300 lei

Raspunsuri - Pagina 38

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns barbye spune:

3000 ron pe luna ? am crezut ca e o gluma ..si pana sa citesc pe aici am crezut ca mancati numai la restaurant. Eu nu vreau sa ma plang , dar ii multumesc lui Dumnezeu pentru ce am. Bugetul meu e sub 200 ron lunar( pentru mancare, daca imi ramane ca sunt alte prioritati inainte) si acum noroc cai vara mai gasesti verdeata, legume proaspete..la piata .De exemplu dintr-un pui, il transez si trebuie sa fac mancare de 4 ori din el.Un sfert de pui si 450 g mazare trebuie sa manac de 3 ori din ea, deci felul 2 imi ajunge 3 zile. Fructe, iaurturi , lapte....la zile mari. Daca stau si ma gandesc inghetata am mancat de 2 ori anul asta una pe bat si o vafa. La mine totul e calculat, uneori se mira soramea de cum pot sa traiesc.
Si ca sa iti raspund la intrebare ...da se poate trai si cu mai putin. Eu am o vorba; Nu traiesc ca sa mananc, ci mananc ca sa traiesc. ( poate dati cu rosii)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui barbye

3000 ron pe luna ? am crezut ca e o gluma ..si pana sa citesc pe aici am crezut ca mancati numai la restaurant. Eu nu vreau sa ma plang , dar ii multumesc lui Dumnezeu pentru ce am. Bugetul meu e sub 200 ron lunar( pentru mancare, daca imi ramane ca sunt alte prioritati inainte) si acum noroc cai vara mai gasesti verdeata, legume proaspete..la piata .De exemplu dintr-un pui, il transez si trebuie sa fac mancare de 4 ori din el.Un sfert de pui si 450 g mazare trebuie sa manac de 3 ori din ea, deci felul 2 imi ajunge 3 zile. Fructe, iaurturi , lapte....la zile mari. Daca stau si ma gandesc inghetata am mancat de 2 ori anul asta una pe bat si o vafa. La mine totul e calculat, uneori se mira soramea de cum pot sa traiesc.
Si ca sa iti raspund la intrebare ...da se poate trai si cu mai putin. Eu am o vorba; Nu traiesc ca sa mananc, ci mananc ca sa traiesc. ( poate dati cu rosii)



Nu da nimeni cu rosii, dar am o intrebare: tu esti singura? Ma gandesc ca totusi, nu ai copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns barbye spune:

Victoria, copiii nu am. Dar fiind situatia, cred ca copilul sunt eu al altora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui barbye

Victoria, copiii nu am. Dar fiind situatia, cred ca copilul sunt eu al altora.


Cand eram mai tanara, necasatorita si fara copil cred ca tot cam atat dadeam si eu pe mancare
ce vremuri frumoase...
aveam in frigider doar un salam, sunca sau mai stiu eu ce, cascaval si iaurturi...multe...
aaa si o sticla de suc. santal de portocale
frigiderul era mai mult de decor ...si lucea a curatenie ...
daca vroiam o ciorba sau o mancare din an in Paste ma ducem la mama...
desi bani aveam... dadeam mai mult pe toale care mai de care mai de firma... minte de copil si eu.

Vreau sa va spun ca de maine vin mesterii la casa
am cumparat gresia si tot ce trebuie...
sper doar sa ma pot tine de lista si sa nu plec de acasa fara ea ca e jale
multumim


Edit ca am uitat cea mai importanta veste!!!
Buburuza din burtica cica e fata sigur
suntem extrem de fericiti!!!
+28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Nadia, barbye are o situatie speciala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mikaela_a spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Am facut cumparaturile din Carrefour :
carne de curcan 1 kg, pulpa de vita 700 gr, pui 2,4oo gr, 30 oua, pipote si inimi de pui 1 kg, ficat de pui 1kg, mazare 700 gr, varza, fasole boabe, rosii, nectarine, struguri, sana, sunca de praga, morcovi, marar, patrunjel, ceapa verde, zahar, sare, cacao, faina, praf de copt, zahar vanilat, lamai, pastarnac, telina romaneasca, ardei gras romanesc, lapte pt copil, fidea, cimbru, oregano, foi de dafin, prajiturele pt copil, lavete umede, Axion, Cif, Lenor, Igienol ( dezinfecteaza suprafetele la fel ca si clorul, dar nu este la fel de toxic ), hartie igienica, sapunuri.
Toate au costat : 303,02 lei
Ce am cumparat va tine aproximativ 4 saptamani. Intre timp, voi mai cumpara paine si verdeata, poate si cafea + cine mai stie ce.

