert cand vine de la scoala.Are 8 ani si am invatat sa am incredere in el.Am avantajul ca in drum spre casa nu traverseaza strazi circulate.Mancarea i-o lasam pregatita in microunde,nu are voie sa umble la aragaz.
-Pe timp de vara,vasele care nu sunt murdare cu grasime ,le spal cu apa rece.Detrgentul e vase e Fairy.Cred ca degreseaza cel mai bine.Pentru ca folosim centrala pe gaz ,butelie cu GPL pentru apa calda si se consuma mult mai mult decat daca am avea gazul tras,am cumparat ieri o masina de spalat vase clasa A SH.Canile paharele si ce nu-i unsuros voi spala in continuare cu apa rece,sau poate voi incalzi pe soba daca-i focul aprins
_Mancam ce ne dorim,cand ne dorim,gatesc in casa,am facut dulceata si am pus muraturi.
-Avem becuri economice.



Si acum ,unde consider ca am pierdut mult...
-Nu ne-am mai permis sa mergem la dentist...Asta-i rau de tot...
-Nu am mai plecat nicaieri in concediu...
-Masina-i beteaga si fara asigurare si verificare in fata casei si cand am cumparat-o visam atat!...
-Au fost momente cand imi venea sa ma dau cu capul de pereti...dar nu destul cat sa regret!
-Maica-mii ii e cam rusine cu mine,zice ca nu ma respect destul,ca nu ma imbrac elegant si nu am podoabe zornaitoare...ca nu traiesc cum trebuie...Dar nu-mi pasa de lucrurile astea.Am alte preocupari acum si sunt impacata cu alegerile mele.Desi e greu,pentru mine e bine si nu-mi pare rau .Sunt grele drumurile care duc departe si nimic nu se obtine fara sacrificiu.Si cu cat mai greu e sa obti un lucru cu atat mai fericit vei fi!
Luati din postarea mea doar ce vi se pare bun...Eu nu m-am referit la criza,consider criza mai mult o scuza folosita atunci cand alegerile pe care le faci nu sunt bune...La mine oricum era criza!

Album foto | Slideshow
excursie
ajutati o fetita minunata!
casuta noastra
De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

Mami de Albert-Damian si de Alma-Daphne


Acestia suntem http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=2d8e9adad03c7f51d38832&utm_source=otm&utm_medium=text_url

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

...Asta era mesajul meu in care lasam lumea cu ochii in soare?!?Eu am progresat de atunci,mi-am gasit un scop in viata,tu ce ai facut???In afara de faptul ca ma tragi de maneca....

Mami de Albert-Damian si de Alma-Daphne


Acestia suntem http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=2d8e9adad03c7f51d38832&utm_source=otm&utm_medium=text_url

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Chris, .

Ela, eu sunt destul de cheltuitoare si imi place enorm sa gatesc.
Sfaturi n-am decit 3 si unul deja ti-a fost dat :
- nu mai gati 2 feluri cu carne, fa numai unul, sau macar unul sa aiba doar simbolic aroma/gust de carne (supa limpede de pui, placintele cu legume cu citeva bucatele de pui, ...)
- cumpara inti carnea si in functie de ce ai gasit ia legumele
- investeste intr-un congelator si cumpara carne mai multa
- sfatul no 4 : citeste carti de bucate si mai ales o Sanda Marin editie veche cu exemple de meniuri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai

eumada, nu zic ca-i umilitor si nici tot ce-ai mai scris tu acolo... ca e clar ca toata lumea din discutie lucreaza, isi ingrijeste copiii, seingrijeste pe sine. doar imi verbalizam si eu o limita.

eu cheltui mult mai mult gatind si aruncand decat as cheltui daca ar gati altcineva. Am ajuns la concluzia ca starea de neplacere se transmite in mancare si de aia nu mananca nimeni . Nu stiu cum sa explic chestia asta. Si deja sunt si intr-un cerc vicios, sunt stresata ca nu imi iese bine mancarea si de stresata ce sunt o dau si mai rau in bara :d

EDIT: tocma' a sunat la usa vecina de peste drum, mi-a dat o plasa plina de vinete pitice. Are cineva idee ca pot sa fac cu ele? Adica incercat, macta si placut ca sunt cat degetul iara in afara de salata de vinete eu nu stiu nimic mancabil ce se poate face din ele si daca le pun la copt nu mai am ce sa folosesc din ele, atat sunt de mici :)


un ghiveci de legume....yummy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik


Chris, .

Ela, eu sunt destul de cheltuitoare si imi place enorm sa gatesc.
Sfaturi n-am decit 3 si unul deja ti-a fost dat :
- nu mai gati 2 feluri cu carne, fa numai unul, sau macar unul sa aiba doar simbolic aroma/gust de carne (supa limpede de pui, placintele cu legume cu citeva bucatele de pui, ...)
- cumpara inti carnea si in functie de ce ai gasit ia legumele
- investeste intr-un congelator si cumpara carne mai multa
- sfatul no 4 : citeste carti de bucate si mai ales o Sanda Marin editie veche cu exemple de meniuri.


Mik.


Deja am luat in considerare si sfatul 1
nu cred ca o sa-mi iasa mereu dar o sa incerc...
ieri am facut si am avut si azi supa de rosii cu taitei de casa si spanac cu ficatei pt baiat iar pt noi azi am facut o friptura cu cartofi la cuptor din care a mancat un pic si baiatul...
Am carti de bucate si pe acasa...dar imi par tare greoaie... adica eu nu prea sunt experta in bucatarie ca sa fiu diplomata...
nici catastrofa ca la inceput nu sunt dar imi e greu si de multe ori evit sa fac ceva ce nu am mai facut.
Sau prefer sa ma inspir de pe net unde iti explica asa mai mura in gura cum se spune...
o sa i-au in considerare si restul sfaturilor
multumesc

+28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

ela, mie 3.400 de lei venit lunar net/familie, 2 persoane + 1 copil mic, mi se pare chiar bine. Este adevarat ca nu am platit niciodata numai gazul 5-600 de lei. Jumatate, da.

Imi aduc si eu aminte cum ne-am tarait noi o vreme, ma crezi ca am cazut in haz de necaz la limita limitei, ca am facut poze la cum arata frigiderul atunci...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Eu am vazut mesajul lui Chris cam la 1 an dupa ce ea la scris...
cautam altceva in arhiva si am dat de subiectul asta si m-am uitat sa vad cum va influenta taierea asta atata lume...
L-am tinut minte pt ca l-am citit de mai multe ori
i l-am citit si sotului
mie mi-a placut mult... a fost la timpul potrivit pt omul potrivit probabil...

+28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

chris, era vorba despre un subiect in care sa povestesti de unde ati plecat si unde ati ajuns. Nu era vorba despre ce fac eu. Ci despre de ce ai ales astfel si cum te-ai descurcat. La ce ai renuntat si ce ai castigat.

Recunosc ca io am un pitic pe creier: sa nu fiu departe de asistentza medicala. Sa ajung eu la ea in timp util sau ea la mine in timp util.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

ela, mie 3.400 de lei venit lunar net/familie, 2 persoane + 1 copil mic, mi se pare chiar bine. Este adevarat ca nu am platit niciodata numai gazul 5-600 de lei. Jumatate, da.

Imi aduc si eu aminte cum ne-am tarait noi o vreme, ma crezi ca am cazut in haz de necaz la limita limitei, ca am facut poze la cum arata frigiderul atunci...



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.






Da Selene, dar sa nu uitam ca din aia 3400 lei scadem 1000 datoria pe care am platito lunar si 1000 facturile.
Mai ramaneau 1400 din care aveam laptele cel putin 3 cuti mari, plus cate un bax mare de pampers sau chiar 2.
Si din ce ramanea mai intai ii cumparam copilului ce ii trebuia, ficatei, fructe, legume, peste si apoi ce mai ramanea mancam si noi.
Norocul meu a fost congelatorul asta plin cu legume care m-a salvat...
si faptul ca vara trecuta a fost un an bun si am putut sa-mi pun de toate pt iarna...
Nu stiu daca anul asta o sa mai reusesc...ardeii inca imi par scumpi...rosiile la fel...
Am cumparat deja 10 cutii de rosii in suc propriu de la magazin pt iarna...erau la 1.60 cutia...am luat si niste bulion, poate nu e cea mai buna solutie dar acum sunt scumpe, de proasta calitate si muncesti la ele mai mult decat face...iar eu nu sunt in cea mai buna conditie pt asta acum...

+28

Mergi la inceput