300 lei

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

referitor la pete pe haine albe/deschise la culoare. De cand folosesc scutece textile care nu pot fi inalbite cu clor, am constatat ca soarele este un excelent inalbitor. Uscate in plin soare si multe pete dispar ca prin minune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Madalina, de cand am nascut, imi doresc enorm de mult sa traiesc! Sa imi pot creste copilul, sa fiu langa ea cand are nevoie de mami... asa e, Monica ne-a dat tuturor o lectie de viata, ne-a aratat ce e important in viata! Personal am invatat acum 2 ani ca nimic, NIMIC! nu e mai presus decat sanatatea. Cand Victoria a fost diagnosticata cu leucemie am inteles ca toti banii din lume nu conteaza, numai sanatatea conteaza! Dar pana acum gandeam 'in primul rand sanatatea copiilor' (si inca cred asa), doar ca acum imi dau seama cat de important e ca si noi sa avem grija de noi, sa ne mentinem sanatosi, sa ne crestem copilasii... Acum 2 ore am vazut vestea despre Monica si nu prea am vrut/putut sa scriu acolo... am scris un mesaj, dar nu stiu, chiar nu stiu ce sa spun familiei. Nimic, nici un cuvant nu poate schimba situatia, evident. Sper doar ca mamicile din (Nu imi amintesc de unde e Monica... Arad? Oradea?) sa isi aminteasca si sa viziteze copilasii Monicai, sa-i... nu stiu! scoata in parc cu proprii copilasi, sa-i ajute asa cum pot ele, sa-i ajute sa nu se simta... pierduti si uitati. Ma opresc, ca deja plang...


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





ai dreptate Nadia, treb sa avem grija de noi pt a putea sa avem grija de ei.
sa avem grija de corpurile noastre, alimentatie, toxine... stress... cat traim pe acest pamant, sa putem fii in viatza cat mai mult pt copilasii nostri.
si treb sa avem grija si de sufletele noastre si ale lor pentru a fii o vesnicie impreuna in slava lui Dumenzeu.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Am facut cumparaturile din Carrefour :
carne de curcan 1 kg, pulpa de vita 700 gr, pui 2,4oo gr, 30 oua, pipote si inimi de pui 1 kg, ficat de pui 1kg, mazare 700 gr, varza, fasole boabe, rosii, nectarine, struguri, sana, sunca de praga, morcovi, marar, patrunjel, ceapa verde, zahar, sare, cacao, faina, praf de copt, zahar vanilat, lamai, pastarnac, telina romaneasca, ardei gras romanesc, lapte pt copil, fidea, cimbru, oregano, foi de dafin, prajiturele pt copil, lavete umede, Axion, Cif, Lenor, Igienol ( dezinfecteaza suprafetele la fel ca si clorul, dar nu este la fel de toxic ), hartie igienica, sapunuri.
Toate au costat : 303,02 lei
Ce am cumparat va tine aproximativ 4 saptamani. Intre timp, voi mai cumpara paine si verdeata, poate si cafea + cine mai stie ce.

Am dat azi o tura intr-un second hand cu marfa germana. Am lasat acolo 750 de lei. Am innebunit, stiu, dar nici eu nici fii-mea nu mai aveam haine de casa ( tricouri cu maneca scurta si lunga ). Am cumparat cu 1 leu bucata, dar si o haina din piele intoarsa cu 30 de lei + alte 2 hainute cu 3 lei bucata, imbracaminte pt 3 anotimpuri : primavara, vara, toamna.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

750 sau 75? Daca e 75, n-ai innebunit deloc, am trecut si eu prin asta. :D

Putin ai dat pe mancare, daca zici ca te tine 4 saptamani...

Recomand SH Anglia, sunt si mai bune decat Germania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

750 sau 75? Daca e 75, n-ai innebunit deloc, am trecut si eu prin asta. :D

Putin ai dat pe mancare, daca zici ca te tine 4 saptamani...

Recomand SH Anglia, sunt si mai bune decat Germania.


75 ! Dorm.

