300 lei

Raspunsuri - Pagina 49

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Ela 04 ... Nu pot decat sa iti multumesc pentru mesaj si...ma interb oare cum m-ai tinut minte...Sa fii tare ,toate lucrurile au o rezolvare.Si va fi bine...
Nici eu nu am o lista pentru cumparaturi...Habar nu am cat cheltui,dar cata vreme progresam cu casuta e o.k...Nu am spus ca am vreo reteta secreta ci doar ce incerc sa fac si pe ce mizez.
Selene Bunny...caut acum raspunsul ca sa vezi ca am raspuns atunci !O sa il postez aici.

Mami de Albert-Damian si de Alma-Daphne


Acestia suntem http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=2d8e9adad03c7f51d38832&utm_source=otm&utm_medium=text_url

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Stiu ca ai raspuns atunci, chris, ca am retinut si eu niste faze, dupa cum se vede. Numai ca acum allinta a zis ca poate n-ar fi rau sa faci subiect separat. Nu inteleg ce te-a deranjat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Pt mine nu par SF-uri... e doar o familie care a trebuit sa se descurce vrand, nevrand...si a reusit sa o faca.
Probabil ca de multe ori am fost in situatia asta si de asta si inteleg am un stil de viata cam ciudat eu asa...
Cand ne-am mutat in dezastrul asta de casa sotul meu nu avea 2 job-ri ca acum...avea doar salariu si ce primeam eu indemnizatie in total erau vreo 3400 lei ca nu se facuse marirea la bugetari.
Din banii astia 1000 de lei ii dadeam inapoi in fiecare luna fratelui meu pt ca luasem de la el cu imprumut pt casa 10000 eu.
Din 24mil mai scadeam vreo 10 facturile. numai gazul era 5-600.
Asa ca mai ramaneau 1400 lei. Eu care nu imi aduc aminte sa fi trait din suma asta...(decat poate cand am deschis firma si mergea greu)
Din suma asta sa sti ca baiatul meu tot somon manca, ii faceam sucuri din mere, morcov, sfecla si portocala pt anemie 20 de zile pe luna, plus doctorul, plus motorina, plus pachet si mancare sot...

De asta spun ca in momentul in care am terminat cu datoriile si sotul si-a reluat al 2-lea job am cam dat buzna in magazine si numai am stiut sa ma opresc...

+28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Michelle, fii-mea bea lapte cu cacao dimineata. Altceva nu vrea si pace. Dar, la pranz mananca 2 feluri de mancare si desert. Apoi, mananca inca de 2 ori, pana la culcare.
Vezi tu, suntem diferite; daca ne aratam una pe alta cu degetul, nu ne foloseste la nimic.




allinta



A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.



tocami am spus ca nu ma intereseaza ce fac alte mamici...

dar eu ii dau bine sa manince pt ca lunch-ul lui e la ora 1 la scoala...si atunci maninca un sandwich mic ...ca e cu gindul sa-i mai ramina timp din pauza si sa joace fotbal. lunchul de acasa e pe la 3:30-4...deci de aia ii dau mic dejun satios.

al meu baiat e fff activ abia sta locului, azi inainte de a incepe scoala au "friday walk"in jurul scolii...dar al meu nu merge ...alearga 15 minute deal si vale...consuma f. multa energie de aia treb sa manince bine.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Ok..trebuie sa spun si ca daca vroiam puteam sa fac totul mult mai simplu...
noi mai avem un ap si o garsoniera. deci puteam sa vindem unul din ele si sa stam confortabil in altul pana cineva ne termina casa.
Dar nu am vrut drumul asta mai usor. Nu am vrut pt ca garsoniera vreau sa ramana a baiatului iar ap e in provincie si pe vremurile astea nasul meu a zis ca mai bine mor de foame decat sa vand ceva.
Asa uite ca ne-am revenit si casele sunt tot acolo iar noi luptam sa facem si casa asta incetul cu incetul...
Bine inca nimeni nu ma intelege exact dece ma chinui atat cu casa asta
nu stiu nici eu. vreau sa o vad frumosa... stiu ca are un potential enorm si apoi...niciodata nu sti ce iti aduce ziua de maine...

+28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Cris27, mi-a amintit Selene ca te-am citit la subiectul despre cheltuieli, dar acolo, chiar s-a potrivit interventia ta.
Chiar mi-ar placea sa citesc despre cum ai reusit tu sa te descurci cu toate, dar aici, este vorba despre cheltuieli pe mancare. Atat. Iar mancarea este parte integranta a vietii noastre, de aceea scriem fiecare cat cheltuim, ce gatim, de unde cumparam. Avem multe de invatat unele de la celelate. Este ca un schimb de experienta intre gospodine sau mai putin gospodine.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

cum am mai spus...noi nu ne putem incadra cu , cumparaturile in mai putin de$400-500...nici cu cupoane, nici promotii...nici liste nimic...
chiar alataieri cand am facut cumparaturi am dat $100...si m-am gindit la msl.

dar astazi m-am oprit in drum spre casa si era un estate sale...adica se vindea tot din casa.

nu obisnuiesc sa cumpar lucruri vechi dar am zis sa ma opresc sa pierd timpul pe acolo...erau f. multe carti vechi, editii din 1900...dar stiu ca barbatu-meu nu m-ar fi lasat cu ele pe rafturi ... si nu vroiam sa dau banii pe carti.

in schimb toate ornamentele de Craciun erau gratis.
asa ca am umplut porbagajul cu ornamente,ghirlande, platouri, cani de craciun...si TOATE sunt noi, ne desfacute din cutii.
abia astept Craciunul!
aveam doar citeva ornamente de Craciun cumparate anul trecut, ca multe am lasat in in 2008 si in 2010 cand m-am tot mutat....si ma gindeam atunci ca le dau eu pe degeaba , dar sigur Dumenzeu o sa-mi dea la loc...si uite ca asa a fost.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Stiu ca ai raspuns atunci, chris, ca am retinut si eu niste faze, dupa cum se vede. Numai ca acum allinta a zis ca poate n-ar fi rau sa faci subiect separat. Nu inteleg ce te-a deranjat.



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.


Pai daca zici ca nu am raspuns si ca am lasat lumea cu ochii in soare,atunci cum iti amintesti?!?Subiect separat ai deschis tu si nu ai facut altceva decat sa ii indepartezi pe toti cei care te-au pretiut fara a te cunosaste cu adevarat.Caut inca raspunsul meu ...






Mami de Albert-Damian si de Alma-Daphne


Acestia suntem http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=2d8e9adad03c7f51d38832&utm_source=otm&utm_medium=text_url

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Stiu ca ai raspuns atunci, chris, ca am retinut si eu niste faze, dupa cum se vede. Numai ca acum allinta a zis ca poate n-ar fi rau sa faci subiect separat. Nu inteleg ce te-a deranjat.



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.


Pai daca zici ca nu am raspuns si ca am lasat lumea cu ochii in soare,atunci cum iti amintesti?!?Subiect separat ai deschis tu si nu ai facut altceva decat sa ii indepartezi pe toti cei care te-au pretiut fara a te cunosaste cu adevarat.Caut inca raspunsul meu ...






Mami de Albert-Damian si de Alma-Daphne


Acestia suntem http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=2d8e9adad03c7f51d38832&utm_source=otm&utm_medium=text_url

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Cris27, imi pare rau ca te-a suparat mesajul meu. Te apreciez pt modul in care ai reusit si reusesti sa te descurci si mi-ar face placere sa te citesc pe un blog. Ce zici ?




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput