300 lei

Raspunsuri - Pagina 48

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Aqai, uite aici, mai multe retete cu vinete. Alege ce iti convine. Succes !

http://www.petitchef.ro/retete/mancare/mancare_vanata




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta

eu va propun sa nu mai mancati nimic, niciodata ca totul e plin de pene , par, chimicale si prostii! sa nu mai dati banii pe care ii aveti pe mancare, dauneaza tare si o sa traiti o mie de ani ...in alta lume! chiar nu vedeti ca nu vedeti nimic?

incep si eu sa pun semnul exclamarii dupa fiecare fraza, cred ca boala asta se ia

alina








allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui anya

Asta pentru ca si producatorul cumpara rasaduri si seminte olandeze ca sa faca productie mai mare. Babutele n-au bani sa vina la piata si nici timp de stat la taraba. O alta mare problema pt mine e ca nu am cand sa ajung la piata. La 8 sunt la job. Pe la 6 ies. Dupa 6jumate-7 seara in piata sunt doar ofilituri. Sambata-duminica copiii zic ca decat sa-i tarai la piata mai bine fac foamea.... Si uite cum am ajuns sa iau vara legume din Mega.


Anya


Eu cred ca asta e adevarul,plus ca e mai cool sa cumperi din supermarket,e mai in ton cu trendul sa spui ca ai fost in kauflanddecit la piatza!

Parerea mea !Bineintzeles ca sunt de acord ca nu mai sunt rosiile din copiilarie,astea-s rezulatele evolutziei,insa totusi exista tzarani care inca mai produc!

Subiectul asta mi-a demonstrat inca odata ca eu nu voi ajunge niciodata milionara(nu ca mi-as fi propus vreodata),felicitari tuturor celor ce umbla cu listutza de cumparaturi si meniuri,eu n-as putea NICIODATA sa traiesc dupa lista!

Nu sunt mina larga,nu arunc banii pe nimicuri,insa nici nu-mi refuz ceva ce...nu e pe lista!(una imaginara cu care plec in minte de acasa,ca si eu ma gindesc ce trebuie sa cumpar)

Michelle...la tine e spontaneitate in bucatarie?

Dana


voi ati inteles gresit. toatal gresit.

listele cu meniuri le folosesc DOAR in cazul cand nu stiu ce sa fac de mancare.
am f. multe carti de bucate din care ma inspir...si pe net am situri favorite...gatesc foarte mult...
sotul chiar imi spune ca nu fac 2 retete la fel...intotdeauna mai schimb ceva, mai pun ceva sa vad cum iasa...

cu william am facut lista in functie de ce ii place lui sa manince...e f pretentios si nu maninca orice...si nu vreau sa stau dimiatza sa-l conving sau sa-i dau ceva aiurea ce-i trazneste lui prin cap atunci.

azi dimineatza de ex i-am facut micutului meu inainte de a pleca la scoala , ou cu brinza si clatite americane umplute cu capsuni proaspete si cu miere... vecina mea isi roteste ochii cand ma aude cum bucatarisesc si ii fac lui william toate poftele.

asta o fac cand alte mamici...si nu critic pe nimeni...ii da copilului dimineatza un cereal bar in mina sau lapte cu cereale in fiecare dimineata si-l trimite la scoala.

ma straduiesc si fac eforturi mari in a minca sanatos. nu e asa usor sa alegi ce e mai bine cand ai atitea optiuni si nu toate bune.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Si mie imi place sa gatesc, dar sa fiu lasata in pace cand gatesc... :D Ceea ce nu prea se intampla... :D

Aici cred ca imi copiez bunicile/mama, gateau in permanenta... Io nu-s deloc priceputa la dulciuri si nici la chestii complicate, le mai gresesc si pe alea simple...