Am dat azi o tura intr-un second hand cu marfa germana. Am lasat acolo 750 de lei. Am innebunit, stiu, dar nici eu nici fii-mea nu mai aveam haine de casa ( tricouri cu maneca scurta si lunga ). Am cumparat cu 1 leu bucata, dar si o haina din piele intoarsa cu 30 de lei + alte 2 hainute cu 3 lei bucata, imbracaminte pt 3 anotimpuri : primavara, vara, toamna.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


Allinta, te rog mult, poti sa-mi spui cam ce intentionezi sa gatesti din toate cele cumparate? Ma gandesc ca ti-ai facut un plan, un meniu si sunt chiar interesata de ce ai planuit.
Sper sa nu te superi daca iti cer prea mult.
M-a cam prins subiectul asta si noi cheltuim fff mult pe mancare. Mi-as dori sa fiu mai organizata.

Si vreau sa te rog sa imi spui care este acel second hand de care spuneai. Prin studentie le colindam si eram ff incantata de ce gaseam, in ultimul timp le-am cam sarit. Intr-adevar am intrat in unul in Targu Mures (eram in vacanta) si desi gasisem cateva haine dragute, mi s-au parut scumpe, 28-30 lei o fusta, bluza.
Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Economisesc bani folosind bicicleta in loc de autobuz.Parcurg zilnic 20 km si pot astfel sa-mi fac cumparaturile de unde imi convine.
Ma ajuta mult si masina de spalat vase.Am descoperit un detergent pentru ea care spala foarte bine,costa 30 ron si imi ajunge 2 luni.Il iau din Carrefour,e marca lor proprie si are 3 kg.
Mi-am cumparat o lada frigorifica si de cateva zile tot investesc in legumele de sezon.Nu ma las pana nu o umplu...Fac focul in curte si pun gratarul cel mare si coc ardeii pentru salata,ii curat si ii pun in punga cat cred ca se mananca o data.La fel am procedat cu vinetele...cu gogosarii...Nu mai e necesar sa tremur ca se strica zacusca in borcane.Daca am legumele gata coapte in lada ,nu e mare lucru sa fac zacusca atunci cand ne e pofta intr-o oala mai mica si vesnic in alta combinatie,pot jongla cu gusturile.
Ma mai ajuta uscatorul de rufe,nu mai cumpar atatea haine si nu mai am nevoie de atata mobila prin casa .Asta cu mobila se vrea a fi o gluma,adevarul e ca urasc sa sterg praful,dar n-am ce face
Am pus becuri economice peste tot in casa...
Carne iau de la macelarie,foarte rar din supermarket...
Cateodata gatesc in oale mari ,copiii spun ca sunt oale uriase ,si congelez mai apoi mancarea gata portionata.Prin efort se castiga timpul liber,ce sa faci...


Mami de Albert-Damian si de Alma-Daphne


Acestia suntem http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=2d8e9adad03c7f51d38832&utm_source=otm&utm_medium=text_url

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Citat:
citat din mesajul lui barbye

Victoria, copiii nu am. Dar fiind situatia, cred ca copilul sunt eu al altora.


Cand eram mai tanara, necasatorita si fara copil cred ca tot cam atat dadeam si eu pe mancare
ce vremuri frumoase...
aveam in frigider doar un salam, sunca sau mai stiu eu ce, cascaval si iaurturi...multe...
aaa si o sticla de suc. santal de portocale
frigiderul era mai mult de decor ...si lucea a curatenie ...
daca vroiam o ciorba sau o mancare din an in Paste ma ducem la mama...
desi bani aveam... dadeam mai mult pe toale care mai de care mai de firma... minte de copil si eu.

