300 lei

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

M-ati dat gata cu samburii aia de caise, pai erau preferatii mei in copilarie, caisele nu-mi placeau aproape deloc da' puneam pe toata lumea sa manance ca sa halesc eu samburii. Maica-mea mi-i punea un pic la uscat si apoi ii spargea cu ciocanu' de-i sareau ochii din cap, ca mie-mi trebuiau cantitati masive, mancam cate 15-30 odata, depinde...care 8 maximum?! Si nu-mi amortea nicio limba. Hmmmm...cum ar fi trebuit sa se manifeste "otravirea" asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Mai recunosc ca nu i-am dat Evei somon si caviar.....nici cascaval nu-i dau....si nici alune ca e alergica....

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."



Mada, Victoria adora somonul facut pe gratar! Plus cozi de lobster, sincer, mananca 2 seara la cina si una in omleta la micul dejun in ziua urmatoare Si acum am tava de sushi si 2 borcanele de caviar in frigider (50 de grame borcanelul), ca are perioade cand termina un borcanel pe zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

ela, daca vrei sa faci economii, sa stii ca "sapatorii" sunt cheltuielile mici, prostioarele, adica.

Iar mie 3.000 de lei pe luna doar pe mancare mi se pare mult si fiindca, vrand-nevrand, ma raportez la veniturile noastre. Suma asta reprezinta cu 5, pana la 800 de lei in plus fatza de ce venituri am avea noi, ca familie, daca eu nu as mai lucra deloc, deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Ela vezi ca se duc trei sferturi din banuti pe prostioare?Deci concluzia e ca prostioarele costa,nu aduc nimic bun si mai mult dauneaza grav....

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Da Mada,
da` nu o sa traiesc 100 de ani cu siguranta
oricum sunt batrana, bolnava si nebuna... cui ii mai pasa de niste porumb cu monoglutamat, niscai E-uri sau o ciocolata...


+27


poate nu 100 batuti pe muchie, dar... destui
si ideea e ca nu tot timpul ai banii astia si pe urma regreti maxim ca in loc sa fi facut ceva la casa cand aveai banul gramada l-ai dat pe branza cu mucegai si te intrebi daca mucegaiul ala a meritat diferenta (e o figura de stil, da? nu musai branza cu mucegai )
vine si bb2, cheltuielile cresc, nu scad, vine iarna, iarasi cresc si facturile, nu se stie de pe azi pe maine cum o duci, asa ca daca poti sa te organizezi si sa reduci decent ce poti reduce cat inca nu te doare buzunarul, fa-o
mai bine pui un banut acolo deoparte si duci copiii la mare sau mai faci, de ce nu, o camera la casa, sa aiba si copiii camere separate.
da, poate e interesant sa iei fructe de mare si tot ce iti pofteste inimioara, dar, te intrebi la un moment dat chiar iti trebuie?
uite am facut acuma o paine de casa si a fost bataie pe ea; paine de casa din aia adevarata, nu la masina, framantata de mana facuta rotunda si coapta
pot sa zic ca nu as da paine asta de casa cu o bucata de branza buna, o rosie si o ceapa pe nimic

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tala

Michelle aha, am inteles cu jucariile si mi se pare corect. Eu chiar explicatia asta o dau copilului cand vrea asa ceva si intelege. Chiar il aud destul de des zicand ca vrea ceva apoi se razgandeste si spune 'lasa, mai tinem de bani si luam ceva mai bun' si sunt chiar mandra.
Si daaaaa vreau si eu listele de care ziceai.
Eumada si Histamina va rog sa ma ajutati cu recomandarile, daca se poate bineinteles.
Am prins un avant fantastic sa facem economie (poate si pt ca suntem intr-o perioada mai stramtorata)

tablouri pentru copii


tala, o sa-ti pun listele luni , ca acum sunt pe laptop si nu le am in el.
sincer iti spun ca de cand am liste facute , totul s-a simplificat

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Se pot cheltui acesti bani pe mancare dar depinde la ce venit se raporteaza cei 3000 roni. daca-i raportezi la un salar baban, nu cred ca e ceva iesit din comun sa-i cheltui, in fond sunt aprox 700 de euro, nu-s o avere. raportat la un salar de 8 milioane, socotelile nu ies nicicum.



Am vazut ca toata lumea pomeneste de piata unde acum sunt intradevar produse din abundenta, insa un lucru care ma ingrijoreaza este ca nimeni nu verifica calitatea fructelor si legumelor?!
Vedem rosii mari si babane, insa nu stie nimeni cat ingrasamant si cu cu ce ingrasamant sunt aduse la acea dimensiune?

nu sugerez sa evitam piata,insa ar trebui sa ne dea de gandit acest lucru si in loc sa facem bine, sa facem mai mult rau famililor noastre.

rar am vazut ca se pomeneste de peste, pestele este un aliment foarte scump, la fel si fructele de mare.noi consumam peste si foarte multi bani ii lasam la raionul de peste.

si am citit multe persoane ca minimizeaza costurile spunand ca iau produse de la tara, puneti la socoteala si ce luati de latara si suma va creste considerabil.

uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

... basca o punguta de samburi de caisa, dupa ce am mancat un pumn zdravan am citit pe net ca sunt toxici in cantitate mai mare de 8/zi. Noroc ca n-aveam net in copilarie:D

Pe balcon am doar o jardiniera cu busuioc, dar ma gandeam sa pun si cimbru, si oregano. Oare cresc in jardiniera?

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


esti sigura ca erau simburi de caise si nu de migdale?

stiu ca samburii de caise sunt toxici dar in cantitati mici 5-8 simburi sunt anticancerigeni.

cei de migdale sunt la fel amarui si cred eu pot fi confundati cu cei de caise ...mai ales cand nu au coaja

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Carmencat, iti dai seama ca nu deschideam subiectul daca nu era o problema ce ma deranja la mine.
Deja azi nu am mai iesit la nici o cumparatura
am stat frumos acasa si le-am servit baietilor tot ardei umpluti de ieri. Fara nici o pulpa! Nu a zis nimeni nimic.
Sotul ma intreba acum vreo 30 min daca totusi maine mai mancam peste... i-am spus ca ma mai gandesc
buna painea aia... imi aduc aminte de ea de la tara...nu am facut niciodata si acum cu burtoiul asta nici nu cred...
Dar ...multumesc Doamne pt vreme, ca am reusit si eu sa fac o curatenie azi ...ca la carte! Macar ca nu am mai gafait din 10 in 10 min...
Ador vremea asta ploioasa!

+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:


mie nu mi se pare deloc greu de facut o oala de ardei umpluti
carnea tocata amestecata la robot si indesata in ardei apoi dati la cuptor si lasat acolo

la fel si ciorba cu o punga de legume congelate carnitza
eu gatesc zilnic pt copii sau mai iau cate o mancare chinezeasca un pui rotisat si am scapat pe ziua aia

noi mai facem piatza dar foarte rar cand ramanem fara legume sau fructe de la supermaket in general duminica

in rest totul de la carrefour si cam lasam 200 de eu pe saptamana
cu lista de acasa plus extra ca mai sare in ochi cate o oferta ce nu o putem rata

barbatul meu e de profesie cumparator la el functioneaza toate reclamele pe care scrie redus sau 2 la pretz de una sau banii pe cardul de fidelitate



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

300 de lei= 100 de$? da eu traiesc din 100 de$ pe luna pt mincare. Dar cred ca situatia e un pic diferita ca aici gasesc mincare la reduceri plus folosesc cupoane si am alte discounturi personalizate. in Ro cheltuiam cam 100 de $ la 2 saptamini acum 6 ani cind eram inca acolo dar cred ca preturile au saltat de atunci.

Acum imi iasa cam 20 maxim 30(cind ma intind la mai multe si mai fac vreo pofta) de$ pe "shopping trip".Dar: am cam renuntat sa gatesc in stil rominesc in care mincarea este facuta din "scratch". Este f scump sa cumperi toate ingredientele necesare asa in fiecare zi sau saptamina iar timp nu am sa stau ore in sir la oala; nu pot sa inteleg nici acum cum au timp mamele cu copii mici sa faca oale si oale de mincare si tavi de deserturi cred ca cineva le sta cu copii sau stau acasa nu merg la servici. imi este imposibil sa ajung la 6-7 seara si sa ma apuc de facut oale de mincare cind de abia ma tirii de oboseala; as vrea sa le stiu secretul.Iar in zilele libere am altceva de facut decit sa stau cu orele in bucatarie; asa ca am adaptat facutul mincarii mai la semipreparate sau mincare rapida( nici intr-un caz sarmale, ardei umpluti si alte mincaruri serioase ce va d pe aici pe forum ca se gatesc)

MSL, m-ai dat gata! $100/luna 4 persoane!!!!
cum se poate? ce fel de cupoane ai?

eu stiu ca semipreparatele costa mai mult decat mancarea facuta in casa....nu mai luam in considerare calitatea.

si eu daca folosesc cupoane mai reduc sa zic 50 cel mult 100/luna
dar tot nu pot mai putin de 400 pe luna 3 persoane.


cand lucram amandoi si eu eram plecata de la 8-7, tot gateam cu rindul.
o ciorba/saptamana nu era greu de facut...pui alea in ea si fierbe.
un roast la cuptor sau un bbq iar e usor si ai left over pt 2-3 zile si poti face tot felul de alte mancaruri f. usor de nu-ti ia mai mult de 15 min.
da, faci sarmale, ardei dar ai mancare suficienta pt multe zile. eu le congelez si le mancam dupa o pauza de o saptamana.

...gatitul, cumparaturile ia ceva timp dar mai bine ma sacrific, gatesc si dau bani mai putini pe medicamente mai tirziu.



michelle

Mergi la inceput