300 lei

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

... basca o punguta de samburi de caisa, dupa ce am mancat un pumn zdravan am citit pe net ca sunt toxici in cantitate mai mare de 8/zi. Noroc ca n-aveam net in copilarie:D

Pe balcon am doar o jardiniera cu busuioc, dar ma gandeam sa pun si cimbru, si oregano. Oare cresc in jardiniera?

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


esti sigura ca erau simburi de caise si nu de migdale?

stiu ca samburii de caise sunt toxici dar in cantitati mici 5-8 simburi sunt anticancerigeni.

cei de migdale sunt la fel amarui si cred eu pot fi confundati cu cei de caise ...mai ales cand nu au coaja

michelle


De caise, asa mi-a zis omul, ca-s de caise, si asa au si gust. Si eu, ca si Ilinca, am mancat cu pumnul in copilarie, aveam un cais mare in curte, spargeam samburii cu un pietroi. N-am simtit niciodata nimic ciudat, acum am citit pe net ca-s toxici

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


habar nu aveam, am mancat in copilarie la greu samburi de caisa, plus ca punea mama in gemul de caise (nu in tot...dar o treime din borcane aveau miez de sambure)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Citat:
...mie mi-au lasat tava....

normal cineva trebuia totusi sa o spele
cred totusi ca aici Carmen se referea la o alta paine ...mai plata si mai crocanta care se face doar la mana...
Am o masina de facut painea zace prin magazie acum.
tot la mana fac si checul si cozonacul si ce mai mestesugaresc eu pe acolo cand ma apuca ...

+27


dap, fix din aia! si am pus in ea si cateva frunze de menta uscata, faramata in mana; menta tot de la mine din curte

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

... basca o punguta de samburi de caisa, dupa ce am mancat un pumn zdravan am citit pe net ca sunt toxici in cantitate mai mare de 8/zi. Noroc ca n-aveam net in copilarie:D

Pe balcon am doar o jardiniera cu busuioc, dar ma gandeam sa pun si cimbru, si oregano. Oare cresc in jardiniera?

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


esti sigura ca erau simburi de caise si nu de migdale?

stiu ca samburii de caise sunt toxici dar in cantitati mici 5-8 simburi sunt anticancerigeni.

cei de migdale sunt la fel amarui si cred eu pot fi confundati cu cei de caise ...mai ales cand nu au coaja

michelle


Migdale in comunism, michelle? Nici nu cred ca cunosteam cuvantul...

Nu, erau de caisa, si eu spargeam cu ciocanul pumni de samburi si ii papam cu mare pofta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb

Citat:
din mesajul lui Selene_Bunny

Iar inghetata, un singur sortiment am gasit fara acea guma guar, dar costa 33 de lei o cutie de 300 de grame


nu cumva Haagen-dazs?


Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)




E ceva cu unt, parca, ceva ce seamana, la compozitie, cu inghetata de casa. E ca o galetusa, dar ni s-a parut scumpa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_mar spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui maru
Urasc sa arunc mancare, dar nici nu fac cantitati f mari.

noi platim taxe in Canada la mancare? nu prea cred...




Nu la toate produsele se plateste taxa, dar se plateste taxa la mancare. (De ex, alunele nesarate nu au taxa si cele sarate, da.)



din cate am vazut eu la majoritatea mancarii (ceea ce este considerat necesar sa gatim) nu se platesc taxe (astea fiind carne, peste, legume, fructe, branza, mezeluri etc). platim insa la sucuri, deserturi, snacks-uri (de aici diferenta dintre alunele sarate si nesarate), ceea ce este probabil considerat ne-necesar cosului zilnic.
si eu am observat ca mancarea este mai scumpa in Canada decat in US. nu am putut insa compara cu Europa, stiu insa sigur ca branza este mai scumpa aici decat acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

noi cheltuim in lunile de iarna cam 2500 ron/luna pe mancare si consumabile (deo, detergent...) si in jur de 2000ron/luna vara. Asta exceptand decembrie si aprilie. Cu 300ron/luna nu m-as descurca nici ca student.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Zici?

Banuiesc ca atarna greu prostioarele..ciocolatelele,napolitanele,sucurile.....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

absolut deloc! Nu cumpar dulciuri, sucuri. Apa minerala sau fresh de la Mega. Cheltuim foarte mult pe legume si fructe. Sotul mananca legume la gratar cam in fiecare zi. Peste, carnita, branzeturi, lapte. Vara ce mai luam inghetata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmencat
Ca sa organizez spalatul mai bine, incercam sa purtam hainele cam din aceeasi gama de culori. Adica in loc sa port luni tricou verde, marti rosu, miercuri albastru, etc., ma organizez asa: luni tricou rosu, marti roz, miercuri corai, etc.


Rufele rosii le bag intr-o sacosa care se strange cu snur, o leg bine la gura si nu iese culoarea pe celelalte haine.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai



Sa-ti zic cum fac eu pilaful cu piept de pui. Calesc in putina apa, putin ulei, o foaie de dafin si cimbru : 1 ceapa, mult morcov ras si un ardei gras, taiat mic. Dupa ce s-au in mu iat legumele, pun pieptul de pui taiat bucatele mici. Cand carnea este aproape fiarta, pun orezul si apa. Aproape de final, pun sare. Iese f bun. Daca vrei, presari marar.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput