300 lei

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Wow, esti tare! trebuie sa ma inveti si pe mine sa fac cumparaturi. Vorbesc foarte serios. Eu azi dimineata am iesit si am cumparat asa: 2 tavi cu 7 pulpe de pui in total, 2 cutii de aripioare de pui (la reducere!), o cutie de mini-eclere, o punga de fishies (crackers) ptr. Victoria, juma de kil de carne tocata si 2 cutii de yakysoba (la $1.99 bucata) si m-a costat $52!!! Ah, si o punga de paprika. Atat!
Noi cand mergem la cumparaturi (de obicei sambata dar azi sotul lucreaza, asa ca am cumparat mancare ptr. azi + aripioarele ptr. ca le-am gasit la reducere), nu iesim din magazin fara sa lasam cel putin $150! Eu stiu ca noi si risipim mult, dar totusi, cred ca am muri de foame cu $100 pe luna. Si mai cred ca in Canada mancarea e mai scumpa decat in State.


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA




pai victoria, conteaza la reducere...cat a fost pretul initial. poate sa fie reducere dar sa ajungi la $3-4/ lb ...ceea ce e tot mult.

lista ta de cumparaturi pe mine m-ar costa cam atit daca sunt atenta la preturi si de unde le cumpar si cand le cumpar(reduceri):
7 pulpe=5lb=$5(99c/lb)
aripi=5lb= $8 (1.59/lb)
minieclere pe aici sunt cam la $5/box
crackers=$3
1lb carne tocata=$3
yakisoba=$4
paprika=$2

total=$30...
daca le-as cumpara de la magazin si far areduceri ...as da probabil $52

eu cumpar si fac mancare in functie de reduceri...si asa cheltuiesc mai putin.
martea primesc ziarele cu reduceri si vad cam ce pot cumpara si ce mancare pot face.
cumparaturile le fac in general martea si vinerea....ca stiu ce reduceri sutn in magazine si ce reduceri vor veni de miercuri in colo.
nu e complicat conteaza doar un pic de organizare.

ai grija cu atita seafood la fetiza...


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Ma gandeam pe ce am cheltuit vineri in zona pietei, unde la noi sunt de toate, 150 lei... mancare care ajunge max pana marti, ma rog iaurturile si verdeturile mai mult cu 3 zile.

- 10 iaurt simplu Bonas, e fte ok - 5+1 la oferta
- 8 aripioare pui
- 10 mici
- 4 felii de ceafa
(in weekend mai facem gratar si mancam sambata si duminica)
- ardei 1 kg
- castraveti - 1,5kg
- rosii 2 kg
- 4 vinete medii
- 8 cepe rosii noi
- 2 legaturi zarzavat
- 2 kg cartofi noi mici romanesti
- 1 kg prune
- 4 buc porumb zaharat
- 2 kg mere de vara de la o babuta
- juma de paine mare de casa
- 1 cutie smantana 400g
- 1 pepene galben de 2kg
- 15 felii muschi fileVoi ziceti de piata ieftina: aici rosii mancabile sunt intre 3 si 4 lei kg, prune 5 lei kg, mere de vara 3 lei kg, porumb 1,5 lei bucata, castraveti mai mici care nu sunt amari de la seceta 2,5 lei kg, ardei 3 lei kg, cele mai ieftine vinete 1,5 lei la kg....

dar dupa piata am mai tras o tura de Cora pt ulei, zahar, faina, sapun, pasta de dinti, domestos, detergent, cereale .... acolo am lasat dublul sumei si singurul moft a fost inghetata nestle la cornet pt feteIn timpul sapt e gradi, unde platesc mancarea, evident 15 lei/zi la 2 copii. Deci doar masa lor pe luna e 300 lei batuti in cuie.... La cina mereu mananca ceva bun, chit ca nu se vede pe ele :)

Nu se poate trai cu 300 lei/luna mancare oricata economie ai face.

Mai ales cand ai copii care dincolo de mancare ok, mai doresc o inghetata, o ciocolata, una-alta, nimic special.

M-a distrat faza cu hartia igienica semnul saraciei :)))) si eu dc ajung sa iau din aia naspa, care de fapt ori zgarie ori se rupe la primul contact cu orice lichid ... e jale. Si eu fac dintr-un pui mare 3 chestii, chiar e ok asa, sau din 2 gaturi de curcan ciorba si ramane carne de tocanita cu mamaliguta pe 2 zile. Si e normal sa nu prazi mancarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Asta cu "am oua, carne, lapte, legume" de la tara nu este ceva des intalnit .... ma bucur pt cele care au asemenea resurse. Daca sunt de la parinti, sunt gratis ... daca ai sursa de cumparat tot costa. Dar clar sunt mai sanatoase.

Noi restul, cumparam. Iar eu decat sa iau de la "oferta" carne sau oua sau lactate mai bine ma impusc, in general sunt produse de proasta calitate sau aproape de data expirarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

mda, ori mancarea e de cateva ori mai scumpa in Canada ori vanati reducerile la greu!
pulpe la 99c n-am vazut nici la Basics ori No Frills de unde iau cateodata legumele, si cam atat...

noi cheltuim cam intre 400 si 600 de dollari peluna pe mancare. 3 persoane.
eu mai mananc in oras, dar baietii mananca acasa.

gatesc totul din scratch, cumpar de la ferma aproape totul, pestele il iau de la chinezi, mi-l aleg viu din bazin, in casapeste, curateste chinezu pe loc. Joi ma duc la ferma mennonita dupa pui, m-a sunat nenea fermieru ca taie pui.
Fac din cand in cand o ciorbita, in rest felul doi, gatesc cam pentru 2-3 zile.
Rar mancam salamuri, recunosc ca am ceva carnaciori in frigider pentru Andrei cand are chef de ceva bun. Eu sunt moarta dupa branzuri, si am cel putin 3 feluri de branza in frigider. De asemenea fructe, incercam sa mancam ce e in sezon, exceptie facand bananele si portocalele nelipsite in alimentatie sotului.

de cativa ani am renuntat la a manca ca si cum e ultima masa... mancam mai selectiv si mai putin. Si gatesc in casa pentru ca am ajutorul pruncului care adora sa gateasca si vrea sa invete sa gateasca cat mai multe mancaruri romanesti. Acu face clatite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa
pai victoria, conteaza la reducere...cat a fost pretul initial. poate sa fie reducere dar sa ajungi la $3-4/ lb ...ceea ce e tot mult.

lista ta de cumparaturi pe mine m-ar costa cam atit daca sunt atenta la preturi si de unde le cumpar si cand le cumpar(reduceri):
7 pulpe=5lb=$5(99c/lb)
aripi=5lb= $8 (1.59/lb)
minieclere pe aici sunt cam la $5/box
crackers=$3
1lb carne tocata=$3
yakisoba=$4
paprika=$2

total=$30...
daca le-as cumpara de la magazin si far areduceri ...as da probabil $52

eu cumpar si fac mancare in functie de reduceri...si asa cheltuiesc mai putin.
martea primesc ziarele cu reduceri si vad cam ce pot cumpara si ce mancare pot face.
cumparaturile le fac in general martea si vinerea....ca stiu ce reduceri sutn in magazine si ce reduceri vor veni de miercuri in colo.
nu e complicat conteaza doar un pic de organizare.

ai grija cu atita seafood la fetiza...


michelle



In primul rand: ce e cu sea-food? Pana nu uit...

preturile sunt aproximative si am aruncat deja bonul si daca nu-s de-a dreptul aiurita, asta e tot ce am cumparat:


7 pulpe (2 tavi,una cu 3, una cu 4 pulpe, numai asa am gasit)- $10
aripi- $5.99 cutia x 2 cutii= $12
minieclere- $5.99
crackers=$3.97
carne tocata=$4
yakisoba=$4
paprika=$2.97
_
Total: $43.00 + taxe = $52

Edit: Ah, sunt aripioare 'gata ptr. cuptor" (de la Schneider, cred), Victoriei ii plac tare mult cu lamaie pe ele, pret intreg sunt $12. Azi le-am luat la juma de pret.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Nu ma uita si pe mine, maru, ca numa- in tine mi-e speranta :) Eu uitasem deja de ferma sorry

mai mult nu mai zic ca la mine-n familie copiii seamana cu mine nu cu tac-su la mancare si adicatelea asta inseamna ca "suntem fitosi" azi am facut pilaf cu rulada de porc si noroc ca a venit fratele sotului meu pe la noi sa manance ca altfel aruncam tot... copiii au mancat salata cu o felie de paine, eu am chinuit o rotocoala de rulada din cele 5 si 2 linguri de pilaf apoi am trecut la chestii serioase, gen banane, cirese si pepene galben. Dl sot s-a indurat inainte de o farfurie de ciorba de perisoare facuta de mama lui.

Am aruncat jumate de oala de ciorba de cartofi facuta saptamana trecuta. A ras armata ciloanul in prima zi - era jumate grasime :(((( care s-a dus la cos - apoi i-am mi ametit o zi cu cartofii din supa ca-s tocana si atat a fost tot...

Ieri am aruncat salata de vinete din 4 vinete. Le-am copt in cuptor si erau dulcege de te ameteau + am facut maioneza in casa ca de aia cumparata imi e sila si in secunda in care am pus maioneza in vinete s-a taiat :(

mie nu imi e drag de bucatarie si nici bucatariei de mine si asta de simte la buget

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Aqai, nu te-am uitat, don;t worry!
Eu prefer sa gatesc ce place la popor, echilibrand un pic necesarul de legume cu must have-ul carne/carnaciori.
Regula: nu fac alta mancare pana nu se termina cea din frigider. Urasc sa arunc mancare, dar nici nu fac cantitati f mari.

noi platim taxe in Canada la mancare? nu prea cred...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui maru

Aqai, nu te-am uitat, don;t worry!
Eu prefer sa gatesc ce place la popor, echilibrand un pic necesarul de legume cu must have-ul carne/carnaciori.
Regula: nu fac alta mancare pana nu se termina cea din frigider. Urasc sa arunc mancare, dar nici nu fac cantitati f mari.

noi platim taxe in Canada la mancare? nu prea cred...

