300 lei

Raspunsuri - Pagina 46

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Andacos, la voi nu sunt piete? La noi sunt in fiecare cartier, dar nu sunt toata ziua, sunt de 2-3 ori pe sapt.

Si aici in piata sunt 80% neagricultori, dar cu toate astea mie imi place :).


Vicky si Printzesone





Nu,eu locuiesc intr-un orasel mic si nu avem pietze!

In orasele mari sunt pietze,eu am avantajul ca mai cumpar de la tzarani diverse produse:cartofi,mere,oo...!!!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui natalia_nica

Nu mi-ai spus totusi ce interpretare proprie era acolo...

Sa inteleg ce? Ca e naspa acolo ca n-aveti piete? Pentru ce e nevoie de piata, daca e aceeasi marfa?

Si, cum zicea cineva intr-un mesaj cu ceva timp in urma, am impresia ca tot timpul tipi la noi, nu omiti semnul exclamarii in niciun mesaj

In fine, fiecare cu ale lui, tu suferi dupa piata (dar de fapt dupa ce a fost odata piata), eu prefer sa le iau din supermarket (stiu sigur ce iau) sau din gradina tatalui meu. Peace!

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de Denis (17.06.2006)


Iar dai interpretari proprii!(semnul exclamarii are si alte semnificatzii nu numai ce.-a aleasa de tine)(cred ca replicile tale mi s etrag d ela alt subiect)

Chiar asa care e problema ta,ia din supermarket...eu iau din piatza si gata!

edit ca am uitat s apun semnul exclamarii!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

EXCLAMÁ vb. tr. a scoate o exclamatie; a striga. (< fr. exclamer, lat. exclamare)

Gata, m-ai obosit Si nu mi-ai raspuns la intrebarea cu interpretarea proprie din mesajul in care iti spuneam ca cei din piata cumpara de la angrosisti, dar nu conteaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:



Mesajul tau e plin de interpretari!Si nu numai asta!

Citat:
citat din mesajul lui natalia_nica

... "va dati voi mari ca faceti cumparaturi in Kaufland". Dar, ce sa spun, sigur stii mai bine decat noi, cei din tara...

P.S. Pe-asta ca-i cool sa-ti faci cumparaturile de la Kaufland/alt supermarket n-am mai auzit-o. E buna, am s-o retin!

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de Denis (17.06.2006)


Si ai vazut ca semnul exclamarii nu se pune doar cind strigi,da?(plus ca definitza e incompleta)

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

hai sa va zic si io una referitor la bisnitari/neproducatori, vanzatori la piata:
nu cumpar de la piata din orasul meu ca e monopol romanesc
Ai nostri compatrioti aduc legume si fructe de california, apoi angajeaza tarani menoniti sa le vanda. Las ca asa fac si o parte din menoniti, dar nu la piata din orasul lor ci vin la noi in oras.
Si asa, newcommeru vine si ramane uimit ce piata minunata avem.

reversul: menoniti/canadian fermieri angajeaza romani sa vanda la piata. Mi-am luat cartofi vreo 2 ani la rand de la acelasi vanzator, care era un tip grozav, si ne=a invatat o groaza despre cartofi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

andacos, stii cine cara "in prostie" de la piatza, in raza mea vizuala? Pensionarii! Si, dintre ei, femeile in primul rand! Printre ele, si soacra-mea.

Si la 9 dimineata, cand sunt 25 de grade pe putin, si la 2 la amiaza, cand sunt 40, si dupa-amiaza, pe la 4-5. Mereu vad femei de varsta a 2-a - a 3-a venind cu carucioare/sacose/plase incarcate.



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.







Da Selene,raspunsul tau vine in sprijinul afirmatziei mele cu e cool sa-tzi faci cumparaturile in supermarket!

Dana


Dana, te iubesc !

Mama imi spune ca nu la toate pietele gasesti legume si fructe corecte, asta in Iasi, dar imi inchipui ca e la fel in alte orase mari. Ea gaseste mai fain Carrefour-ul pentru cumparat peste (comparat cu pescaria de la Hala). (fiecare cu snobismele lui).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
cand ma uit la ingrediente avea L-cysteine (substanta adaugta in produse si e facuta nu stiu cum din par uman sau din pene de ratza...)yuuuk,yuuuk...
ma duc acasa si ce-mi vine sa ma uit la niste croissants tot de la costco care ii aveam prin frigider...sa mor si astia aveau din asta....drept in gunoi au ajuns.


acu sa nu va suparati pe mine dar asta e exagerare. L-cisteina e un aminoacid natural. e unul dintre aminoacizii semi-esentiali (poate fi sintetizat in corpul uman). si daca se extrage din par uman ce??? daca e sintetizat artificial e mai bine? si daca e extras din vreo parte animala e oricum purificat de zeci de mii de ori. cate suplimente nutritionale care se vand cu averi nu-s din ficat de rechin, de cod, nu mai zic de mosc?
inteleg perfect cititul etichetelor dar hai sa mai si invatam ce citim.

