300 lei

Raspunsuri - Pagina 44

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Daca si shoppingul la kaufland e cool

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Eu nu intzeleg(nu o spun sub forma de repros,doar intreb)cum putezi cumpara legume/fructe din supermarket(egal care dintre ele)cind piatza geme de legume si fructe!

Ce au cele de la piatza?

Eu cind merg in Romania,super satula de legume/fructe din supermarket...numai printre tarabe as sta!Nu-mi lipsesc multe aici unde sunt,insa piatza...da!


Dana



Anul asta a fost primul in care nici macar la piata nu am mai gasit rosii bune si cu gust si cum le stim cu totii din copilariile noastre petrecute pe la tara. Colind piata cate o ora pana reusesc sa gasesc rosii care sa nu se vada de la o posta ca sunt tratate sa reziste saptamani la rand, cu coaja tare si verzi pe dinauntru.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!


eu, eu, eu, am gasit anul asta taranuuuuuuuuuu' cu rosii de-adevaratelea (bine, 6 lei kilu' la vremea asta, dar din partea mea rosia aia face toti banii), nu credeam ca mai exista. e la matache in "piata de legume din olanda", n-are decat rosii (inima de bou, lunguiete si unele galbene), ardei capia si ardei iuti.

e totusi un off topic, pen'ca 6 lei /kg nu-i deloc o economie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

mcoca, piata nu e o problema, insa orice as alege - Billa, Lidl, Kaufland - e departe de noi, Daria nu rezista sa mearga atat de mult pe jos la intoarcere... Sau tu zici sa urc cu acel carucior in maxi-taxi?




Da Selene, eu zic sa urcu cu el in mijloacele de transport. Aici cred ca nu e casa in care sa existe unu. Acu au aparut din ce in ce mai haioase :).

Uite despre ce vorbesc : http://www.bagsandco.fr/chariot-de-course-new-star/247-caddie-2-roues.html



Vicky si Printzesone





Aha, am inteles. Numa' sa pot/sa ma lase soferii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

andacos, stii cine cara "in prostie" de la piatza, in raza mea vizuala? Pensionarii! Si, dintre ei, femeile in primul rand! Printre ele, si soacra-mea.

Si la 9 dimineata, cand sunt 25 de grade pe putin, si la 2 la amiaza, cand sunt 40, si dupa-amiaza, pe la 4-5. Mereu vad femei de varsta a 2-a - a 3-a venind cu carucioare/sacose/plase incarcate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

andacos, stii cine cara "in prostie" de la piatza, in raza mea vizuala? Pensionarii! Si, dintre ei, femeile in primul rand! Printre ele, si soacra-mea.

Si la 9 dimineata, cand sunt 25 de grade pe putin, si la 2 la amiaza, cand sunt 40, si dupa-amiaza, pe la 4-5. Mereu vad femei de varsta a 2-a - a 3-a venind cu carucioare/sacose/plase incarcate.



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.







Da Selene,raspunsul tau vine in sprijinul afirmatziei mele cu e cool sa-tzi faci cumparaturile in supermarket!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

rosii la 6 lei/kg??? acum?
nu as cumpara...

Citat:
Eu cred ca asta e adevarul,plus ca e mai cool sa cumperi din supermarket,e mai in ton cu trendul sa spui ca ai fost in kaufland decit la piatza!


mie imi pare mai cool la piata... si baiatul daca il intreb tot la piata vrea :)))

Citat:
Da Selene, eu zic sa urcu cu el in mijloacele de transport. Aici cred ca nu e casa in care sa existe unu. Acu au aparut din ce in ce mai haioase :).

Uite despre ce vorbesc : http://www.bagsandco.fr/chariot-de-course-new-star/247-caddie-2-roues.html


daca vrei sa iti cumperi unul Selene, sa nu il cumperi de la piata sau sa te zgarcesti la bani. Am luat si eu unul...am dat 35 lei si a dezmembrat la exact o luna dupa ce l-am cumparat

+28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Nici de la magazinele de 3,9+, da? :D

Drept ca in alta parte n-am vazut.

Recunosc ca ma mai deranjeaza un aspect: imprudenta soferilor de maxi-taxi. Destui conduc ca nebunii, daca nu ai loc e cel mai nasol, si daca te tii de bara, tot risti sa fii zvanturat dintr-o parte intr-alta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Ce pasta de dinti folositi pentru copiii de 3-4 ani? Ca pe mine ma dispera ce ingrediente au unele (Chicco cu banana are parabeni...)

Dar gel de dus, de-ala din cap pana in picioare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Daca vreti, va spun unde ii gasiti pe parintii mei. Ei de la sfarsitul lui iunie vand rosii, ardei , vinete si castraveti culese din solar si din gradina (nestropite cu nici un chimical) sub ochii cumparatorului, pe alese. Si le dau la pretul la care se gasesc in piata din orasul de langa ei, nu mai scump, chiar mai ieftin de multe ori.

Legume, fructe de sezon si peshte (e o zona in piata amenajata pt vanzarea pestelui, unde vin cateva firme ce au iazuri/pastravarii si iti dau pestele fie proaspat curatat, fie viu daca vrei sa ti=l alegi din bazin) eu cumpar in 90% din cazuri din piata. Mergem odata pe sapatamana, sambata si imi iau tot ce am nevoie sau pofta. Al meu de ex. isi ia seminte de dovleac de la tanti care il stie de client fidel si ii pune mai mult in punga, ne intreaba de copii daca nu sunt cu noi . Carne iau de la carmangeria (magazinul de desfacere a unei firme ce producatoare, zic ei) ce e langa piata. Cascaval, cas, produse de genul muschi, sunculita, carnati cumpar de la un magazin cu produse traditionale bucovinene (cel putin asa se lauda si au intr-adevar un gust foarte autentic de carne, nu de chimicale). Restul cumparaturilor le fac in Kouffland. In general plec cu lista de acasa, dar nu ca sa nu ma abat (ca intotdeauna o fac si pun cate ceva in plus), ci ca sa nu uit ceva ce am musai nevoie.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Ela, nu te mira, eu ultimele rosii adevarate pe care le-am luat din piata acum o luna, erau ceva de genul rosia si kilogramul si costau 5 lei kg. Vorba Corei, au meritat si ultimul banut, asa gustoase si bune au fost. Doar ca "taranca" mea a dat o lovitura, probabil si ea de la vreo alta taranca se aprovizionase, si atat ca pe urma n-a mai avut rosii d-alea. Iar mie nu mi-au stricat bugetul ca am preferat sa iau mai putine deci tot aceeasi suma am cheltuit-o. Am mancat mai putin dar mai bun.
Asa, si cautand producatori locali, am dat si de preturi de 10 lei kilu de rosii, asa ca 6 e deja la promotie.

Cosul eu mi l-am luat din dragon cu 30 sau 35 de lei, 55 in piata acelasi identic. Se tine bine si il am din toamna trecuta. E nelipsit din portbagaj. E cu mult mai trendy decat ala din linkul pus, e cu flori mari albe pe fond rosu Ma gandesc sa-i bat niste pietrovsky sa ma dau cool prin piata

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput