300 lei

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Nadia, eu ce stiu, e asta: "shell fish (lobsters,
shrimp, clams, all fish with a hard shell) are cleaners of
the sea and they retain a high quantity of toxins in their
system."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

Nadia, eu ce stiu, e asta: "shell fish (lobsters,
shrimp, clams, all fish with a hard shell) are cleaners of
the sea and they retain a high quantity of toxins in their
system."



Rall, multumesc. Chiar nu stiam.
Dar azi am vazut o emisiune pe discovery (e saptamana rechinilor si Victoria e fascinata! si au 'prins' pe film un rechin cand a facut... kk. Daca ati fi vazut cum au sarit pestii! Au halit TOT! Bleah! Zau ca parca nu mai vreau nici peste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

wow victoria mamii! chiar ca e dezgustator! habar-nam avut ca pestii minca asa ceva! chiar preferam intodeauna pestii crescuti in crescatorii decit cei din salbaticie! dar nu prea maninc peste decit extrem de rar nu imi place gustul trebuie sa pun o gramada de altceva, maioneza, condimente etc pe el sa il pot minca.Dar ce fel de pesti erau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Michelle,


msl,
ai devenit my role model in shopping...o sa vad daca pot sa fac si eu mai multe reduceri.nu vreau sa mai cumpar decat cu cupoane.
mi-am instalat printerul la computerul asta si...o sa ma pun pe printuit coupoane.

dar copiii nu ti se califica pt reduced lunch/mic dejun la scoala?
cu asigurarea de santate cum ai facut? te califici pt healthy fam. la copii?

michelle


Mic dejun nu se da la scoala unde va incepe K dar lunch-ul il va primi ca s-a inclus in suma platita totala. Cea mica merge doar part time dar nu cred ca s-ar incadra nici una daca ar merge la scoala de stat.
Avem asigurare de sanantate f buna prin serviciul lui, un alt motiv pt care nu divortez deocamdata pt ca am probleme de sanatate si nu se stie cind ma "paleste"vreo problema si am nevoie de operatii pt care nu platesc nimic prin asigurarea care o am prin el dupa cum s-a intimplat si in trecut de fapt. Daca nu as avea aceasta asigurare as fi omul ploii numai medicamentele pt migrene m-ar costa cred vreo mie de$ pe luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

wow victoria mamii! chiar ca e dezgustator! habar-nam avut ca pestii minca asa ceva! chiar preferam intodeauna pestii crescuti in crescatorii decit cei din salbaticie! dar nu prea maninc peste decit extrem de rar nu imi place gustul trebuie sa pun o gramada de altceva, maioneza, condimente etc pe el sa il pot minca.Dar ce fel de pesti erau?


Nu stiu ce fel de pesti erau. Ca nu au zis si eu nu-i cunosc, pentru mine toti arata la fel; sunt ori delfini, ori rechini, ori balene, ori... pesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

nadia, eu ma gindem la continutul de mercur care unii pesti ii au, plus icrele de peste daca le iei gata facute pot sa aiba sare multa.

mai ai grija la nitrite si alte prostii care le pun in salamuri, ham..., ca am vazut ca aveai pe lista cold cuts si la fel au multa sare.

azi am fost la cumparaturi si mi s-a facut o sila...
m-am dus la costco si am vrut sa iau niste tortilla, whole grain din care gustasem de citeva ori la samples...si era tare buna.
cand ma uit la ingrediente avea L-cysteine (substanta adaugta in produse si e facuta nu stiu cum din par uman sau din pene de ratza...)yuuuk,yuuuk...
ma duc acasa si ce-mi vine sa ma uit la niste croissants tot de la costco care ii aveam prin frigider...sa mor si astia aveau din asta....drept in gunoi au ajuns.
m-am uitat si la alte branduri de tortilla si alea nu aveau .

doamne , daca mai stim ce mancam...treb sa cascam ochii mari cand facem cumparaturi.
de asta se mira sotul me ce stau cite 2-3 ore in magazin...pai cum sa nu stau cand vezi toate minunile in produsele astea....stau si fac lectura citind etichetele.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Michelle, cand spui peste cu mercur te referi la shell fish sau fish? Ca fish... nu prea il mai mananca; shell fish, da!
Cold cuts sunt ptr. mine :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Mada, ieri am calcat ce spalasem si sa sti ca nu sunt multumita.
Azi ma duc sa i-au detergentul meu obisnuit.
Dar...asa cum spuneam eu sunt mai obsedata de pete un pic asa
Vreau sa va spun ca am cumparat cam tot ce ne trebuia ...inclusiv legumele cam 150 toate... cantitati mari, cam pt toata luna, si ne-au ramas nesperat de multi bni pe card... adica sotul meu a fost de`a dreptul socat
de spalat ...spal in fiecare zi fara vineri si duminica...si in zilele de sarbatoare mare...cum a fost ieri.
Ieri de exp nu am spalat azi deja le-am intins ca poate cand doarme copilul le si calc...


+28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

De ce spui asta?Nu se calca bine?
Spre rusinea mea noi avem haine care nu se calca...iar ale sotului meu le calca soacra-mea......



Speli in fiecare zi?
Da ai putea spala mai rar ca asa se duce detergentul apa si curentu`......de numa......chiar aduni cate trei masini de rufe zilnic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
De ce spui asta?Nu se calca bine?


Nu. Se calca normal
dar cand le-am calcat am mai vazut niste urme de pete care in mod normal nu trebuiau sa fie...
Nu spal in fiecare zi cate 3 masini... doar daca nu spal o zi se strang mai multe masini...
mai sunt zilele cand copilul se mai scapa (daca doarme mai mult de 2 ore la pranz) si atunci trebuie spalata toata lenjeria de la el...
asta e...am husa de patut care protejeaza patutul dar si aia trebuie spalata plus cearceaf daca am noroc si nu uda si perna...
inca suntem in plin proces de a ne obisnui fara pampers...

+28

Mergi la inceput