300 lei

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Urmeaza sa imi fac aprovizionarea cu legume si carne, dar nu stiu exact unde sa ma duc : in Carrefour sau Lidl ?
Unde sunt alimentele mai ieftine ?






allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Legume proaspete: in niciunul din astea 2.
Legume congelate: Lidl.
Carne: as zice Carrefour, nu stiu cat de ieftin, dar e mult mai mare diversitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Urmeaza sa imi fac aprovizionarea cu legume si carne, dar nu stiu exact unde sa ma duc : in Carrefour sau Lidl ?
Unde sunt alimentele mai ieftine ?






allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


eu luam carne f buna (pret/calitate) de la magazinele cristim (spre ca asta e marca si sa nu o fi nimerit pe laturi...chiar am facut un mare efort sa-mi amintesc marca, eu luam de la ei carne, dar nu mezeluri, carnati etc... mi s-a scarbit de la cremvustii lor, am luat o dat si erau cauciucati....

e un magazin la intersectie la Morarilor, acolo se facea aprovizionarea zilnica intre orele 10-12, nu am luat teapa niciodata...acum 2 ani carne de porc numita pentru gatit era 11lei/kg, bucatile de carne erau mari cat jumate de palma si in plus aveai sansa sa prinzi printre ele bucati de fleica ...asta asa pentru macare de "oameni mari" care suporta si un pic de grasime (stiu ca sunt persoane care scobesc grasimea dintre fibrele carnii)... au si pulpa si ceafa...de toate alea, acum nu mai stiu care sunt preturile, dar atunci erau cele mai bune intre (piata si cora)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Allinta, suna yummy pt mine :). Nu si pentru armata din pacate :(. Din fericire, azi sunt trauma-free, suntem invitati la masa si nu tre' sa gatesc :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Urmeaza sa imi fac aprovizionarea cu legume si carne, dar nu stiu exact unde sa ma duc : in Carrefour sau Lidl ?
Unde sunt alimentele mai ieftine ?



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


Pt legume in cantitati mai mari eu merg la piata De gros. E langa real Berceni.
de acolo cumpara si pietarii in general
sau piata Rahova am auzit ca este iar mai ieftina dar eu nu am fost niciodata.
carne depinde... folosesc si real si cora ... ma uit dupa promotii, fac comparatii...

+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Multumesc pt raspunsuri.

De cate ori am facut cumparaturi din piata, am venit acasa cu legume storcite sau stricate. Prefer sa le cumpar din marile magazine, unde le pot alege eu. Taranii le pun pe cele frumoase in fata, iar cumparatorului ii pun in sacosa ce vor ei.

Aqai, mofturoasa, armata ta. Fii-mea mananca de rupe asemenea mancare.


Deci, tot din Carrefour imi voi face aprovizionarea. Eu nu mananc carne de porc, decat de sarbatori si, atunci, amestecata cu cea de vita.


allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

cand vad suma de 3000 ron/ mancare ma ia cu fiorii..dar stiu ca e posibil...am trait si eu o perioda asa..pana am spus STOP!!!
Cumparaturile noastre se impart in 2 locuri/ saptamana.
Piata - pt legume - fructe...vara cheltui intre 50-70 lei/ saptamana, iar iarna din cauza ca sunt multe inghetate prefer sa el cumpar din marile magazine.
Marile magazine - 150 ron/saptamana.
In conditiile in care avem cateva legume din gradina proprie si carne la fel.
Lunar nu depasim 1000 ron pe mancare si am ajuns sa mancam si foarte sanatos. Acest lucru dupa ce a, ajuns sa ne scoatem ochii eu si sotul pentru bani. Asa am ajuns sa facem liste si sa pastram bonurile. Aruncam multi bani pe nimicuri, lucruri care imi sareau in ochi ca fiind la oferta dar care ajungeau la gunoi, pt ca nu aveam atunci nevoie de ele.

Dar stiu si o familie..care traieste cu 300 ron/luna pe mancare..
Din pacate nu mananca foarte sanatos, baza sunt cartofii, pastele...f putina carne...nu mai zic nimic de lactate.
dar acest lucru nu e si valabil pt o femeie singura, cu un copil. Femeile pot trai cu un iaurt, un barbat nu
Cred ca totul depinde de bugetul pe care il avem fiecare dintre noi, in primul rand...apoi obiceiurile noastre...sanatoase sau nu.
dar intotdeauna e loc de o "revizuire"

Sanatate!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

aaaa... eu ma gandeam la cantitati mari...
adica eu i-au cate un sac de 20-30kg de cartofi, 10 de ceapa, 5 de morcov... si tot asa...
asa ca nu prea stau sa aleg decat la ochi


+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Victoria mami, michelle:
Imi iasa asa de ieftin pt ca folosesc cupoane; siturile de cupoane sint: www.coupons.com, www.smartsource.com, www.couponnetwork.com, plus cupoanele de la target. in plus folosesc cupoanele de la fiecare producator: de ex pt lapte folosesc cupoanele de pe site-ul lor www.horizon. com cred si asa mai departe; in plus daca cumperi constant de la safeway iti dau pret personalizat pt produsele care le cumperi de obicei de ex. am la banane pret personalizat 0.45 centi /lb.; ma mai duc pe la california ranch market unde au preturi f ieftine la diferite chestii de ex. am luat cirese la 0.99 centi/lb si altele tot asa.Cea mica adora taiteii si o cutie de barilla cu whole grain in ea e 89 de centi pret personalizat, iar sosurile gata facute cumpar un singur fel si astept de obicei cind se face 99 de centi borcanul ori la un magazin ori altul; atunci cumpar 10 borcane si am o vreme ca mincam de 2-3 ori dintr-un borcan.Paprika am luat la 99 de centi punga iar alte condimente am asteptat pina s-au facut 99 de centi.
Nu cumpar supe din acelea uscate gata facute nu-s sanatoase au msg; cind m-am referit la semipreparate m-am referit de ex. la pui pane gata facut numai sa il pui in cuptor;sau legume inchetate care numai le trintesc in oala sa fiarba; sau ciuperci gata facute pane doar sa fie puse in cuptor, sau tocana de carne gata facuta doar sa o fierbi 10 min etc etc.De cele mai multe ori chestiile astea de care zic sint mult mai ieftine decit as iesi sa cumpar fiecare ingredient in parte m-ar costa f mult sa le fac eu din "scratch". Ma uit si la ingrediente si bineinteles ca iau doar cele care nu au porcarii in ele, chiar daca unele nu sint bio.
Pt ca cea mare nu maninca numai citeva chestii este destul de usor; nu maninca peste de nici un fel nici fructe de mare si nici eu, somon maninc gata facut care doar il pui in cuptor si cumpar din ani in pasti, carne macra tot asa rar, sintem mult cu cartofii si legumele si aleas ieftine; chestiile de rontaiala le cumpar doar cind sint la reduceri plus cupoane altfel trec pe linga ele in magazin.
Nu cumpar minieclere sau alte deserturi cares scumpe; carne tocata f rar de la o sigura firma care nu foloseste adaosuri si stiu ca nu are hormoni in ea si de obicicei e cam 5-6$ o tava pe care o impart in vreo 3 pungi in congelator;pulpe de pui nu cumpar niciodata eu nu maninc pui iar la cea mare nu ii plac, rar cumpar piept de pui care tine muult si bine in congelator pin resusesc sa-l fac; rar cite o inghetata care tine destul de mult in congelator sau popsicle cind imi da cupon sau pret personalizat safeway ul; in plus imi mai trimit din cind in cind cupoane ei cu 5$ off sau 20% off sau mai sint in ziar de ex saptamina asta a fost 20% de la toate prod inghetate.
Este pt 3 persoane 100 de$/luna eu cu copii nu 4; el isi cumpara separat pt ca nu minca ce mincam noi. sint nevoita sa fac asta pt ca altfel nu ma descurc; si de multe ori ma oftic cind vad la tv alea de la extrem cuponing ca iau totul gratis si eu nu reusesc oricit as calcula; sincer nu as vrea sa fiu asa zgircita ca este mult mai usor sa dai banu si sa nu iti bati capu, ca costa timp mult sa stai sa cauti cupoane si sa umbli dupa reduceri si apoi sa te mai iei si cu casierii in gura cind nu se scaneaza vreun cupon.

Mie sa fac ardei umpluti sau sarmale imi ia f mult timp, daca m-as apuca la 6-7 cind vin cred ca i-as termina la 10 seara! si cea mare nu minca oricum deci mai mult pt mine ar fi si asa ca renunt. fac rar de citeva ori pe an si gata.


msl,
oricum ai spune $1/zi /persoana e de domeniul absurdului pt mine.

si eu am folosit cupoane si mai folosesc, stiu ce spui dar oricum NU te poti incadra in $100
si eu am cupoane personalizate, carduri etc...iar ca ex. safeway-ul e un store nu din cele mai ieftine...si astea se dau in general daca cumperi de cel putin $20 si deci la toata suma ta pe o luna intreaga economisesti doar 20% de fapt mai putin de atit ca se adauga si taxele .
horizon milk si oua sunt organice si sunt destul de scumpe, eu rar imi permit...iar cupon nu poti sa ai mai mult de .50 sau cel mult $1...deci tot dai cel putin $1.5 pe jumatate de galon si tot la fel pe 6 oua

copiii presupun ca se incadreaza la free breakfast si lunch...deci inseamna ceva pt buget dar oricum, tu nu maninci, dar seara ce faceti, vegetale, fructe proaspete nu cumperi? si pt astea nu ai cupoane ca nu am vazut asa ceva.

o sa mai incerc si siturile puse de tine sa vad miracolul cu ochii mei.

pt mine ramai memorabila $100/luna 3 persoane si am tot respectul pt tine daca poti reusi asta si sa fiti sanatosi.
imi pare rau ca stiu ca doar o viatza grea te poate aduce la asta si stiu cum e...probabil majoritatea emigrantilor la inceput au trecut prin asta.
sa te ajute Dumnezeu!




michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arminad spune:

Michelle, msl a precizat ca e vorba doar de ea si fete care sunt mici. Cea mare stiu ca merge la gradi particulara full time unde poate au un lunch inclus in taxa asa ca daca vine pe la 4-5 seara mai mananca doar cina si msl la fel ca lucreaza.

Eu am stat o luna singura cu cel mic, sotul si fiica mea cea mare au fost plecati, si m-am mirat ce putin am cheltuit pe mancare.
De aia zic ca nu poti face comparatie intre doua familii cu acelasi numar de membrii cand de ex una din familie are adolescenti care mananca de rup si cealalta are copii mici.

Apropo de lunch...pentru mine asta e o cheltuiala foarte mare ca nu mananca nimic de la scoala si trebuie sa cumpar pentru un mofturos. As fii iesit mult mai ieftin sa isi cumpere de la scoala.

Mergi la inceput