300 lei

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

De cate ori am facut cumparaturi din piata, am venit acasa cu legume storcite sau stricate. Prefer sa le cumpar din marile magazine, unde le pot alege eu. Taranii le pun pe cele frumoase in fata, iar cumparatorului ii pun in sacosa ce vor ei.





niciodata n-am acceptat sa cumpar ceva pe care sa mi-l puna vanzatorul in sacosa. daca nu le pot alege eu cu manuta mea, zic pas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Michelle,
absurd neabsurd asta is nevoita sa fac; se poate daca combini cupoanele intre ele de ex un cupon de safeway plus 1 cupon de la producator plus un cupon de pe site si in plus cumpar numai la reduceri; pret intreg extrem de rar si doar cine stie ce "delicatesa" care oricum nu trece de mai mult de 5 $. ti-am mai spus ca am preturi personalizate ti-am dat exemple; ma mai duc si in piata si cind e pe terminate piata iti dau si la sfert de pret numai sa scape de marfa; fructe cumpar doar unde gasesc ieftine sau am pret personalizat; california ranch market are preturi f ieftine;
si dupa cum am mai spus ia f mult timp sa umbli dupa cupoane si sa te gindesti cum sa le combini;
si da nu ne trebuie mincare prea multa.
Si mie mi se pare de domeniul absurdului ce fac aia la extreme couponing dar se vede ca se poate desi eu nu am reusit niciodata ce au reusit ei adica ia tot gratis; si nu, nu am nici un fel de WIC (ajutor pt mincare)nici pt mine si nici pt copii pt ca el cistiga f mult si inca is maritata cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Am hotarat deja ca o sa tin o lista. clar.
si apoi am pus deja o hartie pe frigider pe care sa notez ce lipseste (iar o idee buna)
iar apoi nu mai plec la cumparaturi in supermarket decat daca se aduna cel putin 10 produse.
Daca mai aveti sfaturi bune... eu invat repede


+27


Sper sa nu te superi, dar mai am eu o idee/sfat: nu mai gati ambele feluri cu carne.
Daca ciorba are carne . felul 2 sa fie fara ex. orez cu ciuperci si faci o mancare cu carne ptr cina. Si trebuie putin efort ptr asta. Nu fizic, cat munca de lamurire. Sotul meu suferea de gastrita, tot asa invatat cu snitele/gratarele/etc zilnic. Si l-am taiat de la portie. Si-a facut analizele de curand si i-au iesit perfecte, el foarte incantat pana i-a zis medicul "felicitari cui va gateste!"

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

App, stiti ce altceva as putea sa fac cu strugurii astia in afara de vin?ca nu am cele necesare pt asta... si nici nu dau bani.

+27


compot

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui allinta

De cate ori am facut cumparaturi din piata, am venit acasa cu legume storcite sau stricate. Prefer sa le cumpar din marile magazine, unde le pot alege eu. Taranii le pun pe cele frumoase in fata, iar cumparatorului ii pun in sacosa ce vor ei.





niciodata n-am acceptat sa cumpar ceva pe care sa mi-l puna vanzatorul in sacosa. daca nu le pot alege eu cu manuta mea, zic pas.


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...





Si eu la fel, imi aleg eu sau cel putin SI eu. Nu ma sfiesc sa ma uit in sacosa dupa ce am primit-o si daca nu mi-a convenit am dat marfa inapoi si mi-am cerut banii. E drept ca mi se mai intampla chiar si asa ma ma trezesc cu fructe lovite, sau rosii crapate dar nici macar asa nu se compara cu cele din magazin, nici la pret nici la gust.

Ela, eu nu am spatiu unde sa depozitez 30 de kile de cartofi, acum in toiul verii s-ar cloci la mine pe balcon, mare economie nu as face. Asta toamna, pe la inceputul perioadei de aprovizionare ma imbia un "negustor" sa-mi iau ceapa pentru iarna, adica vreo 10 kile, ca o sa se scumpeasca foarte tare cand s-o mai raci vremea. Atunci afara inca erau 25 de grade. Pai mai bine sa se cloceasca la el decat la mine, ca tot acolo ajung daca o dau direct la gunoi asa ieftina cum e, nu?

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Citat:
citat din mesajul lui carmencat
Ca sa organizez spalatul mai bine, incercam sa purtam hainele cam din aceeasi gama de culori. Adica in loc sa port luni tricou verde, marti rosu, miercuri albastru, etc., ma organizez asa: luni tricou rosu, marti roz, miercuri corai, etc.


Rufele rosii le bag intr-o sacosa care se strange cu snur, o leg bine la gura si nu iese culoarea pe celelalte haine.



allinta



exista la magazin niste servetele speciale care se introduc in masina impreuna cu hainele...chiar daca sunt de culori diferite, nu se va prinde...


Diplomatia e arta prin care vorbesti frumos cu un câine rau, pana gasesti o bata cu care sa te aperi.

"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

App, stiti ce altceva as putea sa fac cu strugurii astia in afara de vin?ca nu am cele necesare pt asta... si nici nu dau bani.

+27


compot

Alexandra Maria
14.12.2007



Cred ca asta o sa fac... si vreo cateva borcane de gem ...de proba...
dulceata nu prea e de mine ca trebuie sa scot samburii si coaja.. mai ales ca sunt soi micut care cere timp si rabdare multa
O sa incerc si un fel cu legume unul carne... macar de proba

Androix, nici noi cand stateam la apart nu cumparam in cantitati asa mari... nici macar nu aveam unde sa-i depozitez...
aici insa in magazie e racoare si tin. desi asta iarna au congelat toti insa tot vina mea a fost ca nu am stiut sa-i bag la timp in casa... dar invatam sa traim si la curte.


+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

In alta ordine de ideii ieri am fost sa i-au peste... pana la urma
am mai luat o sticla de pepsi si una de bere total 36 lei.
dar fugeam repede la casa de ziceai ca ma urmareste cineva
Lista pt azi, maine, cand ajung la piata deja s-a facut destul de lunga
vreo 16 produse
dar sunt lucruri pe care le cumpar o data pe luna sau de 2 ori gen hartie igenica, prosoape de bucatarie, ulei, bulion etc...
Oricum peste wk am salvat ceva banuti multumita voua...
multumesc

+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

ma bag si eu ca musca in lapte:

bulion in plin sezon al rosiilor? nu-i pacat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Dap. uneori nu am timp de decojit la rosii ... si apoi nici nu imi plac cine stie ce rosiile de anul asta... sunt tare urate...
Dar pt mancarea noastra in general folosesc bulion.
Uite azi dimineata am facut supa pt baiat am pus rosii...
dupa-amiaza fac o mazare si o sa pun clar bulion

+27

Mergi la inceput