300 lei

Raspunsuri - Pagina 43

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aka spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

andacos, da, in piatza tot asa scrie. "Rosii de Matca", "rosii de Buzau", "struguri Ceasla".



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.







mda rosii de Buzau, pepeni de Dabuleni, si morcovi de Giugiu.
cumparate din piata de gros .

in piata sunt peste 75% bisnitari care cumpara din en gros si revand. si te poti pacali usor pentru ca acum pana si asa zisii tarani fac asa.
si mamaie poate vinde tot morcovi din Olanda pe post de morcovi din gradina. are un baiat cu masina care ii aduce din piata de gros. ii leaga frumos cu elastic, le pune o frunza de patrunjel si gata morcovul de gradina .

eu din piata cumpar legume, caut cea mai cea babuta, o chestionez de unde e, cat pamant are, legumele sa aiba frunze, murdare. si tot mai iau teapa uneori.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
Eu zic ca este!De ce sa cumpar morcovii di Olanda(???) cind sta mamaie in piatza cu legatura pe taraba!

Dana


Pai de cele mai multe ori si mamaie tot de la De Gros se aprovizioneaza.
bine...in general legumele autohtone se cunosc ... dar nu mereu si te poti insela usor.

+28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Asta da tactica. Am luat io saptamana trecuta rosii de 15 lei de la cea mai cea babuta de a facut ochii cat cepele ca nu cumpar doar un kil. Am pomenit-o foarte des zilele astea, de fiecare data cand am taiat o rosie, si nu in cel mai frumos, politicos si recunoscator mod.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Si io iau morcovi murdari de pamant. :D



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Legumele autohtone se cunosc,sunt cu forma neregulata...nu se compara cu cele din gradina,pline,carnoase,fara samburi aproape dar unele au gustul oarecum apropiat.

Eu vara nu duc lipsa...iarna e mai greu....
Eu cand cumpar caut pe cele mai murdare,mai neregulate..nu-s totdeauna bune,dar eu de exemplu caut merele sa aiba ori cate o gaura(de vierme) ori sa fie cu forma aleatorie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Eu nu intzeleg(nu o spun sub forma de repros,doar intreb)cum putezi cumpara legume/fructe din supermarket(egal care dintre ele)cind piatza geme de legume si fructe!

Ce au cele de la piatza?

Eu cind merg in Romania,super satula de legume/fructe din supermarket...numai printre tarabe as sta!Nu-mi lipsesc multe aici unde sunt,insa piatza...da!


Dana



Anul asta a fost primul in care nici macar la piata nu am mai gasit rosii bune si cu gust si cum le stim cu totii din copilariile noastre petrecute pe la tara. Colind piata cate o ora pana reusesc sa gasesc rosii care sa nu se vada de la o posta ca sunt tratate sa reziste saptamani la rand, cu coaja tare si verzi pe dinauntru.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Credeam ca numai eu am observat asta.Noroc ca s-au copt rosiile din gradina soacra-mii care sunt delicioase...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

ferice de voi ca aveti neamuri la tara ...

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

mcoca, piata nu e o problema, insa orice as alege - Billa, Lidl, Kaufland - e departe de noi, Daria nu rezista sa mearga atat de mult pe jos la intoarcere... Sau tu zici sa urc cu acel carucior in maxi-taxi?




Da Selene, eu zic sa urcu cu el in mijloacele de transport. Aici cred ca nu e casa in care sa existe unu. Acu au aparut din ce in ce mai haioase :).

Uite despre ce vorbesc : http://www.bagsandco.fr/chariot-de-course-new-star/247-caddie-2-roues.html



Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Asta pentru ca si producatorul cumpara rasaduri si seminte olandeze ca sa faca productie mai mare. Babutele n-au bani sa vina la piata si nici timp de stat la taraba. O alta mare problema pt mine e ca nu am cand sa ajung la piata. La 8 sunt la job. Pe la 6 ies. Dupa 6jumate-7 seara in piata sunt doar ofilituri. Sambata-duminica copiii zic ca decat sa-i tarai la piata mai bine fac foamea.... Si uite cum am ajuns sa iau vara legume din Mega.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Asta pentru ca si producatorul cumpara rasaduri si seminte olandeze ca sa faca productie mai mare. Babutele n-au bani sa vina la piata si nici timp de stat la taraba. O alta mare problema pt mine e ca nu am cand sa ajung la piata. La 8 sunt la job. Pe la 6 ies. Dupa 6jumate-7 seara in piata sunt doar ofilituri. Sambata-duminica copiii zic ca decat sa-i tarai la piata mai bine fac foamea.... Si uite cum am ajuns sa iau vara legume din Mega.


Anya


Eu cred ca asta e adevarul,plus ca e mai cool sa cumperi din supermarket,e mai in ton cu trendul sa spui ca ai fost in kauflanddecit la piatza!

Parerea mea !Bineintzeles ca sunt de acord ca nu mai sunt rosiile din copiilarie,astea-s rezulatele evolutziei,insa totusi exista tzarani care inca mai produc!

Subiectul asta mi-a demonstrat inca odata ca eu nu voi ajunge niciodata milionara(nu ca mi-as fi propus vreodata),felicitari tuturor celor ce umbla cu listutza de cumparaturi si meniuri,eu n-as putea NICIODATA sa traiesc dupa lista!

Nu sunt mina larga,nu arunc banii pe nimicuri,insa nici nu-mi refuz ceva ce...nu e pe lista!(una imaginara cu care plec in minte de acasa,ca si eu ma gindesc ce trebuie sa cumpar)

Michelle...la tine e spontaneitate in bucatarie?

Dana

Mergi la inceput