Vreau sa va spun ca de maine vin mesterii la casa
am cumparat gresia si tot ce trebuie...
sper doar sa ma pot tine de lista si sa nu plec de acasa fara ea ca e jale
multumim


Edit ca am uitat cea mai importanta veste!!!
Buburuza din burtica cica e fata sigur
suntem extrem de fericiti!!!
+28


Felicitari ptr !


Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mikaela_a

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Am facut cumparaturile din Carrefour :
carne de curcan 1 kg, pulpa de vita 700 gr, pui 2,4oo gr, 30 oua, pipote si inimi de pui 1 kg, ficat de pui 1kg, mazare 700 gr, varza, fasole boabe, rosii, nectarine, struguri, sana, sunca de praga, morcovi, marar, patrunjel, ceapa verde, zahar, sare, cacao, faina, praf de copt, zahar vanilat, lamai, pastarnac, telina romaneasca, ardei gras romanesc, lapte pt copil, fidea, cimbru, oregano, foi de dafin, prajiturele pt copil, lavete umede, Axion, Cif, Lenor, Igienol ( dezinfecteaza suprafetele la fel ca si clorul, dar nu este la fel de toxic ), hartie igienica, sapunuri.
Toate au costat : 303,02 lei
Ce am cumparat va tine aproximativ 4 saptamani. Intre timp, voi mai cumpara paine si verdeata, poate si cafea + cine mai stie ce.

Am dat azi o tura intr-un second hand cu marfa germana. Am lasat acolo 750 de lei. Am innebunit, stiu, dar nici eu nici fii-mea nu mai aveam haine de casa ( tricouri cu maneca scurta si lunga ). Am cumparat cu 1 leu bucata, dar si o haina din piele intoarsa cu 30 de lei + alte 2 hainute cu 3 lei bucata, imbracaminte pt 3 anotimpuri : primavara, vara, toamna.


Allinta, te rog mult, poti sa-mi spui cam ce intentionezi sa gatesti din toate cele cumparate? Ma gandesc ca ti-ai facut un plan, un meniu si sunt chiar interesata de ce ai planuit.
Sper sa nu te superi daca iti cer prea mult.
M-a cam prins subiectul asta si noi cheltuim fff mult pe mancare. Mi-as dori sa fiu mai organizata.

Si vreau sa te rog sa imi spui care este acel second hand de care spuneai. Prin studentie le colindam si eram ff incantata de ce gaseam, in ultimul timp le-am cam sarit. Intr-adevar am intrat in unul in Targu Mures (eram in vacanta) si desi gasisem cateva haine dragute, mi s-au parut scumpe, 28-30 lei o fusta, bluza.
Multumesc mult.


Mikaela_a, din carnea de curcan voi face un pilaf si ma voi mai gandi ce voi face cu celelalte 500 de grame, din pulpa de vita, mancare de perisoare, din maruntaie, le voi fierbe, mixa, amesteca cu oua, condimente si verdeata, le voi baga la cuptor, iar langa ele voi face un piure. Din pui, voi gati supe/ciorbe si mancaruri sau fripturi. Fasolea deja am facuta, la fel si mancarea de perisoare. Ciorbita este de pui. Acum, fac o prajitura cu cacao.
Second hand-ul este pe Margeanului ( departe de mine ), ajung cu 226. Este o cladire mare, grena. Nu stiu cum se numeste statia, dar este pe langa o cofetarie : Piticot ( cam asa ).



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Poate gasesc tipsuri aici pt cheltuielile legate de gradinita! Ce ne lipseste: pantofi de exterior/adidasi/papuci de interior gradinita, pijamale, inca un trening de interior, pantaloni de blugi/veluri, pulovere, geaca de toamna (macar 2 bucati). Estimez iarasi un buget de cca 500-800 ron.

Nu avem gentuta de gradinita, rechizitele in schimb le avem pe toate, ne lipsesc caietele speciale de colorat/desenat. Am preconizat iasari un buget lunar de 500 ron cheltuielile legate de gradinita (transport/mancare/consumabile).


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


blackgirl, dar stii deja lista de rechizite cerute?

Eu inca nu am cumparat nimic special pentru gradinita...

Mergi la inceput