Sper a ma tina o luna. Voi mai vedea, ca, pana acum, nu am tinut o evidenta clara. Totusi, intotdeauna cumpar cate ceva si intre aceste aprovizionari masive de la hipermarket.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Inca nu am facut rondul la magazinul SH, (in vara am lasat 130 ron, dar ne-am imbracat toti 3 de sezon). In schimb azi am cheltuit intr-un depozit de haine (gen Europa) cca 500 ron, daaar am trusoul complet de botez (inclusiv pt baia de a doua zi), i-am luat copilului meu trening nou/2 bluze cu maneca lunga/maieuri/chilotei (incepe gradinita), 2 treninguri plus tricourile aferente nepotilor (urmeaza ziua lor de nastere). Sunt chiar foarte multumita, bugetul pt toate aceste cheltuieli vira spre 800-1000 ron.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Io tre' sa stau departe de SH-uri, ca nu exista sa nu gasesc ceva. Pt. Daria in principal.

Iar "concediul" iar ne-a destabilizat, e infiorator cat pot costa biletele de tren pe distante lungi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Poate gasesc tipsuri aici pt cheltuielile legate de gradinita! Ce ne lipseste: pantofi de exterior/adidasi/papuci de interior gradinita, pijamale, inca un trening de interior, pantaloni de blugi/veluri, pulovere, geaca de toamna (macar 2 bucati). Estimez iarasi un buget de cca 500-800 ron.

Nu avem gentuta de gradinita, rechizitele in schimb le avem pe toate, ne lipsesc caietele speciale de colorat/desenat. Am preconizat iasari un buget lunar de 500 ron cheltuielile legate de gradinita (transport/mancare/consumabile).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Mancarea... saptamana asta am scos pana acum 80-100 ron, majoritatea fiind pt copil (iaurt, cereale, suc, fructe, 600 gr piept pui), lapte de la tarani cu 2.5 lei/litru, branza telemea la 10 ron kg, cascaval 14 ron calupul, salam de vara 10 ron rulada. Rosii 3 ron 1 kg, ardei 2.5 lei 1 kg. Apa minerala 8 lei baxul. Sotul mananca la munca in contravaloarea unui tichet de masa (9-11 ron/zi) cate 2 feluri de mancare, eu fie un sandvis de-acasa, fie 2 covrigi a un leu fiecare. Cel mai ieftin imi iese o supa de rosii cu taitei (din care mancam 2-3 zile), fie o tocanita de cartofi cu carne. Gatesc cate un singur fel de mancare. Dulciuri/cafea primesc suficient cat sa dau si la altii. Mai fericita insa sunt la slanina/oua de casa/miere.

Paine ne ajunge o franzela la 3 zile (2.6 ron). Per total, imi dau seama ca noi mancam chiar ieftin, rar ajung sa arunc mancare.

Insa noi suntem la extreme: de multe ori nici eu nu inteleg de ce. Si ca se tot vb de 300 ron: 350 am dat pe toata faianta din baia mare, insa momentan nu ne apucam de santier (pt toate schimbarile preconizate am nevoie de 1700 lei si inca nu am strans banii). Dupa cum ma stiu, mi-am dat termen de maxim 2 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Poate gasesc tipsuri aici pt cheltuielile legate de gradinita! Ce ne lipseste: pantofi de exterior/adidasi/papuci de interior gradinita, pijamale, inca un trening de interior, pantaloni de blugi/veluri, pulovere, geaca de toamna (macar 2 bucati). Estimez iarasi un buget de cca 500-800 ron.

Nu avem gentuta de gradinita, rechizitele in schimb le avem pe toate, ne lipsesc caietele speciale de colorat/desenat. Am preconizat iasari un buget lunar de 500 ron cheltuielile legate de gradinita (transport/mancare/consumabile).


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Daca vrei 2 ca sa le poti spala si sa aiba alta pana se ususca, eu recomand uscatoare de haine. Sunt extraordinare! In primul rand: nu ai nevoie de mai mult de o geaca de iarna, in 2 ore e spalata si uscata, curata tot timpul si in loc sa speli tot la 2 zile (spunea cineva, nu mai stiu cine) pentru ca nu ai loc de uscat pe sarma ptr. 2-3 masini. Asa, eu spal o data pe saptamana, 4 ture: albe, colorate, hainutele Victoriei si lenjeriile. Si de 2 ori pe saptamana spal prosoape, ca de astea nu am destule, am putin loc sa le depozitez, asa ca le spal mai des. Am o zi/saptamana speciala ptr. spalat, cand toata ziua spal, dar dup-aia nu-mi mai fac griji o saptamana.

Mergi la inceput