300 lei

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Dap. uneori nu am timp de decojit la rosii ... si apoi nici nu imi plac cine stie ce rosiile de anul asta... sunt tare urate...
Dar pt mancarea noastra in general folosesc bulion.
Uite azi dimineata am facut supa pt baiat am pus rosii...
dupa-amiaza fac o mazare si o sa pun clar bulion

+27


Eu le rad pe razatoare pana la piele, nu-mi place pielea aia carliontata in mancare si nu-mi place nici sa le decojesc.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana vio

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Dap. uneori nu am timp de decojit la rosii ... si apoi nici nu imi plac cine stie ce rosiile de anul asta... sunt tare urate...
Dar pt mancarea noastra in general folosesc bulion.
Uite azi dimineata am facut supa pt baiat am pus rosii...
dupa-amiaza fac o mazare si o sa pun clar bulion

+27


Eu le rad pe razatoare pana la piele, nu-mi place pielea aia carliontata in mancare si nu-mi place nici sa le decojesc.

Alexandra Maria
14.12.2007



Off-topic. Ela tu de ce nu dormi de-amiaza? Treci la culcare!

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Pai cineva trebuie sa calce, sa stranga pe aici ca e un balamuc...numai haine, jucarii de trebuie sa faci salom printre ele...
pregatesc masa pt d-l sot...si cam atat pt azi
uneori mai dorm si eu cu baiatul dar cand ma gandesc cata treaba am nu ma mai ia somnul neam.
multumesc pt gandul bun

+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ela lista mami,lista.
Or fi fiind ele 16 produse,dar se poate si cu lista dupa tine....si uite un trip....cu detergentul...stiu ca toata lumea ia o treaba din aia mareeeeeede 100 sau doua ron...ariel sau ceva la fel de scump....sunt doua chestii aici...tine cont de gradul de murdarire al hainelor...cum puiul poarta un tricou odata,nu le distruge asa tare ca sotul tau la service(unde banuiesc ca are o salopeta,ceva.)Pune detergent in functie de gradul de mizerie al hainelor.Nu ies mai curate daca pui mai mult detergent....ci e nevoie de clatire mai multa.
A doua chestie e ca substantele de baza in detrgenti sunt toate la fel...eu sincer nu am vazut nici o diferenta de curatare intre ariel si o alta marca(cumparata accidental de soacra-mea)...au spalat la fel si pana nu am cascat ochii ca era un pic mirosul diferit....incearca de exemplu Rex-ul ala cu silver si nu stiu ce....o sa vezi ca nu e diferenta intre ele....de fapt.

Ce-ti zic e testat pe pielea mea....soacra-mea a spalat odata din proprie initiativa lenjeria Evei,a pus jumatate de cutie de ariel..de fapt una intreaga, programul folosit a fost gresit rezultat..detergent stricat,neclatite bine...m-am enervat de mi-au sarit...arcurile...

Incerc sa-ti zic ca daca folosesti corect cantitatile si programele ai sa fii surprinsa ca poti folosi jumatate din cantitatea de detergent ...si banuiesc ca tu iei sai de aia mari care se consuma in 10 zile maxim....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

rosiile se decojesc f usor daca le scufundati cateva minute in apa fierbinte
referitor la detergent eu fac asa: iau unul de marca, scump (ariel, persil) si il amestec cu detergentul cumparat din Kaufland (cred ca e marca lor ca altundeva n-am mai vazut). rezulta detergent cat sa imi ajunga juma' de an. pentru hainele negre folosesc detergent lichid.

ieri am trecut si eu testul de foc: am intrat in Kaufland cu cineva si eu am reusit sa nu cumpar nimic, desi imi faceau cu ochiul unele produseam reusit! pentru mine e o victorie!


Diplomatia e arta prin care vorbesti frumos cu un câine rau, pana gasesti o bata cu care sa te aperi.

"Un om are dreptul sa se uite in jos la altul, doar atunci cand ar trebui sa-l ajute sa se ridice."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

In general, in piete, sunt intermediarii, cei care vand, nu taranii producatori. Si decat sa stau sa discut in contradictoriu cu un bisnitar, prefer sa merg la supermarket sa imi aleg linistita legumele romanesti, care se gasesc in perioada asta ( rosii, castraveti, varza, telina etc ). Fiecare cu preferintele sale. Niciodata nu cumpar en gros, fiindca nu am unde sa le depozitez.

Ela, tine-te de lista; cel putin, vei avea o evidenta clara a cheltuielilor din hipermarket.

Eu ma pregatesc sa intocmesc lista de cumparaturi; intotdeauna am procedat astfel. O sa va scriu ce am cumparat si valoarea bonului de casa.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Ela lista mami,lista.

A doua chestie e ca substantele de baza in detrgenti sunt toate la fel...eu sincer nu am vazut nici o diferenta de curatare intre ariel si o alta marca(cumparata accidental de soacra-mea)...au spalat la fel si pana




Diferenta la detergenti nu este la curatare, este la gradul de limpezire. Detergentii ieftini raman in haine oricat le-ai limpezi.




Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Pe mine ma plictiseste sa muncesc atata la decojirea rosiilor : oparit, apoi decojit si tocat. Prefer sa le dau pe razatoarea mica sau zimtata; merge rapid.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Pe mine ma plictiseste sa muncesc atata la decojirea rosiilor : oparit, apoi decojit si tocat. Prefer sa le dau pe razatoarea mica sau zimtata; merge rapid.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


eu trec cu lama cutitului peste ele, apasand pe coaja. Apoi se curata f usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Hai sa facem comparatii.
Azi de nevoie am luat din Mega Image(ca e langa servici si azi nu am timp de hipermarket si nu merita pentru cat am de luat) cateva chestii.
Prima greseala: schimbat geanta si uitat punga acasa. Prin urmare, 2 pungi ecologice 0.70 lei
-franzela feliata (de titan) 3x1.53=4.59
-morcovi 1kg x 2.99 = 2.99
-2 ardei rosii 0.338kg x 13.99 = 4.73
-bors 1 litru = 1.89
-banane 1.31 kg x 4.99 = 6.54
Total: 34.43

urmeaza sa fac o ciorbita de pipotele de curcan (exista in congelator, am luat o tava mai demult si am impartit-o in doua), cartofii sunt productie proprie, ceapa si rosiile la fel, verdeata la fel; pentru felul 2 o sa fac pilaf sarbesc (orezul exista, legumele la fel, am luat numai ardeii rosii, ca nu am), desert o sa fac niste fidea cu lapte
(fideaua exista, laptele exista de la cumparatura precedenta)


Edit, ca nu am zis esentialul. Daca stiti preturi din alte magazine hai sa vedem cat ar fi costat daca luam din alta parte.

Iar edit, ca am uitat sa trec gelul de dus palmolive, recipient mare 500ml, 12.99

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput