300 lei

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ela vezi ca se duc trei sferturi din banuti pe prostioare?Deci concluzia e ca prostioarele costa,nu aduc nimic bun si mai mult dauneaza grav....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

300 de lei= 100 de$? da eu traiesc din 100 de$ pe luna pt mincare. Dar cred ca situatia e un pic diferita ca aici gasesc mincare la reduceri plus folosesc cupoane si am alte discounturi personalizate. in Ro cheltuiam cam 100 de $ la 2 saptamini acum 6 ani cind eram inca acolo dar cred ca preturile au saltat de atunci.

Acum imi iasa cam 20 maxim 30(cind ma intind la mai multe si mai fac vreo pofta) de$ pe "shopping trip".Dar: am cam renuntat sa gatesc in stil rominesc in care mincarea este facuta din "scratch". Este f scump sa cumperi toate ingredientele necesare asa in fiecare zi sau saptamina iar timp nu am sa stau ore in sir la oala; nu pot sa inteleg nici acum cum au timp mamele cu copii mici sa faca oale si oale de mincare si tavi de deserturi cred ca cineva le sta cu copii sau stau acasa nu merg la servici. imi este imposibil sa ajung la 6-7 seara si sa ma apuc de facut oale de mincare cind de abia ma tirii de oboseala; as vrea sa le stiu secretul.Iar in zilele libere am altceva de facut decit sa stau cu orele in bucatarie; asa ca am adaptat facutul mincarii mai la semipreparate sau mincare rapida( nici intr-un caz sarmale, ardei umpluti si alte mincaruri serioase ce va d pe aici pe forum ca se gatesc)

MSL aici se sta doar 1 an sau 2...apoi toate facem mancare la copii desi inmedie cam pe la 17 se ajumge acasa....curat si mancare...iar semipreparate.....mai bine cad o ora in plus de oboseala decat sa mananc asa ceva....stiu,la voi mancarea sanatoasa costa enorm....si la noi,dar ideea e ca la noi romanii sunt cu predispozitie spre a gati....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb


Cred ca nu-i imposibil sa cheltui 3000 lei cu papica pe luna.. depinde de lista de cumparaturi.

.. pe muschi vita, curcan, somon, salau, branzeturi fine, branza si lapte de capra, fistic, caju, lapte/oua/unt/cascaval/iaurt/smantana bio, fructe si legume la liber, paste/orez/malai/etc. bio, paine de calitate, inghetata Haagen-dazs , ..

Intr-adevar o familie de 2+1 e relativ micuta.. dar daca se straduieste..

Din 300 lei cred ca poate trai o luna o persoana, maxim doua.. la nivel de supravietuire








Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)





Deci, noi cred ca ne apropiem de $1000/luna. Dar am impresia ca aici e mai ieftina mancarea decat in Ro. Noi din aprox. $1000 de luna cumparam inclusiv (mai ales vara) T-bone steaks ptr. gratar, cozi de lobster (care-s scumpe, cam $35/tava de 6-7), sushi si caviar (ptr. Victoria, desi acum a mai rarit-o, dar au fost perioade cand manca zilnic), muschi de porc, bucati mari de pulpa de vita (aici ii zice Roast, nu stiu in Ro), drept e ca fructe foarte putin, ca Victoria nu le vrea... decat pepene rosu si ceva mere, cand si cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb


Cred ca nu-i imposibil sa cheltui 3000 lei cu papica pe luna.. depinde de lista de cumparaturi.

.. pe muschi vita, curcan, somon, salau, branzeturi fine, branza si lapte de capra, fistic, caju, lapte/oua/unt/cascaval/iaurt/smantana bio, fructe si legume la liber, paste/orez/malai/etc. bio, paine de calitate, inghetata Haagen-dazs , ..

Intr-adevar o familie de 2+1 e relativ micuta.. dar daca se straduieste..

Din 300 lei cred ca poate trai o luna o persoana, maxim doua.. la nivel de supravietuire








Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)




Lista asta de cumparaturi intra la categoria lux/rasfat.



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.




Eu nu o vad o lista de lux...
e o lista cu alimente de baza in alimentatia unui copil...
nu e nimic de aici care sa lipseasca din alimentatia baiatului meu... doar inghetata aia si smantana bio.
Nu ii dau nici inghetata nici smantana.
Ba chiar as mai putea adauga cate ceva


+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Ela vezi ca se duc trei sferturi din banuti pe prostioare?Deci concluzia e ca prostioarele costa,nu aduc nimic bun si mai mult dauneaza grav....

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


Da Mada,
da` nu o sa traiesc 100 de ani cu siguranta
oricum sunt batrana, bolnava si nebuna... cui ii mai pasa de niste porumb cu monoglutamat, niscai E-uri sau o ciocolata...


+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Mie mi-au sarit in ochi caju-ul, fisticul, somonul...

Sunt scumpe, si noi am mai luat alune de padure si migdale, dar costa...

Iar BIO ala... si cititul cuvantului BIO costa, la ce preturi au...

Branzeturi fine ce inseamna?

Iar inghetata, un singur sortiment am gasit fara acea guma guar, dar costa 33 de lei o cutie de 300 de grame, parca.

Iar 3.000 de lei/luna pe mancare mi se pare super lux. Pai de banii astia, putem manca zilnic la restaurant, suta de lei si ziua. Sau luam chestii gen branza cu mucegai dintr-aia cea mai scumpa, o roata intreaga. Sau mai stiu eu ce.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04
oricum sunt batrana, bolnava si nebuna... cui ii mai pasa de niste porumb cu monoglutamat, niscai E-uri sau o ciocolata...


+27


Bebelusului din burtica. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mai recunosc ca nu i-am dat Evei somon si caviar.....nici cascaval nu-i dau....si nici alune ca e alergica....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Sa spun ca din Lidl am cumparat si hainute pt. Daria. De exemplu, am gasit la 12,99 lei un set de 3 tricouri cu maneca scurta, i-am luat pentru vara viitoare, mi s-a parut un pret bun, vine 4,33 lei/bucata.



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.







daaa, si eu am luat hainute din lidl, mai nou au set maieu cu chilotei dintr-un bumbac foarte bun

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Citat:
citat din mesajul lui msl1

300 de lei= 100 de$? da eu traiesc din 100 de$ pe luna pt mincare. Dar cred ca situatia e un pic diferita ca aici gasesc mincare la reduceri plus folosesc cupoane si am alte discounturi personalizate. in Ro cheltuiam cam 100 de $ la 2 saptamini acum 6 ani cind eram inca acolo dar cred ca preturile au saltat de atunci.

Acum imi iasa cam 20 maxim 30(cind ma intind la mai multe si mai fac vreo pofta) de$ pe "shopping trip".Dar: am cam renuntat sa gatesc in stil rominesc in care mincarea este facuta din "scratch". Este f scump sa cumperi toate ingredientele necesare asa in fiecare zi sau saptamina iar timp nu am sa stau ore in sir la oala; nu pot sa inteleg nici acum cum au timp mamele cu copii mici sa faca oale si oale de mincare si tavi de deserturi cred ca cineva le sta cu copii sau stau acasa nu merg la servici. imi este imposibil sa ajung la 6-7 seara si sa ma apuc de facut oale de mincare cind de abia ma tirii de oboseala; as vrea sa le stiu secretul.Iar in zilele libere am altceva de facut decit sa stau cu orele in bucatarie; asa ca am adaptat facutul mincarii mai la semipreparate sau mincare rapida( nici intr-un caz sarmale, ardei umpluti si alte mincaruri serioase ce va d pe aici pe forum ca se gatesc)

MSL aici se sta doar 1 an sau 2...apoi toate facem mancare la copii desi inmedie cam pe la 17 se ajumge acasa....curat si mancare...iar semipreparate.....mai bine cad o ora in plus de oboseala decat sa mananc asa ceva....stiu,la voi mancarea sanatoasa costa enorm....si la noi,dar ideea e ca la noi romanii sunt cu predispozitie spre a gati....

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."


ba la 18! eu una cu semipreparate ies mai scump si mai sunt si naspa

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

Mergi la inceput