Ca sa nu zic cati ani de gatit mai zilnic are soacra-mea la activ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Aqai, eu inteleg, tati nu ma lasa sa gatesc daca sunt nervoasa/suparata, pe acelasi principiu: se imbiba starea in mancare si cine ar manca nervi/suparari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Michelle, fii-mea bea lapte cu cacao dimineata. Altceva nu vrea si pace. Dar, la pranz mananca 2 feluri de mancare si desert. Apoi, mananca inca de 2 ori, pana la culcare.
Vezi tu, suntem diferite; daca ne aratam una pe alta cu degetul, nu ne foloseste la nimic.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Allinta...nu are rost sa deschid subiect separat pentru ca eu stiu bine ce am de facut ...Ideea e ca toate sunt legate intre ele.Ca singur nu ai cum sa reusesti,daca nu lucrezi in echipa toate eforturile sunt zadarnice...Nu pot suporta dulcea facere de nimic si apoi...lamentarea!Vrei ceva?Fa ceva cu viata ta...de acolo trebuie sa incepi!Si gata!Nu mai vin aici,cred ca am spus tot.

Mami de Albert-Damian si de Alma-Daphne


Acestia suntem http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=2d8e9adad03c7f51d38832&utm_source=otm&utm_medium=text_url

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Special pentru inbox:

Sunt bune fish-fingers alea. Carnea este alba si are un gust bun. Ceea ce nu imi place MIE la niciun fish-finger este ca "scoartza" absoarbe ulei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Cris27, ce legatura este intre cheltuielile pe mancare si dragostea dintre soti + ceea ce ai scris in mesajul anterior ?!
Poate ca ar fi o idee sa deschizi un topic separat sau sa ne povestesti pe blog cum ati reusit voi, ca familie.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


Mie imi plac mesajele lui Chris...
Tin minte asta iarna...abia ce ne mutasem la curte (va inchipuiti cum e sa traiesti in tot confortul ap tau si dintr-o data sa te trezesti intr-un cort? cam asa m-am simtit eu mult timp), era f greu ca trebuia sa ne platim datoriile, gazele au venit enorm de mult pt ca nu aveam izolatie mai deloc si totul era la limita fiecarei luni...
Si tot butonand pe aici am gasit un subiect mai vechi...despre taierile de 25% parca era...in care ea povestea cum a reusit sa treaca peste toate cu 2 copii, cum spala vasele cu apa rece si incalzea apa la soba... cred ca am citit mesajul ala de cel putin 10 ori citeam si plangeam...
Dar ...dupa ce am terminat cu smiorcaitul am zis...ok. deci se poate...hai sa mai strangem cureaua si sa vedem ce putem face...
si vreau sa spun ca am facut o groaza de economii
de exp. plateam curentul enorm ca centrala nu prea facea fatza si am bagat si calorifer electric...asa ca am scos masina de spalat (aia da, cu o mie de functii) si am spalat la mana cu apa incalzita la aragaz ca era mai ieftin decat daca o incalzea centrala. Am mai inchis un calorifer... am lasat doar un bec in fiecare camera si asta doar pe partea de energie...
Cred ca din fiecare mesaj daca vrei cu adevarat sa inveti ceva o poti face...
Eu una nu m-am plans aici ca cheltui prea mult doar asa...
ci chiar nu mai reuseam sa ma organizez, sa ma adun...de cate ori mergeam la magazin era tragedie...
parca se termina programul la supermarket si mai deschidea anul urmator...si banilor astia...chiar nu le place sa stea la mine!




+28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

chris27, tu ai mai fost odata rugata (provocata) sa povestesti cum ati reusit, asta mai acum vreun an, la subiectul cu Cheltuielile, si tot asa ai facut, ai lasat lumea cu ochii in soare, ca tu ai spus tot ce aveai de spus.

ela, da, povestea cum strangeau macese pentru iarna, povestea si altele care par... aproape de imposibil si mai mult decat atat, desprinse dintr-un alt secol decat 21... Mi se pare ceva extrem, mai ales mutatul cu un copil de 4 luni intr-o casa "in rosu", lipsa de apa in casa, penele de curent...

Si eu am carat apa cu galeata de pe la diverse case, de la pompa/fantana cand la bloc nu aveam, si eu am crapat si stivuit lemne, dar ce povesteste chris, mi se pare... prea mult pentru mine.

Mergi la inceput