Emma Aida e inger
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/



Nu la toate produsele se plateste taxa, dar se plateste taxa la mancare. (De ex, alunele nesarate nu au taxa si cele sarate, da.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Victoria mami, michelle:
Imi iasa asa de ieftin pt ca folosesc cupoane; siturile de cupoane sint: www.coupons.com, www.smartsource.com, www.couponnetwork.com, plus cupoanele de la target. in plus folosesc cupoanele de la fiecare producator: de ex pt lapte folosesc cupoanele de pe site-ul lor www.horizon. com cred si asa mai departe; in plus daca cumperi constant de la safeway iti dau pret personalizat pt produsele care le cumperi de obicei de ex. am la banane pret personalizat 0.45 centi /lb.; ma mai duc pe la california ranch market unde au preturi f ieftine la diferite chestii de ex. am luat cirese la 0.99 centi/lb si altele tot asa.Cea mica adora taiteii si o cutie de barilla cu whole grain in ea e 89 de centi pret personalizat, iar sosurile gata facute cumpar un singur fel si astept de obicei cind se face 99 de centi borcanul ori la un magazin ori altul; atunci cumpar 10 borcane si am o vreme ca mincam de 2-3 ori dintr-un borcan.Paprika am luat la 99 de centi punga iar alte condimente am asteptat pina s-au facut 99 de centi.
Nu cumpar supe din acelea uscate gata facute nu-s sanatoase au msg; cind m-am referit la semipreparate m-am referit de ex. la pui pane gata facut numai sa il pui in cuptor;sau legume inchetate care numai le trintesc in oala sa fiarba; sau ciuperci gata facute pane doar sa fie puse in cuptor, sau tocana de carne gata facuta doar sa o fierbi 10 min etc etc.De cele mai multe ori chestiile astea de care zic sint mult mai ieftine decit as iesi sa cumpar fiecare ingredient in parte m-ar costa f mult sa le fac eu din "scratch". Ma uit si la ingrediente si bineinteles ca iau doar cele care nu au porcarii in ele, chiar daca unele nu sint bio.
Pt ca cea mare nu maninca numai citeva chestii este destul de usor; nu maninca peste de nici un fel nici fructe de mare si nici eu, somon maninc gata facut care doar il pui in cuptor si cumpar din ani in pasti, carne macra tot asa rar, sintem mult cu cartofii si legumele si aleas ieftine; chestiile de rontaiala le cumpar doar cind sint la reduceri plus cupoane altfel trec pe linga ele in magazin.
Nu cumpar minieclere sau alte deserturi cares scumpe; carne tocata f rar de la o sigura firma care nu foloseste adaosuri si stiu ca nu are hormoni in ea si de obicicei e cam 5-6$ o tava pe care o impart in vreo 3 pungi in congelator;pulpe de pui nu cumpar niciodata eu nu maninc pui iar la cea mare nu ii plac, rar cumpar piept de pui care tine muult si bine in congelator pin resusesc sa-l fac; rar cite o inghetata care tine destul de mult in congelator sau popsicle cind imi da cupon sau pret personalizat safeway ul; in plus imi mai trimit din cind in cind cupoane ei cu 5$ off sau 20% off sau mai sint in ziar de ex saptamina asta a fost 20% de la toate prod inghetate.
Este pt 3 persoane 100 de$/luna eu cu copii nu 4; el isi cumpara separat pt ca nu minca ce mincam noi. sint nevoita sa fac asta pt ca altfel nu ma descurc; si de multe ori ma oftic cind vad la tv alea de la extrem cuponing ca iau totul gratis si eu nu reusesc oricit as calcula; sincer nu as vrea sa fiu asa zgircita ca este mult mai usor sa dai banu si sa nu iti bati capu, ca costa timp mult sa stai sa cauti cupoane si sa umbli dupa reduceri si apoi sa te mai iei si cu casierii in gura cind nu se scaneaza vreun cupon.

Mie sa fac ardei umpluti sau sarmale imi ia f mult timp, daca m-as apuca la 6-7 cind vin cred ca i-as termina la 10 seara! si cea mare nu minca oricum deci mai mult pt mine ar fi si asa ca renunt. fac rar de citeva ori pe an si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb


Cred ca nu-i imposibil sa cheltui 3000 lei cu papica pe luna.. depinde de lista de cumparaturi.

.. pe muschi vita, curcan, somon, salau, branzeturi fine, branza si lapte de capra, fistic, caju, lapte/oua/unt/cascaval/iaurt/smantana bio, fructe si legume la liber, paste/orez/malai/etc. bio, paine de calitate, inghetata Haagen-dazs .


Lista asta de cumparaturi intra la categoria lux/rasfat.



Sunt convinsa.
Cum pt altii asta intra la categoria normal.






Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)

Mergi la inceput