Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Discutii generale

300 lei

Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 59

aka

1475 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite aka un Mesaj Privat
Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

andacos, da, in piatza tot asa scrie. "Rosii de Matca", "rosii de Buzau", "struguri Ceasla".

Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...

In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.

mda rosii de Buzau, pepeni de Dabuleni, si morcovi de Giugiu.
cumparate din piata de gros .

in piata sunt peste 75% bisnitari care cumpara din en gros si revand. si te poti pacali usor pentru ca acum pana si asa zisii tarani fac asa.
si mamaie poate vinde tot morcovi din Olanda pe post de morcovi din gradina. are un baiat cu masina care ii aduce din piata de gros. ii leaga frumos cu elastic, le pune o frunza de patrunjel si gata morcovul de gradina .

eu din piata cumpar legume, caut cea mai cea babuta, o chestionez de unde e, cat pamant are, legumele sa aiba frunze, murdare. si tot mai iau teapa uneori.

mami de www.totsites.com/tot/mariachristina" target="_blank">Maria Cristina si Andreea Miruna

Mergi la inceput
ela_04
ela_04

1780 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ela_04 un Mesaj Privat
Citat:
Eu zic ca este!De ce sa cumpar morcovii di Olanda(???) cind sta mamaie in piatza cu legatura pe taraba!

Dana

Pai de cele mai multe ori si mamaie tot de la De Gros se aprovizioneaza.
bine...in general legumele autohtone se cunosc ... dar nu mereu si te poti insela usor.

+28
Mergi la inceput

Androix

9023 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Androix Adauga semn de carte la raspuns Trimite Androix un Mesaj Privat
Asta da tactica. Am luat io saptamana trecuta rosii de 15 lei de la cea mai cea babuta de a facut ochii cat cepele ca nu cumpar doar un kil. Am pomenit-o foarte des zilele astea, de fiecare data cand am taiat o rosie, si nu in cel mai frumos, politicos si recunoscator mod.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!
Mergi la inceput

Selene_Bunny

7782 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Selene_Bunny un Mesaj Privat
Si io iau morcovi murdari de pamant. :D

Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...

In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.

Mergi la inceput

eumada

5597 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luieumada Adauga semn de carte la raspuns Trimite eumada un Mesaj Privat
Legumele autohtone se cunosc,sunt cu forma neregulata...nu se compara cu cele din gradina,pline,carnoase,fara samburi aproape dar unele au gustul oarecum apropiat.

Eu vara nu duc lipsa...iarna e mai greu....
Eu cand cumpar caut pe cele mai murdare,mai neregulate..nu-s totdeauna bune,dar eu de exemplu caut merele sa aiba ori cate o gaura(de vierme) ori sa fie cu forma aleatorie...
Madalina

Copiii gasesc de toate Ón nimic. Adultii, nimic Ón toate."

Editat de - eumada on 17/08/2012 14:56:09
Mergi la inceput
ali
ali

1221 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ali un Mesaj Privat
Citat:
citat din mesajul lui Androix

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Eu nu intzeleg(nu o spun sub forma de repros,doar intreb)cum putezi cumpara legume/fructe din supermarket(egal care dintre ele)cind piatza geme de legume si fructe!

Ce au cele de la piatza?

Eu cind merg in Romania,super satula de legume/fructe din supermarket...numai printre tarabe as sta!Nu-mi lipsesc multe aici unde sunt,insa piatza...da!

Dana

Anul asta a fost primul in care nici macar la piata nu am mai gasit rosii bune si cu gust si cum le stim cu totii din copilariile noastre petrecute pe la tara. Colind piata cate o ora pana reusesc sa gasesc rosii care sa nu se vada de la o posta ca sunt tratate sa reziste saptamani la rand, cu coaja tare si verzi pe dinauntru.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Credeam ca numai eu am observat asta.Noroc ca s-au copt rosiile din gradina soacra-mii care sunt delicioase...

ali
Mama fericita de Andrei (20.06.2008)
Mergi la inceput

ingridnen

3207 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ingridnen un Mesaj Privat
ferice de voi ca aveti neamuri la tara ...

Ingrid si Cristi 9 ani
Mergi la inceput

mcoca

3923 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimcoca Adauga semn de carte la raspuns Trimite mcoca un Mesaj Privat
Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

mcoca, piata nu e o problema, insa orice as alege - Billa, Lidl, Kaufland - e departe de noi, Daria nu rezista sa mearga atat de mult pe jos la intoarcere... Sau tu zici sa urc cu acel carucior in maxi-taxi?

Da Selene, eu zic sa urcu cu el in mijloacele de transport. Aici cred ca nu e casa in care sa existe unu. Acu au aparut din ce in ce mai haioase :).

Uite despre ce vorbesc : http://www.bagsandco.fr/chariot-de-course-new-star/247-caddie-2-roues.html

Mergi la inceput
anya
anya

5168 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anya un Mesaj Privat
Asta pentru ca si producatorul cumpara rasaduri si seminte olandeze ca sa faca productie mai mare. Babutele n-au bani sa vina la piata si nici timp de stat la taraba. O alta mare problema pt mine e ca nu am cand sa ajung la piata. La 8 sunt la job. Pe la 6 ies. Dupa 6jumate-7 seara in piata sunt doar ofilituri. Sambata-duminica copiii zic ca decat sa-i tarai la piata mai bine fac foamea.... Si uite cum am ajuns sa iau vara legume din Mega.

Anya
Mergi la inceput

andacos

6554 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite andacos un Mesaj Privat
Citat:
citat din mesajul lui anya

Asta pentru ca si producatorul cumpara rasaduri si seminte olandeze ca sa faca productie mai mare. Babutele n-au bani sa vina la piata si nici timp de stat la taraba. O alta mare problema pt mine e ca nu am cand sa ajung la piata. La 8 sunt la job. Pe la 6 ies. Dupa 6jumate-7 seara in piata sunt doar ofilituri. Sambata-duminica copiii zic ca decat sa-i tarai la piata mai bine fac foamea.... Si uite cum am ajuns sa iau vara legume din Mega.

Anya

Eu cred ca asta e adevarul,plus ca e mai cool sa cumperi din supermarket,e mai in ton cu trendul sa spui ca ai fost in kauflanddecit la piatza!

Parerea mea !Bineintzeles ca sunt de acord ca nu mai sunt rosiile din copiilarie,astea-s rezulatele evolutziei,insa totusi exista tzarani care inca mai produc!

Subiectul asta mi-a demonstrat inca odata ca eu nu voi ajunge niciodata milionara(nu ca mi-as fi propus vreodata),felicitari tuturor celor ce umbla cu listutza de cumparaturi si meniuri,eu n-as putea NICIODATA sa traiesc dupa lista!

Nu sunt mina larga,nu arunc banii pe nimicuri,insa nici nu-mi refuz ceva ce...nu e pe lista!(una imaginara cu care plec in minte de acasa,ca si eu ma gindesc ce trebuie sa cumpar)

Michelle...la tine e spontaneitate in bucatarie?

Dana
Mergi la inceput
Pag. din 59 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Subiect inchis
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com