Roxana


Pai maninca tu atunci chestii cu l-cysteine facute din par uman si pene si cine stie mai ce ca-s facute in china....daca iti place si nu fi asa revoltata ca pe altii ii scirbeste!
Pe mine si pe alte persoane ne scirbeste ideea de a minca par uman si pene; daca era sintetizata artificial poate mai acceptam ideea de a minca l-cysteine.

Michelle: vezi ca in unele produse l-cysteine se ascunde sub numele de enzymes cu toata ca l-cysteina e proteina din cite stiu eu.de obicei e in produsele de panificatie dar se poate sa fie si in altele. Daca ai posibilitatea intreaba la brutarie sau de unde cumpari produsele ce este enzymes sau daca folosesc l-cysteine sint obligati sa iti spuna. Pt produse poti sa trimiti email la producator si sa intrebi.Eu asa am facut pt ce ma interesa si aveam un dubiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Fara vreo referire la cineva anume imi este tot mai clar de ce in viata exista invingatori,suflete tari care se bazeaza pe ei insisi oricand si oricum,pentru care viata e provocare,un puzzle daca vreti sa-i spuneti asa ,dar cel mai adevarat dintre toate...si invinsi...
Nu exista nici prea greu...nici nu pot si nici da,dar...Atunci cand comoditatea predomina este clar ca nu va fi bine decat in situatii exceptionale in care nu iti mai pasa pentru ca nu depinzi de banii aceia...
Am o casuta si spatiu de depozitare pentru ca am muncit zi de zi si am pus caramida peste caramida sa am asta!Nu am facut rabat de la calitate si am ales drumul cel mai scurt si cel mai anevoios sa fac asta.Fara credite in banca.O fi conditia fizica de vina,nu stiu ...N-am fost de cativa ani buni sa ma caut...
Cand mi-a fost greu,am mai pus un lemn pe foc si m-am mai gandit ce sa fac si cum sa fac.Dar am mers mai departe.Am facut ceva,am schimbat job-ul.Am incercat sa imi depasesc teama de caiinii vagabonzi,urcand pe bicicleta intre comuna mea si oras.Si acum merg cu spray-ul cu piper in mana,sa-mi fie la indemana...
Nu am multe sfaturi de dat... e bine sa nu capitulam prea usor!


Mami de Albert-Damian si de Alma-Daphne


Acestia suntem http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=2d8e9adad03c7f51d38832&utm_source=otm&utm_medium=text_url

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Eu tot citesc si ma minunez... bucatareala asta vad ca e slujba cu norma intreaga ca sa-ti iasa bine ...

ce am retinut: liste - e ok, ma tin in principiu de ele fiindca tot le umplu cu tot ce imi trece prin cap

sunt incapabila sa fac un plan cu ce cumparam/ gatim/ mancam. E un proces prea complex si ia prea mult timp.

recunosc ca aruncam f multa mancare

recunosc ca nu suport sa vanez reducerile fiindca mananc cam ce imi place cand imi place

dar pe bune ca ma irita postari de genul... cum poti cheltui atata. E simplu, really mai greu ceva e sa faci banii aia

si musai sa marturisesc ca viata e mult mai frumoasa cand nu ai grija bucataritului. Pot sa apreciez asta ca de cand sunt studento-casnica imi vine sa ma dau cu capul de pereti numai cand intru in bucatarie. E locul din casa pe care il urasc.

Asa ca ce am invatat din topicul asta, e ca MUSAI sa externalizez din nou activitatea asta, ca eu nu am cum s-o fac bine si ieftin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Aquai,sa stii ca nu ne simtim umilite ca bucatarim.....deloc chiar ba mai stii exact ce mananci si ce-i dai copilului tau...mie personal im face placere sa gatesc...asta nu inseamna ca stam acolo mirosind si asta e toata viata....nu...muncim si castigam bani,mergem la joburi,scoatem copiii in parc si ne ocupam de ei....suntem si ingrijite si cochete....si gata.
Se discuta despre cum sa nu faci o suma de bani mare praf si pulbere rapid....si tocmai ca externalizand,cum spui tu,se cheltuie enorm de multi bani....

Mergi la inceput