300 lei

Raspunsuri - Pagina 39

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Poate gasesc tipsuri aici pt cheltuielile legate de gradinita! Ce ne lipseste: pantofi de exterior/adidasi/papuci de interior gradinita, pijamale, inca un trening de interior, pantaloni de blugi/veluri, pulovere, geaca de toamna (macar 2 bucati). Estimez iarasi un buget de cca 500-800 ron.

Nu avem gentuta de gradinita, rechizitele in schimb le avem pe toate, ne lipsesc caietele speciale de colorat/desenat. Am preconizat iasari un buget lunar de 500 ron cheltuielile legate de gradinita (transport/mancare/consumabile).

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


blackgirl, dar stii deja lista de rechizite cerute?

Eu inca nu am cumparat nimic special pentru gradinita...



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.



Eu nu cumpar deloc rechizite ptr gradinita.
Anul trecut am dat 30RON ptr un set de caiete pe care le-au folosit la gradi si inca 10RON/luna ptr alte rechizite.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Doamne, barbye, dar ce mananci tu e boala curata... lactate la zile mari... un sfert de pui si 450 g mazare pt 3 zile
e trist...

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Eu am gatit, azi, o oala medie de supa de rosii cu zdrentze de ou si o oala medie de piure, pentru Daria, cu peste (inbox, te tin la curent, scriu pe dupa-masa, seara, asa) si pentru tati, cu ochiuri si salata de rosii.

Mancarea asta tine 2 zile, azi si maine.

Eu sunt la regim propriu, mananc f. putin, am renuntat de tot la paine si dulciuri, ma mai gandesc daca sa mananc paste si cartofi.

Cine poate gati in curtea proprie si are si spatiu de depozitare... s-a scos.

Legat de balsamul de rufe:

Am incercat mai multe, dar tot Lenor ramane preferatul. Nu orice fel de Lenor, totusi, acum am mov cu capac albastru, are un miros... Eu nu am spatiu sa tin aici si hainele de vara, si cele de iarna, asa ca, prin septembrie, pun in cutii toate hainele de vara spalate si parfumate cu Lenor si le trimit la mama. Ea mi le trimite inapoi prin mai anul viitor. Raman in cutii, inchise, dar cand revin la mine, tot a Lenor miros.

Detergent, am acum unul ieftin din Penny Market, nu-s prea incantata de el, are granulatia cam mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mikaela_a spune:

Multumesc allinta.
Am trecut si eu zilele trecute prin Lidl, am cumparat niste maruntisuri, dar m-am gandit la voi, parca retinusem ca spuneati voi ca unele sunt mai ieftine acolo.
La detergenti nu m-am uitat ca mai am, dulciuri stiam de la cineva ca sunt mai ieftine, doar ca noi nu consumam zahar.
Am remarcat la legume, spanac congelat aprox 2 lei punguta de 400 gr. (cam 5 lei/kg)
Dupa ce altceva ar trebui sa ma mai uit?

Cred ca ar trebui sa facem un top, un clasament, de genul

a, b sunt mai ieftine acolo
c, d sunt mai ieftine dincolo.

Oamenii ar trebui sa stie, poate isi mai ieftinesc unele magazine anumite produse...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Spanac congelat Lidl: 1,99 lei/punguta 400 grame
Alte legume congelate Lidl: 2,99 - 3,49 lei/punguta 450 grame

Faza e ca fiecare magazin are ceva anume care e al lui si mai ieftin decat in alte parti.

Intrebarea este daca renteaza alergatul din magazin in magazin pentru a face cumparaturi mai ieftine - adica ce e mai ieftin din A + ce e mai ieftin din B + ce e mai ieftin din C...

Aici e utila o masina, dar si benzina costa...

Eu/noi am apelat de "n" ori la taxi - pentru Lidl, Kaufland, pentru ca de cele mai multe ori am mers cu copilul (de multe ori eu singura), mijloace de transport in comun sunt, nu zic ca nu, dar nu suficient de aproape atunci cand ai doua sacose grele si un copil de tinut de mana.

Amu' sigur ca se poate spune ca taxiul de fitza si snobism, daca s-a spus asta in cazul copilului toropit de febra...

Ce cumparam noi mult e apa plata. Apa de la robinet de aici e cam coroziva, se vede dupa cum devin instalatiile sanitare, nici mama Cifului nu le mai scoate din "boala".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Din punctul meu de vedere,cele mai bune preturi sunt in Kauftland si in Auchan...

Mami de Albert-Damian si de Alma-Daphne


Acestia suntem http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=2d8e9adad03c7f51d38832&utm_source=otm&utm_medium=text_url

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Selene, de ce nu iti cumperi un carutz din ala de piata? E super ultra practic. Eu am piata la 5 min, si niste magazine, asa ca nu renteaza sa merg cu masina (cand e piata, oamenii se parcheaz pe strada mea ...), deci merg cu carutul :).


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
cand ma uit la ingrediente avea L-cysteine (substanta adaugta in produse si e facuta nu stiu cum din par uman sau din pene de ratza...)yuuuk,yuuuk...
ma duc acasa si ce-mi vine sa ma uit la niste croissants tot de la costco care ii aveam prin frigider...sa mor si astia aveau din asta....drept in gunoi au ajuns.


acu sa nu va suparati pe mine dar asta e exagerare. L-cisteina e un aminoacid natural. e unul dintre aminoacizii semi-esentiali (poate fi sintetizat in corpul uman). si daca se extrage din par uman ce??? daca e sintetizat artificial e mai bine? si daca e extras din vreo parte animala e oricum purificat de zeci de mii de ori. cate suplimente nutritionale care se vand cu averi nu-s din ficat de rechin, de cod, nu mai zic de mosc?
inteleg perfect cititul etichetelor dar hai sa mai si invatam ce citim.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mikaela_a spune:

Ceva de genul:

http://www.economica.net/in-ce-magazine-gasiti-cele-mai-ieftine-alimente-marca-proprie_22102.html

M-am apucat sa ma uit pe oferte.
La Billa lapte 1.5% grasime marca lor (Clever) 2.69 lei

Apa plata Clever la 5l 2.19 lei la jumatate de pret fata de Carpatina la 5 l la 4 lei si ceva.

Acum na, conteaza si calitatea...si totusi cum sunt astea? Le-a consumat cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Sincer Selene mersul cu taxiul la magazin pt mine chiar ca e fitza si ... numai zic
de multe ori am mers si eu cu baiatul la magazin in carut, pe jos dus intors cateva statii...
dar daca sunt singura, fara sot nu cumpar mai mult decat strictul necesar. daca e vreo promotie de musai musai...trimit sotul cand vine de la munca...dar bani pe taxi... cred ca sunt prea zgarcita pt asta

Ps. e adevarat ca pana sa ma casatoresc ma duceam cu masina si la piata care era la o statie de mine iar ideea maica-mi de a merge pe jos imi parea... SF
De cand cu bb insa ma gandesc la cat costa taxiul... scot si benzina si ii cumpar si copilului ceva.


+28

Mergi la inceput