300 lei

Raspunsuri - Pagina 47

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

eu va propun sa nu mai mancati nimic, niciodata ca totul e plin de pene , par, chimicale si prostii! sa nu mai dati banii pe care ii aveti pe mancare, dauneaza tare si o sa traiti o mie de ani ...in alta lume! chiar nu vedeti ca nu vedeti nimic?

incep si eu sa pun semnul exclamarii dupa fiecare fraza, cred ca boala asta se ia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mai subiectul asta e interesant...nu-i asa ca va ramane asa?
E o discutie despre ce si cum se poate face cu o anumita suma.Nimanui nu-i strica,asa ca lasati-l asa....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

eumada, nu zic ca-i umilitor si nici tot ce-ai mai scris tu acolo... ca e clar ca toata lumea din discutie lucreaza, isi ingrijeste copiii, seingrijeste pe sine. doar imi verbalizam si eu o limita.

eu cheltui mult mai mult gatind si aruncand decat as cheltui daca ar gati altcineva. Am ajuns la concluzia ca starea de neplacere se transmite in mancare si de aia nu mananca nimeni . Nu stiu cum sa explic chestia asta. Si deja sunt si intr-un cerc vicios, sunt stresata ca nu imi iese bine mancarea si de stresata ce sunt o dau si mai rau in bara :d

EDIT: tocma' a sunat la usa vecina de peste drum, mi-a dat o plasa plina de vinete pitice. Are cineva idee ca pot sa fac cu ele? Adica incercat, macta si placut ca sunt cat degetul iara in afara de salata de vinete eu nu stiu nimic mancabil ce se poate face din ele si daca le pun la copt nu mai am ce sa folosesc din ele, atat sunt de mici :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arminad spune:

eumada, nu cred ca Aqai a vrut sa jigneasca pe cineva ca gateste in loc sa externalizeze.
Sunt persoane carora le place sa gateasca, sunt foarte organizate si calculate si sunt persoane care nu sunt pur si simplu talentate dar pot sa faca bani. Desigur ca exista si categoria care le face pe amandoua.

Eu zic ca daca nu iti place sa gatesti, petreci prea mult timp in bucatarie si nici familia nu prea mananca din mancarea ta gatita decit cateva linguri, e mai eficient sa nu gatesti.
Eu fac parte din categoria de mai sus si nu gatesc decat rar ciorbe, ardei umpluti si d-astea complicate si care cer mult timp si ingrediente. Mi se pare mai simplu si eficient sa fac un pireu si un gratar cu o salata chiar daca nu as numi asta gatit si sa cumpar o supa gata facuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Arminad, multumesc, uite ca ai explicat bine ce simt eu.

Uite, ieri am facut piure de cartofi cu friptura de sunca afumata si satala tabouleh.

Copilul cel mare a mancat piure cu salata. Cel mic, jumatate de felie de friptura cu salata. Eu am mancat o portie normala, la fel si dl sot.

Mi-a ramas si pt azi, mai putin salata pe care tre' s-o inventez noua, iara copiii putin probabil sa manance din mancarea de ieri.

Ei bine, pt masa de ieri: gatit + strans+ spalat + curatat bucataria + aragaz, am chetulit cam 2 ore si jumatate. 2 ore si jumtatate pt o mancare semitolerata e cam mult pt mine, aplicam la 3 joburi in timpul asta. Sau invatam. sau citeam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Aqai, daca tot nu iti place sa gatesti si cheltui prea mult pe mancare si o arunci, nu ar fi mai practic sa platesti pe cineva sa iti gateasca ? Economisesti energie, timp si bani.

Nici mie nu imi place sa gatesc, nici nu sunt cine stie ce gospodina, dar am invatat sa le fac, pt bunastarea familiei mele. Ce ar fi daca am manca numai la restaurant sau am plati pe cineva sa ne gateasca ? Cu banii aia prefer sa imi cumpar ceva prin casa, sa zugravesc, sa innoiesc garderoba fie-mii etc.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Vinetele alea pitice le poti taia rondele si praji in ulei sau in tava la cuptor. Le mananci cu mujdei de usturoi sau cu salata de rosii.





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Eu iubesc bucataria!Pentru mine gatitul e pictura,e arta!Lucrez cu culori si gusturi...Tablouri efemere...s-ar spune,dar raman in sufletele celor dragi!...Ca pizza facuta in dig la Timis ,in cuptor improvizat...Ca ardeii umpluti cand am fost cu cortul si vulpea dadea tarcoale...
Cand ne-am mutat in casa asta,cumparata la rosu,nu aveam nici curent si nici apa...Daphne avea 4 luni.Singura forma de civilizatie din casa era butelia atasata aragazului...Si mi-a placut,desi a fost greu.O scoteam pe asta mica afara in tarcul portabil sa spal vasele la o pompa la care tot eu pompam.Al meu era la lucru pana seara sa avem bani pt casuta noastra.Unde sa-l fi asteptat sa-mi aduca apa plata?!?Situatia asta a fost 4 luni...Acum ,dupa 4 ani,am reusit sa facem extinderea de retea sa ne incalzim cu gaz.4 ani am alergat de la soba cizma de jos la cea de sus,cu conditia ca vantul sa bata bine...fara sa loveasca in burlan...
Imi amintesc o noapte in care Daphne a facut febra mare si noi nu am avut curent.Cum sa fi cautat repede linguri intre care sa-i strivsc repede antitermicul?Era ceva de genul repede...repede...Am strivit intre dinti pastila si mi-am lipit buzele de gurita ei...
Astazi am fetita de 5 ani si un baietel de 10 ani!Sunt sanatosi amandoi,desi au mers in colectivitate devreme...Privind in urma...cred ca am privit toti mutarea ca pe o aventura...Si implicit reorganizarea cheltuielilor...Il mai intreb pe al meu cateodata daca mai stie cum era acum 15 ani cand ne plimbam impreuna si visam...Visam cum ar fi sa fie,ne uitam la casele din afara orasului...si eu ii vedeam locatia in functie de caiinii liberi iar el...in functie de pretul terenului...
...Si stiu ca m-ar durea sufletul sa ajung vreodata sa consider ca exista treburi de femeie si de barbat,nu pot sa il vad ca pe carausul meu si pace...el e pentru mine totul si nu conteaza care ce face,daca reusim sa o scoatem la capat!Eu l-am ajutat sa puna gresia si el ma ajuta prin casa la ce se pricepe,inclusiv gatit atunci cand nu am timp.
Toata lumea povesteste despre retete legate de bani...Dar dragostea,unde e?Cand iti pui sufletul peste suflet...e totul mai usor...

Mami de Albert-Damian si de Alma-Daphne


Acestia suntem http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=2d8e9adad03c7f51d38832&utm_source=otm&utm_medium=text_url

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Cris27, ce legatura este intre cheltuielile pe mancare si dragostea dintre soti + ceea ce ai scris in mesajul anterior ?!
Poate ca ar fi o idee sa deschizi un topic separat sau sa ne povestesti pe blog cum ati reusit voi, ca familie.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Ba da, allinta, asa o sa fac de indata ce o sa lucrez din nou. Mai am invatat intensiv pana in octombrie. Ma duc sa fac vinetele alea cum ai zis, iti spun cum sunt primite :)

Acasa gateam rareori si eram muuuult mai relaxata :)

Mergi la inceput